Әдебиеттік
оқу
|
Уақыты:17.11.2015
|
Кабинет:
Мультимедия кабинеті
|
Мұғалім:
О. Елен
|
Сабақтың
атауы
|
Ей,
Астана!
|
Сілтеме
|
Әдебиет
оқулығының әдістемесі, оқулық
|
Сабақтың
жабдығы
|
Интербелсенді
тақта, флепчарттар,суреттер, бағдаршам көздері, смайликтер, стикерлер,қима
қағаздар т,б
|
Жалпы
мақсаттары
|
·
Елорда
туралы түсініктерін кеңейту, мәтінмен жұмыс жасай отырып, оқушылардың сөйлеу
дағдыларын арттыру;
·
Оқушылардың
қисынды ойлау қабілетін кеңейту, сөздік қорын молайту, сауатты оқу дағдысын
күшейту, топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру;
·
Өз
еліне, жеріне деген мақтаныш сезіміне тәрбиелеу, бір-біріне сыйластық
сезімдерін кеңейту;
|
Топқа
бөлу
|
Геомертиялық
фигуралар арқылы топтарға бөлу
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Ынтымақтастық
атмосферасы
|
«Ой
қозғау» әдісі.
-Балалар,
мен бүгін сендерге бірнеше билет алып келдім.Біз саяхатқа шығамыз.Қай қалаға
саяхаттайтынымызды сабақ барысында біле жатармыз.
–Қандай
қала атауларын білесіңдер? Оны қазір сөзжұмбақ шешу арқылы анықтаймыз.
|
Сөзжұмбақ
тақтаға беріледі. Оқушылар сөзжұмбақтың шешуін табады.Тақтамен жұмыс жасайды.
Астана
|
Үй
тапсырмасын сұрау
|
Өткенді
пысықтау. Жаттаған өлеңдерін сұрау. Құрастырған өлеңін жатқа айтқызу.
|
Қызығушылықты
ояту
|
Оқушыларға
Астана қаласы туралы бейнебаян көрсетіледі.
-Иә,
балалар сонымен қай қалаға саяхатқа шығамыз?
-Астанаға.
-Дұрыс
айтасыңдар, әуелі оқулықтарыңды ашып, Нұрперзент Домбайдың «Ей, Астана!»
өлеңімен таныс болайық.
|
Мағынаны
тану
|
Оқулықпен
жұмыс.
«Миға
шабуыл»әдісі
Мұғалім
автор жайлы қысқаша мәлімет береді.Н. Домбай ҚазҰУ –дің журналистика
факультетін 1980 жылы бітірген. Еңбек жолын бұрынғы Жезқазған облысы, Ұлытау
аудандық газетінде бастап облыстық»Жезқазған туында» жалғастырады. «Егемен
Қазақстанның» облыстық меншікті тілшісі, Жезқазған аймақтық «Мысты өңір»
газетінің бас редакторы болды. 2008 жылдан бастап республикалық «Ана тілі»
газетінде қызмет атқарды.Қазақстан Журналистер одағы сыйлығының лауреаты,
Журналистер арасында өткізілген байқаулардың жүлдегері. Жазушылар одағының
мүшесі, мәдениет қайраткері.Дарынды оқушылар «Астана» сөзінің әр
әрпіне теңеу жазады, 5 жол өлең құрастырады.Ынтасы төмен оқушылар
берілген тапсырмадағы сөздерді орын тәртібімен қойып, сөйлем құрастырады.
|
Тақтадан
мәлімет алады.
Өлеңді
іштей оқып шығады.
Мәнерлеп
оқиды.
Шумақпен
тізбектей оқиды.
Әр
шумақтың мағынасын ашады.
Сөзбен
суреттейді.
Сөздік
жұмыс
А-
С-
Т-
А-
Н-
А- әр
әріпке теңеу табады.
5 жол
өлең құрастырады.
1.Астана,
орналасқан, қаласы, Солтүстік, аймағында.
2.
Ғимараттар, салынып жатыр, әсем, зәулім, мұнда.
3.Астана,
айналды, іскерлік, мәдени орталыққа.
|
Сергіту
сәті
|
Интербелсенді
тақтада сергіту сәті көрсетіледі.
|
Оқушылар
қайталап қимылмен көрсетеді.
|
Ой
толғаныс
|
«Астанаға
саяхат»
Әр
аялдамаға тоқтап таныстырып өтемін. Және де әр аялдаманың тапсырмаларын беру,орындату.
1-аялдама
«Ақорда»
Қ.Р Президентінің резиденциясы.Ол Есіл өзенінің сол жақ жағалауына
орналасқан.Ғимарат ауданы 36720ш.м құрайды. Резиденция жанында ҚР Парламенті,
ҚР Үкімет үйі, ҚР Жоғарғы соты, ҚР министрліктер үйі орналасқан.
2-аялдама
«Астана-Бәйтерек» Астана қаласының сол жағалауында
«Астана-Бәйтерек» монументі орналасқан.Мұнда Өмір ағашы-Бәйтеректің көк
аспанға қарай самғауы көрініс тапқан.Бәйтерек ғимаратының биіктігі-97м.
Монументті салу идеясының авторы –ҚР Прзиденті Н.Ә.Назарбаев.
3-аялдама
Бейбітшілік және келісім сарайының желісін жалғастыратын сауда және
ойын-сауық орталығы.
200ш.м
аумақты алған кешен қаланың зәулім доминантына айналды. Оның қаңқасы ұсақ
тордан құралған зәулім шатыр ішінде ауданы100ш.м қалалық саябақ, дүкендер,
кино театрлар, концерт алаңы бар.
|
1 –
аялдама тапсырмасы:
Ребусты
шешу
2-
аялдама тапсырмасы:
«Қабырғаға
қарап оқу» стр- сы Тақтадағы суретті пайдаланып мәтін
құрастыру
3-аялдама
тапсырмасы:
«Кубизм»
әдісі
Сұрақтар
қойып, жауап алу
|
Үй
тапсырмасы
|
Альбом
жасату. А тобы өлеңді жаттайды. Б тобы өлеңді мәнерлеп оқып келеді.
|
Күнделіктеріне
жазады
|
Бағалау
|
Бағдаршам
көздері арқылы өзін-өзі бағалайды.
Смайликтер
арқылы кері байланысқа түседі.
|
|
|
|
|
|
|