Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Начальные классы / Другие методич. материалы / Дүниетану "Жақсылықпен жаным дос"
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • Начальные классы

Дүниетану "Жақсылықпен жаным дос"

библиотека
материалов

Сабақ тақырыбы:

Жақсы істер қуанышы

Жақсылықпен жаным дос.

Мектеп: «С.Қондыбай атындағы №22 жалпы білім беру орта мектебі» КММ

Күні :

23.09.2016жыл

Мұғалімнің есімі: Моргова А.С.

СЫНЫП: 1 «А» сынып

Қатысқандар саны:24


Қатыспағандар саны:

Сабақтың мақсаты:

1.1.1.3 отбасы мүшелерінің арасындағы өзара қамқорлықтың маңызын түсіндіріп, мысал келтіру



Бағалау критерийлері:

Отбасы мүшелерінің арасындағы қамқорлықтың маңызын түсінеді.


Дескрипторлар:

адамның әр кезеңде білдіретін түрлі эмоциялары мен сезім-күйлері туралы біледі,

әртүрлі қарым-қатынас туралы ақпарат алады.




Тілдік мақсаттар:



Пәндік лексика және терминдер:


Диалогқа/жазылымға қажетті сөз тіркестер

эмоция – эмоция – emotion;

сезімдер – чувства – feelings;

көңіл-күй – настроение – mood;

жақсы істер – добрые дела – good deeds.

-Қуанған және мұңайған кездерің блды ма?

-Қандай жағдай сенде қуаныш сезімін тудырыды?






Бұған дейінгі меңгерген білім

Оқушылар сурет бойынша әңгіме айта алады.

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы



Жеке жұмыс.



Жұптық жұмыс.



























Топтық жұмыс.









































































Кері байланыс.

Оқушылардың назарын әр түрлі көңіл-күйді білдіретін (таңдану,шаттану,мұңайу т.б) суреттерге аударып.қандай эмоцияда болғандары сұралады?

hello_html_m4d778576.pnghello_html_m230ab49e.pnghello_html_6e8efe77.png

Эмоция дегеніміз-сезімін білдіру,

Жеке тапсырма.»Көңіл күй» тапсырмасы.Жұмыс жәптері 8-бет.

Оқушылар берілген суреттер қандай сезім қалдырғанын жұпта бір-біріне айтады.

«Айна» ойыны ойналады.Бір оқушы тақтаға шығып,суреттегі көңіл күйді өзі қарап,қалған оқушыларға ымдап түсіндіреді.

hello_html_m6ceab714.pnghello_html_m6865fe37.pnghello_html_m27e1f1a5.png

Үнемі күлімдеп жүру керектігі айтылады.

«Ең қуанышты күлкі» байқауы откізіледі.




Өсиет әңгіме. «Адам теңіз жағасымен келе жатып, құмнан бір нәрсені көтеріп, теңізге лақтырып тұрған баланы көреді. Ол жақын келіп, баланың құмнан теңіз жұлдызын алып жатқанын байқайды. Баланың айналасы толған теңіз жұлдызы. Көптеген аумақты алып жатыр.

Теңіз жұлдыздарын неге суға лақтырып жатырсың? – деп сұрады адам.

Егер теңіз жағасында таңертеңге дейін қалатын болса, су кері қайтқанда олар өліп қалуы мүмкін,

деп жауап берді бала қимылын тоқтатпай.

Бұл тіпті ақымақтық қой! – деп айғайлап жіберді адам.

Жан-жағыңа қарашы, бұл жерде миллиондаған теңіз жұлдыздары жатыр.

Сенің әрекетің ештеңені де өзгертпейді.

Бала келесі жұлдызды қолына алып, бір сәт ойланып қалды да, сәл жымиды.

Оны суға лақырып тұрып:

Жоқ, менің әрекеттерім осы жұлдыз үшін көп нәрсені өзгертеді, – деп жауап берді».

hello_html_m34d57424.jpghello_html_1ade71f6.jpghello_html_m1e60303c.jpg



Оқушылықтың 15-бетіндегі «Ойлан» тапсырмасын орындау кезінде топтық тапсырма ұйымдастырылады.



hello_html_618f9a1d.png



Оқушылар суреттердің неге барлығын таңдамағанын айтып береді.

Жақсы істер қуаныш сыйлайды. Олар ұзақ жылдар бойы есте қалады. Жақындарыңа қамқор бол. Достарыңды қолда. Әлсіздерге көмектес. Табиғатты қорға. Жақсы істер адамдарды жақсылыққа жетелейді.

hello_html_791db299.png

Оқушылар «бес бармақ» тәсілі арқылы сабақтың ұнағаны немесе ұнамағанын айтады.



Рефлексия

hello_html_23a1dbb.jpghello_html_m33ce245e.jpghello_html_m11ebd602.jpg

Интер толқынды тақта.Суреттер.





Жұмыс дәптері





Смайликтер.









































Оқулық.

Сюжеттік суреттер.


Бағалау



Оқушылар

әртүрлі эмоцияны, сезімді, көңіл-күйді өз сөздерімен сипаттай алады;

сабақтың әртүрлі кезеңдерінде өз эмоциялық жай-күйін анықтай алады.

Оқушылар

өз эмоциялары мен көңіл-күйілерін басқаруға болатынын түсінді;

егер қоғам игілігіне жасалған болса, жақсы істер табыс және жақсы көңіл-күй сыйлайтынын білді;

жалпыға пайда әкелетінін және айналаға қуаныш сыйлайтын істерді таңдауға үйренді.

Оқушыларға сөйлемді аяқтауға ұсыныс беріңіз:

Жамандықтан – жамандық, жақсылықтан ...........

(жақсылық)

Жақсы ағаштың жемісі де ........... (жақсы)

........... жасауға асығыңдар. (жақсылық)

Күмісіңмен мақтанба, ........... мақтан. (жақсылығыңмен) Өмір ........... жасау үшін берілген. (жақсы істер)

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау.

2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу.

2: Рефлексия.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім ?




































Дүниетану.

Жақсы істер қуанышы

Жақсылықпен жаным дос.

Мектеп: «С.Қондыбай атындағы №22 жалпы білім беру орта мектебі» КММ

Күні :

23.09.2016жыл

Мұғалімнің есімі: Моргова А.С.

СЫНЫП: 1 «А» сынып

Қатысқандар саны:24


Қатыспағандар саны:

Сабақтың мақсаты:

1.1.1.3 отбасы мүшелерінің арасындағы өзара қамқорлықтың маңызын түсіндіріп, мысал келтіру



Бағалау критерийлері:

Отбасы мүшелерінің арасындағы қамқорлықтың маңызын түсінеді.


Дескрипторлар:

адамның әр кезеңде білдіретін түрлі эмоциялары мен сезім-күйлері туралы біледі,

әртүрлі қарым-қатынас туралы ақпарат алады.


Тілдік мақсаттар:

Пәндік лексика және терминдер:

Жақсылық,эмоция,сезім,игі істер т.б.


Диалогқа/жазылымға қажетті сөз тіркестер

эмоция – эмоция – emotion;

сезімдер – чувства – feelings;

көңіл-күй – настроение – mood;

жақсы істер – добрые дела – good deeds.

-Қуанған және мұңайған кездерің блды ма?

-Қандай жағдай сенде қуаныш сезімін тудырыды?






Бұған дейінгі меңгерген білім

Оқушылар сурет бойынша әңгіме айта алады.

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы



Жеке жұмыс.



Жұптық жұмыс.



























Топтық жұмыс.











































































Кері байланыс.

Оқушылардың назарын әр түрлі көңіл-күйді білдіретін (таңдану,шаттану,мұңайу т.б) суреттерге аударып.қандай эмоцияда болғандары сұралады?

hello_html_m4d778576.pnghello_html_m230ab49e.pnghello_html_6e8efe77.png

Эмоция дегеніміз-сезімін білдіру,

Жеке тапсырма.»Көңіл күй» тапсырмасы.Жұмыс жәптері 8-бет.

Оқушылар берілген суреттер қандай сезім қалдырғанын жұпта бір-біріне айтады.

«Айна» ойыны ойналады.Бір оқушы тақтаға шығып,суреттегі көңіл күйді өзі қарап,қалған оқушыларға ымдап түсіндіреді.

hello_html_m6ceab714.pnghello_html_m6865fe37.pnghello_html_m27e1f1a5.png

Үнемі күлімдеп жүру керектігі айтылады.

«Ең қуанышты күлкі» байқауы откізіледі.




Өсиет әңгіме. «Адам теңіз жағасымен келе жатып, құмнан бір нәрсені көтеріп, теңізге лақтырып тұрған баланы көреді. Ол жақын келіп, баланың құмнан теңіз жұлдызын алып жатқанын байқайды. Баланың айналасы толған теңіз жұлдызы. Көптеген аумақты алып жатыр.

Теңіз жұлдыздарын неге суға лақтырып жатырсың? – деп сұрады адам.

Егер теңіз жағасында таңертеңге дейін қалатын болса, су кері қайтқанда олар өліп қалуы мүмкін,

деп жауап берді бала қимылын тоқтатпай.

Бұл тіпті ақымақтық қой! – деп айғайлап жіберді адам.

Жан-жағыңа қарашы, бұл жерде миллиондаған теңіз жұлдыздары жатыр.

Сенің әрекетің ештеңені де өзгертпейді.

Бала келесі жұлдызды қолына алып, бір сәт ойланып қалды да, сәл жымиды.

Оны суға лақырып тұрып:

Жоқ, менің әрекеттерім осы жұлдыз үшін көп нәрсені өзгертеді, – деп жауап берді».

hello_html_m34d57424.jpghello_html_1ade71f6.jpghello_html_m1e60303c.jpg



Оқушылықтың 15-бетіндегі «Ойлан» тапсырмасын орындау кезінде топтық тапсырма ұйымдастырылады.



hello_html_618f9a1d.png



Оқушылар суреттердің неге барлығын таңдамағанын айтып береді.

Жақсы істер қуаныш сыйлайды. Олар ұзақ жылдар бойы есте қалады. Жақындарыңа қамқор бол. Достарыңды қолда. Әлсіздерге көмектес. Табиғатты қорға. Жақсы істер адамдарды жақсылыққа жетелейді.

hello_html_791db299.png



Оқушылар «бес бармақ» тәсілі арқылы сабақтың ұнағаны немесе ұнамағанын айтады.

ефлексия

hello_html_23a1dbb.jpghello_html_m33ce245e.jpghello_html_m11ebd602.jpg

Интер толқынды тақта.Суреттер.













Жұмыс дәптері









Смайликтер.

















Оқулық.

Сюжеттік суреттер.







































































































Смайликтер


Бағалау



Оқушылар

әртүрлі эмоцияны, сезімді, көңіл-күйді өз сөздерімен сипаттай алады;

сабақтың әртүрлі кезеңдерінде өз эмоциялық жай-күйін анықтай алады.

Оқушылар

өз эмоциялары мен көңіл-күйілерін басқаруға болатынын түсінді;

егер қоғам игілігіне жасалған болса, жақсы істер табыс және жақсы көңіл-күй сыйлайтынын білді;

жалпыға пайда әкелетінін және айналаға қуаныш сыйлайтын істерді таңдауға үйренді.

Оқушыларға сөйлемді аяқтауға ұсыныс беріңіз:

Жамандықтан – жамандық, жақсылықтан ...........

(жақсылық)

Жақсы ағаштың жемісі де ........... (жақсы)

........... жасауға асығыңдар. (жақсылық)

Күмісіңмен мақтанба, ........... мақтан. (жақсылығыңмен) Өмір ........... жасау үшін берілген. (жақсы істер)

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау.

2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу.

2: Рефлексия.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім ?










































Ақтау қалалық «Жаңартылған білім мазмұны бойынша жұмыста қолдануға арналған құжаттар» тақырыбындағы әдістемелік семинар











Шеберлік сабағы

Сабақтың тақырыбы: «Жақсылықпен жаным дос»

Дүниетану, 1- сынып.











Өткізген : Моргова А.С.

Мектебі: №22 орта мектеп







Ақтау қаласы 2016 жыл.


Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ

Автор
Дата добавления 04.11.2016
Раздел Начальные классы
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров218
Номер материала ДБ-320091
Получить свидетельство о публикации