№36 мектеп-лицейі бастауыш
сынып мұғалімі Макенова Гульмира Уахитовна
Қысқа мерзімді жоспар.
Дүниетану 1-сынып.
Сабақтың
тақырыбы: Топсеруен
Оқытудың негізгі
мақсаттары:
Білімділік: қоршаған дүниенің
әртүрлілігі және әдемілігімен таныстыру.
Дамытушылық: зерттеу
жұмыстарының қарапайым дағдыларын қалыптастыру.
Тәрбиелік: топ ережесіне
бағына отырып, қауіпсіздікті сақтауға баулу.
Белсенді оқытуда
қолданылатын əдіс-тəсілдер: ОмОЖТ, СТОү, ОүБжОБ, ОЖЕСОжО, ОБжК
«топтастыру»
Оқу нəтижелері: Қоршаған
дүниенің әртүрлілігін, әдемілігін байқайды. Зерттеудің қарапайым тәсілдерін
меңгереді.
Бағалау: Өзін, бірін-бірі,
топтық, “бес саусақ”
Жұмыс формасы: Жеке, жұптық,
топтық, күрделі тапсырма
Негізгі дереккөздер: АКТ, Альбом,
қарындаш, табиғи материалдар
Сабақтың барысы:
Саб. кез.
|
Уақ
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
2 мин
|
Тақырыпқа шығу.
Бейне роль. «Жаңбырды алғаш көрген бүлдіршін»
Бала жаңбыр
жауып жатқанын қалай сезді?
Табиғатта болып
жатқан өзгерістерді қалай білеміз?
Ендеше
сіздермен «Топсеруенге» шығайық.
|
Сәбидің жаңбыр
жауғанын алғаш рет бақылап тұрғанын айтады.
Табиғаттағы
өзгерістерді бақылау керек деп тұжырымдайды.
|
ационалдық-орындаушылық
кезең
|
10 мин
|
- Балалар, міне
біз тоғай ішіндеміз. Нені көреміз деп ойлайсыңдар?
- Ендеше бұл
сабақта мақсатымыз не болмақ?
Сыныпты 3 топқа
бөлемін. Ағаш, бұта, шөптесін өсімдіктердің суретін (карточка) 24 оқушыға
бөліп беремін. Әр топта 3 ағаш, 3 бұта, 2 шөп.
«Білу»
тапсырмалары.
І-топ
ағаштар: Қандай ағаштарды көріп тұрсыңдар? Діңін қарап, оның түсін
анықтаңыздар. Ағаштардың діңінің көлемдерін салыстырыңыздар. Жапырақтардың
түсі қандай? Олардың пішіндері қандай?
ІІ-топ бұталар: Бұталарды
қараңдар. Олардың ағаштардан қандай айырмашылығы бар? Олардың сыртқы
көрінісінен қандай ерекшелікті байқадың?
ІІІ-топ
шөптесін өсімдіктер: Өсімдіктердің ішінен шөптесін өсімдіктерді
тауып, оларды ағаштармен, бұталармен салыстыр. Олардың қандай айырмашылығы
бар?
|
Тоғай ішінде не
көретінін, нені бақылау керек екенін болжайды, мақсат қояды.
Балалар жалпы
айналадағы өсімдіктерге бақылау жасайды.
өсімдіктердің
Айырмашылығын анықтайды.
|
10 мин
|
«Түсіну» тапсырмасы.
Бақылау кезінде
алған ақпараттарыңызбен алдымен жұпта, кейін топта өз сөздеріңізбен
түсіндіріңіздер.
|
Топ мүшелері
жұпта, топта өз ақпараттарымен бөліседі.
|
5 мин
|
«Қолдану»
тапсырмасы.
Әр топ
көшбасшысы жинаған ақпараттарын пайдаланып, қорытындылап айтыңыздар.
|
Әңгімелесу. Топ
ішінде пікір алмасып, қорғайды.
|
10 мин
|
«Талдау» тапсырмасы.
І-топ: ағаштар,
ІІ-топ: бұталар, ІІІ-топ шөптесін өсімдіктерді сызу. Айырмашылығын анықтау.
«Мозайка»
стратегиясы. Басқа топтан не әкелдің? Сұраққа топпен ақылдасып жауап іздейді?
Басқа топты «Бес саусақ» әдісімен бағалатамын.
|
Сурет салу
жұмысы. Балалар бақылағандарын сызады.
Топтарда бір
оқушы қалады. Қалғандар басқа топқа барып, мәлімет әкеледі.
|
6 мин
|
«Синтез»
тапсырмасы.
– Қоршаған орта қайтсек таза болады? Әр топ өз
жобасын ұсыныңыздар. Басқа топты «Смайликтер» арқылы бағалау.
|
Әр топ өзара ақылдасып өз жобасын ұсынады.
Басқа топ мұқият тыңдап, бағалайды.
|
«Бағалау» тапсырмасы.
Жинаған табиғи материалдардың ішінен жануарға, адамға, басқа заттарға
ұқсайтын тұстарын табыңыздар. Ойыңызды дәлелдеңіздер.
|
Табиғи заттардың басқа заттарға ұқсайтын
тұстарын тауып, өз ойын дәлелдейді.
|
Рефлексия кезеңі
|
2 мин
|
Топсеруеннің
қорытындысын шығару.
- Бүгін
сіздерді қандай көріністер қуантты, қандай көріністер ұнамады?
- Сіз табиғаттың
жақсы досы бола аласыз ба? Ол үшін не істейсіз?
- Табиғатты
бақылауға, сезінуге, оның сұлулығын көруге адамның қандай мүшелері
көмектеседі? Ендігі сабақта біз сезім мүшелерімен таныс боламыз.
Үй тапсырмасы:
жинаған табиғи материалдарды сараптау (тұқымы, сабағы, жапырағы, бұтағы)
Кері байланыс: «Баспалдақтың
қай жерінде тұрмын?» Оқушылар аттары жазылған стикерлерді баспалдақтың тиісті
жеріне қояды. Үсті «түсіндім», ортасы «түсіндім, бірақ сұрағым бар», төмен
«толық түсінбедім»
|
Табиғаттың
барлық мезгілі, барлық тіршілік иесі маңызды екенін бағалайды.
|