Инфоурок Биология Другие методич. материалыДокумент план по биологии на тему "Омыртқалылалар. Балықтарға сипаттама"

Документ план по биологии на тему "Омыртқалылалар. Балықтарға сипаттама"

Скачать материал

Сыныбы: 7

Тақырыбы: Омыртқалылар. Балықтарға жалпы сипаттама

Әдіс-тәслдер: Диалогтық оқыту (Зерттеушілік әңгіме) жеке, жұптық, АКТ (интерактивті тақта, интернет желісі, энциклопедия, Bilim Land ресурстары ( iTEST және Twig Bilim))

Көрнекіліктер: интерактивті тақта, электронды  оқулық (7 сынып), флипчардтар, ноутбук және т.б.

Пәнаралық байланыс:

география ( өзендер, көлдер, мұхиттардың аттары)

 

 

Реті

Сабақ кезеңдері:

 

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Рефлексия

 Сабақтың мақсаты:
1
. Желілі жануарлар туралы білімдерін пысықтайды, балықтардың басқа омыртқалылардан қаңқа құрылысы, жүзбеқанаттарының қызметін, көбеюіндегі айырмашылықтары мен ұқсастықтарын ажыратады. Балықтардың инстинкті мінез құлығына назар аударады.
Күтілетін нәтижесі:
1.
Желілілердің омыртқалы жануарлардың бастамасы екенін біледі.
2.  Омыртқалы жануарлардың негізгі ерекшеліктерін ажырата алады.
3. Балықтарға жалпы сипаттама бере алады. Физиологиялық ерекшеліктерін нақты біліп, басқа омыртқалы жануарлардан айырмашылықтарын ажырата алады. Меңгеру барысында балықтардың  ерекшеліктерін түсінеді. Көбею кезіндегі өрістеуінің маңызын түсіндіре алады. 

 

І.

Білу

3-минут

Ұйымдастыру кезеңі

 

 

Сәлемдесу, түгендеу.

Эмоциялық ахуалын қалыптастыру

 

ІІ.

Білу. Түсіну

10-минут

 

 

Өткен білімдерін пысықтау

 

Жеке жұмыс

Тест тапсырмалары

Тақырып бойынша

 

 

 

Оқушыларға өткен білімдерін еске түсіру мақсатында iTEST ресурсын пайдалана электронды түрде тапсырма беру.

 Буынаяқтылар типі бойынша І нұсқа

Бунақденелілер класы

ІІ нұсқа

Кенелер ІІІ нұсқа

Тікентерілілер бойынша ІҮ нұсқа

Желілілер типі ҮІ нұсқа

 

 Семантикалық карта тапсырмасын таратпа түрде үлестіру      

Әрбір оқушы iTEST ресурсы бойынша тақырыптық сұрақтарға қысқаша жауап береді.

(оқушыға  ноутбук беріледі)

 

 

Ноутбук колданбаған оқушылар орындайды.

 

ІІІ.

10-минут

Білу Түсіну

Қолдану

ІІІ. Жаңа білімді меңгерту (оқулық, энциклопедия,

интернет желісі, Bilim Land ресурстары ( iTEST және Twig Bilim)  және т.б.)

Жұптық  жұмыс (Зерттеушілік әңгіме)

 

Жұптық жұмыс

Оқушылар Bilim Land ресурстарын және 7сынып оқулықтарын қолдана отыра балықтарға сипаттама береді

1 сипаттама

Балықтардың қаңқа құрылысы

2 сипаттама

Балықтардың жүзбе қанаттары

3 сипаттама

Балықтардың тыныс алу, асқорыту, зәр шығару  жүйесі

4 сипаттама

Балықтардың қанайналым жүйесінің ерекшелігі

5 сипаттама

Балықтардың қабыршағы, бүйір сызығы, торсылдағы

6 сипаттама

Балықтардың көбеюі

Оқушылар өздері берілген ресурстардан қажетті мәліметтерді іздестіріп, жауаптарын нақтылауға, түсінуге талпынады.

 

ІҮ.

5- минут

«Ыстық орындық» стратегиясы

Оқушыларға рөлдер беру арқылы тақырыпты пысықтау

Рөлдердегі оқушыларға сұрақтар қояды.

 

7-минут

iTEST ресурсын пайдалана отыра балықтардың жалпы сипаттамасы негізінде ACTIVOTE құрылғысы бойынша тест тапсырмасы

Оқушыларға 15 сұрақтан тұратын теест беріледі

Әрқайсысы ACTIVOTE құрылғысымен сұрақтардың варианттарын таңдайды.

 

1-минут

Бағалау (критерий арқылы)

Тексереді, негізгі сұрақтарға тоқтайды

Қатемен жұмыс жасайды

 

3-минут

Рефлексия

«3 минуттық ЭССЕ»

«Балықтар су омыртқалылары» тақырыбы беріледі

Өздерінің алған білімдерін пайдаланады.

 

1 –минут

Кері-байланыс

Стикерлер беру

Сабақ жайындағы тілегі, ұсынысы

 

 

Үй тапсырмасы

 

 

 

 

 

Айырмашылығын анықтау (2-5 ұпай)

 Ақпарат іздестіру (5-8 ұпай)

Постер қорғау (8-10 ұпай)

Свод кестесін талдау (10-12)

  1. Фотосинтез бен тыныс алудың нақты анықтамасын біледі, формуласын ажырата алады
  2. Фотосинтез бен тыныс алу айырмашылықтарын анықтай алады
  3. Айырмашылық себептерін толық түсіндіреді
  1. Фотосинтездің жарық фазасында оттегінің түзілетінің біледі
  2. Қараңғы фазада көмірсулардың энергия ретінде  жұмсалатының түсінеді
  3. Екі фазаға ортақ су мен көмірқышқыл газы қатысатынын анықтай алады
  1. Нақты идея айта алды.
  2. Эстетикалық талапқа сай болды
  3. Ресурстарды тиімді пайдаланды

10.              Өмірмен байланысын ұштастырды

11.              Әлсіз жағын анықтады

12.              Қауіп қатерді түсіне алды.

 

 

      7-13 ұпай   - «3»

      13-18 ұпай  - «4»

      18-22 ұпай – «5»

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Документ план по биологии на тему "Омыртқалылалар. Балықтарға сипаттама""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Педагог-психолог

Получите профессию

Фитнес-тренер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
