Пән атауы: Дуниетану
Сабақтың тақырыбы: «Құстар»
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділігі: Құстар
туралы түсініктерін кеңейту.
2.Дамытушылығы: Оқушылардың
дүниетанымын, танымдық белсенділігін, зейінін,байланыстырып сөйлеулерін дамыту.
3. Тәрбиелігі: Оқушыларға
экологиялық тәрбие беру, ізденімпаздыққа және ұйымшылдыққа тәрбиелеу, адамгершілік қасиеттерді тани білуге, адал достыққа баулу,
құстарды қорғауға тәрбиелеу.
Түрі:жаңа білім беру
Күтілетін нәтиже:
1.Топта өз ойларын айта білуге үйрену
2. Досыңа адал болуды, құстарды қорғауға тәрбиелеу
3.Жүйелі сөйлеп, ойын еркін айта білуге машықтану.
Стратегиялық іс-әрекеттер: 1.Шаттық шеңбер. 2.Ыстық орындық.. 3.“Кір жаю”
әдісі. 4. Ой қозғау. 5.Сергіту сәті. 6.Топтық
жұмыс. 7. Ақылдың алты қалпағы. 8. Бағалау.9. Эссе
1 мин.
Ұйымдастыру кезеңі:
Психологиялық дайындық.
«Шаттық шеңбер»
Мақсаты:сабаққа дайындығын білу.
Психологиялық ахуалды жақсартады. «Шаттық шеңбер» тренингі
арқылы әрекет жасайды. Сыныптың белсенділігін арттырады.
Сүйейік табиғатты,
аялайық,
Бізде одан жақсылықты аямайық.
Табиғаттан нәр алған ғой
жанымыз.
Ұсынайық жүрек нұрын бәріміз.
1 мин.
Топтастыру. Құстардың суреттері бойынша
Оқушылар алған суреттері бойынша орындарына жайғасады.
Бүркіт, Қарлығаш, Көгершін
8 мин.
Бейнекөрсетілім: «Дельфиндер»
Үй жұмысын пысықтау: «Сүтқоректілер» тақырыбы бойынша
«Ыстық орындық» әдісі арқылы
Мақсаты:
Ø
Оқушылардың ойын жинақтауға бағыттау,өткен тақырыпты еске
түсіру;
Ø
Сыныптың білім деңгейін анықтау.
Орындыққа
отырған оқушыға кезекпен сұрақтар қояды.
Жаңа сабақ:
Ұжымдық жұмыс. Құстар туралы бейнеролик көрсету. 2 мин.
Мақсаты: Жаңа сабақтың тақырыбын ашу.
5 мин.
Ой қозғау. «Құстар туралы не білеміз?»
Постер қағазы. Әр топтың жұмысы «Бағдаршам» әдісі марқылы
бағаланады.
Сергіту сәті. 1 мин.
Оқулықпен жұмыс. 2 мин.
5 мин.
«Кір жаю» әдісі.
Мәтін мазмұнымен танысып,сұрақтар дайындайды.
«Синквейн» әдісі. 5 мин.
Құстар туралы өлең құрастыру.
Қорытынды.
А) «Ақылдың алты қалпағы» 5
мин.
Алты қалпақ қандай қызмет атқаратындығын түсіндіру.
1.Ақ (ақша бұлттар) — ақпараттар, фактілер, мәліметтер.
2.Қызыл (жалын) — ішкі сезім, эмоция, сезіну.
3.Қара (тұман) — логикалық негативті ойлау.
4.Сары (күн) - оптимизмді, логикалық позитивті ойлау.
5.Жасыл (дала) - жаңа идеялар, шығармашылық ойлау.
6.Көк (аспан) - ойлау үрдісін басқару, қорытындылау.
Ә) Эссе жазу. «Мен қай құсқа ұқсағым келеді?» 5
мин.
Бағалау. 5 мин.
Оқушыларды біліміне сай бағалау
Оқушылар бүгінгі сабақ ұнаған –ұнамағанын стикерге жазып
іледі.
Үй тапсырмасы: «Құстар» мәтіні, мазмұны
1-топ: Құстар туралы жұмбақ;
2-топ: Құстар туралы мақал;
3-топ: Құстар туралы мәлімет.