Тоқсан ІІІ
|
Күні 22.01.2015
|
Сабақ 2
сабақ
|
Тарау
|
Жер ғарыш денесі
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Ғарыш дегеніміз не?
|
Сілтеме
|
Дүниетану оқулығы, К.Жүнісқызы,
Ә.Бірмағамбетов, Қ.Аймағамбетова. Алматы «Атамұра», 2011 ж.
|
Жалпы
мақсаты
|
-
Оқушылардың
ғарыш туралы түсініктерін кеңейту. Еліміздің мақтаныштары – қазақ
ғарышкерлерімен таныстыру.
-
Тапсырмалар
арқылы сыни тұрғыдан ойлауды үйрету арқылы ой өрісін дамыту.
-
Оқушылардың
аспан денелері туралы қарапайым түсініктерінің болуын қамтамасыз ету.
Қоршаған ортаға деген қызығушылығын ояту.
|
Күтілетін нәтижелер
|
·
Ғарыш
әлеміне сипаттау, саралау, талдау жұмыстарын жүргізе алады.
·
Жеке
ойларын ортаға сала алады.Топқа ойын еркін жеткізе алады..
·
Сабақ
соңында оқушылар ғарыш әлемі туралы алған білімдерін өзгелермен бөлісе алады.
·
Басқаны
үйрету жауапкершілігін сезіне алады.
|
Сабақ түрі
|
Аралас сабақ
|
Қолданылатын
әдіс-тәсілдер
|
Сын
тұрғысынан ойлау стратегиялары:
−Жеке,
жұппен, топпен жұмыс;
−Ой қозғау;
−Диалогтік
оқыту;
|
Керекті жабдықтар
|
Интербелсенді тақта, суреттер,
үлестірмелік карточкалар, маркер, стикер т.б.
|
Сабақ барысы:
|
Сабақ кезеңдері
|
Уақыт
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының
іс - әрекеті
|
Модульдер көрінісі
|
Топқа бөліну
Сергіту
сәті
|
3 минут
|
Психологиялық
ахуал туғызу.
Амандастыруды
ұйымдастыру.
Реттік
сандар арқылы топқа бөлу
|
Қәне, достар,
тұрайық
Шеңберді
біз құрайық
Жақсы
жақсы тілектер
Бір
бірімізге сыйлайық
Қуанышпен,
шаттықпен
Сабақты біз
бастайық
4 топқа
бөлінеді (5 оқушыдан) №1,2,3,4
|
АКТ
|
Үй
тапсырмасын тексеру
|
2 минут
|
Сұрақ-жауап
арқылы өткенді қайталау
-
Орман-тоғайдың
адам үшін маңызы қандай?
-
Суда
қандай жәндіктер тіршілік етеді?
-
Ылғалы
мол батпақты бөгетті не деп атайды?
|
Топтардың
шешімі бойынша айту
спикер
|
ОЖТ (ДО)
КБ
|
Білу
|
7 минут
|
Жаңа
тақырыпқа бағыттау
Уяж туғызу
-
Қалай
ойлайсындар неге мен сендердің алдарына зымыран макетін қойдым ?
Бүгінгі
сабақтың тақырыбымыз қандай болмақ?
Ойланып,
анықтандар.
Миға
шабуыл
«Ғарыш» сөзіне ассоциация (оқушылар пікірін тыңдау).
-
Ғарыш туралы не білесіңдер?
Бейнеролик «Сең білесің бе?»
Кеңес
беру
|
Оқушылар
сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпқа шығады.
Әр оқушы
дәптерге жазады.
Топтың
ішінде пікір алмасады, талқыға салады, ауызша атайды.
|
АКТ
СТО
|
Түсіну
Қолдану
|
6 минут
|
Мәтінді оқу (оқулықпен
жұмыс)
Мәтіннен жаңадан не білдім?
Түсігін
анықтау үшін сұрақтар қойылады.
Слайд №
-Тұңғыш
жер серігі қашан ұшырылды?
-Тұңғыш
ғарышкер кім және ол қашан ұшты?
-
Қазақ ғарышкерлері туралы не білесіңдер?
-Ғарышка ұшу кезінде космонавт киетін киім қалай аталады?
-Ғарыштан
алынған ақпараттардың шаруашылық үшін маңызы қандай?
Жердің Әлемдегі орнын
қалай өрнектеуге болады?
|
Оқушылар
оқулықтағы мәтінді оқиды.
Топтың
ішінде пікір алмасады, талқыға салады, ауызша атайды
Жер шары - Күн жүйесі - Галактика - Галактикалар тобы - Ғарыш,
Әлем
|
СТО
ДО
|
5 минут
|
Мәтінді талдау мақсатында деңгейлік
тапсырмалар
беріледі
1- деңгей: Сөйлемдерді толықтыр:
1) Жай
көзбен қарағанда аспан әлемінен________________ жұлдыз көрінеді.
2)
Барлық
ғаламшарлар Жер сияқты Күнді____________ жүреді.
3) «Ғаламшар»(планета) сөзі, грек тілінен аударғанда______________
білдіреді.
2 деңгей: Күн
жүйесіндегі ғаламшарлардың аттарын сызбаға жаз.
3 деңгей: Төмендегі
сөздерге анықтама бер.
Ғаламшар (планета) -
Ғарыш-
Жұлдыз-
Жұлдызды аспанды зерттейтін ғылым-
|
Оқушылар
ұсынылған деңгейлік тапсырмаларды орындайды.
Сұрақтарға
жауап береді.
Түсінгендерін
дәлелдейді. Қорғайды.
1)жеке
оқу,
2)топта
әңгімелейді.
3)өз
пікірімен бөліседі.
4)әр
топтың спикері сөйлейді.
|
ЖЕ
ДО
|
Талдау
|
10 минут
|
Шығармашылық
тапсырма:
Әр
топқа маркер, а3, ғарышқа байланысты сурет бере отырып, тұжырымдама
жасауларын ұсыну.
Мәтіндегі
негізгі сөздерді пайдаланып, мазмұнына қысқаша сызба жасау.
«ТжД»
балаларға - «Басқа планетаға хат жазу»
жазуға
ұсынылады.
|
Әр топ
мәтін бойынша негізі тұжырымды сөздер арқылы ақ қағазға түсіріп топтастырады
Жұптық,
топтық жұмыс ұйымдастырылады
|
ТДО
|
Жинақтау
|
5 минут
|
Интербелсенді тақтада тест көрсетіледі.
Әркім өзі іштей оқи отыра жауаптарын белгілейді
|
Оқушылар
тестті оқи отырып, жауаптарын жазады. Критерийлері бойынша сол көршіңді
бағалау жұмысын жасайды.
|
АКТ,
СТОҮ, оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу.
|
Бағалау
Кері байланыс
Үй тапсырмасы
|
5 минут
2
минут
|
Бағалау
критерииі арқылы бағалау
Ғарышкерлер
туралы қосымша ақпараттар жинап әкелу. Ғарышкерлер жайында жазылған кітаптар
тізімін жасау, альбом құрастыру.
|
|
ОүБ ОБ
|
|
|
|
|
|
|
|