672597
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
Добавить материал и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
ИнфоурокВсеобщая историяПрезентацииДүние жүзі тарихы пәні бойынша презентация тақырыбы: Үндістан

Дүние жүзі тарихы пәні бойынша презентация тақырыбы: Үндістан

Выберите документ из архива для просмотра:

Выбранный для просмотра документ ?нд_стан 9 сынып.docx

библиотека
материалов

Сабақтың тақырыбы: §13. Үндістан

Сабақтың мақсаты:

Үндістанның1914-1945 жылдардағы саяси – әлеуметтік және экономикалық дамуына сипаттама беріп, ондағы басты ерекшеліктерді атап көрсету.

Сабақтың түрі: Интерактивті,жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: Баяндау, сұрақ- жауап, талдау, жартылай іздену.
 
Жұмысты ұйымдастыру түрлері: Ұжымдық, топтық, жекелей жұмыс түрлері.
 
Сабақтың көрнекілігі: Тақырыптық слайдтар, портреттер, карта.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі

II Үй тапсырмасын тексеру

III Жаңа сабақ

IV Жаңа сабақты бекіту

V Қорытындылау,бағалау

VI Үйге тапсырма.

Үй тапсырмасын тексеру:

  • 1918-1922 жылдардағы Иран жеріндегі ұлт-азаттық қозғалыстың ошақтарына талдау жасаңдар.

  • Кеңестік Ресейдің Гилян өңірінде социалистік республика ұйымдастыру әрекеті дұрыс па әлде бұрыс па?

  • Дәлелдер келтіріп, өз пікірлеріңді білдіріңдер.

  • «Шазривар оқиғасының» дамуына не себеп болды?

  • Соғыс жылдарында шах үкіметі қай одақты жақтады, және не себепті жақтады.

  • Аманулла хан үкімет басына қандай жағдайда келді?

  • Ауғанстан конституциясы қай жылы қабылданды?

  • Нәдіршах әулетінің Ауғанстанда билік еткен мерзімін анықтаңдар

Жаңа сабақтың жоспары:

1. Бірінші дүниежүзілік соғыс кезіңдегі елдің жағдайы

2. Ұлт-азаттық қозғалыстың басталуы

3. Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Үндістан

а) Ағылшын үкіметінің саясаты;

б)Жаппай бағынбаушылық қозғалысы

4. Экономикалық дағдарыс жылдарындағы Үндістан. “Тұз жорығы”.

5. Екінші дүниежүзілік соғыс кезіңдегі Үндістан




Негізгі түсініктер мен жетекші ұғымдар;

Үндістан Ұлттық Конгресі, Мұсылман Лигасы, «Күш қолданбай қарсыласу», «Тұз жорығы», «Үндістанды басқару туралы акт», «Жаппай бағынбаушылық қозғалысы»

1916 ж ұлт-азаттық қозғалыс басталды

1919 ж сәуірде жаппай бағынбаушылық қозғалысы өткізілді.

1930 ж 26 қаңтарда ҮҰК шешімімен “Үндістанның тәуелсіздік күні жарияланды”.

  1. өктемде М.Ганди екінші рет азаматтық бағынбаушылыққа шақырды.

1916 жылы ұлт – азаттық қозғалысы басталды.

  • 1919 жылғы сәуірде жаппай бағынбаушылық қозғалысы өткізілді.

  • 1930 жылғы 26 қаңтарда ҮҰҚ шешімімен «Үндістанның тәуелсіздік күні» жарияланды (кейін бұл күн ҮР ұлттық мерекесіне айналды)

  • 1930 жылғы наурызда М.Ганди «Тұз жорығын» бастады.

Сабақты бекіту:
Суреттегі тарихи тұлғалардың аты-жөнін тиісті санның тұсына жазыңдар.

E:\Documents and Settings\Admin\Рабочий стол\mahatma_gandhi_QI84_l.jpgE:\Documents and Settings\Admin\Рабочий стол\o454.jpgE:\Documents and Settings\Admin\Рабочий стол\3a5bd206e81ef9a27555b8b95b125e0f.jpgE:\Documents and Settings\Admin\Рабочий стол\PrasadaRao_180.jpgE:\Documents and Settings\Admin\Рабочий стол\90591053_Przhevalskiy.jpgE:\Documents and Settings\Admin\Рабочий стол\Sardar_patel_(cropped).jpgгитлер.jpg

1..................2...................3...................4...............5................6.............7..............

  • Бірінші дүниежүзілік соғыс кезіңдегі елдің жағдайы қандай болды?

  • М.Ганди елге нешінші жылы оралды?

  • Сатьягарха деген не?

  • 1917-1918 ж.ж. ағылшындар қандай саясат жүргізді?

  • 1922 ж Чаури-Чаура атты қыстақта қандай оқиға болды,соның салдары неге әкелді?

  • Тұз жорығы” дегеніміз не?

  • Ереуіл дегеніміз не?

  • Буржуазия терминіне сипаттама бер.

  • М.К.Ганди саясатына қандай баға берер едіңдер?

Оның «Менің өмірім» (Алматы, 1989) деген кітабын оқу.

Бағалау:

  • Үйге тапсырма: §13. М.К.Ганди саясатына қандай баға берер едіңдер?

Оның «Менің өмірім» (Алматы, 1989) деген кітабын оқу.




Выбранный для просмотра документ ?нд_стан 9 сынып.ppt

библиотека
материалов
 Тақырыбы:§13 Үндістан Тарих пәнінің мұғалімі: Исмагулова А.Б.
Сабақтың мақсаты: Үндістанның 1914-1945 жылдардағы саяси-әлеуметтік және экон...
Сабақтың түрі: Интерактивті,жаңа сабақ Сабақтың әдісі: Баяндау, сұрақ- жауап,...
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, мақсаты мен жоспар...
Тақырыпты оқытудың жоспары 1. Бірінші дүниежүзілік соғыс кезіңдегі елдің жағ...
Негізгі түсініктер мен жетекші ұғымдар; * * Үндістан Ұлттық Конгресі, Мұсылма...
Үй тапсырмасын сұрау ? Резахан үкіметінің экономикалық саясаты, сыртқы саясат...
Үй тапсырмасын сұрау Гитлерлік Германия мен жақындасты Резахан үкіметінің эко...
Үй тапсырмасын сұрау:Аманулла хан реформалары: * * 1.Елдегі әлеуметтік өзгер...
Үй тапсырмасын сұрау:Аманулла хан реформалары: * * 1.Елдегі әлеуметтік өзгер...
Үй тапсырмасын сұрау:Аманулла хан реформалары: * * 1.Елдегі экономикалық өзг...
Үй тапсырмасын сұрау:Аманулла хан реформалары: * * 1.Елдегі экономикалық өзг...
Үй тапсырмасын сұрау:Аманулла хан реформалары: * * 1.Елдегі әскери өзгерісте...
Үй тапсырмасын сұрау:Аманулла хан реформалары: * * 1.Елдегі әскери өзгерісте...
1.Бірінші дүниежүзілік соғыс кезіңдегі елдің жағдайы Елдің қазба байлығы мен...
2.Ұлт-азаттық қозғалыстың басталуы Ағылшындардың озбырлығы мен өмірдің ауырт...
* *
М.К.Ганди Тура сол жылы елге М.К.Ганди (1869-1948 ж.ж.) оралып бұл жағдай ұл...
Сол жылы еліне қайта оралған М.Ганди Үндістан мен Англия дәстүріне сүйеніп,ұ...
* * “Күш қолданбай қарсыласу” Талаптары Үнділерді билік жүйелеріне тарту Елге...
3. Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Үндістан * * 1917-1923 ж.ж. революц...
а) Ағылшын үкіметінің саясаты; 1917-1918 ж.ж. ағылшын үкіметінің екіжүзді сая...
б)Жаппай бағынбаушылық қозғалысы Монтегю-Челмсфрод реформаларына феодалдық ж...
* *
1920 ж 1 тамызда елде жаппай бағынбаушылық қозғалысы өткізілді.1922 ж М.Ганд...
М.Ганди “Бұдан былай мұндай күш жұмсау қимылына қолдау болмайды”
4. Экономикалық дағдарыс жылдарындағы Үндістан. “Тұз жорығы”. * * М.Ганди Дж...
Үндістанның мемлекеттік туы елтаңбасы * * 1931 жылғы 5 наурызда ҮҰК мен ағылш...
5. Екінші дүниежүзілік соғыс кезіңдегі Үндістан * * Екінші дүниежүзілік соғы...
Саяси партиялардың көзқарасы; * * Үндістан Ұлттық Конгресінің көзқарасы; Фаши...
Тақырыпты бекіту. Суреттегі тарихи тұлғалардың аты-жөнін тиісті санның тұсына...
Тақырыпты бекіту сұрақтары; Бірінші дүниежүзілік соғыс кезіңдегі елдің жағдай...
Үйге тапсырма:§13- тың соңындағы сұрақтар бойынша дайындалу. М.Ганди мен Дж Н...
Enjoybook

Описание презентации по отдельным слайдам:

1 слайд  Тақырыбы:§13 Үндістан Тарих пәнінің мұғалімі: Исмагулова А.Б.
Описание слайда:

Тақырыбы:§13 Үндістан Тарих пәнінің мұғалімі: Исмагулова А.Б.

2 слайд Сабақтың мақсаты: Үндістанның 1914-1945 жылдардағы саяси-әлеуметтік және экон
Описание слайда:

Сабақтың мақсаты: Үндістанның 1914-1945 жылдардағы саяси-әлеуметтік және экономикалық дамуына сипаттама беріп,ондағы басты ерекшеліктерді атап көрсету.

3 слайд Сабақтың түрі: Интерактивті,жаңа сабақ Сабақтың әдісі: Баяндау, сұрақ- жауап,
Описание слайда:

Сабақтың түрі: Интерактивті,жаңа сабақ Сабақтың әдісі: Баяндау, сұрақ- жауап, талдау, жартылай іздену.  Жұмысты ұйымдастыру түрлері: Ұжымдық, топтық, жекелей жұмыс түрлері.  Сабақтың көрнекілігі: Тақырыптық слайдтар, портреттер, карта. * *

4 слайд Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, мақсаты мен жоспар
Описание слайда:

Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, мақсаты мен жоспарын таныстыру. * *

5 слайд Тақырыпты оқытудың жоспары 1. Бірінші дүниежүзілік соғыс кезіңдегі елдің жағ
Описание слайда:

Тақырыпты оқытудың жоспары 1. Бірінші дүниежүзілік соғыс кезіңдегі елдің жағдайы 2. Ұлт-азаттық қозғалыстың басталуы 3. Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Үндістан а) Ағылшын үкіметінің саясаты; б)Жаппай бағынбаушылық қозғалысы 4. Экономикалық дағдарыс жылдарындағы Үндістан. “Тұз жорығы”. 5. Екінші дүниежүзілік соғыс кезіңдегі Үндістан * *

6 слайд Негізгі түсініктер мен жетекші ұғымдар; * * Үндістан Ұлттық Конгресі, Мұсылма
Описание слайда:

Негізгі түсініктер мен жетекші ұғымдар; * * Үндістан Ұлттық Конгресі, Мұсылман Лигасы, «Күш қолданбай қарсыласу», «Тұз жорығы», «Үндістанды басқару туралы акт», «Жаппай бағынбаушылық қозғалысы» Негізгі оқиғалар; 1916 ж ұлт-азаттық қозғалыс басталды 1919 ж сәуірде жаппай бағынбаушылық қозғалысы өткізілді. 1930 ж 26 қаңтарда ҮҰК шешімімен “Үндістанның тәуелсіздік күні жарияланды”. 1930 ж көктемде М.Ганди екінші рет азаматтық бағынбаушылыққа шақырды.

7 слайд Үй тапсырмасын сұрау ? Резахан үкіметінің экономикалық саясаты, сыртқы саясат
Описание слайда:

Үй тапсырмасын сұрау ? Резахан үкіметінің экономикалық саясаты, сыртқы саясаты. ? ? ? ? ? ?

8 слайд Үй тапсырмасын сұрау Гитлерлік Германия мен жақындасты Резахан үкіметінің эко
Описание слайда:

Үй тапсырмасын сұрау Гитлерлік Германия мен жақындасты Резахан үкіметінің экономикалық саясаты, сыртқы саясаты. Темір жол жүйелері салынды Ұсақ және орта капиталистік кәсіпорындарға қамқорлық жасалды Иранды Англия мен КСРО әскерлерінің басып алуына душар етті КСРО және Англияның ескерту талаптарын орындамады Мемлекеттік кәсіпорындарды дамытты Ағылшын-Иран компаниясы арқылы мұнай өндіруді дамытты

9 слайд Үй тапсырмасын сұрау:Аманулла хан реформалары: * * 1.Елдегі әлеуметтік өзгер
Описание слайда:

Үй тапсырмасын сұрау:Аманулла хан реформалары: * * 1.Елдегі әлеуметтік өзгерістер .........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

10 слайд Үй тапсырмасын сұрау:Аманулла хан реформалары: * * 1.Елдегі әлеуметтік өзгер
Описание слайда:

Үй тапсырмасын сұрау:Аманулла хан реформалары: * * 1.Елдегі әлеуметтік өзгерістер Әйелдердің бетін ашу,қалың мал беру салтын,ескі атақтар мен шендерді жою ,хандар мен бектердің билігі шектелді.

11 слайд Үй тапсырмасын сұрау:Аманулла хан реформалары: * * 1.Елдегі экономикалық өзг
Описание слайда:

Үй тапсырмасын сұрау:Аманулла хан реформалары: * * 1.Елдегі экономикалық өзгерістер .........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

12 слайд Үй тапсырмасын сұрау:Аманулла хан реформалары: * * 1.Елдегі экономикалық өзг
Описание слайда:

Үй тапсырмасын сұрау:Аманулла хан реформалары: * * 1.Елдегі экономикалық өзгерістер Үй-жайға жеке меншікке,үй мүлкіне мемлекеттік кепілдік тәртібі енгізілді,азаматтардың заң алдындағы жалпыға бірдей теңдік құқығы жарияланды.Жерге жеке меншіктік құқық жарияланып,оны еркін түрде сатуға және сатып алуға ерік берілді,ескі салықтардың түрлері жойылып,ақшалай салық енгізілді,кәсіпорындарды салуға жеңілдік жарияланды.

13 слайд Үй тапсырмасын сұрау:Аманулла хан реформалары: * * 1.Елдегі әскери өзгерісте
Описание слайда:

Үй тапсырмасын сұрау:Аманулла хан реформалары: * * 1.Елдегі әскери өзгерістер .........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

14 слайд Үй тапсырмасын сұрау:Аманулла хан реформалары: * * 1.Елдегі әскери өзгерісте
Описание слайда:

Үй тапсырмасын сұрау:Аманулла хан реформалары: * * 1.Елдегі әскери өзгерістер Армияны жаңартты,ескі тайпалық жасақтар тартылып,тұрақты армия бөлімдері құрылды.Армияға тиісті шығындар мемлекеттің мойына жүктелді.Жергілікті әскер басшылары тікелей әскери министірге бағынды. Жоғарғы штаб бас штаб құрылды.

15 слайд 1.Бірінші дүниежүзілік соғыс кезіңдегі елдің жағдайы Елдің қазба байлығы мен
Описание слайда:

1.Бірінші дүниежүзілік соғыс кезіңдегі елдің жағдайы Елдің қазба байлығы мен азық-түлігі метрополияға үздікіз тасылды. Алым-салық мөлшері көбейді.Оны мезгілінде төлей алмағандарды жазалау күшейді. 1915-1916ж.ж. дәстүр бойынша анадан қызға берілуге тиісті алтын сақиналарын,жүзіктерін,сырғаларын жинап алу науқаны басталды. «Көз жасына жиналып алынған алтын» Англия қазынасына айналды. Ауыр салық халықты қатты әлсіретті.Күйзеліске ұшыраған шаруалар жерін тастап,қалаға қарай шұбырумен болды. Қалада жұмыс таппай,үйсіз,қайыршылық күйде өмір сүріп жатты. Бенгалия, Бихар т.б. аймақтарда жаппай ашаршылықтан миллиондаған шаруалар қырылып қалды. Қала тұрғындары да қиыншылық көрді. Жұмыс уақыты 12-14 сағ-қа дейін ұзартылды. Неше түрлі саықтар емн айыптар еңсе көтертпеді. Азық-түлік және өндіріс заттарының бағалары дүркін-дүркін өсіп,жалақы төмендей берді. Жұмысшының тапқан табысы отбасын қамтамасыз етуге жетпеді. Қала мен ауылдағы кәсіпкерлердің де тұрмысы да нашарлады,өйткені олар шығаратын заттар өте арзан бағаланып,табыстары кеміді. Сөйтіп,көпшілік зардап шегіп,халық тұрмысы бұрынғыдан да төмендеді.Орта есеппен үнділіктердің өмір жасы 30-34 жылдан аспады. Осындай қиындықтарға қарамастан,жергілікті өндіріс соғыс кезіңде біраз алға басты. Қалыптаса бастаған үнді буржуазиясы батылырақ қимылдап,байи түсті. Атап айтсақ Бирла,Тата т.б. кәсіпшілер топтары әсіресе жеңіл өндірісте( тамақ,мата тоқу т.б.) сауда қызметінде және кейбір ауыр өндіріс орындарында (металл қорыту,таскөмір өндірісі т.б.) нығайып алды.

16 слайд 2.Ұлт-азаттық қозғалыстың басталуы Ағылшындардың озбырлығы мен өмірдің ауырт
Описание слайда:

2.Ұлт-азаттық қозғалыстың басталуы Ағылшындардың озбырлығы мен өмірдің ауыртпалығы ел арасында наразылық тудырып отырды. 1916 жылғы қала тұрғындары мен шаруалар қолдаған ұлт-азаттық күрес әр аймақта орын алды. Ең басында жергілікті халықтың ағылшындарға деген наразылығы басымырақ болғанымен ,кейінірек үнділіктерді билік жүйелеріне тарту,елге өзін-өзі билеу құқығын беру ,қаржыны,кеденді бақылауға жол беру сияқты саяси талаптар қойыла бастады. Салық төлемеу әкімшіліктерге бағынбау, ереуілдер мен шерулерге қатысу сияқты әрекеттер Бомбей,Калькутта;карачи қалаларында өрши түсті.1916 жылы ҮҰК мен МЛ Лакхнау қаласында өз съездерін шақырып,көпшіліктін тілектеріне сәйкес шешімдер қабылдады. * *

17 слайд * *
Описание слайда:

* *

18 слайд М.К.Ганди Тура сол жылы елге М.К.Ганди (1869-1948 ж.ж.) оралып бұл жағдай ұл
Описание слайда:

М.К.Ганди Тура сол жылы елге М.К.Ганди (1869-1948 ж.ж.) оралып бұл жағдай ұлт-азаттық қозғалысын өрістете түсті. Ол ауқатты брахман отбасында дүниеге келген.Англия университетін бітіріп,адвокат мамандығын алған. Халық оны Махатма Ганди деп атады,бұл «ұлы адам» деген сөз. Ол елде кеңінен танымал болды. Оның жалынды патриотизмі,тұрмыстағы тақуалығы,қарым-қатынас жасаудағы сыпайылығы мен қарапайымдылығы, ұлттық әдет-ғұрыптарға адалдығы зор құрметке бөленді. *

19 слайд Сол жылы еліне қайта оралған М.Ганди Үндістан мен Англия дәстүріне сүйеніп,ұ
Описание слайда:

Сол жылы еліне қайта оралған М.Ганди Үндістан мен Англия дәстүріне сүйеніп,ұлт-азаттық күрестін бұрын кездеспейтін жаңа түрін қолдануды ұсынды. Ол- “сатьягарха” (“ақиқаттағы батылдық”), “күш қолданбай қарсыласу” деген сөз. Сатьягарха тәсілін ол халық бұқарасы қолданатын негізгі қару ретінде қолдануды көздейді.

20 слайд * * “Күш қолданбай қарсыласу” Талаптары Үнділерді билік жүйелеріне тарту Елге
Описание слайда:

* * “Күш қолданбай қарсыласу” Талаптары Үнділерді билік жүйелеріне тарту Елге өзін-өзі билеу құқығын беру Қаржыны ,кеденді бақылауға жол беру Қарсылық әрекеттері болған аймақ Бомбей Калькутта Карачи Бенгалия Пенджаб Гуджарат Қарсылық әрекеттері Салық төлемеу Әкімшіліктерге бағынбау Ереуілдер мен шерулерге қатысу

21 слайд 3. Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Үндістан * * 1917-1923 ж.ж. революц
Описание слайда:

3. Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Үндістан * * 1917-1923 ж.ж. революциялық күрес бүкіл Үндістанға таралды. Ол күрестің негізгі қозғаушы күші шаруалар болды. Қала тұрғындары да,үнді ұлттық буржуазиясы мен жұмысшылары да қосылды. Ереуілдер мен шерулерге халық бұқарасы жаппай қатысып,тәуелсіздікке деген ұмтылысын білдірді.М.К. Ганди бастаған бүкілхалықтық антиимпериалистік майдан қалыптасып, ағылшын отаршылары тыныштықтан айырылды.

22 слайд а) Ағылшын үкіметінің саясаты; 1917-1918 ж.ж. ағылшын үкіметінің екіжүзді сая
Описание слайда:

а) Ағылшын үкіметінің саясаты; 1917-1918 ж.ж. ағылшын үкіметінің екіжүзді саясаты. Монтегю-Челмсфрод реформалары Жергілікті және орталық үкімет қызметіне үнділіктерді қатыстыруда біраз кеңшілік жасалды Роулет заңы қабылданды Орталық үкімет органдарда жергілікті өкілдердің саны біраз ұлғайтылды Провинциялардағы заң қабылдаушы жиналыстардың ұсақ-түйек мәселелерді қарастыру құқығы кеңейтілді Роулет заңы бұл заң бойынша ,полицияға өкіметке қарсы шыққандарды табан астында жазалау ,сабау,абақтыға отырғызу,шетке айдау,оқ ату құқығын берді.Ереуілдерді тоқтату үшін армияны пайдаланды.

23 слайд б)Жаппай бағынбаушылық қозғалысы Монтегю-Челмсфрод реформаларына феодалдық ж
Описание слайда:

б)Жаппай бағынбаушылық қозғалысы Монтегю-Челмсфрод реформаларына феодалдық және компрадорлық буржуазия көсемдері,сондай-ақ ҮҰК мен МЛ жетекшілерінің көңілінен шығып,ағылшындармен жақындасуға барды. Бұл реформа халықтың наразылығын өршітті,ұлт-азаттық күрестің жаңа кезеңін тудырды.1919 ж 6 сәуірде М.Гандидің шақыруымен хартал (жаппай ереуіл) ұйымдастырылды. * *

24 слайд * *
Описание слайда:

* *

25 слайд 1920 ж 1 тамызда елде жаппай бағынбаушылық қозғалысы өткізілді.1922 ж М.Ганд
Описание слайда:

1920 ж 1 тамызда елде жаппай бағынбаушылық қозғалысы өткізілді.1922 ж М.Ганди азаматтық бағынбаушылық қозғалсын тоқтатуды ұйғарады. Не себепті? * *

26 слайд М.Ганди “Бұдан былай мұндай күш жұмсау қимылына қолдау болмайды”
Описание слайда:

М.Ганди “Бұдан былай мұндай күш жұмсау қимылына қолдау болмайды”

27 слайд 4. Экономикалық дағдарыс жылдарындағы Үндістан. “Тұз жорығы”. * * М.Ганди Дж
Описание слайда:

4. Экономикалық дағдарыс жылдарындағы Үндістан. “Тұз жорығы”. * * М.Ганди Дж.Неру С.Патель Р.Прасад және басқаларын абақтыға жапты. 1931 ж 5 наурызда ҮҰК мен ағылшын өкіметі келісімге келіп,азаматтық бойсұнбаушылық тоқтатылды,ел келешегі туралы келіссөздерге қатыстыру үшін абақтыдан Ганди тобы босатылды.

28 слайд Үндістанның мемлекеттік туы елтаңбасы * * 1931 жылғы 5 наурызда ҮҰК мен ағылш
Описание слайда:

Үндістанның мемлекеттік туы елтаңбасы * * 1931 жылғы 5 наурызда ҮҰК мен ағылшын үкіметі келісімге келіп,азаматтық бойсұнбаушылық қозғалысы тоқтатылды,ел келешегі туралы келіссөздерге қатыстыру үшін абақтыдан Ганди тобы босатылды. Англия 1935 жылы «Үндістанды басқару туралы актіні»- Британдық Үндістан конститутциясын зорлықпен енгізді. Оны алдымен МЛ мен төмендегі жұрт өкілдері мойындады,кейін ҮҰК да келісті. 1937 жылы біраз жеңілдік берген конституция негізінде сайлау жүріп,8 провинция (барлығы -11) мен орталық заң қабылдаушы жиналыста ҮҰК басым орынға ие болды. Бұл тәуелсіздікке жету жолындағы кезекті жеңіс саяси партияларға ел билеу тәжірибесін алуға мүмкіндік берді.

29 слайд 5. Екінші дүниежүзілік соғыс кезіңдегі Үндістан * * Екінші дүниежүзілік соғы
Описание слайда:

5. Екінші дүниежүзілік соғыс кезіңдегі Үндістан * * Екінші дүниежүзілік соғыс кезінде Англия Үндістанның қолдауына қатты үміт артты.Ал бұған Үндістандағы саяси партиялар қалай қарады? ҮҰК-........................................................................? МЛ-..........................................................................? ҮКП-.........................................................................?

30 слайд Саяси партиялардың көзқарасы; * * Үндістан Ұлттық Конгресінің көзқарасы; Фаши
Описание слайда:

Саяси партиялардың көзқарасы; * * Үндістан Ұлттық Конгресінің көзқарасы; Фашизмді ашық әшкереледі.Англия үкіметінен алдын ала тәуелсіздік мәселесін түпкілікті реттеуді талап етті. Мұсылман Лигасының көзқарасы; Фашизмді ашық әшкереледі.Англияны жақтады. МЛ жетекшісі М.Джига елді екі мемлекетке бөлу туралы шешімді бекітіп,оны іске асыруға бел байлады. Үнді Коммунистік Партиясы; Германияны қолдады. 1941 жылы Германия КСРО-ға шабуыл жасағанда Германияны айыптады,ашық әрекет жасауға рұқсат алды.

31 слайд Тақырыпты бекіту. Суреттегі тарихи тұлғалардың аты-жөнін тиісті санның тұсына
Описание слайда:

Тақырыпты бекіту. Суреттегі тарихи тұлғалардың аты-жөнін тиісті санның тұсына жазыңдар. * * 1................................................................ 2................................................................ 3................................................................. 4................................................................ 5.................................................................. 6.................................................................. 7................................................................. 1 2 3 4 5 6 7

32 слайд Тақырыпты бекіту сұрақтары; Бірінші дүниежүзілік соғыс кезіңдегі елдің жағдай
Описание слайда:

Тақырыпты бекіту сұрақтары; Бірінші дүниежүзілік соғыс кезіңдегі елдің жағдайы қандай болды? М.Ганди елге нешінші жылы оралды? Сатьягарха деген не? 1917-1918 ж.ж. ағылшындар қандай саясат жүргізді? 1922 ж Чаури-Чаура атты қыстақта қандай оқиға болды,соның салдары неге әкелді? “Тұз жорығы” дегеніміз не? Ереуіл дегеніміз не? Буржуазия терминіне сипаттама бер. * *

33 слайд Үйге тапсырма:§13- тың соңындағы сұрақтар бойынша дайындалу. М.Ганди мен Дж Н
Описание слайда:

Үйге тапсырма:§13- тың соңындағы сұрақтар бойынша дайындалу. М.Ганди мен Дж Неру туралы хабарлама дайындау.

Курс профессиональной переподготовки
Учитель истории и обществознания
Enjoybook