Сынып:10 А
Сабақ тақырыбы: §§5.7. 5.8 . Термодинамиканың бірінші заңын
изороцестерге қолдану.
Сабақ мақсаты:
Білімділік: Изопроцестер туралы түсінік қалыптастыруды әрі қарай жалғастыру, термодинамиканың бірінші заңын изопроцестерге қолдану, заттың жылу сыйымдылығының өтіп жатқан процестерге тәуелділігі туралы түсінікті оқушылардың өздігінше қалыптастыруына бағыттау.
Дамытушылық: Оқушылардың жеке ой қабілеттерін дамыту, белсенділік пен қызығушылықтарын арттыру.
Тәрбиелік: Оқушылардың ғылыми дүниетанымын қалыптастыру, жауапкершілікке, тиянақтылыққа, еңбекқорлыққа тәрбиелеу.
Сабақ әдісі: сұрақ-жауап, баяндау.
Сабақ түрі: аралас
Сабаққа керекті құралдар: интерактивті тақта, электронды оқулық.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
А) Оқушыларды түгендеу. Топқа бөлу. Топтарға атау беру: «Идеал газ», «Изопроцестер», «Термодинамикадағы жұмыс.»
ә) сабақтың мақсатын хабарлау. Оқушыларға бағалау парағын тарату
Дұрыс жауап, жақсы қатысқаны-1 ұпай
Толық емес -0,5 ұпай
Жауап жоқ немесе қатыспады-0 ұпай
ІІ. Үйге берілген тапсырмалардың орындалуын тексеру.
А) Жазылған формулалар мен изопроцестерді шапшаң айтып үлгіруі керек.
Ә) «Ой қозғау». Өткен тақырып бойынша сұрақтар қойылады.
Меншікті жылусыйымдылығы дегеніміз не?
Жылу мөлшері дегеніміз не?
Жылусыйымдылығының өлшем бірлігі қандай?
Термодинамикадағы энергияның айналу және сақталу заңы?
Дэвидің жүргізген тәжірибелерінен кейін қандай қорытындылар жасалды?
Джоульдің тәжірибелерінің жылу табиғатын зерттеудегі рөлі қандай?
Майердің жылулық құбылыстарды зерттеуге сіңірген еңбектері қандай?
Жаңа сабаққа кіріспе.
Әр топ,өз атауларын (тақырыптарын қорғайды.) Дайындалу+ қорғау: 2,5 мин.
ІІІ. Жаңа сабақты меңгеру.
Изохоралық процесс.
Изохоралық процесс кезінде газға берілетін энергия:
Тұрақты көлемдегі газдың меншікті жылу сыйымдылығы:
Изохоралық процесс кезіндегі берілген жылу мөлшері:
Бір атомды идеал газ үшін:
Изобаралық процесс.
Изобаралық процесс үшін термодинамиканың бірініш заңы:
Изобаралық процесс кезіндегі берілген жылу мөлшері:
Бір атомды идеал газдың меншікті жылу сыйымдылығы:
Сонда изобаралық процесс кезінде берілген жылу мөлшері:
Екі атомды идеал газбен жұмыс істесек:
Изотермиялық процесс.
Изотермиялық процесс үшін термодинамиканың бірінші заңы:
Газдың осы процестегі жылу сыйымдылығы шексіздікке тең.
Идеал газдың изобаралық және изохоралық процестеріндегі меншікті жылу сыйымдылықтарының арасындағы байланыс:
-тұрақты қысым кезіндегі мольдік жылу сыйымдылық.
-тұрақты көлем кезіндегі мольдік жылу сыйымдылық.
-Майер формуласы.
ІV. Есептер шығару.
№1. 127 0С температурадағы массасы 4г гелийдің ішкі энергиясы неге тең? (М(Не)=4*10-3 кг/моль)
№2. Бір атомды идеал газдың 2 молін 50 К-ге қыздырған. Газдың ішкі энергиясының өзгерісі? (R=8,31 Дж/моль )
№3. Молекулаларының саны 1028 бір атомды идеал газдың температурасы 73°С-дан 127°С -ға дейін артқанда ішкі энергиясының өзгерісі неге тең?
№4. 500 г темір кесегін -100С-тан +100С-қа дейін қыздыру үшін қажетті жылу мөлшері (темірдің меншікті жылу сыйымдылығы 780Дж/кг0С)
№5. Газдың 800 молін 500 К-ге изобаралық қыздырған. Газдың жұмысын анықтаңыз? (R=8,31 Дж/моль )
№6. Массасы 4 кг гелийді 100 К-ге изохоралы қыздыру үшін қажетті жылу мөлшерін және газдың жұмысын анықтаңыз? ( М=4*10-3 кг /моль);
V. Қорытындылау. &57,11 жаттығу 14-16.
Оқушылар «Кері байланыс» тақтасына ойларын білдіреді.
VIІ.Бағалау.
Бағалау парағы. Физика. Сынып 10 А Оқушы._________________________
«Шеңберден шығу»
Ой қозғау
Ойын
Топпен жұмыс
«Ыстық орындық» тақтада орындау
Есептер шығару тақтада(ауызша)
Есептер шығару (дәптерде)
Семантикалық картамен жұмыс
Қорытынды баға:___________
Дұрыс жауап, жақсы қатысқаны-1 ұпай
Толық емес -0,5 ұпай
Жауап жоқ немесе қатыспады-0 ұпай
Ұпай бойынша бағалау
№
Ұпай саны
Баға
1
14-17 ұпай
«5»
2
11-13,5
«4»
3
7,5-10,5
«3»
VIІІ.Үйге тапсырма: §§5.7. 5.8 .11-жаттығу. №14, №15, №16.
Бағалау парағы. Физика. Сынып 10 А Оқушы._________________________
«Шеңберден шығу»
Ой қозғау
Ойын
Топпен жұмыс
«Ыстық орындық» тақтада орындау
Есептер шығару тақтада(ауызша)
Есептер шығару (дәптерде)
Семантикалық картамен жұмыс
Жалпы ұпай
Қорытынды баға:___________
Дұрыс жауап, жақсы қатысқаны-1 ұпай
Толық емес -0,5 ұпай
Жауап жоқ немесе қатыспады-0 ұпай
Ұпай бойынша бағалау
№
Ұпай саны
Баға
1
14-17 ұпай
«5»
2
11-13,5
«4»
3
7,5-10,5
«3»
Бағалау парағы. Физика. Сынып 10 А Оқушы._________________________
«Шеңберден шығу»
Ой қозғау
Ойын
Топпен жұмыс
«Ыстық орындық» тақтада орындау
Есептер шығару тақтада(ауызша)
Есептер шығару (дәптерде)
Семантикалық картамен жұмыс
Жалпы ұпай
Қорытынды баға:___________
Дұрыс жауап, жақсы қатысқаны-1 ұпай
Толық емес -0,5 ұпай
Жауап жоқ немесе қатыспады-0 ұпай
Ұпай бойынша бағалау
№
Ұпай саны
Баға
1
14-17 ұпай
«5»
2
11-13,5
«4»
3
7,5-10,5
«3»