Инфоурок / Классному руководителю / Рабочие программы / Әдептен дертке дейін (лекция)
Обращаем Ваше внимание, что в соответствии с Федеральным законом N 273-ФЗ «Об образовании в Российской Федерации» в организациях, осуществляющих образовательную деятельность, организовывается обучение и воспитание обучающихся с ОВЗ как совместно с другими обучающимися, так и в отдельных классах или группах.

Педагогическая деятельность в соответствии с новым ФГОС требует от учителя наличия системы специальных знаний в области анатомии, физиологии, специальной психологии, дефектологии и социальной работы.

Только сейчас Вы можете пройти дистанционное обучение прямо на сайте "Инфоурок" со скидкой 40% по курсу повышения квалификации "Организация работы с обучающимися с ограниченными возможностями здоровья (ОВЗ)" (72 часа). По окончании курса Вы получите печатное удостоверение о повышении квалификации установленного образца (доставка удостоверения бесплатна).

Автор курса: Логинова Наталья Геннадьевна, кандидат педагогических наук, учитель высшей категории. Начало обучения новой группы: 20 сентября.

Подать заявку на этот курс    Смотреть список всех 203 курсов со скидкой 40%

Әдептен дертке дейін (лекция)

библиотека
материалов



Тақырыбы: “Әдеттен дертке дейін”.

Мақсаты: Адам ағзасына кері әсер ететін

алкогольге қарсы көзқарасын, қарым-

қатынасын қалыптастыру.

Типі: Лекция.

Сабақтың барысы.

Жаттығу:

“Допты бер” –таныстыру. Ата-аналардың барлығын ортақ іске жұмылдыру мақсатында, олар допты біріне бірі беріп отырып, есімдерін атайды.

Ой шабуылы:

“Алкоголь дегеніміз-.....” деген сөйлемді жалғастырыңыз. Әр адам қысқаша жауап береді. Жауаптар талқыланбай жазылады.

Педагогтың сөзі.

Ішімдікке салынудың алдын алу, жасөспірімдердің кез келген спирттік ішімдікке, мастық пен маскүнемдікке деген қарсы пікірін қалыптастыру адамгершілік тәрбиеге жатады. Оқушылардың барлығы бірдей салауатты өмір салтын сақтап өмір сүруі үшін не істеу керек? Тәжірибе дәлелдегендей, спирттік ішімдікке, маскүнемдікке қарсы жүргізілетін үгіт-насихат, алдын алу шаралары анда-санда емес, мақсат көздей отырып, жүйелі жүргізілген жағдайда ғана өз нәтижесін ( жағымды нәтижесін) береді. Бұл жұмысты жоспарлаған кезде балалардың психологиялық , жас ерекшеліктерін ескеу керек. Жұмыстың ең алдымен ата-аналар арасында үгіт жүргізуден бастаған абзал.

Алкогольді қолданудың, оған салынудың алғы шарты

Әлеуметтік факторлар: микросфера (қоршаған орта), дәстүрлер, нақ осы әлеуметтік ортаның (қоғамның) спирттік ішімдіктерге деген көзқарасы, спирттік ішімдіктерді пайдалану әдеті, бос уақытты дұрыс ұйымдастыра алмау, жастарға берілетін мектеп және отбасы тәрбиесінің өз деңгейінде болмауы.

Психологиялық факторлар: өзін өзі тым жоғары бағалайтын адамның тұлғалық кемшіліктерінің болуы, ашуланшақ,, бейәлеуметтік адамдар, өмірінде кездесетін проблемаларды және т.б. шеше алмайтын адамдар. Оның негізінде спирттік ішімдіктердің өтімді астары жатыр. Спиртті ішімдіктердің көп салалы психотропты әсері оның мөлшеріне байланысты. Мәселен, эйфория жағдайында болатындай, көтермелеп ынталандыратындай, серпілдетін , депрессиядан шығатындай, өзін күшті, батыр сезіну үшін деген сияқты алуан түрлі мөлшерде пайдаланудың өзі оны әмбебап “есірткіге” айналдырады.

Биологиялық факторлар : зат алмасу процесінің бұзылуымен байланысты. Ішімдікке салыну, маскүнем болу- сыйлық емес, дерт.

Алкаголь - созылмалы аурулардың асқынуына алып келетін қауіпті фактор ретінде.

Потологиясы:

Жүрек - тамыр аурулары, артериялы гипертензия, ми инсульті, мезгілсіз өлім, вегетативті – тамыр дистониясы.

Онкологиялық аурулар: бауыр, тамақ, ауыз қуысы, көмекей өңеш, асқазан, ішек, емшек (көкірек безі) рагы (қатерлі ісік). Орталық және шеткі

жүйке жүйесінің ауруы: ішімдік салдарынан болған ақыл-парасатының кемдігі, психиканың бұзылуы, ұйқысыздық, есте сақтау қабілетінің төмендеуі, бейәлеуметтік мінез- құлық көрсету, әтектік (импотенция) және т.б.

Сүйек жүйесінің органикалық өзгеріске ұшырауы-остепороз

Мезгілсіз өлімнің себептері: өлтіру, өзіне өзі қол жұмсау, жарақат алу мен улану,өртке шалдығу.

Ауытқулар(кемістіктер): балалар мен жасөспірімдердің ішкі дене мүшелерінің ауруы, кемістік, жарымжандық, денесі мен ақыл-есінің кем дамуы.

Спирттік ішімдіктердің салдарынан мас болу деңгейі.

Жеңіл деңгей- көңіл көтеріледі,эйфория, бәрі жақсы,бәрі тамаша,өз- өзіңе деген сенім күшейеді, қан қысымы көтеріліп, дененің шырығуы басылады, қимыл- қозғалысының тербеліп, сөздерді айғайлап, анық айта алмау, үстірт ойлау.

Орташа деңгей- психомоторлық ширақтық айқын көрініс табады, мүмкіндіктерінің төмендеуінің салдарынан эйфория ашу- ызаға, агрессияға айнала бастайды, қажеттілігі көтеріліп, жыныстық шыдамсыздық артады.

Ауыр деңгей- спорозды-коматозды жағдайы, рефлекторлы әрекетінің қажуы өрби түседі. Бұлшық етттері әлсіреп, жүрек қағысы бәсеңдеп, қан қысымы күрт төмендейді, тынысы тарылып, сөйлесуге шамасы да болмайды .

Клиникасы:

  • бет қызарып,ісініп кетеді;

  • қызара бөрткен безеу;

  • көздің қан тамырлары сарғайып кеткен;

  • ауыздан жағымсыз иіс немесе жалбыздың иісі шығады






Самые низкие цены на курсы переподготовки

Специально для учителей, воспитателей и других работников системы образования действуют 50% скидки при обучении на курсах профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца с присвоением квалификации (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок", но в дипломе форма обучения не указывается.

Начало обучения ближайшей группы: 20 сентября. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (10% в начале обучения и 90% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru
