Инфоурок Биология Другие методич. материалыЕсту мүшесінің құрылысы мен қызметі

Сабақ жоспары. Бұлшықет ұлпаларының құрылысы мен қызметі. Биология 8 сынып

Файл будет скачан в форматах:

  • pdf
  • docx
361
10.02.2025

Материал разработан автором:

Алпысбаева Ляйла Мухаметкалымовна

учитель биологии и химии

Разработок в маркетплейсе: 142
Покупателей: 415

Об авторе

Категория/ученая степень: Первая категория
Место работы: КГУ Атыгайская средняя общеобразовательная школа
Моя основная профессия – учитель биологии и химии. В прошлом году у меня доминировали уроки химии, и некоторые свои задачи я опубликовал в Интернет ресурсах. Стаж работы составляет -22 года. Тема самообразования: Формирование функциональной грамотности учащихся на основе межпредметной интеграции на уроке биологии и химии.
Подробнее об авторе

Настоящая методическая разработка опубликована пользователем Алпысбаева Ляйла Мухаметкалымовна. Инфоурок является информационным посредником

Биология 8 сынып Сабақ жоспары Тақырыбы: Бұлшықет ұлпаларының құрылысы мен қызметі (бірыңғай салалы, көлденең жолақты қаңқа, көлденең жолақты жүрек). Оқу мақсаты: 8.1.6.5 бұлшық ет ұлпасының құрылысын, қызметін және олардың түрлерін сипаттау 8.1.6.6. адам бұлшық еттерінің құрылысы мен бұлшықет топтарын оқып тану. Сабақтың мақсаты: Бұлшық ет ұлпасының құрылымы мен түрлерін түсіндіру Бұлшық еттің негізгі қызметтері мен қозғалыстағы рөлін сипаттау Бұлшық еттердің жұмыс істеу принциптерін антагонист-бұлшық еттер арқылы көрсету Күтілетін нәтижелер: Оқушылар бұлшық еттің түрлерін және олардың ағзадағы қызметін ажырата алады Бұлшық еттердің қозғалысқа әсерін түсіндіре алады Бұлшық ет жүйесінің жұмыс істеу принциптерін нақты мысалдармен дәлелдей алады

Краткое описание методической разработки

Биология 8 сынып

Сабақ жоспары

Тақырыбы: Бұлшықет ұлпаларының құрылысы мен қызметі (бірыңғай салалы, көлденең жолақты қаңқа, көлденең жолақты жүрек).

 

Оқу мақсаты:

8.1.6.5 бұлшық ет ұлпасының құрылысын, қызметін  және олардың түрлерін сипаттау

8.1.6.6. адам бұлшық еттерінің құрылысы мен бұлшықет топтарын оқып тану.

 

Сабақтың мақсаты:

  • Бұлшық ет ұлпасының құрылымы мен түрлерін түсіндіру
  • Бұлшық еттің негізгі қызметтері мен қозғалыстағы рөлін сипаттау
  • Бұлшық еттердің жұмыс істеу принциптерін антагонист-бұлшық еттер арқылы көрсету

Күтілетін нәтижелер:

  • Оқушылар бұлшық еттің түрлерін және олардың ағзадағы қызметін ажырата алады
  • Бұлшық еттердің қозғалысқа әсерін түсіндіре алады
  • Бұлшық ет жүйесінің жұмыс істеу принциптерін нақты мысалдармен дәлелдей алады

 

Развернуть описание

есту мүшесінің құрылысы мен қызметі

Скачать материал

Сабақтың тақырыбы: СПИД –ХХІ ғасыр обасы

Сабақтың мақсаты:

     а)Білімділік - оқушыларға СПИД ауруы туралы мағлұматтар беру, шығу тарихы, таралу  

                     жолдары,сақтану жолдарын түсіндіру;

    б) Дамыту - оқушыларға қоғамның келеңсіз жағдайына көзқарасын ояту,СПИД туралы ой-

                        өрісін дамыту;

    в) Тәрбиелік – Салауатты өмір салтын қалыптастыру, гигиеналық дене күтіміне тәрбиелеу.

Сабақтың ұйымдастыру формасы: Блум жүйесі

Әдісі: Рольдік ойын, баяндау

Типі:Жаңа материалды меңгерту сабағы

Оқытудың формасы:Ұжымдық, топтық

Көрнекілігі: видео кассета, интерактивті тақта,кодоскоп.

Пәнаралық байланыс: Биология,география,медицина, тарих

Дидактикалық материал:құрастырмалы карта,тест,араласып кеткен оқиғалар, графикалық тест

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі

                                    ІІ.Үйге берілген тапсырманы сұрау

                                    ІІІ.Жаңа сабақты түсіндіру

Күнделікті сабақ жоспары

Сабақтың тақырыбы

СПИД – ХХІ ғасыр отбасы

Мақсаты

Педагогтің қызметі

Оқушы қызметі

Тапсырмалар жүйесі

Білімділік

Сабақ жоспарын құру

Игерілетін материалдарды білу

Оқушылардың СПИД ауру туралы мағлұмат беру

Түсіндіру

Негізгі материалды түсіндіру

Түсіну,тыңдау

1.СПИД дегеніміз не?

2.СПИД-тің шығу тарихы

3.СПИД-тің жұғу жолдары

4.СПИД-тен сақтану жолдары

5.Статистикалық деректер

Қолдану

Бөлген топқа тапсырмалар беру

Берілген тапсырманы орындау

Құрастырмалы карта,тест,араласып кеткен оқиғалар

Талдау

Рольдік ойынды талдау

Оқушылардың ой-пікірін білу,талдау

СПИД монологі

Бейнетаспа көру

Жинақтау

Графикалық тест

арқылы жинақтау

Білімді жинақтау,ойға бекіту

Графикалық тест

Бағалау

Оқушыларды бағалау

Өз ұпайын санайды

Үйге берілген тапсырманы бағалау

 

Б.Блум жүйесі бойынша

1.Білу.

Жоспары: 1.  ЖҚТБ – дегеніміз не?

                   2.  ЖҚТБ-ның шығу тарихы

                   3.  ЖҚТБ-ның жұғу жолдары

                   4.  ЖҚТБ-дан сақтану жолдары

                   5.  Статистикалық деректер.

 

2. Түсіну: Мұғалім: 1.) ЖҚТБ- жұқтырылған қорғаныш тапшылығының белгісі.

АҚТҚ-адамның қорғаныш тапшылығының қоздырғышы

      Оқушылар ЖҚТБ мен АҚТҚ –ны бір ұғым деп ойламаңдар.Ең әуелді ауруды лабораториялық жолмен қанын тексергеннен кейін қоздырғышы табылса, онда АҚТҚ деп айтылады.Содан кейін бірнеше ай өткеннен кейін ЖҚТБ диагнозы қойылады.

2.)ЖҚТБ –ның шығу тарихы.

ЖҚТБ –ауруы дүние жүзі ғалымдарының зерттеулеріне қарағанда 1970 жылдары Африкада негрлер арасында тараған деген болжам бар.1981 жылы АҚШ-та ЖҚТБ-ауруының алғашқы оқиғасы гомосексуалистер арасында тіркелген болатын.Сол жылы 2000-дай адам ауырып, ғалымдар арасында бұл ауру қайдан келді, қоздырғышы не, емі бар ма, алдын-алуға болады ма деген сұрақтар туып, жер-жерде зерттеулер жүргізіле бастады.Тек 1983 жылы ғана бұл аурудың қоздырғышы вирус екенін анықтап, АҚШ, Францияның ғалымдары Галло мен Монтанье АҚТҚ/ВИЧ деп атады.

Біздің Республикамызда бұл ЖҚТБ дертін 1987 жылы Эстония мемлекетінен Алматыға оқуға келген студент бірге оқитын Қазақстан азаматтарына жұқтырған.

3).ЖҚТБ-ның жұғу жолдары

4).ЖҚТБ-жан сақтану жолдары

5).Статистикалық деректерді кодоскоп арқылы көрсету.

3.Қолдану.

тапсырма беріледі.

С тобы құрастырамлы карта

П тобы тест тапсырмалары

И тобы араласып кеткен оқиғалар.Жұғу жолдарын ажырату

Д тобы араласып кеткен оқиғалар.Қандай жолдармен берілмейтінін ажырату

 

4. Талдау.

Рольдік ойын.  ЖҚТБ –құрбаны.

Рольдік ойынды тамашалағаннан кейін, талдау жасалады, яғни төмендегі сұрақтарды қоямын:

А) Кінәлі қоғам ба?

Б)Ата-ана ма?

В)Өскен ортасы, достары ма?

Г)Әлде ауруға шалдыққан адамның өзі ме?

Әркім өз ойларын айтады.Артынан оқушыларға ЖҚТБ бейне таспасы көрсетіледі.

5.Жинақтау.  Графиктік схема арқылы алған білімді бекіту.

Тест

9-сыныптар үшін

Р/с

Тест сұрақтары

Дұрыс

Білмеймін

Дұрыс емес

 

1

АҚТҚ жұқтырған көп адам дені сау сияқты көрінеді және өзін денім сау деп сезінеді

 

 

 

2

ЖҚТБ-ның емі бар

 

 

 

 

3

АҚТҚ жұқтырған ер адам ауруын шәует сперма арқылы жұқтырады

 

 

 

4

АҚТҚ-жұқтырған адамдар басқаларға қоздырғышын қан арқылы таратады

 

 

 

5

Ана өзінің нәрестесіне АҚТҚ-ны жұқтыра алады

 

 

 

6

Жыныстық қатынас кезінде сақтану шараларын қолдану арқылы АҚТ-ның жұғу қаупін азайтуға болады

 

 

 

7

Егер сені маса шақса, онда АҚТҚ-жұқтыруың мүмкін

 

 

 

8

Донордың қаны арқылы жұғады

 

 

 

 

9

Дені сау сияқты көрінетін адам мен жыныстық қатынаста болу арқылы АҚТҚ жұғу қаупін азайтуға болады.

 

 

 

10

АҚТҚ және ЖҚТБ бір ұғымды білдіреді.

 

 

 

 

 

 

 

 

Графикалық кескін.

 

Надпись: 1970 ж Африка

206

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


1.ЖҚТБ қай жылы пайда болды және қандай мемлекетте?

2.Біздің Республикамызға ЖҚТБ-ны жұқтырған студент, қай елден еді?

3.Республика бойынша дерттің көп тараған жері?

4.Қызылорда облысында қанша адам ЖҚТБ-мен тіркелген?

5.Қазір біздің елде АҚТҚ ВИЧ жұқтырғандардың саны?

6.Біздің елде ЖҚТБ СПИД дертінің саны?

7.Дүние жүзі бойынша АҚТҚ ВИЧ жұқтырғандардың саны неше миллионнан асты?

8.АҚТҚ ВИЧ жұқтырған адамның неше миллионы қайтыс болды?

9.Республикамызда 2004 жылы 1 қазанда барлығы қанша АҚТҚ ВИЧ тіркелген?

10.Республикамызда қанша ЖҚТБ СПИД тіркелген?

 

Араласып кеткен оқиғалар

Моншаны пайдаланған кезде

Инелерді, шприцтерді есірткіні қолдану кезінде

Ұстараны пайдаланған кезде

Ортақ дәретхана

Бірлесіп бассейнге шомылғанда

Ортақ ампула

Жәндіктер, үй жануарлары тістегенде

Төсек орны

Ыдыс арқылы

Сусын арқылы

Түкірік арқылы

Сүйіскенде

Қол алысқанда

Мүше қаптарды қолданбағанда

Қорғалмаған жыныс қатынасы

Қан арқылы

Қорытынды.

Мұғалім: СПИД-ХХІ ғасыр обасы деп неге айтып отырмыз,өйткені осы күнге дейін ЖҚТБ-ның емі жоқ.Қорыта айтқанда, салауатты өмір салтын қалыптастыру, жыныстық қатынастан бас тарту, бізді осынау залады зардаптардан сақтап қала алады.ЖҚТБ-дан қорғанудың бір –ақ жолы бар.Ол –білім.

 6.Бағалау

Бағалау парағы және жетон арқылы.

Үйге тапсырма.

СПИД-ХХІ ғасыр обасы.

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Есту мүшесінің құрылысы мен қызметі"
Смотреть ещё 5 849 курсов

Методические разработки к Вашему уроку:

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
