- 06.04.2016
- 5488
- 9
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
«Табиғаттағы су»
Сабақтың мақсаты:
Сабақтың көрнекілігі: физикалық карта, сызбалар, кестелер, слайд, жұмбақтар
Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер: сұрақ-жауап, ой жинақтау, ой қорыту, түсіндіру.
Пәнаралық байланыс: ана тілі, математика
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
- сабаққа дайындық
ІІ. Психологиялық дайындық.
Алдымыздан кездескен ,
Көп танысты көреміз.
Бәріне де ізетпен,
Біздер сәлем береміз!
ІІІ. Үй тапсырмасын сұрау.
а) иісі бар, көзге көрінеді
ә) түссіз, иісі жоқ, көзге көрінбейді, пішіні жоқ
б) пішіні бар, түссіз, иісі бар
2. Көкжиек тұстарын қандай құрал арқылы анықтайды?
а) термометр
ә) тұсбағар
б) желбағар
3. Жер бетіндегі ауаның қозғалысын не деп атайды ?
а) жауын-шашын
ә) бағыт
б) жел
4. Өте қатты желді не деп атайды ?
а) дауыл
ә) сел
б) құйын
5. Желдің күші мен бағытын қандай құрал арқылы өлшейді ?
а) тұсбағар
ә) желбағар
б) термометр
ІV. Жаңа сабақ дайындық
Ребус
,, би ҆ ҆ т ,, ҅ “
“Сусыз – тіршілік жоқ”
Сусыз адам 1 апта ғана шыдайды.Адам денесінің 65% судан тұрады
- Иа балалар дұрыс бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Табиғаттағы су »!
- Балалар, біздің бүгінгі өтетін сабағымы күндегіден ерекше өтеді.
- Кәне кім айтады, «су» дегенде ойларыңа нелер келеді? /оқушы жауаптары – өзен, көл, теңіз, арықтағы су, мухиттар , жаңбыр, құдық , шомылу тоғандары, бұлақ/
- Жер бетінің 4/3 бөлігін су алып жатыр. /карта/ Өзен, көл, теңіз, арықтағы су, мухиттар бұл табиғи су қоймалары. Су тіршілік көзі. Сендермен 2 сыныпта су тақырыбы туралы оқып білгенсіңдер. Қазір сендер естеріңе түсіріп «иа,жоқ» кестесін толтырасыңдар.
-«Иа,жоқ» кестесін толтыру
V. Жаңа сабақ
Әр топтың атауы бойынша түсініктеме беру.
бастау - өзен қайнар көзінен \бастаудан\ басталады. Бұл өзеннің шығатын жері.Ол жер астынан шығып жатқан бұлақ, батпақ немесе таудағы мұздық болуы мүмкін.
арна - Өзен ағысының бағытымен жүзсе, онда оң жағы оң жағалау, сол жағы сол жағалау болады. Өзен ағып жатқан жер оның арнасы деп аталады.
сала - өзен жолында оған өзендер келіп құяды, олар салалары болып есептеледі.
топ – саға - өзеннің басқа су қоймаларына келіп құятын жерін сағасы деп атайды.
VІІ. Дәптермен жұмыс:
Бу |
СУ |
Мұз |
Сұйық |
VІІІ.Оқулықпен жұмыс.
Жерасты сулары – бұл жердің терең бос қабаттарында және жарықтарында кездесетін сулар. Жер астындағы судың бәрі жол тауып шыға бермейді, мұндай жағдайда құдық қазады. Құдықтың тереңдігі әртүрлі болады:2м,4м,8м.арнайы машинамен бұрғылап құбыр қойылып, су сыртқа шығады. Бұл артезиян құдығы деп аталады.
VІІ. Сергіту сәті: «Мөлдір бұлақ»
Шығармашылық жұмыс
1 топ – «Суың пайдасы»
2 топ – «Суды қорғау» ережесін құру
3 топ – «Тыйым сөздер, мақал-мәтел»
4 топ – «Сөзжұмбақ» шешу
ІХ. Қорыту
Су деген тіршіліктің қаны емес пе?
Су деген табиғаттың жаны емес пе?
Су жоқ жерде, өмір жоқ ол ақиқат
Күміс су қара жердің сәні емес пе?
Х.Бағалау.
ХІ. Үйге тапсырма 7 слайд
6 663 210 материалов в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Заманбекова Айнур Нгметовна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс профессиональной переподготовки
500/1000 ч.
Курс повышения квалификации
72 ч. — 180 ч.
Курс повышения квалификации
36/72/108 ч.
Курс повышения квалификации
72 ч. — 180 ч.