Инфоурок / Классному руководителю / Конспекты / Фариза Оңғарсынованың "Оюлар" өлеңі
Обращаем Ваше внимание, что в соответствии с Федеральным законом N 273-ФЗ «Об образовании в Российской Федерации» в организациях, осуществляющих образовательную деятельность, организовывается обучение и воспитание обучающихся с ОВЗ как совместно с другими обучающимися, так и в отдельных классах или группах.

Педагогическая деятельность в соответствии с новым ФГОС требует от учителя наличия системы специальных знаний в области анатомии, физиологии, специальной психологии, дефектологии и социальной работы.

Только сейчас Вы можете пройти дистанционное обучение прямо на сайте "Инфоурок" со скидкой 40% по курсу повышения квалификации "Организация работы с обучающимися с ограниченными возможностями здоровья (ОВЗ)" (72 часа). По окончании курса Вы получите печатное удостоверение о повышении квалификации установленного образца (доставка удостоверения бесплатна).

Автор курса: Логинова Наталья Геннадьевна, кандидат педагогических наук, учитель высшей категории. Начало обучения новой группы: 27 сентября.

Подать заявку на этот курс    Смотреть список всех 216 курсов со скидкой 40%

Фариза Оңғарсынованың "Оюлар" өлеңі

библиотека
материалов

Баймағамбетова Рыскүл-Қызылорда облысы, Жаңақорған ауданы,

3 мектеп-интернатының тәрбиешісі.

Тақырыбы: Фариза Оңғарсынованың «Оюлар» өлеңі

Сабақтың мақсаты:

1. Ф.Оңғарсынованың өмірі мен шығармашылығымен таныстыру, мазмұны мен идеясын ашу;

2. Оқушылардың өз ойларын еркін жеткізе білу қабілеттерін дамыту, ойлау, есте сақтау қабілеттерін арттыру;

3. Қазақтың ұлттық нақыштарын қадірлеп, ұрпақтан-ұрпаққа дәріптеуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Әдіс тәсілі: Сын тұрғысынан ойлау, ДЖИГСО1,INSERT, түсіндіру, сұрақ-жауап.

Көрнекілігі: Интербелсенді тақта, ою-өрнек түрлері, ақын портреті.

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі

  2. Білімдерін тексеру

  1. Сұрақ-жауап

  1. Жаңа сабақ

  1. Қызығушылығын ояту

  2. Мағынаны тану

  3. Сөздікпен жұмыс

  1. Жаңа сабақты бекіту

  1. Топпен жұмыс

  2. Кестені толтыру

  1. Үй тапсырмасын беру

  1. «Оюлар» өлеңінің төрт шумағын жаттау

  2. Қазақтың ұлттық нақыштары

  1. Бағалау

Білімдерін тексеру:

  1. «Бауырлар» өлеңінің авторы кім?

  2. «Қозыкүрең» әңгімесі Қабдештің қандай повесінен алынған?

  3. «Мынау бір пырақ екен» деген сыншының сөзі қай шығармадан алынған?

  4. Т.Молдағалиев «Бауырлар» деп кімдерді айтып отыр?

  5. Қ.Жұмаділовтің қандай шығармаларын білесіңдер?

Жаңа сабақ

1.Қызығушылығын ояту

Фариза!

Фаризажан,Фариза қыз,

Өмірде ақындардың бәрі жалғыз.

Шыдай-шыдай ақыры жалығармыз,

Бірімізден біріміз арылармыз.

Біздерді де жоқтайтын жан болса егер,

Шаң басқан архивтерден табылармыз (М. Мақатаев)





Хронологиялық кесте

-1939 жылдың 5 желтоқсанында Гурьев облысы, Новобогат ауданына қарасты Манаш ауылында туған.

-1961 жылы Гурьев мемлекеттік педогогикалық институтының тіл-әдебиет факультетін бітіріп, Балықшы ауданының Еркіндала, Октьябрдің 40 жылдығы атындағы қазақ мектебінде ұстаздық еткен.

-1966-1968 жж. Гурьев облыстық «Комунистік еңбек » газетінің партия тұрмысы бөлімінде әдеби қызметкер.

- 1968-1970жж. Республикалық «Лениншіл жас» газетінің Ақтөбе, Гурьев, Орал облыстары бойынша меншікті тілшісі қызметін атқарған.

-1970-1978 жж. Республикалық «Қазақстан пионері» газетінің бас редакторы, 1978 жылы желтоқсаннан «Пионер »журналының бас редокторы.

-Алғашқы өлеңдері баспасөз беттерінде 1958 жылдан бастап шыққан.Әржылдары 20-дан астам өлең жинақтары, очерктері,таңдамалы шығармалары, «Біздің Камшат» повесі, аудармалары «Жазушы», «Жалын», «Молодая гвордия» баспаларынан жарық көрді.

Шығармалары:

  1. «Жүрек сенсің» өлеңі

  2. «Сырласу немесе ақын әйелдің анасымен диалогы» атты поэмасы

  3. «Үйім-менің Отаным», «Маңғыстау монологтары», «Революция және мен» өлеңдері

  4. «Біздің Кәмшат» повесі


Оюлар

Түрін –ай текеметтің! Асыл қандай!

Үңілдім үнсіз ғана басымды алмай

«Келе ғой, қошақаным, өзіме!» деп,

Әжем кеп сипағандай шашымнан жай.


Күйімді кешсендер-ау сол беттегі,

Тұрғандай ана көңі тербеп мені.

Жан бітіп жайраңдады жан-жағымнан

Қазақтың қошқар мүйіз өрнектері


Сөздікпен жұмыс


Желбау- ........................................................

Басқұр-...........................................................

Тарамыс-.......................................................

Тұскиіз-.........................................................



Топтық жұмыс

  1. Қошқар мүйіз. Әдемі сөз тіркестерін пайдалана отырып әңгіме құрастырамыз.

  2. Сынық мүйіз. Бес жолды өлең құрастырамыз.

  3. Қос мүйіз. Оюлардың суретін салайық.

  4. Сырға мүйіз. Қағаздан ою оямыз


Кестені толтыру


Білемін

Жаңа білдім

Білмеймін

Түсінбедім?






Тіке жауап тесті

  1. Фаризаға жан сырын айтып, өлең жазған ақын.

  2. Ақын «Оюлар» өлеңі арқылы нені айтқысы келді?

  3. Қазақ халқының өнерге сүйіспеншілігін өз үйіңнен, ауыл аймағыңнан аңғардың ба?

  4. 1967 жылы Фаризаның қандай атпен тұңғыш жыр жинағы шықты?

  5. Желбау, басқұр, текемет деген не?


Үй тапсырмасы:


-«Оюлар» өлеңінің төрт шумағын жаттау;

- Қазақтың ұлттық нақыштары туралы іздену;



Самые низкие цены на курсы переподготовки

Специально для учителей, воспитателей и других работников системы образования действуют 50% скидки при обучении на курсах профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца с присвоением квалификации (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок", но в дипломе форма обучения не указывается.

Начало обучения ближайшей группы: 27 сентября. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (10% в начале обучения и 90% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru
