Инфоурок Другое Конспекты"Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесі" 9-класс

"Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесі" 9-класс

Скачать материал

Cыныбы  9

Күні:

Бекітілді:

Сабақтың тақырыбы

Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесі

Мақсаты

Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін әр түрлі тәсілдермен шешу жолдарын, графиктерін салу жолдарын  үйрету.

Күтілетін нәтиже

А.Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесінің анықтамасын  біледі.

В.Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеудің тәсілдерін қолдана алады.

С.Теңдеулер жүйесін шеше отырып, өзін-өзі бағалайды.

Керекті жабдықтар

Презентация, интернет материалдары, интеллект карта,

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе

1.Ұйымдастыру бөлімі.

- оқушылармен амандасу;

- сыныпты түгендеу;

- оқушылардың назарларын сабаққа аудару.

-Сіздер кішкене шаршап қалған шығарсыздар , сол себепті көңілімізді көтеріп, қозғалыс жасап, сабақтың алдында бір көңілімізді көтеріп алайық.

«Жұмыр қылыш» әуені бойынша жаттығуды қайталайды.

-Көңіл күйлеріңіз қалай?

-Сабаққа дайынбыз ба?

-«Жұбыңды тап» бұл  жаттығуда сіздерге кестелер берілді. Сол кестелер бойынша жұбымызды табамыз. Біреулеріңізде теңдеулер, біреулерде графиктер берілген.

-Бұл жаттығу ұнады ма?

-Неге?

-Бұл жаттығу не үшін  жүргізілді?

Осы теңдеулердің ішінде не ұқсастығы мен айырмашылығы бар?

Егер берілген екі теңдеуді біріктірсек не болар еді?

 графигі –парабола,

графигі –түзу,

  графигі –гипербола, графигі шеңбер.

Блок ағашында өздеріңіздің орындарыңызды белгілеңіздер.

Өткен материалды пысықтау(презентация бойынша).

1.Мұғаліммен сәлемдесу;

- сабаққа зер салу.

 

 

 

2.Оқушылар көңіл күйлерін көтеру үшін жаттығу жасап, көрсетілген бейнекөріністі қарайды.

 

 

 

 

3.Жұбын табу үшін бір оқушы тақтаға теңдеуін іледі. Қасына графигін сәйкестендіріп қою керек.

4.Графиктер бір топ, теңдеулер бір топ болып отырады.

5.Сызықтық теңдеудің басқа теңдеулерге қарағанда айырмашылығы бар екенін айтады.

Теңдеулер жүйесі болатынын айтады.

 

 

 

6.Ағаштағы өздерінің орындарын бояп көрсетеді

Тұсаукесер

 

 

 

 

Оқулықпен жұмыс.

Оқулықтың 18 беттегі §3 оқу. 12  мин

І топ Алгебралық қосу тәсілі.

ІІ топ Алмастыру тәсілі.

Интеллект картаны қорғау.1 мин

Интеллект картаны бағалау критерийі

1)Тақырып мазмұнын ашуы

2)Шығармашылығы.

 

Жұппен тақырыпты оқиды.

Топта талдайды.

Тақырыпты ашу үшін интеллект карта арқылы қорғайды.

«Галерея» әдісі  арқылы қорғайды. «Мадақтау Сэндвичі»  арқылы бағалайды.

Негізгі бөлім

 

 

АКТ мен жұмыс

АКТ  бойынша сабақты пысықтау.

Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шешу.Презентация бойынша сабақты пысықтау.

Оқулықпен жұмыс.

Жұппен есеп шығару.

 «Пилот және штурман»» әдісі арқылы есептерді шығару.

 №42

№50

№52

Оқушылар презентация бойынша білімдерін пысықтап, есептерді шығару жолына берілген мысалдармен танысады.

 

Жұптасқан оқушылар «Пилот және штурман» әдісі арқылы есепті шығарады.  

Қорытынды

 

 

 

 

 

 

Рефлексия.

-Оқушылар ағаштағы орындарыныңды белгілеп, тақтаға ілу керек.

Бағалау.

Топтағы оқушылар өзара, өзін-өзі  бағалайды.

Сабақтың басында айтылған табыс критерийлерге оралып, қаншалықты жеткенін талқылау.

Үйге тапсырма №43 №51 №57

Сабақ соңынан тақтаға өздерінің ағаштағы орындарын бояп, парақтарын іледі. Себебін түсіндіреді.

Бағалау параметрі бойынша өздерін, өзара бағалау жасайды.

Сабақтың талдауы

 

 

 

 

Сабақ бойынша өзгертулер

 

 

 

 

 

 

 

Оқушының аты-жөні________________________________

Бағалау параметрлері

Бағасы

3

4

5

Теңдеулер жүйесін шешудің әдістерін білемін

Теңдеулер жүйесін шешудің әдістері ажырата білемін.

Теңдеулер жүйесін шешудің әдістерін қолдана аламын

Теңдеулер жүйесін тиімді тәсілін білмедім

Теңдеулер жүйесін тиімді тәсілін қолдануда қиналдым

Теңдеулер жүйесін тиімді тәсілмен шеше аламын

Есептеуден қиналдым, жауабын жаза алмадым.

 Есептей аламын, жауабын жазамын.

Жылдам есептей аламын, жауабын жаза білемін.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал ""Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесі" 9-класс"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Маркетолог

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
