Предпросмотр материала:
Жанна Манатовна Жаксымбетова
Учитель начальных классов
Малайсаринская СОШ
Майский район, Павлодарская область
Казахстан
Сынып:3 «а»
Тақырып: Фигураның ауданы. Ауданды өлшеу. Квадрат сантиметр
Мақсаты:фигураның ауданы туралы түсінік беру. Фигуралардың ауданын салыстыру және өлшеу тәсілдерімен таныстыру. Көбейту кестесі туралы білімдерін бекіту.Есептеу дағдыларын жетілдіру. Логикалық ойлауын, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Таза, әдемі жазуға тәрбиелеу.
Әдіс-тәсіл:сұрақ-жауап, қайталау сұрақтар, өздік, топтық, салыстыру.
Технология: дамыта оқыту
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі: психологиялық көңіл-күй.
Саған есеп үйреткен,
Пәнге қара құрметпен.
Сандарды тура табатын,
Қиын, әрі қызықты
Математика болатын!
ІІ.Үй жұмысын тексеру :№4. Есепті шығар.
Шарты:
Үлкен-4
Кіші-6
Тең бөліп-5 ағашқа
Әр ағашта нешеу-? Ш: (4+6):5=2
Жауабы:әр ағашта 2 тиін
ІІІ.Тірек білім, білік , дағдыларын тексеру. /жұптық/
Сәйкестендеру:геометриялық фигураның атауын мен тұжырыммен.

4
бұрышы бар көпбұрыш шеңбер
![]()
Қарама-қарсы
қабырғалары тең төртбұрыш үшбұрыш
Барлық
қабырғалары тең көпбұрыш тік төртбұрыш
Үш бұрышы бар көпбұрыш төртбұрыш
Бұрыштары жоқ фигура шаршы
ІҮ.Жаңа материалмен жұмыс.
1.Тақтаға геометриялық фигуралар-дөңгелектер, үшбұрыштар, төртбұрыштар, шаршылар, тіктөртбұрыштар ілінеді. Балаларға ең үлкен және ең кіші фигураларды алуды сұралады:
-фигуралардың көлемі /үлкен, кіші/ туралы айтқанда олардың несі салыстырылады? /ауданы/
Үлкен фигураның үстінен кіші фигураны беттестіру ұсынылады. Дәлелдеу қызыл түсті фигураның ауданы көк түсті фигураның ауданынан кіші екенін.
/беттестіріп қойғанда көк тіктөртбұрыш қызыл тіктөртбұрыштың ауданының ішіне сыйып кетті, яғни көк фигураның ауданы қызыл фигураның ауданынан үлкен./
№1.а/ 1
см-ұзындықтың бірлігі. Кесіндінің ұзындығы 6 см. Кесіндінің ұзындығын қалай
өлшейді? Түсіндір.
1 см 6 см
1 см2-ауданның бірлігі. Жолақтың ауданы 6 см2 /квадрат сантиметр/. Фигураның ауданың қалай өлшейді? Түсіндір.
Ауданды табу үшін фигураның енін ұзындығына көбейтеді.
Ауданның формуласы:S =a * b
ә/суреттегі әр кесіндіде 1 см неше рет бар? Әрбір кесіндінің ұзындығы неге тең? Ұзындықтары бірдей кесінділер бар ма?
б/ суреттегі фигуралардың әрқайсысында 1 см2 неше рет бар? Әрбір фигураның ауданы неге тең? Аудандары бірдей фигуралар тап?
S =3 см * 4 см S =3 см * 3 см
S =12 см2 S =9 см2
№2.Есепті шешу, салыстыру.
Әр балада-5 асық 52 к.-10 б. Тең бөлді
6 балада-? асық Әр бала неше кітап-? Қалды-?
5*6=30 52:10=5 /қалд.2/
ІҮ.Сергіту сәті:
Ү.Бекіту:
№4. Кесіндінің жартысы неше см ? төрттен бір бөлігі ше?
№5.Кестені толтыр.
|
Көбейткіш |
3 |
|
5 |
10 |
|
9 |
4 |
3 |
6 |
|
|
Көбейткіш |
1 |
4 |
|
6 |
7 |
0 |
|
9 |
24 |
7 |
|
Көбейтіндінің мәні |
|
0 |
45 |
|
35 |
|
36 |
|
|
21 |
ҮІ.Қорытынды:тақырып бойынша тест алу
ҮІІ.Рефлексия:
-не білдін??
-не қайталадын?
ҮІІІ.Үй жұмысы: №3, 7 97-98 бет
ІХ.Бағалау.
Жанна Манатовна Жаксымбетова
Учитель начальных классов
Малайсаринская СОШ
Майский район, Павлодарская область
Казахстан
Сынып:3 «а»
Тақырып: Фигураның ауданы. Ауданды өлшеу. Квадрат сантиметр
Мақсаты:фигураның ауданы туралы түсінік беру. Фигуралардың ауданын салыстыру және өлшеу тәсілдерімен таныстыру. Көбейту кестесі туралы білімдерін бекіту.Есептеу дағдыларын жетілдіру. Логикалық ойлауын, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Таза, әдемі жазуға тәрбиелеу.
Әдіс-тәсіл:сұрақ-жауап, қайталау сұрақтар, өздік, топтық, салыстыру.
Технология: дамыта оқыту
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі: психологиялық көңіл-күй.
Саған есеп үйреткен,
Пәнге қара құрметпен.
Сандарды тура табатын,
Қиын, әрі қызықты
Математика болатын!
ІІ.Үй жұмысын тексеру :№4. Есепті шығар.
Шарты:
Үлкен-4
Кіші-6
Тең бөліп-5 ағашқа
Әр ағашта нешеу-? Ш: (4+6):5=2
Жауабы:әр ағашта 2 тиін
ІІІ.Тірек білім, білік , дағдыларын тексеру. /жұптық/
Сәйкестендеру:геометриялық фигураның атауын мен тұжырыммен.
4 бұрышы бар көпбұрыш шеңбер
Қарама-қарсы қабырғалары тең төртбұрыш үшбұрыш
Барлық қабырғалары тең көпбұрыш тік төртбұрыш
Үш бұрышы бар көпбұрыш төртбұрыш
Бұрыштары жоқ фигура шаршы
ІҮ.Жаңа материалмен жұмыс.
1.Тақтаға геометриялық фигуралар-дөңгелектер, үшбұрыштар, төртбұрыштар, шаршылар, тіктөртбұрыштар ілінеді. Балаларға ең үлкен және ең кіші фигураларды алуды сұралады:
-фигуралардың көлемі /үлкен, кіші/ туралы айтқанда олардың несі салыстырылады? /ауданы/
Үлкен фигураның үстінен кіші фигураны беттестіру ұсынылады. Дәлелдеу қызыл түсті фигураның ауданы көк түсті фигураның ауданынан кіші екенін.
/беттестіріп қойғанда көк тіктөртбұрыш қызыл тіктөртбұрыштың ауданының ішіне сыйып кетті, яғни көк фигураның ауданы қызыл фигураның ауданынан үлкен./
№1.а/ 1 см-ұзындықтың бірлігі. Кесіндінің ұзындығы 6 см. Кесіндінің ұзындығын қалай өлшейді? Түсіндір.
1 см 6 см
1 см2-ауданның бірлігі. Жолақтың ауданы 6 см2 /квадрат сантиметр/. Фигураның ауданың қалай өлшейді? Түсіндір.
Ауданды табу үшін фигураның енін ұзындығына көбейтеді.
Ауданның формуласы:S =a * b
ә/суреттегі әр кесіндіде 1 см неше рет бар? Әрбір кесіндінің ұзындығы неге тең? Ұзындықтары бірдей кесінділер бар ма?
б/ суреттегі фигуралардың әрқайсысында 1 см2 неше рет бар? Әрбір фигураның ауданы неге тең? Аудандары бірдей фигуралар тап?
S =3 см * 4 см S =3 см * 3 см
S =12 см2 S =9 см2
№2.Есепті шешу, салыстыру.
Әр балада-5 асық 52 к.-10 б. Тең бөлді
6 балада-? асық Әр бала неше кітап-? Қалды-?
5*6=30 52:10=5 /қалд.2/
ІҮ.Сергіту сәті:
Ү.Бекіту:
№4. Кесіндінің жартысы неше см ? төрттен бір бөлігі ше?
№5.Кестені толтыр.
Көбейткіш
3
5
10
9
4
3
6
Көбейткіш
1
4
6
7
0
9
24
7
Көбейтіндінің мәні
0
45
35
36
21
ҮІ.Қорытынды:тақырып бойынша тест алу
ҮІІ.Рефлексия:
-не білдін??
-не қайталадын?
ҮІІІ.Үй жұмысы: №3, 7 97-98 бет
ІХ.Бағалау.
Жанна Манатовна Жаксымбетова
Учитель начальных классов
Малайсаринская СОШ
Майский район, Павлодарская область
Казахстан
Сынып:3 «а»
Тақырып: Фигураның ауданы. Ауданды өлшеу. Квадрат сантиметр
Мақсаты:фигураның ауданы туралы түсінік беру. Фигуралардың ауданын салыстыру және өлшеу тәсілдерімен таныстыру. Көбейту кестесі туралы білімдерін бекіту.Есептеу дағдыларын жетілдіру. Логикалық ойлауын, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Таза, әдемі жазуға тәрбиелеу.
Әдіс-тәсіл:сұрақ-жауап, қайталау сұрақтар, өздік, топтық, салыстыру.
Технология: дамыта оқыту
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі: психологиялық көңіл-күй.
Саған есеп үйреткен,
Пәнге қара құрметпен.
Сандарды тура табатын,
Қиын, әрі қызықты
Математика болатын!
ІІ.Үй жұмысын тексеру :№4. Есепті шығар.
Шарты:
Үлкен-4
Кіші-6
Тең бөліп-5 ағашқа
Әр ағашта нешеу-? Ш: (4+6):5=2
Жауабы:әр ағашта 2 тиін
ІІІ.Тірек білім, білік , дағдыларын тексеру. /жұптық/
Сәйкестендеру:геометриялық фигураның атауын мен тұжырыммен.
4 бұрышы бар көпбұрыш шеңбер
Қарама-қарсы қабырғалары тең төртбұрыш үшбұрыш
Барлық қабырғалары тең көпбұрыш тік төртбұрыш
Үш бұрышы бар көпбұрыш төртбұрыш
Бұрыштары жоқ фигура шаршы
ІҮ.Жаңа материалмен жұмыс.
1.Тақтаға геометриялық фигуралар-дөңгелектер, үшбұрыштар, төртбұрыштар, шаршылар, тіктөртбұрыштар ілінеді. Балаларға ең үлкен және ең кіші фигураларды алуды сұралады:
-фигуралардың көлемі /үлкен, кіші/ туралы айтқанда олардың несі салыстырылады? /ауданы/
Үлкен фигураның үстінен кіші фигураны беттестіру ұсынылады. Дәлелдеу қызыл түсті фигураның ауданы көк түсті фигураның ауданынан кіші екенін.
/беттестіріп қойғанда көк тіктөртбұрыш қызыл тіктөртбұрыштың ауданының ішіне сыйып кетті, яғни көк фигураның ауданы қызыл фигураның ауданынан үлкен./
№1.а/ 1 см-ұзындықтың бірлігі. Кесіндінің ұзындығы 6 см. Кесіндінің ұзындығын қалай өлшейді? Түсіндір.
1 см 6 см
1 см2-ауданның бірлігі. Жолақтың ауданы 6 см2 /квадрат сантиметр/. Фигураның ауданың қалай өлшейді? Түсіндір.
Ауданды табу үшін фигураның енін ұзындығына көбейтеді.
Ауданның формуласы:S =a * b
ә/суреттегі әр кесіндіде 1 см неше рет бар? Әрбір кесіндінің ұзындығы неге тең? Ұзындықтары бірдей кесінділер бар ма?
б/ суреттегі фигуралардың әрқайсысында 1 см2 неше рет бар? Әрбір фигураның ауданы неге тең? Аудандары бірдей фигуралар тап?
S =3 см * 4 см S =3 см * 3 см
S =12 см2 S =9 см2
№2.Есепті шешу, салыстыру.
Әр балада-5 асық 52 к.-10 б. Тең бөлді
6 балада-? асық Әр бала неше кітап-? Қалды-?
5*6=30 52:10=5 /қалд.2/
ІҮ.Сергіту сәті:
Ү.Бекіту:
№4. Кесіндінің жартысы неше см ? төрттен бір бөлігі ше?
№5.Кестені толтыр.
Көбейткіш
3
5
10
9
4
3
6
Көбейткіш
1
4
6
7
0
9
24
7
Көбейтіндінің мәні
0
45
35
36
21
ҮІ.Қорытынды:тақырып бойынша тест алу
ҮІІ.Рефлексия:
-не білдін??
-не қайталадын?
ҮІІІ.Үй жұмысы: №3, 7 97-98 бет
ІХ.Бағалау.
Профессия: Тьютор
В каталоге 6 990 курсов по разным направлениям