Пәні:
математика 14.01.16ж
Сабақтың
мақсаты:
1.Есептерді теңдеу құра отырып шешу жолын ұғындыру. Сөз есептерге
теңдеу құру арқылы шешуді үйрену
2.Сауатты түрде шапшаң орындау арқылы балалардың ойлау қабілетін дамыту.
Ұқыпты орындап, қатесіз жазуға, теңдеуді сауатты құра білуге дағды
қалыптастыру.
3.Балаларды топпен ұйымдаса жұмыс істей білуге, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.
Көрнекілігі: математикалық кестелер, тақырыптық суреттер
I.Ұйымдастыру кезеңі:
II.Психологиялық дайындық:
Математика сырлары ,
Қызықтырды біздерді.
Сабаққа бірге қатысуға,
Шақырамыз сіздерді.
III.Үй тапсырмасын сұрау.
-Қосудың компоненттерін ата. – Азайтудың компоненттерін ата.
-Белгісіз азайғышты қалай табамыз? – Белгісіз азайтқышты қалай табамыз?
-Белгісіз бірінші қосылғышты қалай табамыз? – Белгісіз екінші қосылғышты қалай
табамыз?
IV.Жаңа сабақ:
Есепті теңдеу құру арқылы шешу.
* «Ой қозғау»
Теңдеудің неше түрі бар? (күрделі, қарапайым)
Салыстыру, ұқсастығы неде, айырмашылығы неде? (ұқсастығы екеуіде теңдеу,
айырмашылығы: күрделі екі немесе көп амалмен орындалады, қарапайым: тек қана
бір амалмен орындалады)
Теңдеулерді салыстыру. Күрделі теңдеу туралы түсінік беру.
Теңдеудің мұндай түрін шешу үшін алдымен есептеуге болатындарын орындап, оны
қарапайым түрге келтіріп алу керек.
Дәптермен жұмыс.
Математикалық диктант жазу
1.Мен бір сан ойладым, ол санға 10-ды қосқанда 45 шықты. Мен қандай сан
ойладым.
2. Мен бір сан ойладым, ол саннан – 15 –ті азайтқанда 25 пен 15-тің қосындысы
шықты.
№1. Тапсырма бойынша теңдеу құрастыру және оны шығару
Оқушы бір сан ойлады. Егер бұл санға 23-ті қоссақ, онда 58 шығады. Оқушы қандай
сан ойлады.
Х+23=58
№2. Сөйлеу тілі мен математика тілі туралы түсінік беру. Есеп шығару.
Сөреде бірнеше кітап тұр. Сөреге тағы 35 кітап қойғанда, онда 49 кітап болды.
Сөреде неше кітап тұрған еді.
Х+35=49
Сергіту сәті.
№3. Есепті теңдеу құрып шығару.
58-х=37
№4. Теңдеулерді шешу.
У-27=11
34+х=98-23 59-х=14 у-78=99-88 76+х=89
9+х=29-10
У=27-11
34+х=75 х=59-14 у-78=11
х=89-76 9+х=19
У=16
х=75-34 х=45 у=78+11
х=13 х=19-9
27-16=11
х=41 59-45=14
у=89 76+13=89 х=10
11=11 34+41=98-23 14=14
89-78=99-88 89=89 9+10=29-10
75=75
11=11 19=19
№5. Есептер бойынша өрнек құрастыру.
в+с,( в+с)+в
VI. Қорытындылау
-Сандық өрнек деген не?
-Әріпті өрнек деген не?
-Теңдеудің қандай түрлері бар?
VІI.Үйге тапсырма: №6,7 110 бет
VІІI. Бағалау.
14.01.16
ж. 2
«Е» сынып
1.Есепте
а)
Үстелдің 4 бұрышы бар, оның біреуін кесіп тастасаң қанша бұрыш қалады? (-------------------------------)
б)
2 стақанға бірдей су құйдың. Оның біреуін тәрелкеге төңкердің. Қай
стақанда су көп?
(-----------------------)
в)
Оқушы үй тапсырмасын орындау үшін 2 сағат отырды. Ол 20 минут сурет салды. 40
минут оны өшірді. Қалған уақытта ол үй тапсырмасын орындады. Оқушы қанша
уақыт сабаққа дайындалды?
-------------------------------------------------------
г)
10жасар Арман шашын тақырлап алып тастады. Егер оның шашы ай сайын
1 см өссе, 2 жылда шашының ұзындығы қандай болады? (-------------------
см) 3 жылда ше? ----------------------------см
д)
Ағасында 15 дәптер, інісінде 7 дәптер. Екеуі осы дәптерді тең бөліп
алк керек. Ол
қалай?
( -----------дәптерден келеді).
2.Күрделі
теңдеуді шеш. Бірінші теңдеуде (*) жұлдызшаның орнына тиісті таңба қой.
6*х=56-26
Х+7=20-5
х+35=43 16
- X=47 – 40 97 -×=40+5 70
-×=50+6 64 -×=26