Инфоурок Другое КонспектыЕсептерді теңдеудің көмегімен шешу

Есептерді теңдеудің көмегімен шешу

Скачать материал

Сабақтың мақсаты:

1)      Оқушыларға логикалық  есептерді теңдеудің көмегімен  шешу алгоритімін  үйрету. Теңдеулерді өз бетінше шешуге  баулу.

2)      Оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін дамыта отырып, интеллектуалдығын қалыптастыру

3)      Өзін-өзі басқаруға, ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу

Сабақтың түрі:   қайталау сабағы

Көрнекілігі: таблицалар, дидактикалық материалдар, бағалау парағы,флипчарт, презентация

Сабақтың барысы:

І кезең. Оқушылардың сабаққа қатысуын, даярлығын тексеру.

 

ІІ кезең. Ойынды өткізудегі мақсаты (ойынның түрі, ережесі, т.б. шартымен таныстыру)

Сабағымыз ойын түрінде өтетін болғандықтан,  3 топқа бөлінейік.  (логикалық сурет құрастыру)

1-топ   Гаусс 

2-топ  Пифагор

3-топ  Декарт тобы

І бөлім. «Кім жылдам?»

ІІ  бөлім.  «Логикалық  есептерді теңдеудің көмегімен  шешу»

ІІІ бөлім.  «Ертегілер әлемінде» деңгейлік есептер

VI бөлім.      « Сергіту сәті »

Vбөлім.      «Ойлан  тап »  «Сиқылы  сандар»

 

 

І бөлім. «Кім жылдам?» сұрақтарға жауап беру.

Әр топқа   2 сұрақтан  беріледі.

Архимед  тобының  сұрақтары

1. Дұрыс бөлшек дегеніміз не?

2.Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қалай салыстырамыз?

3. Бөлімдерді бірдей бөлшектерді қалай қосамыз?

            Гаусс  тобының сұрақтары

1. Бұрыс бөлшек дегеніміз не?

2. Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қалай қосамыз?

3. Әріптердің көмегімен бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосу ережесін жазып көрсет.

а        b       a+b

─  + ─ =     ──

c       c          c

 

Пифагор тобының сұрақтары

  1. Аралас сан дегеніміз не?
  2. Әріптердің көмегімен бөлімдері бірдей жай бөлшектерді азайту ережесін жазып көрсет.

   3 .Аралас сандарды қалай қосамыз?

 

ІІ  бөлім.  «Логикалық  есептерді теңдеудің көмегімен  шешу»

 

1.      Логикалық  есеп  дегеніміз  не ?

2.      Логикалық есептерді  теңдеудің көмегімен шешу  алгоритмі? (үй  тапсырмасы)

 

Арнайы  формуланы қолдануға  келмейтін  әрқайсысына  өзінше  талдау  жасауды  қажет ететін  есептерді логикалық  есеп  деп айтамыз.

Логикалық есептерді  теңдеудің көмегімен шешу  алгоритмі?

1.Белгісіз шамаларды  анықтау

2. Теңдеу  құру

3. Теңдеуді  шешу

4. Теңдеудің шешімдерін  зерттеу

5. Есепті  тексеру

6. Есептің толық жауабын жазу.

                       

1-топ   Гаусс 

Оқушы сан ойлады. Ойлаған санға  -ні  қосып   шыққан қосындындыдан, -ні  азайтқанда    саны  шығады. Оқушы  қандай  сан ойлаған? 

ІІ-  топ

Аулада  қояндар мен  тауықтар  жайылып жүр .  Қояндар  санынан  тауықтар  саны 8-і  артық.  Барлығының  аяқтарының саны  46.  Аулада неше  қоян неше тауық  бар?

ІІІ-  топ

Қазір  ағасы  қарындасынан 3 жас  үлкен .  5 жылдан соң олардың  жастарының  қосындысы  25 жас  болды. Қазір  қарындасы  неше  жаста , ағасы  неше  жаста?

Шешуі:

Ағасы    -   Х+ 3+5

Қарындасы-   Х+5

Х+3+5+х+5=25

2х=25-13

Х=6

 Жауабы:   Қарындасы 6 жаста

                      Ағасы   9 жаста

ІІІ бөлім.  «Ертегілер әлемінде» деңгейлік есептер

Жасырылған ертегіні таба алды.   Есепті шеше алды

  І-  деңгей   (5балл)

 Әжесі   неше  жаста  болса  немересі  сонша  айда,ал  екеуінің  жастарының қосындысы 78-де.  Әжесі  неше  жаста  ,   немересі  неше  жаста?

Шешуі:   

1 жыл 12 ай

Әжесі- 12х

Немересі-х

12х+х=78

13х=78

Х- 6

Жауабы:   Немересі 6 жаста, әжесі  12*6=72 жаста

 

ІІ  - деңгей  (6балл)

Егер  Асан 25 дәптер  сатып алса , онда оның  7 теңгесі жетпей қалады , ал 22  дәптер сатып алса , онда  оның 5  теңгесі  артылып  қалады.  Асанның қанша  ақшасы  бар?

 

Шешуі:

Асан  25х-7  ,  22х+5

   25х-7 =22х+5

    25х-22х=7+5

       Х= 4

Тексеру

25*4-7=22*4+5=93

Жауабы:   Асанның  93  тенгесі  болған.

ІІІ  деңгей (5 балл)

 

1.   Қояндар жанұясының үш мүшесі барлығы 73 сәбізді жеп қойған.   Әкесі шешесіне қарағанда 5 сәбізді артық жеген.Ал баласы Банни 12 сәбіз жеген,шешесі неше сәбіз жеген.7 ( балл)

          А)  27    B)  28    C)  31    D)  33     E)  56

Шешуі: Әкесі   х+5

                 Анасы   х

                 Баласы 12

           х+5+х+12=  73

                 х=28

    Жауабы:  анасы 28  сәбіз  жеген.

2.  Арыстан 1 қойды 2 күнде жейді. Қасқыр – 3 күнде,

ит – 6 күнде жейді. Бәрі бірге 1 қойды неше күнде жейді? (9)

 

 

Жауабы:

1)      Егер, арыстан 1 қойды 2 күнде жеп тауысса, онда, ол 1 күнде қойдың 1/2 бөлігін жейді.

2)      Егер, қасқыр 1 қойды 3 күнде жеп тауысса онда ол, 1 күнде қойдың 1/3 бөлігін жейді.

3)      Егер, ит 1 қойды 6 күнде жеп тауысса, онда ол 1 күнде қойдың 1/6          бөлігін жейді.

 


4)      Бәрі бірге                        бір күнде 1 қойды жейді екен.

 

 

 

VI бөлім.      « Сергіту сәті »

 

Vбөлім.      «Ойлан  тап »  «Сиқылы  сандар»

                Логика 

 

   10

   30

   50

   220

    40

  60

10-    Торда 12 құс отыр. Оның 11-нен басқасы ұшып кетті? Торда қанша құс қалды?

Жауабы: 12

20-     Адам есектен неге құлайды?

Жауабы: жерге

30-  бонус

40- Мысық-3 әтеш-8 бақа-3 ит- 3 көкек-4 есек-?

Жауабы: 2

50-   Кездесіп  бір  топ аңменен

        Болды 30  малменен

        Олар  кетті  қоштасып,

        Үш  түлкімен  достасып,

        Теңдеуді ойлап  құрыңыз,

        Мал  санын айта тұрыңыз.

Жауабы: х+3=30

                   Х=27

60- Екі қаладан бір мезгілде жеңіл машина мен жүк машинасы бір - біріне қарама - қарсы шықты. Жеңіл машина 80 км/сағ, ал жүк машинасы 60 км/сағ жылдамдықпен жүріп, олар 5сағаттан соң кездесті. Бастапқыда екі машинаның арасы неше км болған?

Жауабы:  700

 

Сабақты қорытындылау,   бағалау.

     Оқушылардың белсенділігін,сабаққа қатысуын талдап,мадақтау.

 

 

Сен қалай ойлайсың?   Логикалық   есептерді шығару  қиындық   туғызды  ма?  .....................................................................................................................................

 Үйге  тапсырма; №   748,762.

   Рефлексия 

Бағалау  парағы

Оқушының аты-жөні

І кезең

«Кім жылдам?»

 (5 балл)

ІІ  кезең

«Логикалық  есептерді теңдеудің көмегімен  шешу»

 

ІІІ кезең   «Ертегілер әлемінде»

«Сиқырлы сандар»

 

Барлық балл

 

Баға

1

2

3

1

2

3

1

2

3

4

1

2

3

4

5

6

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Күтілетін нәтиже:

1.      Оқушылар сұраққа жауап береді, есептің шығарылу жолдарын түсінеді.

2.      Логикалық ойлау қабілеттерін дамытады.жұмыс істейді, бірін-бірін сыйлайды, сөйлеу қабілеттері жақсарадыү.

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Есептерді теңдеудің көмегімен шешу"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Страховой брокер

Получите профессию

HR-менеджер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
