Инфоурок Физика Другие методич. материалыҮдеу. Бірқалыпты үдемелі қозғалыс кезіндегі координата мен жылдамдық теңдеулері. Бірқалыпты үдемелі қозғалыс сипаттамаларының уақытқа тәуелділік графиктері.

Үдеу. Бірқалыпты үдемелі қозғалыс кезіндегі координата мен жылдамдық теңдеулері. Бірқалыпты үдемелі қозғалыс сипаттамаларының уақытқа тәуелділік графиктері.

Скачать материал

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

9.1В Кинематика негіздері

Мектеп: ХББ НЗМ Атырау қаласы

 

Күні:

Мұғалімнің аты –жөні:

Сынып: 9 «   »

Қатысқандар саны:

 

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Үдеу. Бірқалыпты үдемелі қозғалыс кезіндегі координата мен жылдамдық теңдеулері. Бірқалыпты үдемелі қозғалыс сипаттамаларының уақытқа тәуелділік графиктері.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.2.1.1 - орын ауыстыруды, жылдамдықты және үдеуді сипаттаудың графиктік әдістерін қолдану

9.2.1.2y = kx + b  () түріндегі тәуелділіктерді талдай білу

9.2.1.3 – орын ауыстырудың уақытқа тәуелділік графигінен жылдамдықты анықтау;

9.2.1.4 - жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графигінен үдеуді анықтау;

Сабақ мақсаттары

·         Механикалық қозғалысты графикте сипаттай білу. Оқушыларға

бірқалыпты үдемелі қозғалыс кезіндегі координата мен жылдамдық теңдеулерін қолдана отырып, бірқалыпты қозғалыс сипаттамаларының уақытқа тәуелділік графиктерін салуды меңгеру

Жетістік критерийлері

·         Есептеу денесін таңдайды және масштабты қадағалайды,

өлшемдерді сауатты жүргізеді: - Орын ауыстыру-уақыт; - Абсолютті жылдамдық-уақыт; Жылдамдық-уақыт - шамалары арасындағы функционалдық тәуелділікті графикалық тұрғыдан табады

·      түріндегі формуладан бастапқы жылдамдық, жылдамдық және үдеулерін табады;

·         Жылдамдықтың уақытқы тәуелділік графигінен үдеуді анықтайды;

·         Түзу сызықты бірқалыпты қозғалыстың координата, орын ауыстыру және жылдамдық теңдеулерін біледі.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар өздерінің түсініктерін көрсететін жаңа сөздерді пайдаланулары керек. Олар терминдерді түсіну және қолдану керек.

Пәндік сөздік қор/

Пәндік лексика мен терминология:

Қазақша

Орысша

Ағылшынша

Бірқалыпты қозғалыс

Равномерное движение

Uniform motion

Бірқалыпты үдемелі қозғалыс

Неравномерноедвижение

Uneven movement

Координата

Координата

coordinate

Жылдамдық

Скорость

speed

Орын ауыстыру

Перемещение

Moving

Физикалық шамалардың уақытқа тәуелділік графиктері

Графики зависимости физических велечин от времени

Plots of physical velechiny occasionally

Үдеу

Ускорение

Acceleration

Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері

бұл графиктен…

..... орын алған болса не болады

Неліктен ... азайтады

…….. болған кезде қандай айырмашылықтар болады.

жылдамдыққа тәуелді графиктен .....

Құндылықтарды дарыту

-  Оқушылар оқу үдерісінде нақтылыққа, сын тұрғысынан ойлауғаүйрету.Ойды, пәндік білім мен дағдыларды құру мен дамытуға ғана емес, сонымен қатар әлеуметтік және жеке бастың маңызды тапсырмалары контексінде ғылыми мәселелерді ойлауға қабілетті ақпараттандырылған және сындарлы ойлай білетін азаматтар  тәрбиелеу.

Пәнаралықбайланыстар

Интерактивті тақтамен жұмыс жасау кезінде информатикамен байланыс орнатылады. Қозғалыс  графиктерін тұрғызу барысында математика пәнімен байланысады.

Алгебра:графиктер,функция,сызықтық функция графигі және квадраттық функция,парабола.

АКТ қолдану дағдылары

Бейне материалдарды АКТ көмегімен көрсету, презентация

Бастапқы білім

Механикалыққозғалыстысипаттайтыйтыннегізгішамалар

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет

 

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15 мин

 

Ұйымдастыру

·         Сәлемдесу

·         Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу

·         Түгелдеу

Оқушыларға «Ой қозғау» түрткі сұрақтар қою арқылы алдыңғы алған білімдерімен байланыстыра отырып жаңа тақырыпты ашатындай әрекеттер жасау. Мысалы,

Сұрақ: Мына денелердің қозғалысына байланысты не айтуға болады?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Күтілетін жауап: Бұл жерде денелер табиғи және жасанды болып бөлініп тұр. Барлығы қозғалыста яғни әрқайсысының өзіндік жылдамдығы болады.

Сұрақ:Жылдамдықтың уақыт бойынша өзгерісі қандай шама?

Күтілетін жауап: Үдеу

Сұрақ: Қайсысы жылдамырық?

(оқушылар тақтада суреттерді өсу ретімен орналастырады) жауап видео көмегімен көрсетіледі.

Видео ҮДЕУ

W: Сабақтың тақырыбын және мақсатын хабарлау

+ терминологиямен жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 2

 

9кл 5 саб\удеу.mp4

 

Слайд 3-4

Ойлану ақпарат

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

Жеке жұмыс

1-тапсырма. Үдеу туралы ақпаратты кестеге түсіру

Білу

Үдеу

 

Түсіну

Формуласы мен өлшем бірлігі

 

Қолдану

Автобус орнынан қозғалған сәтте – ақ 1,5м/с2 тұрақты үдеуге ие болады. Ол қанша уақыттан кейін 15 м/с жылдамдық алады?

 

Жинақтау

Суретті қысқаша түсіндір?

 

Бағалау

Күнделікті өмірде теңүдемелі ж/е теңбаяулайтын қозғалыстарға мысалдар келтір?

 

Бірін-бірі бағалау

Мұғалім әрекеті:

A)оқушылар бірқалыпты үдемелі және кемімелі қозғалыс  теңдеулері мен графиктерін топтық жұмыс арқылы орындау

Топтық жұмыс

Бағалау: топ жұмысын флипчарт арқылы тексеру

Формуламен жұмыс:

B)Енді түзусызықты бірқалыпты қозғалысты сипаттайтын (яғни үдеуі тұрақты болған кезде) 4 негізгі теңдеулерді 5 физикалық шама көмегімен жазуға болады. SV0VAT

 

С) Графиктік талдау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Слайд 5

 

 

 

қосымша 1.docx

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9.2.1.1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9.2.1.2

 

 

 

 

 

 

Слайд 8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Практикум

20 мин

 

Алған білімдерін жинақтау мақсатында жаттығу есептерін шығару

1-мысал есеп. Vx(t) тәуелділік графигінен  үдеудің уақытқа тәуелділік графигін анықта

 

 


 графигі

 

 

 

 

Жауабы:

 

 

 

 

 

 

 

 


Жұптық жұмыс

1-есеп.Vx(t) тәуелділік графигі бойынша үдеудің уақытқа тәуелділік графигін тұрғызыңдар.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


2-есеп. а коэффициентінің мәніне қарай  қозғалыстың түрін анықта

 

 

 

 

 

 

 

 

 


3-есеп.Қозғалыс теңдеулерін пайдалана отырып

   және,   жүрілген орын ауыстырудың уақытқа тәуелділік графигін құрастыр. осы графиктен жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графигін салыңдар

4-есеп. Төменде суретте трактор қозғалысы үшін жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графигі көрсетілген.

(a) Графикті пайдаланып трактор қозғалысының әрбір белгіленген бөліктердегі қозғалысын сипаттаңыз.

OP....................................................................................................................

PQ....................................................................................................................

QR....................................................................................................................

RS....................................................................................................................

(b) Графикте қай екі нүкте трактордың тыныштық күйде болғанын көрсетеді?

нүкте .......... жәненүкте .............

(c) Трактордыңқозғалысыкезіндегіеңүлкенжылдамдығықандай?

еңүлкенжылдамдық = ............... м/с

(d) Трактордың тұрақты жылдамдықпен жүрген уақыты.

Тұрақты жылдамдықпен жүрген уақыт ұзақтығы = .............. c

5-есеп.

суретте жүк көлігінің 80 секунд ішіндегі жылдамдығының өзгерісі көрсетілген.

 

 

 

 

 

 

 

 


(а) Графиктің қай бөліктерінде жүк көлігі

(i) тұрақты жылдамдықпен қозғалады ………………….............

(ii) жылдамдығын арттырады ……………………………………………

(b) Жүк көлігінің жүрген қашықтықтарын есептеңіз:

(i) BC бөлігінде

қашықтық = ………….. м

(ii) CD бөлігінде

қашықтық = ………… м

(с) D нүктесінен кейін жүк көлігі 30 секунд жүріп тоқтайды.

суретке жүк көлігінің осы бөліктегі қозғалысы үшін графикті жалғастырып сызыңыз.

Оқу мақсатына жетуге арналған тапсырмалар

 

 

Слайд 10

 

 

 

 

 

 

9.2.1.4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9.2.1.3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қосымша 2.docx

Сабақтың соңы

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ соңында рефлексия жүргізіледі. Ол үшін рефлексия парақшаларын толтырады.

Бүгін сабақта

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

МЕН

білдім

 

 

үйрендім

 

 

 

білгім келеді

Үй тапсырмасы: Зерттеу жұмысы

Тұрмыс жағдайында қозғалыс жағдайларына мысалдар келтіру.

 

 

 

 

 

Рефлексия парақшалары

Саралау – оқушыларға қалай  көбірек қолдау көрсетуді  жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар:

Шамалар арасындағы тәуелділік графигін біледі

Оқушылардың көпшілігі:

Оқу мақсатына байланысты тапсырмалар орындайды

Кейбір оқушылар:

Өзіндік жұмыс тапсырмаларын орындайды

-сұрақ-жауап арқылы бағалау;

-сабақ барысында қолдау, қолпаштау көрсету

-(ОМ) 9.2.1.1,

9.2.1.2, 9.2.1.3, 9.2.1.4

тапсырмалары

-бірін-бірі бағалау, жұпты бағалау, өзін-өзі бағалау

Интерактивті тақтаны сабақ барысында қолдану уақытын 10 минуттан асырмау

Көз жаттығуларын орындау:

 

 

http://img1.liveinternet.ru/images/attach/c/8/100/983/100983163_A9JeQ5n0TY0.jpg 


Кабинетті желдету

Кабинетте приборлармен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік ережесін сақтау (су қолмен жұмыс жасамау, жарық көздерін уақытында өшіру)

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

 Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

 

 

 

 

 

Жалпы баға

 

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?

 

 

Қосымша №1

Білу

 

Үдеу

 

Түсіну

Формуласы мен өлшем бірлігі

 

Қолдану

Автобус орнынан қозғалған сәтте – ақ 1,5м/с2 тұрақты үдеуге ие болады. Ол қанша уақыттан кейін 15 м/с жылдамдық алады?

 

Жинақтау

Суретті қысқаша түсіндір?

 

Бағалау

Күнделікті өмірде теңүдемелі ж/е теңбаяулайтын қозғалыстарға мысалдар келтір?

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Үдеу. Бірқалыпты үдемелі қозғалыс кезіндегі координата мен жылдамдық теңдеулері. Бірқалыпты үдемелі қозғалыс сипаттамаларының уақытқа тәуелділік графиктері."

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Медиатор

Получите профессию

Фитнес-тренер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
