Сабақтың тақырыбы: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер
жүйесін қосу тәсілімен шешуге есептер шығару
Сабақтың мақсаты: а) Білімділік: Екі
айнымалысы бар сызықтық теңдеулер
жүйесін қосу тәсілімен шешуді үйрету, оқушының
есептер шығару дағдысын
қалыптастыру, оқушы білімін
бекіту;
ә) Тәрбиелік: Оқушыларды көпшіл болуға үйрету,
өзара көмегін қалыптастыра отырып, өз біліміне
ғана
емес, басқа оқушының да біліміне
жауапкершілікпен
қарауға дағдыландыру, өзін-өзі басқаруға
үйрету
б)
Дамытушылық: Оқушылардың ой-өрісін кеңейту,
математикалық тілін, логикалық ойлау қабілетін,
практикалық дағдысын қалыптастыру
Сабақтың типі: Білімді бекіту, меңгерту
Сабақтың түрі: Ойын сабақ
Сабақтың әдісі: Практикалық әдіс: ауызша және жазбаша
жаттығулар
Сабақтың
көрнекілігі: Фишкалар, сызба
салынған плакат,
проектор, слайдтар, тест
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
-
Ұжымдық әрекет
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру №
Үй
тапсырмасы тексеріліп, дұрыс
жауап 1-фишкамен бағаланады.
“Бақытты
сәт” оқыта үйрету ойыны
1
гейм.
“Бой сергіту”
2
гейм.
“Бөшкеден шыққан бас қатырғыштар”
3
гейм.
“Жұмбақ тас”
4
гейм.“Сен
- маған,мен - саған”
5
гейм.
“Көсемдікке ұмытылу”
Бүгінгі сабақтағы
әрбір дұрыс жауап 1-фишкамен бағаланады.
1 гейм.”Бой сергіту”
•
1. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін
шешімі деп нені айтады?
•
2. . Екі айнымалысы бар
сызықтық теңдеулердің графиктері болатын түзулер қиылысса, осы теңдеулер
жүйесінің неше шешімі болады?
•
3. Екі айнымалысы бар
сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешкенде, қандай жағдайда шешімі
болмайды?
•
4.Қандай жағдайда шешімі
көп болады?
•
5. Екі айнымалысы бар
сызықтық теңдеулер жүйесі алмастыру тәсілімен қалай шешілетінін айтып беріңдер?
•
6. Қандай жағдайда
алмастыру тәсілін қолданған тиімді?
•
7. Екі айнымалысы бар
сызықтық теңдеулер жүйесі қосу тәсілімен қалай шешілетінін айтып беріңдер?
2 гейм. «Бөшкеден шыққан бас қатырғыштар»
3 гейм. «Жұмбақ тас»
№
4 гейм. «Сен
маған, мен саған»
• Бөлменің төрт бұрышында төрт мысық,
әрқайсысының алдында үш мысықтан болса, барлығы неше мысық?
• Үстелдің төрт бұрышы бар, егер бір бұрышын
кесіп тастаса неше бұрыш қалады?
• Марат, Дастан, Асылбек үшеуі дойбы ойнады.
Егер әрқайсысы екі партиядан ойнаса барлығы неше партия ойнады?
• Түнгі сағат 12-де жаңбыр жауып тұрса, 72
сағаттан соң күн ашылып тұрды ма?
• Алманың жартысы неге ұқсас? (екінші жартысына)
• 2,5 таяқтың неше ұшы бар? (6 ұшы бар)
• Қандай тізбектей тұрған үш санның қосындысы
мен көбейтіндісіне тең?
• 32 нешеге тең (9)
• Ең үлкен екі таңбалысан? (99)
• 1 Сағатта неше секунд бар? (3600)
5 гейм.
«Көсемдікке ұмтылу»
Тест жұмысы
І нұсқа
Тобы
|
Рет саны
|
Берілгені
|
Табу керек
|
Жауаптары
|
А
|
В
|
С
|
А(1ұпай)
|
1
|
|
Теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешіңіз:
|
(3;4)
|
(3;6)
|
(4;3)
|
2
|
|
Теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешіңіз:
|
(15;6)
|
(9;15)
|
(4;17)
|
3
|
|
Теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешіңіз:
|
(6;-1)
|
(3;-6)
|
(-6;1)
|
В(2ұпай)
|
4
|
Тік төртбұрыштың
ұзындығы енінен 3см артық,ал периметрі 26см болса, ұзындығы мен енін
табыңдар.
|
Теңдеулер жүйесін құрып, қосу тәсілімен шешіңіз:
|
Ұзындығы-8см, ені-5см
|
Ұзындығы-10см, ені-3см
|
Ұзындығы-20см,ені-3 см
|
5
|
|
Теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешіңіз:
|
(9;5)
|
(9;3)
|
(9;6)
|
С(3ұпай)
|
6
|
|
Теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешіңіз:
|
(5;-3)
|
(3;-5)
|
(-6;1)
|
ІІ нұсқа
Тобы
|
Рет саны
|
Берілгені
|
Табу керек
|
Жауаптары
|
А
|
В
|
С
|
А(1ұпай)
|
1
|
|
Теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешіңіз:
|
(15;9)
|
(9;15)
|
(15;6)
|
2
|
|
Теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешіңіз:
|
(-6;1)
|
(3;-6)
|
(6;-1)
|
3
|
|
Теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешіңіз:
|
(4;3)
|
(3;6)
|
(3;4)
|
В(2ұпай)
|
4
|
Тік төртбұрыштың
ұзындығы енінен 3см артық,ал периметрі 26см болса, ұзындығы мен енін
табыңдар.
|
Теңдеулер жүйесін құрып, қосу тәсілімен шешіңіз:
|
Ұзындығы-8см, ені-5см
|
Ұзындығы-10см, ені-3см
|
Ұзындығы-20см,ені-3 см
|
5
|
|
Теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешіңіз:
|
(9;5)
|
(9;6)
|
(9;3)
|
С(3ұпай)
|
6
|
|
Теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешіңіз:
|
(-6;1)
|
(3;-5)
|
(5;-3)
|
Жауаптары: І нұсқа 1)С 2)А 3)А 4)А 5)С 6)А
ІІ нұсқа 1)С 2)С 3)А 4)А
5)В 6)С
ІҮ.Бағалау:
• «5» алу үшін 8 - 9
ұпай
• «4»алу үшін 6 -
7 ұпай
• «3» -тік баға 4 -
5ұпай
• 4 ұпайдан төмен алсаң, осы тақырыпқа қайтадан
дайындалыңыз
Ү.Үйге тапсырма беру. №1550,1552
ҮІ.Қорытынды
• Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін
шешу
• Жеңіс күні
• Бақытты сәт
№257
орта мектеп
С а б а қ ж о с п а р ы
Тақырыбы:
Жазықтықтағы тік бұрышты
координаталар жүйесі
Координаталары бойынша нүктені салу
Сыныбы: 6
«А» сынып
Пән
мұғалімі: Рсаева Айман
Қызылорда, 2011жыл