«Ш» ДЫБЫСЫНЫҢ АРТИКУЛЯЦИЯСЫ
Сабақтың тақырыбы:
Түзету- Ызың дыбыстарды қою және автоматизациялау.
Граматикалық – «Ш» дыбысы
Лексикалық – «Шар жарылды» ойыны
Сабақтың мақсаты:
1. Ш дыбысын сөзде, сөйлемде дұрыс айту, дыбыстық талдау, жинақтау, дағдыларын дамыту. Ш әрпімен таныстыру, оқу, жазуға жаттықтыру.
Сабақтың көрнекілігі:
Суреттер, текшелер, кеспе әліппе, кестелер.
Сабақ барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Негізгі бөлім.
1. «Ш» дыбысының артикуляциясы
2. Көңілді тіл туралы ертегі
3. Дайындық жаттығулары
4. жаттығулар
5. «Шар жарылды» ойыны
6. Жалпы моторика және қол моторикасын дамытуға арналған жаттығулар
ІІІ қорыту
р/с
Мазмұны
Сабақта қолданатын сөздер мен тәсілдер
1
2
3
І
Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу.
ІІ
1
Негізгі бөлім.
Тілдің ұшы таңдайдың алдындынғы жағына (альвеолға) көтероіледі, бірақ таңдайға тимейді: бүйірлері жоғары азуларға тиеді. Ерін аздап дөнгеленіп, алға қарай шығыңқы келеді. Тістер не қысылған, не жақындаған кезде арасында 1-2 мм саңылау қалады.
Тыныс тілдің арасынан бір қалыпты шығады: алақанды ауызға жақындатқанда жылы дем сезіледі.
Бірге жасаймыз.
2
Өзінің үйшігінде көңілді тіл тұрыпты. Ол үй қандай екен? Ол үйдің аты не? Кім біледі? Дұрыс, ол үйдің аты-ауыз. Үйдің есігі ашылып, жабылып тұратын болған(ауыз ашық, жабық). Тіл бір жерде тыныш отыра алмайды екен. Үйшігінен жүгіріп шығып айналаға қарайды (тілін шығару). Міне ол күннің көзіне жылынуға шықты (жалпақ тілді шығарып ұстау). Аздан желдің лебі білінді. Тіл тоңып, үйшігіне кіріп, есігін жауып алды (ауызын жабу). Бір мезгілде жаңбыр жауа бастады, тырсылдаған дыбыс естілді (тілдің ұшымен тіске тигізіп «д-д-д айту). Үйге кірген соң тіл мысыққа сүт құйды, мысық сүтті жалады (жоғарғы ерінді жалау), соңынан есінеді (ауызын кең ашу) Тіл сағатқа қарады. Сағат сыртылдап тұр екен (ауызды кең ашып, тілдің ұшын оңға, солға қимылдату). Мен ұйықтайтын уақыт болған екен деп тіл жатуға дайындалды.
3
Тәтті варенье, тіс тазалау, ат шауып келеді, тығылмақ, сағат, сиқыршы, қалаш, кішкентай пілдер.
4
Орманда қатты жел соқты. Ағаштардың басы қозғалады.
Балалар жарылған дөнгелектен ауа қалай шығатынын көрсет:
Қаздар балаларға қарап не істейді?
Балалар қол ұстасып теңселеді: ш-ш-ш
Ш-ш-ш-ш
Ш-ш-ш-ш
5
Мұғалім мен балалар шеңбер жасап, үрлегендей «пуф-пуф-пуф» деп қолдарын кере шеңберді үлкейтіп кеңейте береді. Логопед «Шар жарылды» деп дауыстап қалғанда, балалар қолдарын жібере салып: «ш-ш-ш-ш-ш» деп жүрелерінен отыра береді. Осылай бірнеше рет қайталайды.
6
1.Күн шықты, жерді жылытты
2.Ағаш өседі
3.Жел ағашты тербетеді
4.Ағаштың тамыры мықты,
5. Бұтақтары күнге тартылады
6. Бұтақтарда жапырақ көп
7. Орманда ағаш көп
-балалар ақырындап тұрады
-қолдарды тербетеміз
-аяқ басынан өкшеге дейін дөңгелету
-қолымызды жоғарыға көтереміз
-саусақты сілкеміз
-жан –жақты көрсетеміз.
ІІІ
Қорыту.Ш дыбысын қалай айту керек?