Инфоурок / Математика / Другие методич. материалы / «Функцияның ең үлкен және ең кіші мәнін табу».Ашық сабақ.10 сынып.

«Функцияның ең үлкен және ең кіші мәнін табу».Ашық сабақ.10 сынып.

Напоминаем, что в соответствии с профстандартом педагога (утверждён Приказом Минтруда России), если у Вас нет соответствующего преподаваемому предмету образования, то Вам необходимо пройти профессиональную переподготовку по профилю педагогической деятельности. Сделать это Вы можете дистанционно на сайте проекта "Инфоурок" и получить диплом с присвоением квалификации уже через 2 месяца!

Только сейчас действует СКИДКА 50% для всех педагогов на все 111 курсов профессиональной переподготовки! Доступна рассрочка с первым взносом всего 10%, при этом цена курса не увеличивается из-за использования рассрочки!

ВЫБРАТЬ КУРС И ПОДАТЬ ЗАЯВКУ
библиотека
материалов

Сабақтың тақырыбы: Функцияның ең үлкен және ең кіші мәнін табу

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Берілген аралықтағы функцияның ең үлкен және ең кіші мәндерін табу алгоритмімен таныстырып, оған есептер шығаруға қолдануды үйрету.

Дамытушылық: Оқушының танымдық қабілетін жаңа технологияларды пайдалана отырып дамыту, оқушылардың дамыған, белсенділігін арттыру және өздігінен жұмыс істеу дағдыларын қалптастыру, логикалық ой-өрісін дамыту.

Тәрбиелік: Өз бетімен дами алатын, өмірдің қиндықтарына төзе білетін білімді оқушы тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту.

Сабақтың типі: Біліктілік пен дағдыны игеру және қалыптастыру сабағы.

Сабақтың көрнекілігі: Тірек сызбалар, сәйкестендіру кестелері, интерактивті тақта, ҰБТ-ға дайындаудың әдістемелік құралы.

Сабақ барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі.

2. Үй тапсырмасын тексеру. Өткен тақырыпты: «функцияны туындының көмегімен зерттеу» алгоритмін сәйкестендіру кестесі арқылы дұрыс орындалуын тексеру.

р/с

Алгоритм

Жауабы

1

Кесте құру

1

2

Таңба тұрақтылық аралығын табу

2

3

Функцияның жұп, тақ және периодты екенін анықтау

3

4

Функцияның анықталу облысын табу

4

5

Функцияның графигінің координаталар осьтерімен қиылысу нүктелерін анықтау

5

6

Функцияның графигін салу

6

7

Өсу және кему аралықтарын, экстремумдарын табу

7

3. Жаңа сабақ. Тірек схемасы арқылы түсіндіріледі.

hello_html_4b1296bb.gif функциясының [a;b] кесіндісіндегі ең үлкен және ең кіші мәндерін табу алгоритмі:

1) hello_html_76a8439a.gif функциясының туындысын табу

2) hello_html_m4df1aee5.gif теңдеуін шешіп, сандық нүктелерін анықтау.

3) Осы кесіндіге тиісті сандық нүктелерін анықтау.

4) Кесіндінің шеткі нүктелеріндегі және осы аралыққа тиісті сандық нүктелеріндегі функциясының мәнін есептеу.

5) Функциясының табылған мәндерін салыстыра отырып, оның ең үлкен және ең кіші мәндерін анықтаймыз.

Мысал: I hello_html_m28250dab.gif [-1;1] кесіндісіндегі ең үлкен және ең кіші мәндерін табыңдар.

  1. Функциясының туындысын табу, hello_html_m7440bcf8.gif

  2. hello_html_m4df1aee5.gif теңдеуін шешеміз, сонда


  1. Cандық нүктелердің берілген кесіндіге тиісті болатынын анықтаймыз:

hello_html_2dca9398.gif

  1. Енді функцияның hello_html_m62c3aaa1.gifнүктелеріндегі мәндерін есептейміз:

hello_html_m388970e1.gif

hello_html_m6cfbe2f0.gif

hello_html_2f53885c.gif

Сонымен, hello_html_6fa202a2.gif hello_html_m48aa9638.gif hello_html_34514fef.gif, hello_html_m318337fa.gif функцияның ең кіші мәні hello_html_748539ad.gif, ал функцияның ең үлкен мәні hello_html_m318337fa.gif

II. 9 санын олардың көбейтіндісі ең үлкен болатындай екі қосылғышқа жіктеңдер.

x+y=9 hello_html_m9197e0e.gif

Ең үлкені xy

, hello_html_15ded09d.gif

Қосылғыштар: hello_html_m78d0b3f8.gif

III. hello_html_m72e3ca88.gif функциясының hello_html_4fc5e5fa.gif кесіндісіндегі ең үлкен және ең кіші мәндерін табыңдар.

  1. Функциясының туындысын табамыз: hello_html_m246c7122.gif

  2. hello_html_m4df1aee5.gif теңдеуін шешеміз, сонда hello_html_7a631fcf.gif

hello_html_254591bd.gif

hello_html_3fa285ed.gif

n=0, x=0 hello_html_m61ea5db9.gif

hello_html_5d660c69.gif

  1. Cандық нүктелердің берілген кесіндіге тиісті болатынын анықтаймыз: hello_html_m5a2a3e83.gif

  2. Енді функцияның hello_html_m4383426b.gif нүктелеріндегі мәндерін есептейміз.

hello_html_2f579ea8.gif

hello_html_2515e6d.gif

hello_html_md2fd345.gif

  1. Сонымен, hello_html_m2848329f.gif, hello_html_m48a29c7e.gif, hello_html_75cffc75.gif

  2. функцияның ең кіші мәні hello_html_75cffc75.gif, ал функцияның ең үлкен мәні hello_html_38508d4c.gif


Бекіту. Миға шабуыл.

Деңгейлік тапсырмалар. Оқулықтағы есептерді шығару.

А – деңгейі

300, №306

В – деңгейі

309

4. Қорытындылау. Бағалау.

Сәйкестендіру кестесі арқылы функцияның берілген кесіндідегі ең үлкен және ең кіші мәнін табу алгоритмін ретімен қою.

р/с

Алгоритм

Жауабы

1

Функциясының табылған мәндерін салыстыра отырып, оның ең үлкен және ең кіші мәндерін анықтаймыз.

1

2

Кесіндінің шеткі нүктелеріндегі және осы аралыққа тиісті сандық нүктелеріндегі функциясының мәнін есептеу.

2

3

hello_html_m4df1aee5.gif теңдеуін шешіп, сандық нүктелерін анықтау.

3

4

Осы кесіндіге тиісті сандық нүктелерін анықтау.

4

5

hello_html_76a8439a.gif функциясының туындысын табу

5


5. Үйге тапсырма: 304(ә), №307
