309248
столько раз учителя, ученики и родители
посетили официальный сайт ООО «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
Добавить материал и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015

Скидка 0%

112 курсов профессиональной переподготовки от 3540 руб.

268 курсов повышения квалификации от 840 руб.

МОСКОВСКИЕ ДОКУМЕНТЫ ДЛЯ АТТЕСТАЦИИ

Лицензия на осуществление образовательной деятельности №038767 выдана 26 сентября 2017 г. Департаменотом образования города Москвы

Инфоурок Геометрия Другие методич. материалыЕкі өрнектің квадраттарының айырымы 7 сынып

Екі өрнектің квадраттарының айырымы 7 сынып

IV Международный дистанционный конкурс «Старт» Для дошкольников и учеников 1-11 классов Рекордно низкий оргвзнос 25 Р. 16 предметов Узнать подробнее
библиотека
материалов

Күні:07.12.2015 Бекітілді:

Сабақ тақырыбы: Екі өрнектің квадратының айырымы.
Сабақтың мақсаты: Білімділігі: Көпмүшені көбейткіштерге жіктеуді пысықтау,екі өрнектің квадраттарының айырымын мысалдар арқылы түсіндіру Дамытушылық: Ой - өрісін дамыту, өз бетімен шешім қабылдау, қорытынды ой - пікір білдіру, белсенділік, танымдық қабілеттерін дамыту
Тәрбиелілік: топтық, ұжымдыққа, батылдыққа, жинақтылыққа тәрбиелеу.
Математикалық ойлауды қалыптастыру арқылы оқушыны өздігінен оқытуға үйрету.
Сабақтың түрі: жаңа білім беру сабағы.
Оқыту әдісі: топтық сайыс сабағы.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, дидактикалық тапсырмалар, карточкалар,сөзжұмбақ,
Сабақтың құрылымы:
1. Ұйымдастыру кезеңі; 2. Үй тапсырмасын тексеру;
3. Қайталау сұрақтары;
4. Жаңа сабақты түсіндіру;
5. Білімді бекіту;
6.Оқулықпен жұмыс;
7. Үйге тапсырма беру; 8. Бағалау; Сынып үш топқа бөлінеді. Сабақ барысы
І. Үй жұмысын тексеру: №222, №227, №235 тің жұптары.

222

2. hello_html_m5f2f5c0b.gif 4. hello_html_3ade0f91.gif

6. hello_html_m3f325577.gif 8. hello_html_m50e43069.gif

227

2. hello_html_3339eb7a.gif

4. hello_html_m330669.gif

6. hello_html_7ba09983.gif







231

2. hello_html_3b473013.gif мұндағы а=1,5 у=-8,5

hello_html_m1e946b62.gif

4. hello_html_m7ad35e3c.gif мұндағы х=-1,28 у=101,28

hello_html_m4d954f.gif

ІІ. Білімдерін тексеру үшін әр топ өз аттарын қорғайды.
«Бірмүше», «Көпмүше», «Ұқсас мүше»
ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру. Екі өрнектің айырмасын олардың косындысына көбейтейік

Мысал а)(2х-3)(2х+3)=hello_html_6ad64be8.gif

б) (3у-2)(3у+2)=hello_html_m19c7a994.gif

(а-в)(а+в)=hello_html_2484cf85.gif

(а-в)(а+в)=hello_html_6b8a76d5.gif (1)

Ереже: Екі өрнектің айырмасы мен олардың қосындысына көбейтіндісі осы өрнектердің квадраттарының айырмасына тең.

Мысал: в) hello_html_m5bd848ec.gif

г) (4-3m)(4+3m)=hello_html_m67d478d9.gif=16-9mhello_html_1cba48b3.gif

Екі өрнектің квадраттарының айырмасын көбейткіштерге жіктейік hello_html_6b8a76d5.gif=(а-в)(а+в) (2) формуласы екі өрнектің квадраттарының айырмасын көбейткіштерге жіктеу формуласы деп атайды.

Ереже: екі өрнектің квадраттарының айырымы олардың айырымы мен қосындысының көбейтіндісіне тең.
Мысал: 1)
hello_html_m11cb041.gif

2)16²-11²=(16-11)(16+11)=5*27=135

3)hello_html_m6c553291.gif

4) hello_html_255f2eea.gif теңдеуін шешейік.

hello_html_45d75211.gif

t-6=0 немесе t+6=0

t=6 t=-6 жауабы: t=6; t=-6

hello_html_m7015ac99.gif





ІV. Оқулықпен жұмыс. №366 №369 (жана кітап) №152 №154 (ескі кітап)

366

1)(m+n)(m-n)=hello_html_m195150af.gif 3)(c-d)(c+d)=hello_html_659e2f82.gif

5)(x+y)(y-x)=(y+x)(y-x)=hello_html_694537cb.gif 7) (x+2)(2-x)=(2+x)(2-x)=2hello_html_m3d39d999.gif

9)(n-2m)(n+2m)=hello_html_3527756d.gif

11) (8a+9b)(9b-8a)=(9b+8a)(9d-8a)=hello_html_m61eb1d1e.gif

369

1)hello_html_m3b815cb7.gif=(х-у)(х+у) 3) hello_html_74e22616.gif-25=hello_html_m2c1d5220.gif

5) 25-аhello_html_60f38585.gif(5-а)(5+а) 7) 100-рhello_html_m298ee02d.gif(10-р)(10+р)

9) вhello_html_m6d65e567.gif(в-0,2)(в+0,2)

11) hello_html_m7f437c32.gif

152

1) (х-у)(х+у)=hello_html_m3b815cb7.gif 3)(m+5)(m-5)= hello_html_57aa50ed.gif

5) (5a-в)5a+в)= (5a)hello_html_14a7c58a.gif 7) (2а-3в)(3в+2а)=(2а-3в)(2а+3в)=(2а)hello_html_11bc27b.gif

9) (8х-9у)(8х+9у)=hello_html_303b83b2.gif

11) hello_html_m42f6a5b2.gif

154

1)hello_html_m5c3d7850.gif

3)hello_html_m6002c16d.gif

5) hello_html_m54910de1.gif

7)hello_html_3327e590.gif

V. Түсіп қалған мүшені тап.

1. **у*+6*=3у(4у+2)

2. 5**-а*=аb(5hello_html_m469eca0b.gif-b)

3. *у*+8*z=2yz(5z-4yzhello_html_1cba48b3.gif)

4. 12*xhello_html_1cba48b3.gif-*a*y=6ax(2ahello_html_1cba48b3.gifx-y)


VІ. Математикалық диктант (Әркімнің өзі шығар биігі бар)
1.Санды және әріпті көбейткіштер мен олардың дәрежелерінің көбейтіндісі ******* деп аталады.

2.Цифрдың көмегімен жазылған көбейткіш ***** ********* деп аталады.

3.Әріптермен және олардың натурал дәрежелерімен жазылған көбейткіш ****** ********* деп аталады

4. Ортақ әріпті бөлігі бар және бір-біріне айрмашылығы тек қана коэффициентте болатын бірмүшелер ***** ******* ден аталады.

5. Бір нүктеден шығатын екі сәулемен шектелген жазықтықтың бөлігі ***** деп аталалы.

6. Бұрыштын неше түрі бар? Аттарын атаңыз?

VІІ. Сөз жұмбақ.

1.Бірнеше бірмүшелердің алгебралық қосындысы (көпмүше)

2. Жүз жыл (ғасыр)

3. Бірмүшенін сан көбейтіші (коэффициент)

4. Үшбұрыштың барлық қабырғаларының қосындысы (периметр)

5. Бұрыштың төбесінен шығып оны қақ бөлетін сәуле (биссектриса)

VІІІ. Сауалнама

1) Есептеңдер: hello_html_m2e7b2a50.gif

А) 12 В)120 С)1200

2) Көбейткішке жіктеңдер: 16m-7n²

A) (4m-7n)(16m+7n) В) (4m-7n)(4m+7n) C) (16m-7n)(16m+7n)

3) Амалды орындаңдар: (5х²+2х³)(2у³-5х²)

А) 2у²-5х³ В) hello_html_505b9d33.gif С) 4у²-25х³

4. Көбейткішке жіктеңдер: 16х²-36у²

А) (4х-6у)(4х+6у) В) (6у+4х)(6у-4х) С) (16х-6у)(16х+6у)

5. Теңдеуді шешіңдер: m²-49=0

A) m=3 m=-3 В) m=9 m=-9 С) m=7 m=-7

IX. Жеке карточка тапсырмлары:

1.(а - 3)(а+3) = а²- 9

2.(m - n)(m+n) = m²- n²
3.(1+c)(1 - c) = 1 – c²

4.(10x-7y)(10x+7y)=100х²-49y²
5. х² – 81 = 0

6. 9х² – 16у

X. Үйге тапсырма: №366 №369 (жана кітап) №152 №154 (жұп нөмірлері)

XI. Оқушыларды бағалау.





Курс профессиональной переподготовки
Учитель математики