Инфоурок / Математика / Конспекты / Дурыс болшек, бурыс болшек

Дурыс болшек, бурыс болшек

Напоминаем, что в соответствии с профстандартом педагога (утверждён Приказом Минтруда России), если у Вас нет соответствующего преподаваемому предмету образования, то Вам необходимо пройти профессиональную переподготовку по профилю педагогической деятельности. Сделать это Вы можете дистанционно на сайте проекта "Инфоурок" и получить диплом с присвоением квалификации уже через 2 месяца!

Только сейчас действует СКИДКА 50% для всех педагогов на все 111 курсов профессиональной переподготовки! Доступна рассрочка с первым взносом всего 10%, при этом цена курса не увеличивается из-за использования рассрочки!

ВЫБРАТЬ КУРС И ПОДАТЬ ЗАЯВКУ
библиотека
материалов

hello_html_24ed2a66.gif





Сабақтың тақырыбы:


Дұрыс бөлшек.

Бұрыс бөлшек



Сынып: 5 А

Пән мұғалімі: Бизакова Г.О.



0367820804

Сабақтың тақырыбы: Дұрыс бөлшек. Бұрыс бөлшек.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға қандай бөлшек дұрыс бөлшек, қандай бөлшек бұрыс бөлшек, натурал санды қалай бұрыс бөлшек түрінде жазуға болады, деген ұғымдарды пайдалана отырып есептер шығару.

Дамытушылық: Оқушылардың қандай бөлшек дұрыс бөлшек, қандай бөлшек бұрыс бөлшек, натурал санды қалай бұрыс бөлшек түрінде жазуға болады, деген ұғымдарды пайдалана отырып есеп шығара білу, өз бетімен жұмыс істеу, логикалық ойлау, пәнге қызығушылығын, есептер шығара білу қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік: Отанын сүюге, қоршаған ортаны қорғауға, тазалыққа,

ізденімпаздыққа,ұйымшылдыққа, адамгершілікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, электронды оқулық, кесте,

дидактикалық материал, математикалық диктант, тест

тапсырмалары, үлестірме.



Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

1.Оқушыларды түгелдеу, оқу – құралдарын дайындау, сабаққа зейінін аудару.

2. Бүгінгі сабақ дұрыс бөлшек, бөлшек бұрыс бөлшек, натурал санды қалай бұрыс бөлшек түрінде жазуға болады,дұрыс бөлшек пен бұрыс бөлшектің айырмашылығын пайдалана отырып есептер шығару.

Жаңа тақырып: Жай бөлшектің алымы бөлімінен кіші болуы, үлкен болуы немесе тең болуы мүмкін.

Анықтама: Алымы бөлімінен кіші бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады.

Кез – келген дұрыс бөлшек 1- ден кіші.

Мысалы: hello_html_5679109.gif hello_html_4e4663bb.gif; hello_html_m3a3647ea.gif.

Анықтама: Алымы бөлімінен үлкен немесе оған оған тең бөлшек бұрыс бөлшек деп аталады.

Кез – келген бұрыс бөлшек 1 – ден үлкен немесе 1- ге тең.

Мысалы: hello_html_m5fc80be1.gif1; hello_html_mac514fb.gif; hello_html_mf836d89.gif; hello_html_m6b44f728.gif1; hello_html_1d68404f.gif.

hello_html_3b89905.png

hello_html_m6e09721.png



Натурал санды алымы бөліміне еселік болатын бұрыс бөлшек түрінде жазуға болады.

Мысалы: 4hello_html_m7c48e444.gif hello_html_782d28f1.gif; 4hello_html_m7c48e444.gif hello_html_m614660b8.gif; 4hello_html_m7c48e444.gif hello_html_5aec98e.gif; 4hello_html_m7c48e444.gif hello_html_m2521e34f.gif.





Есептер шығару:

467 Ауызша

468 1) Берілген бөлшектерден дұрыс бөлшектерді теріп жаз:

hello_html_685d8d49.gif; hello_html_2ee8300a.gif; hello_html_m73ed598.gif hello_html_6ac7ddb1.gif hello_html_m442aed2f.gif hello_html_71326838.gif hello_html_107b6799.gif hello_html_m75471c69.gif

469 Бөлінділерді бөлшек түрінде жазып, одан дұрыс бөлшекті бір қатарға, бұрыс бөлшекті бір қатарға жаз.

5 : 6; 8 : 3; 9 : 7; 1 : 3; 14 : 14; 2 : 15; 25 : 4; 37 : 45.

470 1) 5, 6, 8, 11, 15 сандарын бөлімі 7-ге тең бұрыс бөлшек түрінде жаз.



Математикалық диктант:

Жай бөлшектерді жазыңдар:

1-нұсқа:

1) Төрттен үш, оннан жеті, жиырма тоғыздан жүз он сегіз, мыңнан жүз жиырма үш.

2) Бөлшектерді жаз: алымы 3, бөлімі 7; бөлімі 12, алымы 19.

3) Бөлшек түрінде жаз: бөлінгіш 3, бөлгіш 4; бөлгіш 7, бөлінгіш 5.

4) Дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшекті екі қатарға жаз:

8:5; 9:11; 14:13; 23: 29.

2-нұсқа:

1) Алтыдан он бес, жетпіс жетіден үш жүз жиырма, тоқсан бестен алпыс үш, екі жүзден үш жүз үш.

2) алымы 5, бөлімі 9; бөлімі 10, алымы 7.

3) бөлгіш 10, бөлінгіш 9; бөлінгіш 10, бөлгіш 9.

4) Дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшекті екі қатарға жаз:

9:7; 17:19; 37:43; 18: 47.

Сергіту сәті.

Тест тапсырмалары:

1. х-тің қандай натурал мәнінде hello_html_m7780d1b.gif бөлшегі бұрыс бөлшек болады?

а) 6, 7, 8, . . .; в) 1, 2, 3, 4; с) 0, 1, 2, 3, 4;

2. х-тің қандай натурал мәнінде hello_html_38b20ca4.gif бөлшегі дұрыс бөлшек болады?

а) 4, 5, 6, . . .; в) 1, 2, 3, 4; с) 1, 2, 3;

3. Берілген бөлшектердің ішінен қайсы бөлшек басқасынан өзгеше:

hello_html_685d8d49.gif; hello_html_2ee8300a.gif; hello_html_m29c18b74.gif hello_html_71326838.gif hello_html_m75471c69.gif

а) hello_html_m29c18b74.gif в) hello_html_m158053c2.gif с) hello_html_685d8d49.gif;



Үй тапсырмасы: Дұрыс бөлшек , бұрыс бөлшек - қайталау

Есептер шығару: № 468 - 2, № 470 - 2, № 471.

Бағалау.










Тест тапсырмалары:

1. х-тің қандай натурал мәнінде hello_html_m7780d1b.gif бөлшегі бұрыс бөлшек болады?

а) 6, 7, 8, . . .; в) 1, 2, 3, 4; с) 0, 1, 2, 3, 4;

2. х-тің қандай натурал мәнінде hello_html_38b20ca4.gif бөлшегі дұрыс бөлшек болады?

а) 4, 5, 6, . . .; в) 1, 2, 3, 4; с) 1, 2, 3;

3. Берілген бөлшектердің ішінен қайсы бөлшек басқасынан өзгеше:

hello_html_685d8d49.gif; hello_html_2ee8300a.gif; hello_html_m29c18b74.gif hello_html_71326838.gif hello_html_m75471c69.gif

а) hello_html_m29c18b74.gif в) hello_html_m158053c2.gif с) hello_html_685d8d49.gif;














