Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Информатика / Рабочие программы / Есептеуіш техниканың даму тарихы. 5 - сынып
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 24 мая.

Подать заявку на курс
  • Информатика

Есептеуіш техниканың даму тарихы. 5 - сынып

библиотека
материалов

Мұғалімі: Біленхан М

Күні: 14-17.11

Сынып: 6 в,а,б

Оқу меңгерушісінің қолы: -------------------------


Сабақтың тақырыбы: Есептеуіш техниканың даму тарихы

Сабақтың мақсаты: ЭЕМ – нің техникалық сипаттамалары мен оларда шешілетін

мәселелердің өара байланысы. ЭЕМ – нің буындары мен

элементтік базалары туралы түсінік бере отырып,

адамгершілікке, ұқыптылыққа, кішіпейілділікке тәрбиелеу

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақ – жауап,

Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі

2. Өткен сабақты пысықтау

Өткен сабақты практикалық тапсырмалар бойынша сұрау. Тапсырманы тарату.

3. Жаңа сабақ (мақсат қою кезеңі)

Есептеудің, оған пайдаланылатын аспаптар мен құрылғылардың тарихы өте көне заманда жатыр. Есептеуіш құрылғылары пайда болмай тұрып, адамдар әр түрлі есептеу жұмыстарын жүргізу мүмкіндіктерін іздеді. Тек 1761 жылы ғана ағылшын

Д. Робертсон жүгіртбесі бар навигациялық есептеулер жүргізуге арналған логарифм сызғышын жасады. Мұндай құрал жасау идеасын 1660 жылдары Исаак Ньютон ұсынған болатын. Соңғы кезге дейін логарифм сызғыштары инженерлердің бірден –бір есептеуіш құралы болып келді, бірақ соңғы кезде электронды калькуляторлар оларды қолданудан ығыстырды. Есептеуіш техникаларының қарқындап, дамуы ХІХ ғасырдан басталды. ХІХ ғасырдың соңында Американдық Герман Холлерит есепші – перфорациялық машина құрастырды.

Е

Үлкен ЭЕМ

Ғылыми мекемелерде, оқуды ғылыми қызметпен байланыстыратын жоғары оқу орындарында өндіріс процесстерін басқару үшін қолданылады.

hello_html_m786d84bd.gif

Сhello_html_26bffda7.gif

Еhello_html_m55b30428.gif

П

Т

Мини ЭЕМ

Бір кісінің жұмыс істеуіне арналған. Көлемі шағын және қымбат емес, өнімділігі жоғары және адам іс - әрекетінің барлық салаларында пайдаланылады.

Еhello_html_m786d84bd.gif

У

Іhello_html_m7a800cbd.gif

Ш

Микро ЭЕМ

Негізінен программалық қамтамасыз ету, дайындау және оны жетілдіру бойынша көмекші операциялар орындайды.


Мhello_html_6b11c135.gif

Аhello_html_m408e67fc.gif

Шhello_html_m767b4bbf.gif

И

Аса қуатты компьютерлер, ірі ұйымдарға және халық шаруашылығының тұтас салаларына қызмет көрсету үшін қолданылады. Жабдықтарының және қызмет ету құнының жоғарылығымен ерекшеленеді.

Н

Дербес пайдалан -ылатын ЭЕМ

А

Л


Ү Жаңа сабақты бекіту: Сәйкестерді тағайындап көрелік

Есептеуіш машиналардың ең маңызды сипаттамалары

Тезәрекеттік (ЭЕМ – нің уақыт бірлігінде орындайтын операцияларының орташа саны)

ЭЕМ операция жасайтын сандардың кескінделу түрі мен разрядтылығы

Жадтайтын құрылғылардың сыйымдылығы мен тезәрекеттілігі

hello_html_44d9e974.gifhello_html_c0051c1.gifhello_html_m2df47aa7.gif















Үйге: Оқу

Бағалау




























Мұғалімі: Біленхан М

Күні: 21.11/24.11

Сынып: 6,в;6 a,б

Оқу меңгерушісінің қолы: -------------------------

Сабақтың тақырыбы: Осы замандағы ДК. ДК – нің негізгі конфигурациясы

Сабақтың мақсаты: Оқушыларды дербес пайдаланылатын компьютердің

құрылымы мен программалық басқару принципімен

таныстыра отырып, компьютерлік сауаттылықтарын дамыту.


Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдісі: Практикум элементтері бар түсіндірмелі – көрнекілікті

Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі

2. Өткен сабақты пысықтау

Практикалық тапсырмалар таратылады. Сол бойынша өткен сабақты пысықтау,

сұрақ – жауап.


3. Жаңа сабақ (мақсат қою кезеңі)

Оқушылар білуі тиіс:

  • қазіргі дербес пайдаланылатын компьютердің құрылымын;

  • компьютердің негізгі тораптарын және олардың өзара байланысын;

  • компьютердің автоматты жұмыс істеу принципін.

Оқушының меңгеруі тиіс білігі:

  • кез келген шығыстық құрылғыны компьютерге қосуды және оны орналастыруды іске асыруды;

ДК – нің құрылғылары, монитор, жүйелік қорап, пернетақта, тышқан

Бүгінгі күнгі ДК көпшілік арасында кең таралуда. Ол ДК деп аталуы – тек бір адам жұмыс істеуге арналған. Кез келген ДК бірнеше құрылғылардан тұрады.

  1. Сыртқы пішіні бойынша дисплей кәдімгі түрлі түсті теледидардан аумайды, сондықтан оны жиі телевизиялық техникадағыдай Монитор деп атайды. Ол компьютердің экранына ақпаратты шығаратын құрылғы.

  2. Жүйелік қорапқа ДК – нің негізгі құрылғылары жинақталған. Олар деректерді өңдеу, электр тоғының қосылуын, қосымша құрылғыларды қосуды қамтамасыз етеді.

  3. Пернетақта – компьютерге ақпарат енгізуге арналған құрылғы. Перне тақтаның пернелері 101 немесе 102 болады. Олар төрт үлкен топтарға бөлінеді. 1) Функциялық перне (Ғ1 – Ғ12), 2) Символдық пернелер (Қазақша, орысша, ағылшынша әріптер) жиынтығы, 3)Цифрлық пернелер (0-9) сандар, 4) меңзерді басқаратын пернелер.

  4. Тышқан – бұл да ақпаратты енгізуге арналған құрылғы. Тышқанның екі түрі болады. 1)Үш батырмалы, 2) екі батырмалы. Ал біздің жұмыс істейтін тышқанымыз екі батырмалы. Оң жақ батырмасы және сол жақ батырмасы. Көбінде оң батырмасымен жұмыс істейміз.


Процессор – компьютердің ең басты бөлігі. Ол – компьютердің «миы».Ол бүкіл компьютердің жұмысын басқарады. Қазіргі кездегі ең көп тараған процессор «Рентиум» деп аталады.Процессор жадпен бірге жұмыс істейді.

Жедел жад – бұл компьютердің ішкі жады. Жедел жад қажетті ақпараттарды өзіне жылдам жазуға және одан оқуға мүмкіндік береді.



Жаңа сабақты бекіту.

ДК негізгі құрылғыларын топтастырып көрейі.


hello_html_m7c3f2f2f.gif

Тышқан

Монитор

hello_html_7af0277a.gif

Пернетақта

Жүйелік қорап

hello_html_171db7f.gifhello_html_796eec24.gifhello_html_42440713.gif




hello_html_1443bc47.gifhello_html_3388cd7b.gif






Процессор

Жедел жад




Үйге: 2.1 тақырып оқу

Бағалау




















Сабақтың тақырыбы: Бағдарлама. Бағдарламалық қамтамасыз ету туралы түсінік.

Бағдарламамен қалай жұмыс істейді. Қолданбалы

бағдарлама

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға бағдарламамен жұмыс істеу жолдарын толық

түсіндіре отырып, оны практика жүзінде қолдана алуға үйрету

және компьютерлік сауаттылықтарын дамыту.


Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың әдісі: Практикум элементтері бар түсіндірмелі – көрнекілікті

Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі

2. Өткен сабақты пысықтау

  1. Есептеуіш техниканың даму тарихын түсіндір?

  2. ЭЕМ – дегенді қалай түсінесің?

  3. ДК – нің негізгі құрылғыларын ата?


3. Жаңа сабақ (мақсат қою кезеңі)

Пайдаланушының тәжірибелігіне, оның дағдыларына және компьютермен жұмыс істеу кезіндегі нақты жағдайға байланысты, бағдарламаны іске қосу немесе құжаттарды ашу әр түрлі бірнеше жолдармен: Мысалы, Мой компьютер қапшығының терезесі, Проводник бағдарламасы немесе Пуск батырмасын қолдану арқылы орындалуы мүмкін. Мысалы ретінде қарастыратын бодлсақ



hello_html_63625248.pnghello_html_m745171a8.pnghello_html_4acb503b.png


Бұл меню барлық бағдарламаларға, сондайақ – ақ соңғы уақыттарды ашылған құжаттарға жылдам қатынауды қамтамасыз етеді.

Кез келген бағдарламамен жұмыс істегенде сол бағдарламаны екі рет шертіп ашып, жұмыс істеуге қажетті бағдарламамен жұмыс істеуге болады. Ал Провадник қолданбасын ашқанда керекті құжаттардың барлығы көрініп тұрады. Қажеттісін ашып жұмыс істеуге болады. Ол терезе төмендегі:


hello_html_m2ec444f1.png

Провадник сұхбат терезесі


Ү Сабақты бекіту:

Практикалық тапсырмалар компьютерде орындау.

Үйге: Оқу

Бағалау









