Сабақтың тақырыбы:
Early to bed, early to rise…
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
Present Continuous формасындағы етістікті қолданудағы грамматикалық дағдыларын
қалыптастыру бойынша оқушылардың іс – әрекетін ұйымдастыру; Early to bed, early
to rise… тақырыбы бойынша лексикалық дағдыларының қалыптастыру жетілдіру; осы
шағын тақырып аясында рецептивтік және репродуктивті коммуникативтік дағдыларды
жетілдіру; орфографиялық; Ее әрпін ашық және жабық буында оқылуын үйрету және
оның транскрипциясын дұрыс оқу дағдыларын қалыптастыру.
дамытушылық:
талдау, салыстыру қабілеттерін дамыту; сенсорлық қабілеттерін артуына жағдай
жасау; сабақтағы өз әрекетін және сыныптастарының әрекетін өз бетіме бағалау
білігін дамыту.
тәрбиелік:
салауатты өмір салты мен күн тәртібін дұрыс сақтауға жетелеу; шет тілін оқуға
деген оң қарым – қатынасын қалыптастыру үшін жағдай туғызу; сыныптастарының
жетістіктеріне қуану және ықтимал сәтсіздіктеріне қайғыру сезімдерін
қалыптастыру.
Күтілетін нәтиже:
пәндік: Present
Continuous етістігінің уақытша формасын болымдылық тұлғасында білу және қолдана
алу;
тұлғалық: оқылатын
тілге/ мектеп сабақтарына қызығушылық таныту, күн тәртібін білу және оның
маңыздылығын және әр оқушының өмірінде қажеттілігін түсіну;
жүйелік -
әрекеттік: оқыған лексиканы және грамматикалық материалдарды Early to bed,
early to rise… жағдаяты шеңберінде әңгіме құру үшін пайдалану.
Сабақты
материалдық қамтамасыз ету:
мұғалім үшін: CD
ойнатқыш, карточкалар;
оқушылар үшін:
оқулық, жұмыс дәптері.
Пәнаралық
байланыс: қазақ / орыс тілдері, музыка.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру
сәті
Мұғалім балалармен
амандасады:
- Good morning,
children! I am glad to see you! How are you?
- Good morning,
teacher! We are fine. And you?
- Fine, thanks.
Sit down, please.
II. Сабақтың
тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
- - Балалар, өткен
сабақта біз күнделікті жасайтын үйреншікті іс – қимылдарды атап үйрендік.
Бүгінгі сабақта біз сөйлеп жатқан сәтте болып жатқан іс – қимылдарды атап
үйренеміз.
III. Тірек білімді
белсендіру.
Фонетикалық
жаттығу.
- Балалар, қазір
біз әдеттегідей әріппен, дыбыспен және оның транскрипциясымен жұмыс істейміз.
Бүгін әліпбидің келесі әрпімен танысамыз. Е дауысты дыбыс, ағылышын тілінде
барлық дыбысты береді.
Now let’s open our
books on p. 78. Repeat after me [е],[е],[е] – egg, pen. Let’s say together: a
pen, a ten..
IV. Жаңа білім мен
әрекет ету тәсілдерін меңгеру.
1 - жаттығу. Learn
the new words.
V. Бастапқы
түсінікті тексеру.
Оқулықпен жұмыс.
2 - жаттығу.
Listen and sing.
Мұғалім өлеңді
оқиды, балалардың өзінің артынан қалауын сұрайды. Оқушылар жазбаны тыңдап, ән
айтады. Әнді оқушылармен кем дегенде 3 рет тыңдаңыз.
Track 9.
He is sleeping
now. I am brushing my teeth now. She is having lunch now.
3 - жаттығу.
Describe the pictures, make the sentences.
1. He is reading a
book
2. They are
dancing
3. He is watching
TV
4. He is getting
up
4 - жаттығу. Look
at the pictures in ex 5, guess and say.
5 - жаттығу.
Listen and read
Сергіту сәті.
Stand up, sit down
Clap, clap, clap
Point to the
window
Point to the door
Point to the board
Point to the floor
Stand up, sit down
Clap, clap, clap
VI. Білім мен
әрекет ету тәсілдерін бекіту
Дәптермен жұмыс
1 - тапсырма.
Write m’re or s
2 - тапсырма. Read
and match.
Keys: 1. I’m
washing my face. 2. They are jumping. 3. She is singing. 4. We are cooking. 5.
It is flying. 6. You are swimming
3 - тапсырма.
Recorder the words to make sentences
Keys:
They are swimming.
You are sitting.
It is standing.
She is getting
dressed.
He is going to
bed.
4 - тапсырма. Read
the story in ex 5 in your Pupils books. Close the book and complete the
sentences with the right words from the box.
Keys: 1. dressed
2. is 3. time 4. o’clock 5. early, early 6. still.
VII. Сабақты
қорытындылау.
- Your work today
was brilliant! Tell me, please the translation of the next words you have
learnt at the lesson. Good! I see that now you can tell about your day.
VIII. Үйге
тапсырманы беру.
Жұмыс дәптеріндегі
4 – жаттығуды орындау.
V. Бағалау.Күні:
13.11.2015
Сынып: 7 «А»
Сабақтың тақырыбы: Getting to know
each other
Сабақтың мақсаты:
Оқушыларды оқулықпен таныстыру ,
мәтінмен жумыс істеу, present Perfect
шағының қолданулуын қайталау
Тілін оқып жатқан мемлекетті
құрметтеуге тәрбиелеу
Есте сақтау қабілетін дамыту
Сабақ әдісі: Сұрақ-жауап
Сабақ типі: Жаңа білімді меңгерту
Көрнекілігі: грамматикалық таблица
Пән аралық байланыс: қазақ тілі
Сабақ барысы:
I.Ұйымдастыру
А) амандасу
Б) жоқтарды
белгелеу
II. Сабақтың
тақырыбымен, мақсаттарымен таныстыру.
Our theme in our
lesson is "Getting to know each
other”
III.Жаңа сабақ
Оқулықпен таныстыру
Сөздік жумыс
жад, ec - memory
елшілік - embassy
Америка Құрама Штаттары - The United
States of America
Италия - Italy
Канада – Canada
Франция - France
Гастинт - Hastings
тәлімгер - tutor
Exercise 4 Read
the text and find the new words in the text.
Hello! I'm Anna
Saxby. I'm pleased to welcome you to the English lesson. I'm one of your
English tutors of the Embassy School of English in Hastings. I'm 36. I come
from Hastings in the United Kingdom. Hastings is a beautiful seaside town in
the south of England. Now I work in Almaty at your school.
I have been a teacher
for 6 years; I've met school children from different countries. I enjoy working
with young people. I've visited the USA, Canada, Italy and France. Now I'm in
Kazakhstan. I love listening to music but I don't play any instrument. I'm
married and have two children. Now you tell me about yourself.
IV.Пысықтау
1.Work with memory
map
Exercise 5 Write
out the sentences in the Present Perfect Tense form the text (exercise 4).
Read the Grammar
Reference (Unit one).
I have been a
teacher for 6 years; I've met school children from different countries. I've
visited the USA, Canada, Italy and France
Exercise 7Listen
to the students talking about themselves
V.Бекіту
Exercise 8 Listen
to the students talking about themselves again Complete the diagram.
VI. Үйге тапсырма
Exercise 10
Сабақ: Step 2
Date_____________
Тақырып: English
is my favourite subject.
Оқыту мен
тәрбиелеудің міндеттері:
1.Present Perfect
Tense шағын қайталау. “for, since” предлогтарының Present Perfect шағында
қолданылуын түсіндіру. Present Perfect шағын ауызша сөйлеуде пайдалануды
машықтандыру.
2.Оқушылардың
салыстыра білу қабілетін дамыту; оқу материалынан ең бастысын, мазмұнын
ажыратуды үйрету
3. Оқушыларды
бір-бірін тыңдауға, басқа адамның пікірін құрметтеп, санасуға тәрбиелеу
Мақсат: “Present
Perfect Tense” грамматикалық тақырыбында грамматикалық білік-дағдыларын
қалыптастыру.
Құрал-жабдықтар,
көрнекті құралдар: “Present Perfect tense” грамматикалық таблица
Сабақ түрі: Жаңа
тақырыпты таныстыру сабағы
Сабақ барысы:
I. Organization
moment.
II. Brainstorming
Ex.1,p.16 Match
the students’ answers to Ann’s questions
Ann:
1. Have you heard
about your friends, Omar?
2. Dmitry, have
you been to the USA?
3. Have you been
to the UK before, Chan?
4. Omar, you
haven’t seen a crocodile, have you?
5. Have you
visited any places of interest in the UK, Chan?
Students:
a) No, I haven’t
visited any places of interest yet.
b) Yes, I have.
My friend, Colin in the UK has written an interesting letter. He has invited me
to his town.
c) No, I haven’t.
I have never been to the USA before.
d) No, I haven’t
been to the UK before.
e) No, I haven’t.
I have never seen a crocodile in my life.
Key: 1-b, 2-c,
3-d, 4-e, 5-a.
III. Present
Perfect Tense (Осы аяқталған шақ)
a) 6 сыныпта
өткен ережені қайталау.
b) Ex.2,p.17 Read
Ann’s interview.
c) Write out time
markers.
Since 1998—1998
жылдан бастап
Since I was
12—мен12 жасымнан бастап
For three
years—үш жыл бойы
Since I was
six—мен 6 жасымнан бастап
For 5 years—5 жыл
бойы
d) Say true
sentences about your friends using time markers:
Since 1998—He has
lived here since 1998
For+years—We have
learnde English for 5 years.
Since he was
10—He has played football since he was 10
Since they’re
11—They have played the piano since they were 11.
IV. Interview
your partner Ex.5,p.17. See Ann’s questions
Example: How long
have you been studied English?
How long have you
lived here?
How long have you
studied Russian? Etc.
V. Working with
Workbook
Unit I. Answer
the questionarie with the information about yourself.
VI. Homework.
Ex.3,p.179 SB
Ex.11,p.18 SB
VII. Conclusion
of the lesson
Сабақ: Step 2a
Date______________
Тақырып: English
is my favourite subject.
Оқыту мен
тәрбиелеудің міндеттері:
1.Етістіктің үш
негізгі формасын қайталау; Present Perfect Tense шағын ауызша сөйлеуде
пайдалануға машықтандыру. “The Evanses in New York” диалогын оқыту және осы
мәтін бойынша Present Perfect шағын қолдануды жаттықтыру.
2.Оқушылардың
әдебиетпен қосымша көрнекіліктерді тиімді пайдалануды үйрету
3. Әдептілік
ережелерін бойына сіңірген мүмкіндігінше дамыған азамат тәрбиелеу
Мақсат: “Present
Perfect Tense”грамматикалық тақырыбында грамматикалық білік-дағдыларын
қалыптастыру.
Құрал-жабдықтар,
көрнекті құралдар: “Present Perfect tense”, етістіктің негізгі үш формасы
грамматикалық таблицалары, жұмыс дәптері.
Сабақ түрі:
Білімді тексеру сабағы
Сабақ барысы:
I. Organization
moment.
II. Warm up.
Talk to your
partner about yourself using the following time markers and use Present
Perfect.
Today
This week
This year French
Recently I’ve
studied English
Never Russian
Since/ for
III. Revising
three main forms of the verb.
a) Working with
table
Infinitive (Base
form) Past Simple Past participle
Irregular: do did
done
write wrote
written
hear heard heard
speak spoke
spoken
Regular: visit
visited visited
work worked
worked
live lived lived
b) Ex.3,p.4 WB
Answer the following questions using the 2nd form of the verb (Past Simple)
Questions:
Answers:
When were you
born? I was born....
When was your
last birthday? My last birthday was on the... of ...
When did you go
to school? I went to school...
Where did you go
to school? I went to school in ...
Where did you
spend your summer holidays? I spent my summer holidays in...
Who did you spend
your holiday with? I spent my holidays with ...
When did you get
up yesterday? I got up at ... o’clock yesterday.
When did you read
a novel? I (never) read a novel in...
When were the
last Olympic Games? The last olympic Games were in 2008.
III. Reading the
dialogue and working on it.
a) Vocabulary and
pronunciation.
Empire State
Building [‘empaiә ‘steit ,bildiŋ]
Greenwich
[‘gri:nidʒ]
Chinatown
[‘t∫ainәtaun]
Statue of Liberty
[‘stætju: әv ‘libәti]
Helicopter [‘heli
,kptә]
Nickneim
[‘nikneim]
b) Listen to the
dialogue.
c) Read the
dialogue in roles and find out the sentences in the Present Perfect Tense.
We’ve been for a
walk in Central Park.
We’ve climbed the
Empire State Building.
We haven’t been
to Greenwich Village yet.
We haven’t been
to chinatown either.
Have you seen the
Statue of Liberty?
We have just had
a helicopter tour of the city.
Have you ever
heard the nickname of New York?
d) Ex.13,p.19
Find the following compound word in the text.
Helicopter—helicopter
tour of the city
Nickname—nickname
of New York
Broadway—a show
on a Broadway
Chinatown—haven’t
been to Chinatown either.
e) Find the
sentences with irregular verbs:
We’ve seen...
Have you seen ...
We have just had
...
Have you ever
heard...
f) Find out the
questions
Have you ever
seen the Statue of Liberty?
Have you ever
heard the nickname of New York?
IV. Homework.
Ex.16,p.19 SB
(Past Simple—өткен шақ, Present Perfect—осы шақпен байланысты)
Ex.4,p.4 WB