Урок английского языка
в 7Б классе Корткеросской средней школы на тему
" Welcome to the USA"
Цель
урока: обобщить, систематизировать знания о США, а также транслировать их
через презентацию.
Основные
задачи урока:
Образовательные:
- Развивать
произносительные навыки; развивать умения и навыки аудирования с
извлечением необходимой информации
- Развивать
умения устной речи с опорой на текст.
Развивающие:
- Способствовать
развитию памяти, внимания, языковой догадки, логического мышления.
Воспитательные:
- Развивать
лингвострановедческий кругозор учащихся.
- Способствовать
повышению интереса к изучению иностранного языка.
- Учить
работать в разных режимах: в парах, в группах.
Тип
урока: урок повторения и обобщения изученного материала.
Формы
работы на уроке: хоровая, фронтальная,
групповая, парная.
Методы
работы: словесный, метод наглядности, метод самостоятельной работы,
вопросно-ответные упражнения, иллюстративный.
Оснащение
урока: учебники, рабочие тетради, карточки с заданиями, карта США.
Оборудование
урока:
- Техническое
обеспечение: демонстрационный экран, мультимедийный проектор.
- Программное
обеспечение: Microsoft Power Point, Word, программы сканирования и
обработки изображений.
Литература: учебник
английского языка для 7 класса общеобразовательных учреждений «Английский язык
нового тысячелетия» Н.Н.Деревянко и др.
Книга
для учителя к учебнику английского языка для 7 класса общеобразовательных
учреждений «Английский язык нового тысячелетия» Н.Н.Деревянко и др.
Ход урока
I.
ОРГ.МОМЕНТ.
T.
Good morning, children! I’m very glad to see you!
P.
Good morning! We’re glad to see you too.
T.
Thank you! Sit down please.
T. And
now let’s talk a little! Luba, tell me, please, how are you today?
P. I’m
fine, thank you! And you?
T. I’m
fine. Thank you! And you, Valentin, how is your health today?
P.
That’s OK. Thank you!
T.
Elsa, tell me, please, what season is it now? Is it summer now? Maybe, it’s
spring now?
- Of
course, not, it’s winter now. OK. And now answer my question: what date is it
today?
P.
Today is the ninth of February. It’s Thursday today.
T.
Good, Yulya, what do you think about the weather like today? Is it sunny
or cloudy? Is it snow or windy? Is it warm or, maybe, cold today?
II.
ОСНОВНАЯ ЧАСТЬ УРОКА.
1. OK.
At first let’s play the “Word game” and remember some words and expressions.
(Словарное лото).
2.
Listening comprehension.
T. OK?
And now open your student’s book at page 46, ex.1. Listen to the song and
find the places from the song on the map. Then you will listen to it once again
and answer some easy questions.
СЛУШАЕМ
ЗАПИСЬ
Снятие
языковых сложностей (на доске выражения):
What
do these expressions mean?
Redwood
forests – леса, где растет секвойя
The
Gulf Stream waters – воды течения Гольфстрим
So,
answer my questions:
T.
What country is this song about?
P. 1,
2 – It’s about America.
T.
What’s the official name of this country?
P. The
United States of America.
T.
Good for you!
The
next question: Where is the Sequoia National Park? In which state?
P. Of course,
the Sequoia National Park is in California.
T.
Well done, and now do you think what ocean does the Gulf Stream waters have?
P. The
Atlantic Ocean.
T. OK,
and at last, please, name the cities and the states, which you have seen on the
map.
2.
Follow-up activities.
T. And
now we will read and listen some facts about the United States of
America. Listen to your classmates attentively, please. After that you have to
do some interesting exercises.
Ребята,
перед вами листочки с критериями оценивания ваших товарищей. Не забудьте во
время презентации заполнить таблицу оценивания. Учитывается правильность
оформления ваших слайдов, наличие иллюстраций, минимальное количество
текстового материала, наличие ошибок при произношении, а также насколько хорошо
вы выучили свои тексты.
Работа
с презентацией.
По
ходу презентации дети заполняют таблицу оценивания.
Динамическая
пауза.
T. So,
you have very tired and now it’s time to have a rest.
Презентация
“Save your eyes”
T.
Look at the screen and, except your eyes, you may also move your body!
OK,
you are active again and now I want you to answer the questions of a test about
the USA on the sheets of paper on your desks:
1.
America was discovered by:
1.
Christopher Columbus
2.
George Washington
3.
The Native Americans
1.
Now the President of the USA is:
1.
Bill Clinton
2.
Margaret Thatcher
3.
Barack Obama
1.
The capital of the USA is:
1.
Washington
2.
New York
3.
Los Angeles
1.
The USA has:
1.
fifty states
2.
fifteen states
3.
eighty-five states
1.
When is Independence Day?
1.
4 July
2.
26 October
3.
14 July
1.
What river is not in the USA&
1.
the Mississippi
2.
the Missouri
3.
the Thames
1.
Where is the Statue of Liberty?
1.
in New York
2.
in Washington
3.
in Boston
1.
The American flag has:
1.
fifty stripes
2.
thirty stripes
3.
thirteen stripes
1.
In size the United States of America is:
1.
the second in the world
2.
the fourth in the world
3.
the first in the world
1.
Which is the closest American state to Russia?
1.
Alabama
2.
Alaska
3.
Florida
Are you ready to check your
answers? Поменяйтесь листочками и проверьте ответы соседа по парте.
III.
ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНАЯ ЧАСТЬ УРОКА.
- Итог
урока.
- Did
you like our lesson?
- What
did you like best of all?
Your hometask for Tuesday will
be to answer the question: Do you want to go to the United States of America?
And why? Write 4-5 sentencies.
T.
Thank you for your work. Good-bye.
Если
останется время:
Make
the word combinations. Write them:
Chrismas
|
of Liberty
|
Liberty
|
Day
|
George
|
Columbus
|
United
|
for Independence
|
The Statue
|
Claus
|
War
|
tree
|
Santa
|
Tea Party
|
Boston
|
States of America
|
Independence
|
Washington
|
Christopher
|
Bell
|
KEYS:
Chrismas
tree, Liberty Bell, George Washington, United States of America, The Statue of
Liberty, War for Independence, Santa Claus, Boston Tea Party, Independence Day,
Christopher Columbus.