Дұрыс және бұрыс бөлшектер

Күні: 8.12.14 жыл

Сыныбы:  5

Пәні:  математика

Сабақтың тақырыбы: Дұрыс бөлшектер . Бұрыс бөлшектер

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі:  оқушылырға дұрыс және бұрыс бөлшектің не еенін білгізу және оларды ажырата білуге үйрету.

Дамытушылық:Оқушылардың логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру. Белсенділіктерін арттыру , оқушылардың пәнге деген қызығушылығын дамыту.Оқушының  ауызша сұрақтарға тез жауап беру қабілеттерін  дамыту.

Тәрбиелілік: Оқуға саналы сезімге ,жауапкершілікке  өз бетінше еңбектенуге тәрбиелеу.Тез ойлап , тез қорытуға және сөйлеу мәнеріне  тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Жаңа білім меңгерту сабағы

Сабақта қолданылатын технология: Деңгейлеп, саралап оқыту

Сабақтың әдісі: тест тапсырмалары, есептер  шығару , сұрақ –жауап, сергіту ойындары, топтық жұмыс.

Сабақтың көрнекілігі: Сабаққа қатысты сызбалар , интерактивті тақта , кеспелер.

                               Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру бөлімі

Амандасу , түгендеу, оқушылардың сабаққа әзірлігін тексеру.Құралдарын түгендеу. Сыныптың әзірлігін  байқау.

II. Үй тапсырмасын тексеру: № 449 (ж), № 450(т), № 451 (ж).

     № 449 (ж)

                  

    № 450(т)

                                           

    № 451 (ж)

                       

 

III. Қайталау сұрақтары:

1.                 Жай бөлшектің негізгі қасиеті дегеніміз не?

2.                 Жай бөлшекті қысқарту деген не?

3.                 Қандай бөлшекті қысқартылмайтын бөлшек дейміз?

 

 

IV. Жаңа тақырыпты түсіндіру.

Анықтама: Алымы бөлімінен кіші бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады.

Мысалы:  – дұрыс бөлшектер. Кез келген дұрыс бөлшек 1-ден кіші.

 ; 3<7;  < 1;       

Анықтама: Алымы бөлімінен үлкен немесе оған тең бөлшек бұрыс бөлшек деп аталады.

Мысалы:  – бұрыс бөлшектер. Кез келген бұрыс бөлшек 1-ден үлкен немесе 1-ге тең.

 ; 8 > 5;  > 1;    

Натурал санды алымы бөліміне еселік болатынбұрыс бөлшек түрінде жазуға болады.

Мысалы: 4 санын бөлімі 1, 6, 8, 15 болатын бұрыс бөлшек түрінде жазайық:

4= ; 4=;

 

V. Ауызша есептер:

1) Бөлімі 7 болатын барлық дұрыс бөлшектерді атаңдар.

2) Алымы 6 болатын барлық бұрыс бөлшектерді атаңдар.

3)  бөлшектерінің қайсысы дұрыс бөлшек, қайсысы бұрыс бөлшек? №467 есеп.

 

VІ.Математикалық жарыс. Оқулықпен жұмыс

А деңгейлі есептер

№ 468

1) Дұрыс бөлшектер:

 

2) Бұрыс бөлшектер:

№469

     

     

 

№470

№471

              

№472

Жауабы: 1 метрден кіші –

                1 метрден үлкен –

В деңгейлі есептер

№474.

 

№ 475. Натурал санды бұрыс бөлшек түрінде жазыңдар.

Натурал сан

3

5

8

10

16

Бұрыс

бөлшек

Бөлімі 4

Бөлімі 5

 

№ 476.

№ 477.

Берілгені:                                        Шешуі:                                            Сызбасы:

t1=t2

 

S

 

V2

 

V1

 

Ақтөбе

 

Атырау

 

Жауабы:

Сергіту сәті.

Баспалдақ 15 басқыштан тұрады. Баспалдақтың ортасында тұру үшін нешінші  басқышта тұру керек?             8

С деңгейлі есептер

№ 481

1) Жауабы: 12-сі бар              2) Жауабы: 28-і бар                3) Жауабы: 30-ы бар

 

№482

1) х=8,9,10                    х=9,10,11,12,13,14,15,16,…….

2) х=11,12,13,14           х=13,14,15,16,17,18,19,20,……

№484

1. а) n=0, 1, 2                 ә) n=5, 4, 3                     б) n=1, 2               - дұрыс бөлшектер

2. а) n=0, 1, 2                 ә) n=0, 1, 2                     б) n=0, 1, 2          - бұрыс бөлшектер                                

VІІ.  Қас – қағым сәт (Тест тапсырмалары)

1.Дұрыс бөлшекті тап:

а)         б)        в)

2. 3: 17 бөліндісін бөлшек түрінде жаз:

А)      б)      в)

3.  бөлшегін қандай бөлшек

А) бұрыс      б)      в) екеуіне де жатпайды

4.  бөлшегін бөлінді түрінде жаз

А) 3:7    б) 3:37      в) 7:3

5.   бөлшегін бөлінді түрінде жаз:

А) 13:7    б) 13:37      в) 37:13

6. Бұрыс бөлшекті тап:

А)      б)      в)

VІІІ. Сабақты бекіту. «Ережені құрастыр»

Ережені қағазға жазып әр сөзді жеке жеке қиып конвертке салып беремін. Оқушылар құрасытырып шығып, біреуі ауызша жауап береді.

ІХ. Үй тапсырмасы: №468(2), №470(2), №476(ж), №482(2)

Х. Бағалау.

Тексерілді, ОІМ: ____________ Г.Жетпісбаева

Краткое описание материала

Планирование урока - 5 класс. На тему: Правильные и неправильные дроби. 

Цели

Образовательные

Развивающие

Воспитательные

 Познакомить учащихся с понятиями «правильная»  и «неправильная» дробь. Закрепить эти понятия в ходе решения задач. Повторить, что показывает числитель дроби, что показывает знаменатель дроби; сравнение дробей с одинаковыми знаменателями.

Развивать  речь,  логически мыслить, формировать умение различать правильную и неправильную дроби, развивать умение сравнивать правильную и неправильную дроби с единицей и сравнивать правильную и неправильную дроби

Аккуратность, самостоятельность

Дұрыс және бұрыс бөлшектер

    DOCX

Файл будет скачан в формате:

    DOCX

Автор материала

Каримов Ерканат Камысбаевич

Учитель

  • На сайте: 10 лет и 7 месяцев
  • Всего просмотров: 34463
  • Подписчики: 0
  • Всего материалов: 6
  • 34463
    просмотров
  • 6
    материалов
  • 0
    подписчиков

Настоящий материал опубликован пользователем Каримов Ерканат Камысбаевич.
Инфоурок является информационным посредником. Всю ответственность за опубликованные материалы несут пользователи, загрузившие материал на сайт. Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.

Другие материалы
