фото
|
|
МАҚСҰТ
НҰРСАРА МҰҚАТАЙҚЫЗЫ
Математика
пәні мұғалімі
»
Сынып:
7 сынып
Күні:
08.12.15ж.
Құрастырды:
Мақсұт Н.М.
Сабақтың
тақырыбы: Екі өрнектің квадраттарының айырымының
формуласы.
Сабақтың
типі: бекіту
сабағы.
Сабақты
ұйымдастыру формаларының түрі: топтық, жұптық,
жеке
Қолданылған
технологиялар: проблемалық,
ақпараттық-коммуникативтік
Сабақтың
мақсаты: екі өрнектің квадраттарының
айырымының формуласын өрнектерді ықшамдауда қолдануға жағдай жасау
Сабақтың
міндеттері:
*білімділік – екі
өрнектің квадраттарының айырымының формуласын қолдану арқылы көпмүше түрінде
жазу, теңдеуді шешу,өрнекті ықшамдау, теңсіздікті шешу,шаршының ұзындығын табу
*дамытушы
–оқушылардың ойлау қабілеттерінің (талдауы,
салыстыруы,себеп-салдарлы байланыс жасай алуы) дамуына мүмкіндік беру;
*тәрбиелік
- оқушылардың рухани құндылықтары мен коммуникативтік
дағдыларын: басқа адамның ойын тыңдау, өзінің көзқарасын дәлелдей алуын
қалыптастыруға жағдай жасау.
Оқытудың
әдістемелік өлшемі: бір-бірімен ынтымақтастық
қарым-қатынаста жұмыс жасай алады, алдына мақсат
қояды, өзінің жұмысын жоспарлайды, формуланың маңызын айқындай алады
Күтілетін нәтиже:
Оқушылар білетін
болады:
біледі
|
қолдана
алады
|
түсінеді:
|
Құзіреттілігі дамиды
|
Ақпараттық
|
Коммуникатив
тік
|
Басқарушылық
|
·
Дәреже,бірмүше,көп-мүше
·
Көпмүшені
көпмүшеге көбейту ;
·
көпмүшені
көбейткіш
терге
жіктеу;
· өрнекті
ықшам
· дау;
|
·
көбейткіштерге
жіктегенде екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласын ;
·
екі
өрнектің квадраттарының айырымының формуласын теңдеуді
шешкенде;
|
Формула
ның
маңызын және қалай қолдана
тынын;
практикалық
маңызын айқындай алады
|
берілген
түрлі ақпарат көздерімен жұмыс
жасай
алады:
мәтін,
кесте
мен
танысты
рылым
материал
дары;
.
|
бір-бірімен
ынтымақтас
тық
қарым-қатынаста
жұмыс
жасай алады,
алға
қойылған мақсаттарды бірлесе отырып шешеді;
|
·
алдына мақсат қояды, өзінің жұмысын жоспарлай
·
ды, өзін және басқаны бағалайды
|
Сабақ құрылымы :
Сабақ
кезең
дері
|
Уа-
қыт
мин.
|
Кезең
нің міндет
тері
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Фор
масы
|
Ба
ға
лау
|
I кезең:
Жинақ
тау
|
1 – 2
мин.
|
ұйымдастыру,
оқушы
ларды
психо
логия
лық
түрде дайын
дау
|
1.сәлемдесу,
көңіл-күйді білдіретін смайликтер
2.
видеороликті көрсету,топқа бөлу.
3. «Жетістік
парағын»
таратады
|
Оқушылар
сабаққа дайын.
|
Фронталды
|
|
II кезең: Ұғыну
кезеңі
БІЛУ
|
3 мин.
|
1. Ой
қозғау страте
гиясы.
2. «Екі
өрнек
тің
квадраттары
ның
айыры
мының
формуласы»
|
1. Сәйкестендіру
тесті
Екі өрнектің квадраттарының айырымының
анықтамасын , формулаларын есіңізге түсіріңіз және оларды анықтаңыз.Бір -
біріңді бағалаңыз. Дұрыс формуланы сәйкестендіріңіз. Дұрыс жауап 1 ұпай.Жауапты
өсу ретімен жазыңыз.
7. 0,81
|
|
олардың квадраттарының қосындысына тең
|
Е
|
6. 100
|
|
олардың айырымы мен қосындысының
көбейтіндісіне тең.
|
Ф
|
5.(5n-3m)(3m+5n)
|
|
(6+
а)(6- а)
|
Р
|
4.(-х+2у)(2у+х)
|
|
(а-в)(а+в)
|
О
|
3. Көбейткіштерге жіктеңіз 36 -
|
|
25n2 - 9m2
|
У
|
2.Екі
өрнектің квадраттарының айырымының формуласы
|
|
(а+в)(а+в)
|
К
|
1. Екі өрнектің квадраттарының
айырымы
|
|
|
М
|
|
|
|
А
|
|
|
|
Л
|
ФОРМУЛА
сөзі шығады
1.Тақырыпты
айтады, қалай ойлайсыздар сабақтың мақсаты қандай болмақ?
Жеке
парақта орындайды.Дәптерге күнді, тақырыпты жазады
|
Топ
пен
|
Жа
рай
сыңдар,
бі
рін-бірі
бағалау
|
ТҮСІНУ
|
3 мин
|
Деңгей
лік
тапсыр
ма
орындау
|
«картография
» сызбасын қолданып, екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласы
бойынша өрнекті ықшамдаңыз.
|
Парақ
тарын
ауысты
рады
|
жеке
|
Бі
рін-бірі
бағалау
«Бағдаршам
»
ар
қы
лы бағалай
ды
|
ҚОЛ
ДАНУ
ТАЛ
ДАУ
|
12 мин
|
|
«картография»
картасын жетекшілікке ала отырып, теңдеуді шешіңіз:
№
1 х
№ 2 Теңсіздікті шешіңіз:
№ 3 n-нің кез-келген
мәнінде
өрнегі
8-ге бөлінетінін дәлдедеңіз.
№4 Тура
теңдік шығатындай , бос орынды толтырыңыз:
А)
Б)
В)
Г)
|
Есептерді
параққа шығарады,.
«Өкіл»
әдісін қолданып, үнсіз қадаммен басқа топқа өкілдер барып топ шығарған
есепті тексереді, қате болса түзетеді,
топ
тар
арасында жұмыс
|
Топ
тық жұ
мыс
|
Бі
рін-бірі
бағалау
Мо
дел
ді жа
уап
бойын
ша
Мұғалім бағасы
|
Сергі
ту сәті
|
1 мин
|
Дыбыс
тық
гимнас
тика
|
Оқушылар өздерін жай, еркін арқасын тік ұстау
керек.
Бірінші мұрынмен терең дем алып, дем шығарған
кезде дауыстап шапшаң дыбыстар шығарамыз.
|
|
|
|
Прак
тика-
лық
қолда
нысы
|
2 мин
|
|
89
Алтыбұрыштағы
сандар қандай да бір заңдылық бойынша орналасқан. Келесі санды тап:
|
|
Топ
пен жұ
мыс
|
Бі
рін-бірі
бағалау
Мұғалім
бағасы
|
ЖИ
НАҚ
ТАУ,
БАҒАЛАУ
|
10 мин
|
|
ҚБТ
Квадраттан тіктөртбұрыш құрастырылған,
оның бір қабырғасы шаршының қабырғасынан 4 см кем, ал екінші қабырғасы
шаршының қабырғасынан 6 см артық. Егер тіктөртбұрыштың ауданы 11 см2
болса,шаршының қабырғасын табыңыз.Есептің математикалық моделін
құрыңыз.Неліктен жауапқа теңдеудің түбірінің біреуін ғана алатындығыңызды
дәлелдеңіз.
|
Постерге
басқа маркермен қателерін түзетіп жазады,
Карусель
|
Топ
пен жұ
мыс
|
Топтар
арасын
да
Мо
дел
ді жа
уап бо
йын
ша бі
рін-бірі
бағалай
ды.
|
Үй
тапсырмасы
|
1 мин
|
|
Деңгейлік
тапсырма № 385тақ, 390
|
|
|
|
III
кезең: Рефлек
сия
кезеңі
|
2 мин.
|
|
|
«Жетістік
парағын» толтыру
.
|
Жеке
|
|
|
1 мин
|
Кері
байла
ныс
|
|
|
Топ
пен
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Тапсырманың құрылымы
Тапсырмаға ерекшелігі
(Мұғалімге арналған
ақпарат)
|
1Пәні:
Алгебра 2.Сынып 7
2.Тақырыбы:
Екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласы
|
Негізгі құзіреттілік және аспект
|
Құзіреттілік:
проблеманы шешу құзіреттілігі
Аспект:
проблеманы топпен шеш
|
Ынта
(тапсырманың контексіне толық кіргізеді,орындауға мүдде туғызады)
|
Ата-анаңыз
жуынатын бөлмеге жөндеу жұмысын жасамақ.
Сізге
анаңыз қабырғаға жапсыратын кафельдің өлшемін
анықтап
беруді өтінді.
|
Есептің
тұжырамдамасы
|
Квадраттан
тіктөртбұрыш құрастырылған, оның бір қабырғасы
шаршының
қабырғасынан 4 см кем, ал екінші қабырғасы
шаршының
қабырғасынан 6 см артық. Егер тіктөртбұрыштың
ауданы 11 см2
болса, шаршының қабырғасын табыңыз.
Есептің
математикалық моделін құрыңыз.
Неліктен жауапқа
теңдеудің түбірінің біреуін ғана алатындығыңызды
дәлелдеңіз.
|
Ақпарат
(тапсырманы
орындауға)
|
Тіктөртбұрыштың ауданын есептеу
формуласы.
Екі өрнектің квадраттарының айырымының
формуласы .
|
Тексеру
құралы (Мұғалімге арналған ақпарат)
|
Квадраттың
қабырғасы х см
(х> 0) онда
пайда болған
тіктөртбұрыштың
қабырғалары
(х –
4) см (х– 4 >
0) және
(х +
6) см
(х +
6> 0). Есеп
шарты бойынша тіктөртбұрыштың
ауданы 11 см2:
(х– 4)(х+ 6) =
11;
х2 – 4х + 6х – 24 = 11;
х2 + 2х – 24 – 11 = 0;
х2 + 2х – 35 = 0;
(х2 + 2х + 1) – 1 – 35 = 0;
(х+ 1)2 –
36 = 0;
(х+ 1)2 –
62 = 0;
(х +
1 – 6)(х +
1 + 6) = 0;
(х –
5)(х +
7) = 0;
х –
5 = 0
немесе х +
7 = 0
х=
5
х=
− 7
−
7 есеп
шартына қайшы
Жауабы: Квадраттың
қабырғасы 5
см
|
Оқушы
жетістігі
Оқушының аты-жөні
_____________________________
Тапсырма
|
Мазмұны
|
Жетістік критерийлері
|
БАҒАЛАУ
|
1.
Білу
|
Сәйкестендіру
тесті
|
Формула сөзі шықса 2 ұпай
Ол сөз шықпаса 0,5 балды азайтыңыз
|
БІРІН-БІРІ
|
2.Түсі
ну
|
В
тобы №167 Өрнекті ықшамдаңыз:
|
Бір
тапсырма үшін:
1.екі
өрнектің квадраттарының айырымының формуласын қолданады 1 ұпай
2.
екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласын екінші рет қолданады 0,5
ұпай
3.дәреженің
қасиетін дұрыс қолданады 1ұпай
3.ешқайсысы
дұрыс емес 0 ұпай
(жалпы
ұпай 2)
|
ӨЗІН-ӨЗІ
Бағдаршам
арқылы
|
3.Қол
дану
|
С
тобы Теңдеуді шешіңіз:
1.
х
|
1.формуланы
біледі 0,5
2.
жақшаны дұрыс ашты
0,5
ұпай
3.ұқсас
мүшелерді біріктіреді 0,5 ұпай
4.теңдеудің
шешімі дұрыс 2 ұпай
5.ешқайсысы
дұрыс емес 0 ұпай
(жалпы ұпай 2)
|
БІРІН-БІРІ
|
|
С тобы теңсіздікті шеш
|
1.формуланы
біледі 0,5
2.
жақшаны дұрыс ашты
0,5
ұпай
3.ұқсас
мүшелерді біріктіреді 0,5 ұпай
4.теңдеудің
шешімі дұрыс 2 ұпай
5.ешқайсысы
дұрыс емес 0 ұпай
(жалпы ұпай 2)
|
БІРІН-БІРІ
|
Талдау
|
n-нің
кез-келген мәнінде
өрнегі 8-ге бөлінетінін
дәлдедеңіз.
|
Формуланы
дұрыс қолдана білді 0,5
Таңбаларды
дұрыс жазды 0,5
Ешқайсысы
дұрыс емес 0
Барлығы
дұрыс 1 ұпай
|
БІРІН-БІРІ
|
Жинақ
тау, Бағалау
|
ҚБТ
Квадраттан
тіктөртбұрыш құрастырылған, оның бір қабырғасы шаршының қабырғасынан 4 см
кем, ал екінші қабырғасы шаршының қабырғасынан 6 см артық. Егер
тіктөртбұрыштың ауданы 11 см2 болса, шаршының қабырғасын табыңыз.
Есептің
математикалық моделін құрыңыз.
Неліктен
жауапқа теңдеудің түбірінің біреуін ғана алатындығыңызды дәлелдеңіз.
|
Топтық
талқылауға белсене қатысамын 0,5
Қызықты
идеялар ұсынамын. 0,5
Басқалардың пікірін тыңдаймын 0,5.
Өзімнің көзқарасымды айтамын және оны шебер дәлелдеймін.0,25
Сынып алдында жұмыс нәтижесін қорғаймын 0,25
Әр
критерийге сәйкес болсаңыз 2 балдан қойыңыз. Жоқ болса 0 қойыңыз.
|
Бірін-бірі,
топтар
арасында
|
Қызық
ты...
|
89
Алтыбұрыштағы
сандар қандай да бір заңдылық бойынша орналасқан. Келесі санды тап:
|
Формуланы
дұрыс қолданды 0,2
Өрнекті
көбейткіштерге жіктей білді 0,2
Өзінің
ойын толық жеткізе білді 0,5
Жалпы
ұпай 1
|
|
|
|
Барлығы 12
|
|