Инфоурок Школьному психологу КонспектыЕсімшенің түрленуі. Есімшенің сөйлемдегі қызметі.

Есімшенің түрленуі. Есімшенің сөйлемдегі қызметі.

Скачать материал

Сынып: 7 Сабақтың тақырыбы: Есімшенің түрленуі Сабақтың мақсаты: . Оқушылар есімшенің тәуелдену, жіктелу, көптелу, септелу жолдарын түсінуге тиіс.

Табыс критерийі:

  1. Есімшенің түрлену жолдарын түсіндіре аламын.

  2. Сұрақтарға жауап бере аламын.

  3. Тұжырымдаманы сапалы безендіремін.

  4. Топ ережесін сақтаймын.

  5. Уақытымды тиімді пайдаланамын.

Көрнекілік құралдары: флипчарт, таныстырылым, бағалау парағы, маркер, постер, стикер

Сабақ кезеңдері

уақыт

Мұғалім іс- әрекет

Оқушы әрекеті

Тапсырма

Ұйымдастыру


2 мин

Оқушыларды түстер бойынша топтарға

бөлу


Оқушылар түстерді таңдау арқылы топ құрайды.

ТОПҚА БӨЛІНУ.

Топ мүшелері міндеттерін бөліседі. Топ ережесін еске түсіреді.

Топқа бөліну





3 мин

Бүгінгі тақырып алдын –ала үйде оқылуға берілген.

. 1-2 -3 топтар бір- бірін бағалайды


Жаңа тақырып бойынша мақсатын анықтайды.

Ауызша жауап береді.






Жаңа сабақ










5+5 мин











9 мин (3 мин)






Оқулықпен жұмыс.

Тапсырма шартын түсіндіреді.


Оқушылардың қасына барып, оқушы іс-әрекетін қадағалау


СЕРГІТУ СӘТІ


Әр топқа барып,

ойларын тыңдайды.






Тыңдайды.

Жеке, топпен бірлесіп жұмыс істейді:

  • берілген ереженің мазмұнын ортаға салу

  • тұжырымдама жасау;




  • әр топтан кезекпен бір баяндамашыдан ортаға өз тұжырымдамасын қорғайды;

  • әр топ сұрақтар қояды, ұсыныс айтады.

Оқулықпен жеке, топтық жұмыс:

-ереженің мазмұнын ортаға салу;

- тұжырымдама жасау;





- қорғау:




2 мин















2 мин

7 мин









5 мин


Оқушылардың тақырыпты түсінгендіктерін анықтау.

Топ бойынша жұмыс жасағанда сіздер топ мүшелерімен ақылдастыңдар ма? Пікір айта білдіңдер ме ? Сыныптағы тәртіп сақталды ма? Бір- бірімізді сыйлай білдік пе? Уақытпен санастық па?



Берілген сөйлемдердің мағынасын ашу


Оқушылардың қасына барып, оқушы іс-әрекетін қадағалау .

Жеке оқушыларға назар аудару.


Топтарға қойылған сұрақтарды ашу. Жауап береді.













ҚОРЫТЫНДЫ ШЫҒАРУ

Берілген тапсырманы жұппен орындайды


  • сөйлемдердің мағынасын ашу





  • кезекпен өз ойларын ортаға салу









СҰРАҚ ҚОЮ БАҒАЛАУ ПАРАҒЫ









Карточка бойыншажұмыс










Үйге тапсырма


2 мин



110-111 беттерді оқу

Ережелерді жаттау

5 мақал-мәтел жазып келу



2 мин


Кері байланыс.

СМАЙЛИК жапсыру






Сынып: 7

Сабақ тақырыбы: Есімшенің сөйлемдегі қызметі

Сабақ мақсаты. Оқушылар есімшенің әрі есім, әрі етістік сөздердің орнына жұмсалатынын ескере отырып, олардың түрленуіне байланысты сөйлемдегі атқаратын қызметін ұғынуға тиіс.

Табыс критерийі:

  1. Есімшенің сөйлемдегі қызметі жайында түсінігімді айтып бере аламын.

  2. Сұрақтарға жауап бере аламын.

  3. Тұжырымдаманы сапалы безендіремін.

  4. Топ ережесін сақтаймын.

  5. Уақытымды тиімді пайдаланамын.


Көрнекілік құралдары: флипчарт, таныстырылым, бағалау парағы, маркер, постер, стикер


Сабақ кезеңдері

уақыт

Мұғалім іс- әрекет

Оқушы әрекеті

Тапсырма

Ұйымдастыру


3 мин

Оқушыларды түстер бойынша топтарға

бөлу


Оқушылар түстерді таңдау арқылы топ құрайды.

ТОПҚА БӨЛІНУ.

Топ мүшелері міндеттерін бөліседі. Топ ережесін еске түсіреді.

Топқа бөліну





3 мин

Жаңа сабақтың тақырыбы алдын—ала үйде оқуға берілген


БАҒАЛАУ КРИТЕРИЙЛЕРІН ҚҰРУ. Топ басшылары бағалайды

Жаңа тақырыптың мақсатын анықтайды.

Ауызша жауап береді.






«Миға шабуыл»

Ойын:

«Ыстық орындық»

Жаңа сабақ










5+5 мин











16 мин (4 мин)






Оқулықпен жұмыс.

Тапсырма шартын түсіндіреді.


Оқушылардың қасына барып, оқушы іс-әрекетін қадағалау


СЕРГІТУ СӘТІ


Әр топқа барып,

ойларын тыңдайды.






Тыңдайды.

Жеке, топпен бірлесіп жұмыс істейді:

  • Берілген ереженің мазмұнын ортаға салу;

  • бірге талдау;

  • тұжырымдама жасау;



  • әр топтан кезекпен бір баяндамашыдан шығып , әр топқа барып өз тұжырымдамасын қорғайды;

  • әр топ сұрақтар қояды, ұсыныс айтады.

Оқулықпен жеке, топтық жұмыс:

- мәтінмен танысу;

- тұжырымдама жасау;





- қорғау:




2 мин



















2 мин



5 мин

Оқушылардың тақырыпты түсінгендіктерін анықтау.

Топ бойынша жұмыс жасағанда сіздер топ мүшелерімен ақылдастыңдар ма? Пікір айта білдіңдер ме ? Сыныптағы тәртіп сақталды ма? Бір- бірімізді сыйлай білдік пе? Уақытпен санастық па?






Бекіту

а) шешендерге тән қасиеттерді жазу

ә) менің жаттаған шумақтарым

б) өлең жолдарының бос жерлерін толтыру.

Жеке оқушыларға назар аудару.


Топтарға қойылған сұрақтарды ашу. Жауап береді.

















ҚОРЫТЫНДЫ ШЫҒАРУ


Жұппен жұмыс жасау


















СҰРАҚ ҚОЮ БАҒАЛАУ ПАРАҒЫ


























Үйге тапсырма


2 мин



22-24- беттерді оқу

Шешендік сөздерді жаттау



2 мин


Кері байланыс.

СМАЙЛИК жапсыру

















Табыс критерийлері І ТОП

І топ

ІІ топ

ІІІ топ

ІҮ топ

Ү топ

1

Тақырып бойынша тұжырымдама мазмұнын толық ашамын.






2

Нақты қойылған сұрақтарға нақты жауаптар беремін.






3

Тұжырымдаманы сапалы безендіремін.






4

Уақытты үнемдеймін.






5

Топ ережесін сақтаймын.







БАРЛЫҒЫ - ОРТА БАЛЛ








Табыс критерийлері ІІ ТОП

І топ

ІІ топ

ІІІ топ

ІҮ топ

Ү топ

1

Тақырып бойынша тұжырымдама мазмұнын толық ашамын.






2

Нақты қойылған сұрақтарға нақты жауаптар беремін.






3

Тұжырымдаманы сапалы безендіремін.






4

Уақытты үнемдеймін.






5

Топ ережесін сақтаймын.







БАРЛЫҒЫ - ОРТА БАЛЛ








Табыс критерийлері ІІІ ТОП

І топ

ІІ топ

ІІІ топ

ІҮ топ

Ү топ

1

Тақырып бойынша тұжырымдама мазмұнын толық ашамын.






2

Нақты қойылған сұрақтарға нақты жауаптар беремін.






3

Тұжырымдаманы сапалы безендіремін.






4

Уақытты үнемдеймін.






5

Топ ережесін сақтаймын.







БАРЛЫҒЫ - ОРТА БАЛЛ








Табыс критерийлері ҮІ ТОП

І топ

ІІ топ

ІІІ топ

ІҮ топ

Ү топ

1

Тақырып бойынша тұжырымдама мазмұнын толық ашамын.






2

Нақты қойылған сұрақтарға нақты жауаптар беремін.






3

Тұжырымдаманы сапалы безендіремін.






4

Уақытты үнемдеймін.






5

Топ ережесін сақтаймын.







БАРЛЫҒЫ - ОРТА БАЛЛ








Табыс критерийлері Ү ТОП

І топ

ІІ топ

ІІІ топ

ІҮ топ

Ү топ

1

Тақырып бойынша тұжырымдама мазмұнын толық ашамын.






2

Нақты қойылған сұрақтарға нақты жауаптар беремін.






3

Тұжырымдаманы сапалы безендіремін.






4

Уақытты үнемдеймін.






5

Топ ережесін сақтаймын.







БАРЛЫҒЫ - ОРТА БАЛЛ










Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Есімшенің түрленуі. Есімшенің сөйлемдегі қызметі."

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Карьерный консультант

Получите профессию

Менеджер по туризму

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
