Скачивание материала началось

Предлагаем Вам установить расширение «Инфоурок» для удобного поиска материалов:

ПЕРЕЙТИ К УСТАНОВКЕ

Новый курс повышения квалификации!

Цифровая грамотность педагога. Дистанционные технологии обучения

Разработан летом 2020 специально для учителей

Успеть записаться

-50% До конца лета

Каждую неделю мы делим 100 000 ₽ среди активных педагогов. Добавьте свои разработки в библиотеку “Инфоурок”
Добавить авторскую разработку
и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок Геометрия Другие методич. материалыЕкі өрнектің квадраттарының айырымының формуласы.

Екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласы.

библиотека
материалов

Күні: 12.2016

Сыныбы:7

Сабақтың тақырыбы: Екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласы.

Сабақтың мақсаты: а- вформуласымен таныстыру, формуланы өрнектерді ықшамдауда қолдану.

Сабақтың міндеттері:

Білімділігі: Формуланы көпмүшені көбейткіштерге жіктеуде қолдана білу, математика тілде сөйлеу дағдыларын қалыптастыру.

Дамытушылығы: Оқушылардың математикаға деген қызығушылығын деңгейлік есептер шығарту арқылы дамыту.

Тәрбиелігі: Оқушыларды көпшіл болуға үйрету өзара көмегін қалыптастыра отырып, жауапкершілікке дағдыландыру, өзін-өзі басқаруға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа білімді меңгерту сабағы.

Сабақтың әдісі: сұрақ- жауап, деңгейлеп - саралап оқыту.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Теориялық материалды қайталау.

ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту.

IV. Оқулықпен жұмыс. №152 (жұптары), №153 (жұптары), №155 (2,4).

V. Жеке топтық жұмыс. Деңгейлік тапсырма.

VІ. Белгісіз санды тап.Шығармашылық тапсырма.

VІІ. Инсерт кестесі бойынша білімді бекіту.

VІIІ. Қорытынды.

IХ. Бағалау.

Х. Үйге: №152 (тақтары) №153 (тақтары).


І. Ұйымдастыру кезеңі.

1) Оқушыларды түгендеп, сабақтың мақсатымен таныстыру.

2) Үй жұмысын тексеру.

ІІ. Теориялық материалды қайталау. Оқушыларға төмендегідей сұрақтар қойылады.

1)Бірмүше дегеніміз не?

2)Ұқсас бірмүше дегеніміз не?

3)Көпмүше деп нені айтамыз?

4)Көпмүшені бірмүшеге көбейту ережесін айт.

5)Көпмүшені көпмүшеге көбейту ережесін айт.

6)Екімүше дегеніміз не? Мысал келтір.

ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту.

Актуалдау: Берілген өрнекті бірмүшенің квадратына келтір: 16, а4; к6; 9а2; 0,04в2; 0,16а2в4.

1)(х-4) (х+4)=│көпмүшені көпмүшеге көбейту ережесін қолдан 

2) а-в екімүшесін а+в екімүшесіне көбейтуді, яғни (а-в)(а+в) көбейтіндісін қарастырайық

(а-в) (а+в)=а22

(1)

немесе а22 =(а-в) (а+в)


  1. формула былай оқылады:

Екі өрнектің квадраттарының айырымы олардың айырымы мен

қосындысының көбейтіндісіне тең.

Мысалдар: Екімүшені 2 көбейткішке қалай жіктеуге болады.

1)m2 -92)16a2-b2;

3) 4m2-n24) 64x2-y2.

IV. Оқулықпен жұмыс. №152 (жұптары), №153 (жұптары), №155 (2,4).

V. Жеке топтық жұмыс. Деңгейлік тапсырма.

1.Көбейткіштерге жіктеңдер:

1-деңгей

а) m2-n2; ә) у-16.

2-деңгей

а) -100; ә) (5х-4) (5х+4).

3-деңгей

а) 36х2-400с2; ә)hello_html_m748a52f5.png

VІ. Белгісіз санды тап.Шығармашылық тапсырма.

а)(3m+?) (3m-?)= 9m2-4nә)(?-4x) (?+4x)=25a2-16x2

VІІ. Инсерт кестесі бойынша білімді бекіту.

(3а-2в)(3а+2в)=

=3a*3a+3a*2в-2в*3а -

-2в*2в=2+6ав-6ав-

-2=9a2-4 в2

(3а-2в)(3а+2в)= (3a)2-

-(2в)2=9a2-4 в2


а)m2-1=(m-1) (m+1)


в) (2m-1) (2m+1)=(2m)2-

-12= 4m2-1


VІІІ. Қорытынды. Бүгін балалар өз білімдерінді, тапқырлықтарыңды, ұйымшылдықтарыңды көрсеттіңдер деп ойлаймын. Енді әр топтың мүшелерінің осы сабақта өз білімдерін қалай көрсетті екенін, бағалайық.

IХ. Бағалау.

Х. Үйге: №152 (тақтары) №153 (тақтары).


Курс профессиональной переподготовки
Учитель математики и информатики