Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Начальные классы / Другие методич. материалы / Дүниетану пәнінен қысқа мерзімді жоспар (4 сынып)

Дүниетану пәнінен қысқа мерзімді жоспар (4 сынып)


  • Начальные классы

Поделитесь материалом с коллегами:

Дүниетану пәнінен қысқа мерзімді жоспар


Пән: Дүниетану

Сынып: 4 «а»

Оқыту тілі: қазақ тілінде

Мерзімі:

апта


сабақ


Сабақтың тақырыбы:

Қазақстан – тәуелсіз демократиялық мемлекет

Сабақтың мақсаты:

Қазақстан – тәуелсіз демократиялық мемлекет туралы негізгі идеяны түсіну, топтық іс-әрекет арқылы оқушылардың танымдық қабілеттерін дамыту.

Сабақтың міндеттері:

а) ҚР мемлекетінің құрылымы, орны, шекарасы және басқа елдермен достастығы туралы түсіндіру;

ә) Оқушылардың танымдық белсенділігін, қызығушылықтарын арттыру, тарихи мәліметтерді саралай отырып, бақылай білу, талдау, қорытынды жасай білу дағдыларын дамыту;

б) Отанымыздың, туған жеріміздің құдіретін ұғынту, Отанға деген отансүйгіштік және жауапкершілік сезімдерін қалыптастыру, патриоттық тәрбие беру;

Сабақтың табыс критерийлері:

  • Оқушылардың Қазақстан – тәуелсіз демократиялық мемлекет деген түсініктері кеңейеді;

  • Оқушылар Қазақстан Республикасы қандай мемлекеттермен шекаралас жатқанын біледі;

  • Оқушылар Қазақтан тарихындағы негізгі оқиғаларды ажыратып, дәлелдей алады;

  • Топтық жұмыста ынтымақтаса әрекет етуді үйреніп, танымдық қабілеттері артады;


Сабақтың әдіс-тәсілдері:

«Мозайка» әдісі, диалогты оқыту әдісі, Сыни тұрғыдан оқу мен жазуды дамыту технологиясының элементтері (талдау, жинақтау, сұрақ-жауап), «Сәнкуэй» бес жолды өлең құрастыру, жеке жұмыс, жұппен жұмыс, топпен жұмыс


Көрнекілігі:

физикалық карта, тақырыпқа қатысты суреттер, үлестірмелі материалдар, флипчарт, слайд, «Тәуелсіз Қазақстан» туралы диафильм, маркер, постер, стикер, смайликтер, кестелер, өлеңдер, сөзжұмбақ, интербелсенді тақта, компьютер


Пән аралық байланыс:

Қазақстан тарихы, әдебиеттік оқу, қазақ тілі, музыка


Сілтеме:


1. ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2013 жылғы 3 сәуірдегі №115 бұйрығымен бекітілген жалпы білім беретін мектептің 1-4 сыныптарына арналған «Жаратылыстану» білім саласы бойынша оқу бағдарламасы. Астана 2013. 10 бет

2. Дүниетану. Жалпы білім беретін 11 жылдық мектептің 4-сыныбына арналған оқулық. Қ.А.Аймағамбетова, Т.С.Идилова, Б.Л.Хаджиева. «Алматыкітап» баспасы, 2011. 98-99 беттер

3. Дүниетану. Жалпы білім беретін 11 жылдық мектептің 4-сыныбына арналған әдістемелік құрал. Б.Л.Хаджиева. «Алматыкітап» баспасы, 2011. 112 бет


Сабақтың барысы:

45 минут






Сабақ кезеңдері

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Модуль

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі


































2 минут





Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Оқушыларға жұп құрып, шеңберге тұруларын ұсыну. Әлемдегі амандасу түрлері бойынша бір-бірімен амандасқызу.

Қазақтар - қол алысады

Италияда - құшақтасады

Бразилияда - бір-бірінің иығын қағады

Зимбабада - арқасымен

Македонияда - шынтақпен

Никарагуада - иықпен

Австралияда - шапалақ, секіру, бөксемен

Оқушылар жұп құрып,

әлемдегі амандасу түрлері бойынша бір-бірімен амандасады


ОЖЕСОжО

Көңілді музыка

1 минут

Оқушыларды топқа бөлу

Ақша купюралары (10 000, 5000) арқылы сыныптағы оқушыларды 2 топқа бөлу.

1-топ – «10 000» тобы

2-топ – «5 000» тобы



Оhello_html_m4178975a.jpghello_html_7c65e025.jpgқушылар ақша купюраларын таңдау арқылы топқа бөлінеді

ОЖЕСОжО

Ақша купюралары

2 минут


















Топ ережесін құру

- Балалар, топта жақсы қарым-қатынас болу үшін бізге не керек? (ереже)

Оқушыларға ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыра отырып, топ ережесін қалай құру керектігін үйренеді, топ ережесін құрғызамын. Топ ережесін құруда олар бір-бірімен бірлесіп, ақылдаса отырып, өздерінің жас ерекшеліктеріне сай топ ережелерін құрады.

Бұл топтағы барлық баланың еңбегі, барлығың топпен бірлесе отырып жазыңдар, сендер бір жанұясыңдар, бірің білмегенді – бірің үйретіп, түсіндіріп айтыңдар, барлығымыз дос, тату боламыз! - деп оқушыларды ынтымақтастырамын.

Оқушылар бір топ, бір ұжым екенін сезініп, топ ережелеріне бағынып, өз-өздерін реттеп қалыптастырады.

Оқушылар топ ережесін құрып, тақтаға іледі


1. Сабақтан қалмау, кешікпеу.

2. Тәртіпті сақтау.

3. Уақытты үнемдеу.

4. Бір-бірінің пікірін тыңдау.

5. Сабаққа белсенді араласу.

6. Өз ой-пікірін еркін айту.


1. Сабаққа кешікпеу

2. Мұғалімді тыңдау

3. Уақытты үнемдеу

4. Сабақта белсенді болу

5. Бір-бірін тыңдау

6. Тәртіпті болу


ОБжК

А3 форматтағы парақ, маркер,

топ ережесі















2 минут














1 минут

Топ мүшелерінің міндеттерін анықтап алу

1. Топ басшысытопты басқарып отырады.

2. Хатшы – жазуы әдемі, нақты тыңдай білетін бала, топ басшысының көмекшісі, бағыт-бағдар беруші, қағаз бетіне түсіруші, бағалау парағын толтырушы, құрал-жабдықтардың толық болуына жауапты.

3. Тайм пикер – уақытты үнемдеуші, баланың айтқан пікірін, ойын қадағалап отырушы.

4. Тілші – ақпарат жинаушы, жаңалық ашушы, топтың шешімін баяндап, сыныпқа жеткізуші, қосымша мәлімет беруші.

5. Бақылаушы – топ мүшесін бақылап отырады, бағалайды, топ мүшелерінің пікіріне сипаттама береді.

Топта отырған оқушылар өз міндеттерін анықтап алады

hello_html_m11473e4d.jpg

ОБжК

Топ мүшелерінің міндеттері жазылған таратпа материалдар

Сабақ басындағы көңіл-күйлерін бағалау парағына белгілету

hello_html_e840512.png


Мұғалімдер бағалау парағына көңіл-күйлерін белгілейді

ОүБж

ОБ,

Бағалау парағы

І. Білу


5 минут

Сабақты Отан туралы өлеңді бір оқушыға мәнерлеп оқытудан бастау.

-Балалар, жаңа біз өлең тыңдадық.

-Өлең не туралы? Бүгін сабақта не туралы өтеміз деп ойлайсыңдар?

-Біздің Отанымыз қалай аталады?

-Қазақстан қандай мемлекет?


Ендеше, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Қазақстан – тәуелсіз демократиялық мемлекет»


«Тәуелсіз» сөзіне ассоциация жасату.


hello_html_m78991289.gif







Оқушылар өлеңді тыңдайды


Сұрақтарға жауап береді







Сабақтың тақырыбымен танысады



«Тәуелсіз» сөзіне ассоциация жасайды












АКТ,

СТО

Өлең, флипчарт

ІІ. Түсіну


3 минут


5 минут








7 минут











Бейнефильм көрсету. «Тәуелсіздік жолында»


Оқулықпен жұмыс.

Әр топқа мәтінді бөліктерге бөліп оқиды.

1-топ – 98 бет

2-топ – 99 бет


Әр топ өздеріне берілген тақырып бойынша оқығандарын толықтырып баяндайды.


Тақырып бойынша түсінгендерін постерға салғызу.


Оқушыларға салған постерлерін қорғату.


«Бас бармақ тәсілі» арқылы бағалау

hello_html_4b379236.png

Оқушылар бейнефильмды көреді


Оқушылар берілген мәтінді

түсініп оқиды




Оқығандарын толықтырып, топта талқылайды


Оқушылар топта постермен

жұмыс жасап,

әр топ өз постерлерін қорғайды


Топтар бір-бірін «Бас бармақ тәсілі» арқылы бағалайды


СТО, ОмО

ЖТ, ТжДБО

Бейнефильм, ватман, маркер, таратпа материалдар


2 минут

Сергіту сәті

Аспанға қарап ай көрдім

Төмен қарап жер көрдім

Оңға, солға бұрылып

Егеменді ел көрдім

Оқушылар сергіту сәтін орындайды

ОЖЕСОжО


ІІІ. Қолдану

3 минут



Картамен жұмыс.

Оқушыларға картадан Қазақстанды және шекаралас мемлекеттерді тапқызып, көрсеткізу.

Оқушылар картадан тауып, көрсетеді

СТО, ТжДБО, АКТ

Карта, флипчарт

ІҮ. Талдау

2 минут

















Екі дос туралы әңгіме. (Рөлдік ойын)

-Екі дос кездесіп, әңгіме-дүкен құрады. Біріншісі: «Ұйықтап, 100 жылдан соң оянып, елімнің қандай болғанын көрсем ғой» деді. Ал екіншісі тұрып: «Мен ұйықтағым келмейді. Мен елімнің болашағын өз қолыммен тұрғызғым келеді»,- деді.


Сендер екеуінің жауабының қайсысын қолдар едіңдер?


«Миға шабуыл» стратегиясы (сұрақтар қою)

-Отанымыз туралы мақтанышпен айта аламыз ба?

-Қазақстан қашан тәуелсіз мемлекетке айналды?

-Қазақстан қандай мемлекет?

Екі достың әңгімесін тыңдап,

өз пікірлерін айтады















Оқушылар сұрақтарға жауап береді

СТО,

ОмО

ЖТ

Қима қағаздар












V. Жинақтау

5 минут

«Кім көп біледі?» ойыны. Кестеден жасырын тұрған сөздерді тапқызу

А

Т

А

М

Е

К

Т

С

Ә

Н

Ұ

Р

Е

У

Т

У

Е

Н

А

Н

Ң

А

Е

Л

С

І

З

А

Н

А

Т

А

Ң

Б

А









«Синквейн» әдісі. «Қазақстан» сөзіне «бес жолды өлең» құрастыру - І т


«Қазақстан» туралы сөзжұмбақ құрастыру - ІІ т

Тақырыпқа байланысты жасырын сөздерді тапқызу








Бес жолды өлең құрастырады



Сөзжұмбақ құрастырады

СТО, ТжДБО, ОЖЕСОжО

Таратпа материал, ақ парақ

VІ. Бағалау

2 минут

Тест. Бір-бірін бағалайды


«Менің жетістікке жеткен ағашым» белгілету


Бағалау парағына өз-өздерін бағалау

Оқушылар бір-біріне баға қояды

(АВС оқушылардың бағалауы)

ОүБж

ОБ

Тест,

жетістік ағашы, бағалау парағы

Рефлексия

2 минут

Бүгінгі сабақ сендерге ұнады ма?


Рефлексия. Стикерлерге жазып, чемодан, ет тартқыш және қоқыс жәшігіне ілгізу

hello_html_m2e12a7d7.png


«Бағдаршам» әдісі арқылы сабақты бағалау

Стикерге жазып, тақтаға іледі










Сабақты бағалайды




Чемодан,

ет тартқыш, қоқыс жәшігі



Түрлі-түсті стақандар

Үй тапсыр-масын беру

1 минут

«Елімнің болашағы» тақырыбында эссе жазып келу

Күнделіктеріне жазып алады


























«Қазақстан» сөзіне бес жолды өлең құрастыр А деңгей


1) 1 зат есім - Қазақстан
2) 3 сын есім - Тәуелсіз, зайырлы
3) 3 етістік – қалыптасты, жариялады, танылды
4) 4 сөзден тұратын сөйлем - Бірлігі жарасқан – бейбіт ел

5) Балама сөз (синоним) - мемлекет

«Қазақстан» туралы сөзжұмбақ құрастыр В деңгей


Ұлтымыз - Қазақ
Біздің облысымыз? - П
авлодар
Қазақстан қандай ел? - Тәуелсі
з
Рәміздің бірі - Әнұр
ан
Ту, жалау - Байра
қ
Біздің заң - Кон
ституция
Рәміздің бірі - Ел
таңба
Асыл жан -
Ана
Қасиетті тағам -
Нан


Кестеден жасырын тұрған сөздерді тап (→↓) С деңгей

А

Т

А

М

Е

К

Т

С

Ә

Н

Ұ

Р

Е

У

Т

У

Е

Н

А

Н

Ң

А

Е

Л

С

І

З

А

Н

А

Т

А

Ң

Б

А




Автор
Дата добавления 14.09.2015
Раздел Начальные классы
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров684
Номер материала ДA-044877
Получить свидетельство о публикации
