Қазақстан тарихы | Күні: | Сынып -6 |
Сабақтың тақырыбы: | Ерте темір дәуіріндегі Қазақстан аймақтары. Қорытынды сабақ |
Сабақтың мақсаты: | Тарау бойынша алған білімдерін жүйелеу, пысықтау, нақтылау, қорытындылау; есте сақтау қабілеттерін дамыту, белсенділігін арттыру; білімділікке, ізденімпаздыққа, бәсекеге барынша қабілетті патриот тәрбиелеу. |
Сабақ. әдіс-тәсілдері:
Дерек көздері: | СТО, ой қозғау, өзін-өзі басқару, топтық жұмыс, АКТ, слайдтар, карта, кескін карта, фломастер, семантикалық карта |
Күтілетін нәтиже: | Қазақстан аймақтарын картадан көрсетіп сипаттайды, мәдениеті мен ескерткіштері туралы мағлұмат береді, тапқырлық танытып топтық жұмыс арқылы ұйымшыл болады. |
Сабақ жоспары:
Үйге тапсырма: | І. Ұйымдастыру кезеңі ІІ.Сабақ барысы. СТО-дың 3 фазасы. 1. Қызығушылығын ояту 2. Мағынаны тану 3. Ой толғаныс. III.Үйге тапсырма беру. Тарауға байланысты 5 тест сұрағын дайындап келу |
Сабақтың барысы |
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының әрекеті |
1. Қызығушылығын ояту: | «Шаттық шеңбер» |
Сабағымызды бастар алдында интербелсенді тақтаға назар аударайық. Мұқият қараңдар, өйткені көргендеріне байланысты мен сұрақтар қоямын. | Оқушылар слайдтар қарап , келесі сұрақтарға жауап береді. 1.Бұл слайдтардан не көрдіңдер? /обалардан табылған бұйымдар/ 2.Көргендерін қай дәуірдің бұйымдары? /темір/ Темір дәуіріне байланысты Қазақ жерінің қандай аймақтарымен таныстыңдар? 3.Жалпы бүгінгі сабақта не тұралы айтпақпыз деп ойлайсыңдар? |
2. Мағынаны тану: «Миға шабуыл»
Топқа бөліну (стикерлер алады, оның келесі жағында Солтүстік, Орталық, Шығыс деген жазулар бар) | 1.6-сыныптың тарихы темір дәуірі кезеңін оқиды. Неліктен бұл дәуір темір дәуірі деп аталады? 2.Темір дәуірінде қандай тайпалар Қазақстан жерінде өмір сүрген? 3.Темір дәуірінің хронологиясы. 4. Тасмола мәдениетінің аталу себебі
-топпен жұмыс Әр топқа Қазақстанның кескін картасы беріледі. Соған әр топ өз өңірінің шекарасын белгілейді, ескерткіштері мен мәдениетіің атауларын жазады. Топ атынан спикер тақырыпшаны түсіндіреді /көмектесуге болады/
-жеке жұмыс Келесі жәдігерлер қандай қорымдарға және қай өңірлерге тән? (суреттері көрсетіледі, оқушылар оның шешімін табу керек) «Алтын адам» - Шілікті, Шығыс Қазақстан 16 аттың қаңқасы – Берел, Шығыс Қазақстан Ақтау – Ақтау қалашығы, Солтүстік Қазақстан «Мұртты оба» - Сарыарқа, Орталық Қазақстан
|
Тақырып бойынша түйін шығарту. | Семантикалық карта -
|
| Солтүстік Қазақстан | Орталық Қазақстан | Шығыс Қазақстан |
1 | Сарыарқа |
| + |
|
2. | 13 жирен жылқы |
|
| + |
3. | Берел қорымы |
|
| + |
4. | «Патша қорғандары» |
|
| + |
5. | Есіл өзенінің оң жағалауындағы ескерткіш | + |
|
|
6. | «мұртты обаның» 4 түрі |
| + |
|
7. | Аргипейлер, исседондар, аримаспылар |
| + |
|
8. | Ұлыбай—Тасмола мәдениеті | + |
|
|