Предпросмотр материала:
Сабақтың тақырыбы: «Сезім мүшелері»
Сабақтың мақсаты:
а) білімділік:
Адамның сезім мүшелері туралы түсініктерін кеңейту, көз, құлақ, мұрын, тіл, тері сезім мүшелері олардың маңызы, атқаратын қызметі туралы түсінік беру.
ә) дамытушылық:
Оқушылардың ой – өрісін дамыту, өз ағзасы туралы білім-білік дағдыларын кеңейту.
б) тәрбиелік:
Сезім мүшелерінің адам өміріндегі маңыздылығы туралы түсінік бере отырып, сезім мүшелерін сыртқы қауіптерден қорғауға тәрбиелеу. Салауатты өмір салтын қалыптастыру.
Сабақтың типі: жаңа материалды меңгерту
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ – жауап, түсіндіру, талдау-жинақтау, топтау, кесте толтыру, сыни тұрғыдан ойлау
Сабақтың көрнекілігі: семантикалық карта, тест тапсырмасы
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі: Психолологиялық дайындық
Қане, түзу тұрайық, Тік ұстап бойыңды.
Кесіндіні құрайық. Жоғары соз қолыңды.
Сәуле болып созылып, Соз қолыңды тағы да,
Нүкте болып қалайық. Жеткіз айға-ғаламға!
4. Мақсат қою:
Қазақ тілі пәнімен байланыс:
Көз көрген, құлақ түрген, мұрын сезген, тіл иірген, тері тітіркенген – деген сөз тіркесерін пайдалана отырып, олардың ішінен зат есімдерді табу.
Не? – көз не?-
құлақ не? – мұрын не? – тіл не? – тері

![]()
![]()

5. Жаңа сабақ:
1.Суретпен жұмыс:
*Суреттерді қарай отырып, жүйке жүйесінің орталығын табу.
*Жүйке жүйке жүйесінің жұмыс істеу реттілігін анықтау.
2.Адамның сезім мүшелері туралы түсінік беру.
Оқулықпен жұмыс:
3.Бірінші сезім мүшеміз – к ө з.
![]()
Екінші сезім
мүшесі – қ ұ л а қ
Тепе – теңдікті ұстаймыз Дыбысты естиміз
Үшінші сезім мүшеміз – м ұ р ы н
Мысалы: раушан гүлінің иісін, түрлі тағамдардың иісін иіскей отырып әр түрлі иісті ажыратады.
Төртінші сезім мүшеміз – т і л
Дәмді
ажыратады
Т і л
Қорғаныш қызметін атқарады
Бесінші сезім үшеміз – т е р і
*Қауіп – қатерді, зақымдануды, сипап сезуді, ауырғанды сезіне алады.
Түрлі мысалдар келтіре отырып, жүйке тамырларының миға жеткізуі арқылы, терінің атқаратын қызметін аңғарту.
6. Жаңа сабақты жан – жақты тиянақтау:
Семантикалық карта толтыру.
|
Сезім мүшелері |
Дәмді |
Сипап сезуді |
Иісті |
Тепе -теңдікті |
Көруді |
|
Құлақ |
|
|
|
+ |
|
|
Көз |
|
|
|
|
+ |
|
Тері |
|
+ |
|
|
|
|
Мұрын |
|
|
+ |
|
|
|
Тіл |
+ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7. Сабақты қортындылау, бағалау:
8. Үйге тапсырма беру: Сезім мүшелерін оқып танысу.
Сабақтың тақырыбы: «Сезім мүшелері»
Сабақтың мақсаты:
а) білімділік:
Адамның сезім мүшелері туралы түсініктерін кеңейту, көз, құлақ, мұрын, тіл, тері сезім мүшелері олардың маңызы, атқаратын қызметі туралы түсінік беру.
ә) дамытушылық:
Оқушылардың ой – өрісін дамыту, өз ағзасы туралы білім-білік дағдыларын кеңейту.
б) тәрбиелік:
Сезім мүшелерінің адам өміріндегі маңыздылығы туралы түсінік бере отырып, сезім мүшелерін сыртқы қауіптерден қорғауға тәрбиелеу. Салауатты өмір салтын қалыптастыру.
Сабақтың типі: жаңа материалды меңгерту
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ – жауап, түсіндіру, талдау-жинақтау, топтау, кесте толтыру, сыни тұрғыдан ойлау
Сабақтың көрнекілігі: семантикалық карта, тест тапсырмасы
Сабақтың тақырыбы: «Сезім мүшелері»
Сабақтың мақсаты:
а) білімділік:
Адамның сезім мүшелері туралы түсініктерін кеңейту, көз, құлақ, мұрын, тіл, тері сезім мүшелері олардың маңызы, атқаратын қызметі туралы түсінік беру.
ә) дамытушылық:
Оқушылардың ой – өрісін дамыту, өз ағзасы туралы білім-білік дағдыларын кеңейту.
б) тәрбиелік:
Сезім мүшелерінің адам өміріндегі маңыздылығы туралы түсінік бере отырып, сезім мүшелерін сыртқы қауіптерден қорғауға тәрбиелеу. Салауатты өмір салтын қалыптастыру.
Сабақтың типі: жаңа материалды меңгерту
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ – жауап, түсіндіру, талдау-жинақтау, топтау, кесте толтыру, сыни тұрғыдан ойлау
Сабақтың көрнекілігі: семантикалық карта, тест тапсырмасы
Профессия: Руководитель службы приёма заявок
В каталоге 7 333 курса по разным направлениям
Учебник: «Русский язык (в 2 частях)», Канакина В.П., Горецкий В.Г.
Учебник: «Окружающий мир (в 2 частях)», Плешаков А.А.
Тема: Проект «Моя семья»