Павлодар
қаласы №35 ЖОББМ қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
Мундуинова
Асем Ерболатовна
Қысқа
мерзімді коучинг тақырыбы: «Есептік сан есімді меңгерту
арқылы (6-сынып, қазақ тілі) пән мұғалімдерін
қысқа мерзімді жоспар құруға үйрету.
Жалпы
мақсат:
Есептік сан есім тақырыбын меңгертуде оқытудың жаңа стратегияларын
қолдану арқылы пән
мұғаліміне сабақ жоспарын құрғызуға жағдай жасау.
Күтілетін
нәтиже:
Оқытудың жаңа стратегияларын сабақтың әр кезеңдерінде қолдану арқылы
тиімдісін таңдай білу.
Сабақта
қолданылатын ресурстар (көрнекіліктер): Кеспе қағаздар;
смайлдер; слайд; 6 қалпақ; стикер; постер;
Маркер, оқулық, интербелсенді
тақта
Оқыту әдістері: «Ыстық орындық» әдісі, «Жүректен жүрекке», «Оқытудың 6
қалпағы», «Фишбоун», «Еркін жазу»
Дерек көздері: Мұғалімдерге арналған нұсқаулық, оқулық, күнтізбелік
жоспар
Тапсырмалар: Топтық талдау, салыстыру, зерттеу, сыни ойлау
Күні
|
|
Коуч
тақырыбы
|
«Есептік
сан есімді меңгерту арқылы (6-сынып, қазақ тілі) пән мұғалімдерін қысқа
мерзімді жоспар құруға үйрету.
|
Жалпы
мақсат
|
Есептік
сан есім тақырыбын меңгертуде оқытудың жаңа стратегияларын қолдану арқылы пән
мұғаліміне сабақ жоспарын құрғызуға жағдай жасау.
|
Күтілетін
нәтиже
|
Оқытудың
жаңа стратегияларын сабақтың әр кезеңдерінде қолдану арқылы тиімдісін таңдай
білу
|
Ресурстар
|
Кеспе
қағаздар; смайлдер; слайд; 6 қалпақ; стикер; постер; маркер, оқулық,
интербелсенді тақта
|
Оқытудың
әдістері
|
«Ыстық
орындық» әдісі, «Жүректен жүрекке», «Оқытудың 6 қалпағы», «Фишбоун», «Еркін
жазу»
|
Кезең
|
Тапсырмалар түрлері
|
Оқытудың әдістері
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Ресурс
|
Уа-қыты
|
Ұйымдастыру
|
Психологиялық
ахуал тудыру
|
«Жүректен
жүреке» әдісі
|
Кеспе
қағаздар тарату
|
Бір-бірлеріне
ыстық ниет-тілектерін білдіру
|
Кеспе
қағаздар
|
1
мин.
|
Үй
тапсырмасын тексеру
|
Үйге
берілген тапсырмаларды сұрау
|
«Ыстық
орындық» әдісі
|
Тапсырма
мазмұнын түсіндіру
|
Сұрақтар
қойып, оған жауап беру.
Топ
басшысы орындаған жұмысына смайлдер таратады.
|
Орын-дық
|
3
мин.
|
Жаңа сабақты
меңгерту
|
Талдау,
зерттеу, сыни ойлау
Сергіту
сәті
|
«Оқытудың
6 қалпағы» әдісі
|
Оқушыларға
бағыт-бағдар көрсету.
Оқушыларды
сергіту
|
Қызыл
қалпақты оқушы – түйсік. «Менің түйсіктік реакциям
қандай? Менің түйсігім маған не дейді?» дегендей өз ойларыңды жазады.
Ақ қалпақты оқушы – фактілер. «Менде қандай ақпарат бар?
Маған қандай ақпарат алу
қажет?»
дегендей оқушылар өздерінің білетіндерін жазады.
Сары қалпақты оқушы – позитив. «Жағымды тұстары қандай
болды? Оның артықшылығықандай? Маған не ұнайды?» Оң тармақтарын жазу
Қара қалпақты оқушы – Жағымсыз. «Жағымсыз кезеңдерді
көрсетіңіз? Қандай проблемалар бар? Маған не ұнамайды?» сұрақтарына жауап
берулері қажет.
Сөйтіп
жағымсыз тармақтарды жазады.
Жасыл қалпақты оқушы – Креатив. «Менде
қандай идеялар бар? Қандай баламалы түрлерді ойлап таба аламын?» Барлық
жаңасын және қызықтысын жазады.
Көк қалпақты оқушы – шолу. «Мен не аштым? Тағы не ашылған
жоқ? Мен оны қалай аша аламын? Мен барлық қалпақты кие алдым ба?» деген жалпы
түсінгендерін жазады.
Интербелсенді
тақтаның көмегімен дене жаттығуларын орындау
|
6
қалпақ
АКТ
|
10
мин.
2
мин.
|
Жаңа
сабақты бекіту
|
1)
Оқулықтағы жаттығу жұмыстарын орындату
2)
«Сандар сөйлейді»
|
1)
Оқулықпен жұмыс
|
Жаттығуда
берілген тапсырманы түсіндіру
Тапсырма
түрімен таныстыру
|
Жекелей,
жұптаса отырып, жаттығу жұмысын орындау.
Интербелсенді
тақтада көрсетілген (3, 7, 9, 41, т.б.) сандар жайлы мақал-мәтелдер, нақыл
сөздер мен ырымдар айтқызу, түсінік бергізу.
Топ
басшысы орындаған жұмысына смайлдер таратады.
|
Оқулық
АКТ
|
5
мин.
4
мин.
|
Рефлексия
|
Рефлексия
жасау
|
«Фишбоун»
әдісі
|
Оқушының
берген жауаптарын құптайды, бағыт көрсетеді.
|
Сабаққа
анализ жасайды, постер қорғайды.
Топ
басшысы орындаған жұмысына смайлдер таратады.
|
Постер,
маркер
|
7
мин.
|
Кері
байланыс
|
«Менің
сабақтан алған әсерім» атты эссе жазғызу.
|
«Еркін
жазу» стратегиясы
|
Тапсырма
түрімен таныстыру.
|
Шығармашылық
тапсырманы орындайды.
|
Оқушы
дәптері
|
10
мин.
|
Үйге
тапсырма
|
1)
Жаттығу жұмысын орындау;
2)
Картотека жинау (көркем шығармадан);
3)
Есептік сан есімге байланысты ертегі құру.
|
|
Тапсырма
түрімен таныстыру. Түсініксіз сұрақ туындаған жағдайды, жауап беру
|
Күнделіктерін
жазып алу
|
Күнде-лік,
оқулық
|
1
мин.
|
Бағалау
|
Сабақ
бойы орындаған жұмыстарын бағалату
|
|
Оқушының
бағалауын тыңдап, қорытынды бағаны шығару
|
Сарапшының,
өзін-өзі бағалауы, жинаған смайлдері бойынша әңгіме
|
|
2
мин.
|