Инфоурок Информатика Презентации"Енгізу және шығару операторлары" сабағымен презентациясы (7сынып)

"Енгізу және шығару операторлары" сабағымен презентациясы (7сынып)

Скачать материал

Выберите документ из архива для просмотра:

Выбранный для просмотра документ Енгізу және шығару операторлары.doc

Тақырыбы: Енгізу және шығару операторлары.

 

Сабақтың мақсаты:

              Білімділік: Оқушыларды Паскаль тілінің қарапайым   операторларын

              қолданып программалауға жаттықтыру, білімдерін  жүйелеу.

              Дамытушылық: Паскаль тілінің қарапайым операторларын қолдана  

              отырып  программалауға және ЭЕМ-ге программаны енгізу, нәтиже

              алуға, алған білімдерін практикамен ұштастыру дағдысын жетілдіру;

              Тәрбиелік: Зерделілікке, ұқыптылыққа, тиянақтылыққа, ақпараттық

              мәдениеттілікке, мақсатқа жетуге тәрбиелеу;

 

Сабақтың типі: Білім мен білікті қалыптастыру  

Сабақтың түрі:  дамытушылық сабағы

Сабақтың әдісі: Блум жүйесінің элементтері, тест, практикалық жұмыс, сөздікпен  жұмыс, қатемен жұмыс, 

Оқыту формасы: жеке және топтық жұмыс

Сабақтың көрнекілігі: Презентация (слайдтар), техникалық диктант, таратпа

тапсырмалар, оқулық, тест  тапсырма, сөзжұмбақ,  көңіл –күй нышаны (смайлик)  қағаздар, 

бағалау қағазы

Программалық жабдықтама: ДК, проекті, интерактивті тақта, Турбо Паскаль

Пәнаралық байланыс: математика, физика, қазақ тілі, ағылшын тілі, өмірмен байланыс

 

Сабақ барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

o  Оқушылармен сәлемдесу.

o  Оқушыларды түгендеу.

o  Оқушылар ықыласын сабаққа аудару.                                             -3мин

o  Оқушыларды  үш топқа бөлу. Мысалы: (1 WRITE; 2 READ, 3 – BEGIN)

o  Үй тапсырмасын сұрау.

o  Жаңа сабақ өту.

o  Физкультминут

o  Практикалық жұмыс

o  Сабақты бекіту.

o  Сабақты қорытындылау

o  Үйге тапсырма беру.         .

 

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру, пысықтау.

     Оқушылардың операторларды жатқа білуін тексеру.

     Үш топқа бөлек – бөлек сұрақ қою:      

   1  «Ойлан тап» ойыны арқылы (оқушылар жұмыс парағына сұрақтың жауабын жазады және өздері соңынан текереді)

 

 1 WRITE тобына:

1.    Біз күнделікті өмірде белгілі бір әрекеттерді орындау барысын  не деп атадық?

(Алгоритм);

2.    Алгоритімді  компьютер түсінетіндей тілде жазуды не деп атаймыз?

 (программалау тілі);

3.    Шамалар түрлері? (Айнымалы, тұрақты);

 

2 READ тобына:

1.    Осы алгоритімді  орындайтын кімдер? (адам, компьютер, робот т.б);

2.    Алгоритмді құрудың түрлері қандай?  (сызықты, тармақталу, циклдік);

3.    Операторлық жақша дегеніміз не? (Ол Begin сөзінен басталып еnd. Сөзімен аяқталатын операторлар жиыны

 

Begin

….

еnd.);

 

3 – BEGIN тобына:

1.    Алгоритімді кескіндеу тәсілдері (табиғи тілде,
блок-схема, алгоритмдік тілде, программалау тілінде
)

2.    Сызықты алгоритм дегеніміз не? Егер командалар бірінен соң бірі ретімен орындалса, алгоритм сызықты деп аталады

3.    Шамалар типтері (Бүтін- integer, нақты- real)

 

Үш топқа бірдей сұрақ Сәйкестікті орындаңыз 

Program

Нақты сан

End

Меншіктеу операторы

Integer

Программа тақырыбы

Real

Айнымалылыр бөлімі

:=

Программа денесінің басы

Var

Бүтін сандар

Begin

Программа денесінің соңы

 

Қай операторлар дұрыс жазылмаған? 

program qq;

  var a, b: integer;

               x, y: real;

  begin

    a := 5;  

   10 := x;          айнымалы атауы := белгісінің сол жағында болуы керек

   y := 7,8;         бүтін мен бөлшектің арасы нүктемен ажыратылуы керек

   b := 2.5;         нақты мәнді бүтін айнымалыға меншіктеуге болмайды

   x := 2*(a + y);

   a := b + x;      нақты мәнді бүтін айнымалыға меншіктеуге болмайды

  end.

 

2 Үй тапсырмасын қорытындылау «Техникалық диктант»

1.    Паскаль тілін 1968-1971 жылдары швейцариялық ғалым Никлаус Вирт қолайлы программалау тілі ретінде ұсынған болатын.

2. Паскаль тіліндегі программа 3 бөліктен тұрады: тақырып, сипаттау бөлімі, оператор бөлімі.

3. Кез келген программаның алғашқы жолы PROGRAM сөзінен басталатын оның тақырыбынан тұрады. Одан кейін программаның ішкі объектілерінің  сипаттау бөлімі жазылады.

 

ІІІ. Жаңа сабаққа кіріспе

 

Программаға енетін айнымалылар мен тұрақтыларды, сандарды пайдаланып түрлі әрекеттер (нұсқау, жарлық) орындай алатын сөйлемдерді Паскаль тілінде операторлар, ал алгоритмдік тілде командалар деп атайды. Операторлар қарапайым және күрделі (құрама командалар) деп екі топқа бөлінеді. Вegin және end түйінді сөздері операторлық жақшалар деп аталады.

 

ІҮ. Жаңа білімді меңгерту

Меншіктеу операторы:  Паскаль тілінде негізгі операторының бірі-меншіктеу операторы. Ол қарапайым операторлар тобына жатады.

Меншіктеу операторының  “:=” белгісі “меншіктеу”деп оқылады.

Меншіктеу операторының жалпы жазылуы:

айнымалы атауы :=өрнек;

мысалы: а := а+1;

мұндағы айнымалы атауы – а

а-ға меншіктеу а+1 өрнекті

Енгізу операторы:  Программадағы орындалатын алғашқы іс - әрекет – берілгендерді енгізу. Берілгендерді енгізу – программадағы алғашқы берілгендерді компьютердің жедел жадына өңдеуге жіберу болып табылады. Паскаль тілінде берілгендерді енгізуге  read – ағылшын тілінен аударғанда “оқу”, readln ( read Line) - “жолды оқу” операторлары қолданылады.

Енгізу операторының жалпы жазылуы:

READ(al, a2,…, an);

READLN(al, a2,……, an);

ЕСКЕРТУ. Енгізу операторының соңынан нүкте-үтір (;) қойылады. Енгізу операторын орындау кезінде біріншіден «?» белгісі ретінде сұраныс шықпайды, екіншіден, айнымалы үшін мәнді бір- бірнен бос орын арқылы бөлеьіндей етіп енгізу керек

Мәліметтерді шығару операторы компьютердің жедел жадысындағы өңделінген мәліметтерді сыртқы құрылғыларға (экранға принтер) беру. Паскаль тілінде мәліметтерді экранға шығару үшін Write ағылшын тілінен аударғанда “жазу”, (Write line) – “жолды жазу”  қолданылады.

Шығару операторының жалпы жазылуы:

WRITE (al, a2,…, an);

WRITELN(al, a2,……, an)

Ln дегеніміз -  (ағылшының Line  - “жол” деген сөзінің қысқартылған түрі)

Мысал Есеп 1               y = a*x

 

Алгоритм

Программа

Блок – схема

алг  алгоритмнің аты

басы   бүт  a, x, y

енгізу  a, x

y: = a * x

шығару   у

соңы

Program е1;

Var  a, x, y: integer;

Begin

Readln (a, x);

y: = a * x;

writeln (‘y=’,y);

end.

 

Мысал: Есеп 2.                      Екі бүтін санды қосып, қосындысын экранда шығару.

program kosu;

var a, b, c: integer;               (сипаттау бөлімі)

begin

read ( a, b );                (енгізу операторы)

c:= a + b;                              (меншіктеу операторы негізгі бөлім)

writeln ( c );                 (шығару операторы)

end.
Осы программаның орындалуын оқушыларға түсіндіру. Программаны орындау үшін

1) F9( программаны орында) пернесін басамыз.

2) а және в айнымалыларына мән енгізу керек. Мысалы, 9  5 сандарын енгізіп, enter пернесін басамыз.

3) Экранға с - ның мәні 14 шығады.

 

Мысал Есеп 3       Берілген а,в,с үш санның қосындысын және көбейтіндісін есептеу 

                                   программасын жазайық.

 

Program sandar;

Var a,b,c : integter;

Begin

A:=5; b:=2; c:=3

Writeln ( ‘ kosundu=‘ , a+b+c);

Writeln (‘kobitundu=‘ , a*b*c);

Writeln ( ‘ kosundu=‘ , 10);

Writeln (‘kobitundu=‘ , 30);

End.

 

IV. Оқушыларды сергіту сәті (3мин) Экранда сергіту сәтіне видео қосып билетіп сергітіп аламын. Содан соң енді компьютерде практикалық жұмысты орындаймыз.

 

V. Компьютерде  практикалық жұмыс жасау әр топқа үлестірме арқылы беріледі.

 

№1 – WRITE командасына.

 

1. есеп Кез келген үш санның қосындысын есептейтін программа құру.

Program kosu;

Var a,b:integer;

Begin

readln(a,b);

Y:=a+b;

Writeln(‘y=‘,y);

End.

2. есеп «1- Желтоқсан - Тұңғыш Президент күні» сөзі экранға шығатын программа құрыңдар.

Program Желтоксан;

Begin

Write (‘1- Желтоқсан - Тұңғыш Президент күні!’);

End.

№2-  READ командасы. Екі санның көбейтіндісін табуға программасын құру.

Program kobitu;

Var a,b,y:integer;

Begin

readln(a,b);

Y:=a*b;

Writeln(‘y=‘,y);

End.

2.    Есеп «16- Желтоқсан – Тәуелсіздік күні» сөзі экранға шығатын программа құрыңдар.

Program Желтоксан;

Begin

Write (‘16- Желтоқсан – Тәуелсіздік күні!’);

End.

№3 – BEGIN командасы. Үш санның көбейтіндісін табуға программасын құру.

Program kobitu;

Var a, b, c, S:real;

Begin

Write (‘a, b, c -сандарын енгіз');

Readln(a, b, c);

S:=a*b*c;

Writeln(‘S=’,S);

End.

 

2. Есеп  «2016 жылы Тәуелсіздігімізге 25 жыл» сөзін экранға шығаратын программа құрыңдар. 

Program Желтоксан;

Begin

Write (‘2016 жылы Тәуелсіздігімізге 25 жыл!’);

End.

VІ. жаңа сабақты бекіту

1. Сұрақтар қойылады жалпы оқушыларға

1. Var операторының қызметі қандай?      (айнымалыларды сипаттау)

2. Const операторының қызметі қандай? (Тұрақтыларды сипаттау)

3. Write  операторының қызметі қандай? (Нәтижені шығару)

4. Read  операторының қызметі қандай? (Берілгендерді енгізу)

 

2. Сөзжұмбақ шешу

B

E

G

I

N

 

          2

W

R

I

T

E

 

P

R

O

G

R

A

M

 

 

             4 

I

N

T

E

G

E

R

 

 

 

6

7

5

C

H

A

R

 

 

S

H

O

R

T

I

N

T

 

R

E

A

D

L

N

 

E

N

D

 

 

1. Негізгі бағдарламаның басы

2. Шығару операторы

3. Бағдаралама тақырыбы

4. Бүтін санның типі   (-32768 - +32767)

5. Символдық тип

6. Бүтін санның типі (-127 - +127)

7. Енгізу операторы

8. Бағдарламаның соңы

 

VІІ. жаңа сабақты қорытындылау

 1. Рефлексия.

Тақтадаға рефлексивті экраннан фразаның басын таңдап, әр оқушы сабақ туралы өз пікірін бір сөйлеммен айтады.

1.    Бүгін  мен    .................................. білдім.

2.    ......................................  қызықты болды.

3.    .......................................  қиын болды.

4.    Мен   ......................................    үйрендім.

5.    Мен тапсырмаларды ................................   орындадым.

6.    ............................      орындап көремін.

7.    ...............................  мені таң қалдырды.

8.    Өмір үшін сабақ маған ......................   берді.

9.    ......................... мен орындай алдым.

10.     Енді мен .............................істей аламын.

 

 

 

 

Бағалау парағы

Аты жөні __________________________________________

 

Тапсырмалар

Ұпай

Алған ұпайлары

Үй тапсырмасын тексеру

0-9

 

Сәйкестікті орында

0-2

 

Практикалық жұмыс

0-2

 

Жаңа сабақты пысықтау

0-4

 

Сиқырлы шарлар

0-4

 

Асқабақтарды жина

0-5

 

Қорытынды

24

 

 

Баға:  24 - 20– «5»         19 – 15 – «4»          14 – 10 – «3»

 

 

Мұғалімнің қойған  бағасы   «      »                                     

                                                                                                      Қолы

3. Үйге тапсырма: 3.1 , 3.2, 3.3 – тақырыптарды оқу  сөзжұмбақ құрап келу

  Күнделіктеріңе баға қойдыруды ұмытпаңдар!

 

4.  Өздеріңнің  сабақтан  кейінгі  көңіл – күйлеріңді  көңіл — күй нышанымен (смайлик) білдіріп, мониторға жапсырып  қойыңдар.

Сабақ соңында  сіздерге   өзімнің  көңіл – күйімді де  білдіргім  келеді.

Сабақ  аяқталды. Сау болыңыздар

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал ""Енгізу және шығару операторлары" сабағымен презентациясы (7сынып)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Специалист органа опеки

Получите профессию

Менеджер по туризму

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Выбранный для просмотра документ Енгізу және шығару операторлары.ppt

Скачать материал ""Енгізу және шығару операторлары" сабағымен презентациясы (7сынып)"

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Описание презентации по отдельным слайдам:

  • «Тәуелсіз ел тірегі – білімді, дарынды, өнегелі, ұрпақ» 
Н.Ә.Назарбаев

    1 слайд

    «Тәуелсіз ел тірегі – білімді, дарынды, өнегелі, ұрпақ»
    Н.Ә.Назарбаев

  • Фигуралардың бірін  таңда:
Тренинг: «Көңіл күй көтеру» (музыка жіберіледі оқу...

    2 слайд

    Фигуралардың бірін таңда:

    Тренинг: «Көңіл күй көтеру» (музыка жіберіледі оқушылар қолдарын сабаққа дайындау үшін жаттығу жасайды)
    " Көңіл-күй" тренинг.

  • Информатикадан ашық сабақ7ә-сыныпМұғалімі: Баймуратова Мухаббат ЖумабаевнаАқт...

    3 слайд

    Информатикадан ашық сабақ
    7ә-сынып
    Мұғалімі: Баймуратова Мухаббат Жумабаевна
    Ақтөбе қаласы 24 қараша 2016ж.

  •      Сабақтың тақырыбы:Енгізу және шығару 
операторлары.

    4 слайд

    Сабақтың тақырыбы:
    Енгізу және шығару
    операторлары.

  • Сабақтың мақсаты:Білімділік: Оқушыларға Паскаль құрылымы  бойынша білімді мең...

    5 слайд

    Сабақтың мақсаты:
    Білімділік: Оқушыларға Паскаль құрылымы бойынша білімді меңгерту.
    Тәрбиелік: Оқушыларды программалық сауатылыққа тәрбиелеу.
    Дамытушылық: Оқушылардың ақпараттық – технологиялық ойлау қабілеттерін дамыту.

  • Сабақтың көрнекілігі:интерактивті тақта, компьютерлерСабақтың түрі: арал...

    6 слайд

    Сабақтың көрнекілігі:
    интерактивті тақта,
    компьютерлер


    Сабақтың түрі:
    аралас сабақ
    Сабақтың әдісі:
    баяндау,
    сұрақ-жауап,
    практикалық жұмыс,
    бейнеәдіс, ойын элементтерін табу

  • Бағалау парағы
Баға:  36 - 30– «5»         29 – 20 – «4»          19 – 10 – «...

    7 слайд

    Бағалау парағы

    Баға: 36 - 30– «5» 29 – 20 – «4» 19 – 10 – «3»
    Оқушы: _______________________________________

  • Сыныпты 3 топқа бөлу1 – WRITE  ТОБЫ (Қызыл түсті)
2 -  READ  ТОБЫ   (Сары түс...

    8 слайд

    Сыныпты 3 топқа бөлу
    1 – WRITE ТОБЫ (Қызыл түсті)
    2 - READ ТОБЫ (Сары түст)
    3 – BEGIN ТОБЫ (Жасыл түсті)

  •  “Білгенге маржан”
Үй тапсырмасын тексеру

    9 слайд

    “Білгенге маржан”
    Үй тапсырмасын тексеру

  • Өтілген материалдарды қайталау   1-топ1)Біз күнделікті өмірде белгілі бір әре...

    10 слайд

    Өтілген материалдарды қайталау 1-топ
    1)Біз күнделікті өмірде белгілі бір әрекеттерді орындау барысын не деп атадық?
    Алгоритм

  • Өтілген материалдарды қайталау   2- топ2) Осы алгоритімді  орындайтын кімдер?...

    11 слайд

    Өтілген материалдарды қайталау 2- топ
    2) Осы алгоритімді орындайтын кімдер?
    адам, компьютер, робот т.б

  • Өтілген материалдарды қайталау   3 - топ3) Алгоритімді кескіндеу тәсілдерітаб...

    12 слайд

    Өтілген материалдарды қайталау 3 - топ
    3) Алгоритімді кескіндеу тәсілдері
    табиғи тілде,
    блок-схема, алгоритмдік тілде, программалау тілінде

  • Өтілген материалдарды қайталау   1 - топ4)Алгоритімді  компьютер түсінетіндей...

    13 слайд

    Өтілген материалдарды қайталау 1 - топ
    4)Алгоритімді компьютер түсінетіндей тілде жазуды не деп атаймыз?
    программалау тілі

  • Өтілген материалдарды қайталау   2 - топ5)Алгоритмді құрудың түрлері қандай?...

    14 слайд

    Өтілген материалдарды қайталау 2 - топ
    5)Алгоритмді құрудың түрлері қандай?
    сызықты, тармақталу, циклдік

  • Өтілген материалдарды қайталау    3 - топ6)Сызықты алгоритм дегеніміз не?Егер...

    15 слайд

    Өтілген материалдарды қайталау 3 - топ
    6)Сызықты алгоритм дегеніміз не?
    Егер командалар бірінен соң бірі ретімен орындалса, алгоритм сызықты деп аталады.

  • Өтілген материалдарды қайталау  1 - топ7) Шамалар түрлері. Айнымалы, тұрақты

    16 слайд

    Өтілген материалдарды қайталау 1 - топ
    7) Шамалар түрлері.
    Айнымалы, тұрақты

  • Өтілген материалдарды қайталау     2 - топ8) Операторлық жақша дегеніміз не?...

    17 слайд

    Өтілген материалдарды қайталау 2 - топ
    8) Операторлық жақша дегеніміз не?
    Ол Begin сөзінен басталып еnd. Сөзімен аяқталатын операторлар жиыны

    Begin
    ….
    еnd.

  • Өтілген материалдарды қайталау      3 - топ9) Шамалар типтері Бүтін- integer,...

    18 слайд

    Өтілген материалдарды қайталау 3 - топ
    9) Шамалар типтері
    Бүтін- integer, нақты- real

  • Сәйкестікті орындаңыз    3 топқа бірдей Program
End
Integer
Real
:=
Var
Begin...

    19 слайд

    Сәйкестікті орындаңыз 3 топқа бірдей
    Program
    End
    Integer
    Real
    :=
    Var
    Begin
    Нақты сан
    Меншіктеу операторы
    Программа тақырыбы
    Айнымалылыр бөлімі
    Программа денесінің басы
    Бүтін сандар
    Программа денесінің соңы

  • program qq;
	var a, b: integer;
		 x, y: real; 
	begin
	  a := 5;   
   10 :...

    20 слайд

    program qq;
    var a, b: integer;
    x, y: real;
    begin
    a := 5;
    10 := x;
    y := 7,8;
    b := 2.5;
    x := 2*(a + y);
    a := b + x;
    end.
    Қай операторлар дұрыс жазылмаған?
    айнымалы атауы := белгісінің сол жағында болуы керек
    бүтін мен бөлшектің арасы нүктемен ажыратылуы керек
    нақты мәнді бүтін айнымалыға меншіктеуге болмайды

  • Логикалық типке жататын асқабақтарды жина! Дұрыс жауап болса асқабақ өшіп қал...

    21 слайд

    Логикалық типке жататын асқабақтарды жина! Дұрыс жауап болса асқабақ өшіп қалады
    12
    -63254
    -58,213
    ‘?’
    ‘girl’
    ‘алма’
    ‘#’
    z>0
    a<b
    true

  • Символдық типке жататын асқабақтарды жина!3,512-6325‘?’‘girl’‘asdfh’‘#’‘A’a

    22 слайд

    Символдық типке жататын асқабақтарды жина!
    3,5
    12
    -6325
    ‘?’
    ‘girl’
    ‘asdfh’
    ‘#’
    ‘A’
    a<b
    true

  • Тіркестік типке жататын асқабақтарды жина!-3254-8,21‘girl’‘алма’‘agth’‘#’‘A’a

    23 слайд

    Тіркестік типке жататын асқабақтарды жина!
    -3254
    -8,21
    ‘girl’
    ‘алма’
    ‘agth’
    ‘#’
    ‘A’
    a<b
    true
    ‘325’
    ‘we are’

  • Нақты типке жататын асқабақтарды жина!3,512-58,213‘girl’0,562‘asdf’‘#’z&gt;0‘A’a

    24 слайд

    Нақты типке жататын асқабақтарды жина!
    3,5
    12
    -58,213
    ‘girl’
    0,562
    ‘asdf’
    ‘#’
    z>0
    ‘A’
    a<b

  • div, mod функциялары қандай типке қолданылады? (дұрысы тышқанмен шерткенде жа...

    25 слайд

    div, mod функциялары қандай типке қолданылады? (дұрысы тышқанмен шерткенде жасыл түске боялады)
    Бүтін (integer)
    Нақты (real)
    Символдық (char)
    Логикалық (boolean)
    Тіркестік (string)

  • Логикалық типке қолданылатын амалдарды тап. (дұрыс тапсаң шар әуеге қалықтай...

    26 слайд

    Логикалық типке қолданылатын амалдарды тап.
    (дұрыс тапсаң шар әуеге қалықтайды!)
    NOT
    SIN(X)
    AND
    XOR
    MOD
    PRED(X)
    DIV
    OR
    ABS(X)

  • Символдық типке қолданылатын функцияларды тап. (дұрыс тапсаң шар әуеге қалық...

    27 слайд

    Символдық типке қолданылатын функцияларды тап.
    (дұрыс тапсаң шар әуеге қалықтайды!)
    CHR(X)
    SIN(X)
    AND
    XOR
    MOD
    PRED(X)
    ORD(X)
    OR
    SUCC(X)

  • Бүтін типке қолданылатын амалдарды тап. (дұрыс тапсаң шар әуеге қалықтайды!)...

    28 слайд

    Бүтін типке қолданылатын амалдарды тап.
    (дұрыс тапсаң шар әуеге қалықтайды!)
    NOT
    SIN(X)
    AND
    MOD
    PRED(X)
    ORD(X)
    DIV
    OR
    ABS(X)

  • 
Енгізу және шығару 
операторлары.

    29 слайд


    Енгізу және шығару
    операторлары.

  • Жаңа сабақ.Математикадағы өрнектерді, мысалы бөлшектерді, 
дәрежелерді Паскал...

    30 слайд

    Жаңа сабақ.
    Математикадағы өрнектерді, мысалы бөлшектерді,
    дәрежелерді Паскаль-программаның ортасында компьютер
    экранында жазуға бола ма? Есптердік өрнектердің бәрі
    әріптермен белгіленген. Паскаль әріптердің орнына сандарды
    қалай қояды?
    Оператор дегеніміз – белгілі бір шамаға жүргізілетін
    амалдардың орындалу жолын көрсететін нұсқау. Паскаль
    тілінде операторларды begin – end деген операторлық
    жақшалардың арасына жазылатынын біз білеміз. Паскаль
    операторлары бірінің астына бірі немесе бірінен кейін бірі
    арасы нүктелі үтірмен (;) бөлініп жазылатынын тағыда білеміз.
    Енді паскаль тілінде енгізу және шығару оператоорларына
    тоқталып өтейік. Ол үшін мына кестеге назар аударайық:

  • Паскаль тіліндегі программаНегізгі (глобальді)Жергілікті (локальді)

    31 слайд

    Паскаль тіліндегі программа
    Негізгі (глобальді)
    Жергілікті (локальді)

  • ОператорларМеншіктеу операторыЕнгізу-шығару операторыБасқару операторыФункция...

    32 слайд

    Операторлар
    Меншіктеу операторы
    Енгізу-шығару операторы
    Басқару операторы
    Функция мен процедураларды анықтау операторлары
    Орындайтын қызметіне байланысты жіктелуі
    Операторлар

  • Сызықтық бағдарлама құрылымыСызықтық бағдарламалар құрылымында бiр амалдан ек...

    33 слайд

    Сызықтық бағдарлама құрылымы
    Сызықтық бағдарламалар құрылымында бiр амалдан екiншi
    амалға өту тiзбектi түрде орындалады. Ешқандай шарт
    тексерiлмейдi, керi қайту немесе амалды қайталау болмайды.
    Сызықтық алгоритмдерді бағдарламалау кезінде келесi негiзгi операторлар қолданылады:
    read (readln)- берілгендерді енгізу,
    write (writeln)-нәтижені шығару.
    readln және writeln операторларынан кейін бірнеше мән жазылса олар жақшаға алынып, араларына үтір қойылады.

    Сипаттау (var) бөлімінде барлық айнымалылардың типтері анықталады.

  • Екі санды қосуЕсеп. Екі бүтін санды қосып, қосындысын экранда шығару.Шығарылу...

    34 слайд

    Екі санды қосу
    Есеп. Екі бүтін санды қосып, қосындысын экранда шығару.
    Шығарылуы:
    program qq;
    var a, b, c: integer;
    begin
    read ( a, b );
    c := a + b;
    writeln ( c );
    end.

    басы
    соңы
    c := a + b;
    енгізу a, b
    шығару a, b

  • 35Енгізу операторыread (a);    { а айнымалысының мәнін енгізу}read (a, b); {...

    35 слайд

    35
    Енгізу операторы
    read (a); { а айнымалысының мәнін енгізу}
    read (a, b); { а және b айнымалыларының мәндерін енгізу}
    Екі санды қалай енгізуге болады?
    бос орын арқылы:
    25 30
    Enter арқылы:
    25
    30
    a
    25
    b
    30
    a
    25
    b
    30

  • 36Шығару операторыwrite (a);   {a айнымалысының мәнін шығару}writeln (a); {a...

    36 слайд

    36
    Шығару операторы
    write (a); {a айнымалысының мәнін шығару}
    writeln (a); {a айнымалысының мәнін шығарып,келесі жолға көшу}
    writeln (‘Салем!’); {мәтінді шығару}
    writeln (‘Жауап: ', c); {мәтінді және c айнымалысының мәнін шығару}
    writeln (a, '+', b, '=', c);

  • Екі санды қосуЕсеп. Екі бүтін санды қосып, қосындысын экранда шығару.Шығарылу...

    37 слайд

    Екі санды қосу
    Есеп. Екі бүтін санды қосып, қосындысын экранда шығару.
    Шығарылуы:
    program qq;
    var a, b, c: integer;
    begin
    read ( a, b );
    c := a + b;
    writeln ( c );
    end.
    басы
    соңы
    c := a + b;
    енгізу a, b
    шығару a, b
    Сызықтық алгоритмның блок-схемасы
    «басы» блогі
    «енгізу» блогі
    «процесс» блогі
    «шығару» блогі
    «соңы» блогі

  • Сергіту сәтіСупер
физминутка

    38 слайд

    Сергіту сәті
    Супер
    физминутка

  • Практикалық жұмыс
Сызықтық бағдарлама құруға арналған жаттығу
1 WRITE  команд...

    39 слайд

    Практикалық жұмыс
    Сызықтық бағдарлама құруға арналған жаттығу
    1 WRITE командасына
    1 . Есеп. Үш бүтін санды қосып, қосындысын экранда шығару. S=(a+b+c)
    2. Есеп. «1- Желтоқсан - Тұңғыш Президент күні» сөзі экранға шығатын программа құрыңдар.

  • Практикалық жұмыс
Сызықтық бағдарлама құруға арналған жаттығу
2.  READ команд...

    40 слайд

    Практикалық жұмыс
    Сызықтық бағдарлама құруға арналған жаттығу
    2. READ командасына.
    1 . Есеп. Екі санның көбейтіндісін табуға программасын құру. S=(a*b)
    2. Есеп. «16- Желтоқсан – Тәуелсіздік күні» сөзі экранға шығатын программа құрыңдар.

  • Практикалық жұмыс
Сызықтық бағдарлама құруға арналған жаттығу
№3 – BEGIN кома...

    41 слайд

    Практикалық жұмыс
    Сызықтық бағдарлама құруға арналған жаттығу
    №3 – BEGIN командасына
    1 . Есеп. Үш бүтін санды қосып, көбейтіндісін экранда шығару. S=(a*b*c)
    2. Есеп. «2016 жылы Тәуелсіздігімізге 25 жыл» сөзін экранға шығаратын программа құрыңдар.

  • Жаңа тақырыптан нені меңгердік

    42 слайд

    Жаңа тақырыптан нені меңгердік

  • Var операторының
 қызметі қандай?айнымалыларды сипаттау

    43 слайд

    Var операторының
    қызметі қандай?
    айнымалыларды сипаттау

  • Const операторының қызметі қандай?Тұрақтыларды сипаттау

    44 слайд

    Const операторының қызметі қандай?
    Тұрақтыларды сипаттау

  • Read  операторының қызметі қандай?Берілгендерді енгізу

    45 слайд

    Read операторының қызметі қандай?
    Берілгендерді енгізу

  • Write  операторының
 қызметі қандай?Нәтижені шығару

    46 слайд

    Write операторының
    қызметі қандай?
    Нәтижені шығару

  • Оқушыларды бағалау
Үйге тапсырма: 3.4.4 – 3.4.5 тақырып 
(64-66 бет),
Оқулықт...

    47 слайд

    Оқушыларды бағалау
    Үйге тапсырма:
    3.4.4 – 3.4.5 тақырып
    (64-66 бет),
    Оқулықтың 72-бетіндегі №4 есеп және
    №5 есептің қалғандары;
    Оқулықтан:

  • Рефлексия.Тақтадаға рефлексивті экраннан фразаның басын таңдап, әр оқушы саба...

    48 слайд

    Рефлексия.
    Тақтадаға рефлексивті экраннан фразаның басын таңдап, әр оқушы сабақ туралы өз пікірін бір сөйлеммен айтады.
    Бүгін мен .................................. білдім.
    ...................................... қызықты болды.
    ....................................... қиын болды.
    Мен ...................................... үйрендім.
    Мен тапсырмаларды ..................... орындадым.
    ............................ орындап көремін.
    ............................... мені таң қалдырды.
    Өмір үшін сабақ маған ...................... берді.
    ......................... мен орындай алдым.
    Енді мен .............................істей аламын.

  • Сау болыңыздар!

    49 слайд

    Сау болыңыздар!

Получите профессию

HR-менеджер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Получите профессию

Копирайтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
