Инфоурок Начальные классы Другие методич. материалыЕкі шыбын Ахмет Байтұрсынұлы
  • Ахмет Байтұрсынұлы «Ат»
    • pdf
  • Ахмет Байтұрсынұлы «Алтын әтеш»
    • pdf
  • Ахмет Байтұрсынұлы «Ақын ініме»
    • pdf
  • Ахмет Байтұрсынұлы «Анама хат»
    • pdf
  • Сәкен Сейфуллин «Екі кездесу»
    • pdf
    • docx
  • Жұмыс парағы «Екі саны және цифры»
    • pdf
    • pptx

Екі шыбын Ахмет Байтұрсынұлы

Скачать материал

Сабақтың тақырыбы:   Екі шыбын   Ахмет Байтұрсынұлы

Мақсаты: Оқушыны Ахмет Байтұрсынұлының өмірімен таныстыра отырып, «Екі шыбын» өлеңін мәнерлеп оқуға, жеке қабілеті мен белсенділігіне сүйене, өлеңдегі түйінді ойды ашуға жағдай жасау, мазмұнын ашу.

Міндеті: 1.Көптеген  тапсырмалар мен жұмыстар  арқылы мысалға жан-жақты талдау жасау.

      2.Өз бетінше шығармашылықпен жұмыс істеуге баули отырып, байланыстырып сөйлеуін, шығармашылық ойлауын дамыту.

      3.Мысал  арқылы оқушыларды  еңбекқорлыққа, адамгершілікке  тәрбиелеу.

Түрі: аралас сабақ

 Әдісі: сұрақ-жауап, талдау,топтастыру, ұқсастық пен даралық, кубизм,топпен жұмыс, Көрнекілігі: суреттер, слайдтар,.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

-Бізде қазір ана тілі сабағы.Бүгінгі сабақ ерекше болмақ.Ендеше зейінімізді сабаққа аударайық.

   Психологиялық  дайындық.

Мынау менің  жүрегім,

Елімді мен  сүйемін.

Жақсылыққа жақын  боп

Әрдайым күліп  жүремін.

 

  Ой,қозғау

-Балалар  ортаға  еліміздің туын   жәй қоймадым, кәне туымыз туралы ой қозғайықшы.

 (Оқушы жауаптары шектеусіз тыңдалады.)

 

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:

1. «Қырдың жас түлегі»  әңгімесінің мазмұнын сұрау.

2.Сұрақтар қою арқылы мәтінге талдау жасау.Ертіс бойында не болады?  Шоқанның тәтті сезімі қандай еді?  Шоқан нені аңсады? Әңгімеде Шоқан оқыған класта неліктен түгелдей жазалады? «Қорқақ бар қораға кірме» дегенді қалай түсінесің?

ІІІ. Үй тапсырмасын пысықтау: Анатолийдің қылығы дұрыс па? Сенің класыңда осындай балалар бар ма?

ІҮ.Өткенге шолу. «Ұқсастық пен даралық» әдісі.

 

                                             Аңыз                                   ертегі

Овал: Белгілі тақырыптары бар.Сөйлемдерден құралады.Мазмұныбар.т.б
 

 

 

 

 

 


                                     батырлар жыры                                   мысал

 

 

-Аңыз,ертегі, батырлар жыры, мысал  туралы  білімдерін  ортаға  салып, оқыған  тақырыптар  бойынша  сұрақтар  қойылып талдау  жасалады.

Ү. Жаңа сабақ:

1 Кіріспе:

-Балалар, біз ең алғаш қандай мысалмен  танысып едік?

- «Аққу,шортан һәм шаян»

-Бұл кімнің шығармасы еді? Крыловтың,аударған Ахмет Байтұрсынов еді.сол мысалды есімізге түсірейік. Олар ынтымақта, бірлікте жұмыс жасамай жүкті орнынан қозғай алмады.Ендеше біздер ынтымақта, бірлікте болып жаңа сабағымызды бастайық. –Бүгін де біз А.Байтұрсыновтың тағы бір мысалы
«Екі шыбынмен»танысамыз. Дәптерімізді ашып, күннің жадын жазып, тақырыпты жазайық.

2. Топтастыру.-Ахмет Байтұрсынов туралы не білеміз?

 

 

 

 

 

 


- Ахмет Байтұрсынұлы – ақын, ағартушы, ғалым. (1873-1938). «Қазақ» газетін 1913 жылы шығарған. «Маса», «Қырық мысал», «Тіл тағылымы» атты кітаптары бар.

 

Балаларға Ахмет Байтұрсынов  туралы  бейнероликтер  көрсетіледі.

-Балалар, мысалмен таныспас бұрын шыбынға кубик арқылы сипаттама беріп алайықшы.

Iтоп-суретте  II топ-салыстыр   III топ-саралаңыз .

3.Оқулықпен жұмыс.

1. Мысалды тізбектеп оқыта отырып,оқушыларға мазмұнын аштыру.

 Мысал өлеңді түсініп, мәнерлеп оқу. Автордың негізгі ойы жазылған өлең жолдарын тап.  4.Мысалды сахналап көру.

5.Сөздік жұмыс. Шылауында – біреудің ырқында, жетегінде.

6.Дәптермен жұмыс. Сызбаларды толтыру.

 

1-ші шыбын қандай?

2-ші шыбын қандай?

 

 

7.Топпен жұмыс.

I топ.Егр мен бірінші шыбын болсам..     «Шыбын» бес жол өлең құрастыру.

II топ.Егер мен екінші шыбын  болсам...   Шыбынды топтастыр.

III топ.Өгізді топтастыр.                            «Өгіз» бес жол өлең құрастыр.

 

ҮІ.Түсінгендерін тексеру: Өгіз қайдан келе жатты, арбада не бар? Шыбынға кім кездесті? Танысы оған не деді? Бұл шығарманың қай түріне жатады? (мысал өлеңге) Ахмет Байтұрсынұлының мысалдары оның қай кітабына енгізілген? Оның қандай мысалын оқығаныңды есіңе түсір.

ҮІІ.  Қорыту.

-Үш топтың  балалары стикерге  үш  сұрақтан  жазып  бір-біріне  беріп,сұрақтарға жауап беріп сабақты өздері қорытындылайды.

 

ҮІІІ.  Үйге тапсырма: Мысалды оқып,мазмұнын айтып, суретін салу.

 

IX  Топ  басшыларына  бағалатып,саралап  бағалау.

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Екі шыбын Ахмет Байтұрсынұлы"
Смотреть ещё 6 084 курса

Методические разработки к Вашему уроку:

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Сабақтың тақырыбы:   Екі шыбын   Ахмет Байтұрсынұлы

Мақсаты: Оқушыны Ахмет Байтұрсынұлының өмірімен таныстыра отырып, «Екі шыбын» өлеңін мәнерлеп оқуға, жеке қабілеті мен белсенділігіне сүйене, өлеңдегі түйінді ойды ашуға жағдай жасау, мазмұнын ашу.

Міндеті: 1.Көптеген  тапсырмалар мен жұмыстар  арқылы мысалға жан-жақты талдау жасау.

      2.Өз бетінше шығармашылықпен жұмыс істеуге баули отырып, байланыстырып сөйлеуін, шығармашылық ойлауын дамыту.

      3.Мысал  арқылы оқушыларды  еңбекқорлыққа, адамгершілікке  тәрбиелеу.

Түрі: аралас сабақ

 Әдісі: сұрақ-жауап, талдау,топтастыру, ұқсастық пен даралық, кубизм,топпен жұмыс, Көрнекілігі: суреттер, слайдтар,.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

-Бізде қазір ана тілі сабағы.Бүгінгі сабақ ерекше болмақ.Ендеше зейінімізді сабаққа аударайық.

   Психологиялық  дайындық.

Мынау менің  жүрегім,

Елімді мен  сүйемін.

Жақсылыққа жақын  боп

Әрдайым күліп  жүремін.

 

  Ой,қозғау

-Балалар  ортаға  еліміздің туын   жәй қоймадым, кәне туымыз туралы ой қозғайықшы.

 (Оқушы жауаптары шектеусіз тыңдалады.)

 

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:

1. «Қырдың жас түлегі»  әңгімесінің мазмұнын сұрау.

2.Сұрақтар қою арқылы мәтінге талдау жасау.Ертіс бойында не болады?  Шоқанның тәтті сезімі қандай еді?  Шоқан нені аңсады? Әңгімеде Шоқан оқыған класта неліктен түгелдей жазалады? «Қорқақ бар қораға кірме» дегенді қалай түсінесің?

ІІІ. Үй тапсырмасын пысықтау: Анатолийдің қылығы дұрыс па? Сенің класыңда осындай балалар бар ма?

ІҮ.Өткенге шолу. «Ұқсастық пен даралық» әдісі.

 

                                             Аңыз                                   ертегі

Белгілі тақырыптары бар.Сөйлемдерден құралады.Мазмұныбар.т.б

 

 

 

 

 

 

 

                                     батырлар жыры                                  мысал

 

 

-Аңыз,ертегі, батырлар жыры, мысал  туралы  білімдерін  ортаға  салып, оқыған  тақырыптар  бойынша  сұрақтар  қойылып талдау  жасалады.

Ү. Жаңа сабақ:

1 Кіріспе:

-Балалар, біз ең алғаш қандай мысалмен  танысып едік?

- «Аққу,шортан һәм шаян»

-Бұл кімнің шығармасы еді? Крыловтың,аударған Ахмет Байтұрсынов еді.сол мысалды есімізге түсірейік. Олар ынтымақта, бірлікте жұмыс жасамай жүкті орнынан қозғай алмады.Ендеше біздер ынтымақта, бірлікте болып жаңа сабағымызды бастайық. –Бүгін де біз А.Байтұрсыновтың тағы бір мысалы
«Екі шыбынмен»танысамыз. Дәптерімізді ашып, күннің жадын жазып, тақырыпты жазайық.

2. Топтастыру.-Ахмет Байтұрсынов туралы не білеміз?

Ахмет

Байтұрсынов

 

 

 

 

 

 

 

- Ахмет Байтұрсынұлы – ақын, ағартушы, ғалым. (1873-1938). «Қазақ» газетін 1913 жылы шығарған. «Маса», «Қырық мысал», «Тіл тағылымы» атты кітаптары бар.

 

Балаларға Ахмет Байтұрсынов  туралы  бейнероликтер  көрсетіледі.

-Балалар, мысалмен таныспас бұрын шыбынға кубик арқылы сипаттама беріп алайықшы.

Iтоп-суретте  II топ-салыстыр   III топ-саралаңыз .

3.Оқулықпен жұмыс.

1. Мысалды тізбектеп оқыта отырып,оқушыларға мазмұнын аштыру.

 Мысал өлеңді түсініп, мәнерлеп оқу. Автордың негізгі ойы жазылған өлең жолдарын тап.  4.Мысалды сахналап көру.

5.Сөздік жұмыс. Шылауында – біреудің ырқында, жетегінде.

6.Дәптермен жұмыс. Сызбаларды толтыру.

 

1-ші шыбын қандай?

2-ші шыбын қандай?

 

 

7.Топпен жұмыс.

I топ.Егр мен бірінші шыбын болсам..     «Шыбын» бес жол өлең құрастыру.

II топ.Егер мен екінші шыбын  болсам...   Шыбынды топтастыр.

III топ.Өгізді топтастыр.                            «Өгіз» бес жол өлең құрастыр.

 

ҮІ.Түсінгендерін тексеру: Өгіз қайдан келе жатты, арбада не бар? Шыбынға кім кездесті? Танысы оған не деді? Бұл шығарманың қай түріне жатады? (мысал өлеңге) Ахмет Байтұрсынұлының мысалдары оның қай кітабына енгізілген? Оның қандай мысалын оқығаныңды есіңе түсір.

ҮІІ.  Қорыту.

-Үш топтың  балалары стикерге  үш  сұрақтан  жазып  бір-біріне  беріп,сұрақтарға жауап беріп сабақты өздері қорытындылайды.

 

ҮІІІ.  Үйге тапсырма: Мысалды оқып,мазмұнын айтып, суретін салу.

 

 

IX  Топ  басшыларына  бағалатып,саралап  бағалау.

Скачать материал
