Класс 4
Дата:
10.01.22
Тема: Эти
забавные животные!
Цель:
1.
Введение новых
лексических единиц по теме «Животные» и их первичное закрепление в устной и
письменной речи.
2.
Создание условий для
совершенствования грамматических навыков.
3.
Воспитание трепетного
отношения к животным.
4.
Технологии: коммуникативная, проектная.
Методы: наглядные, поисковые, беседа, интерактивный.
Формы работы: фронтальная работа, групповая и
индивидуальная работа.
Оснащение: демонстрационный
ПК, мультимедиа проектор, экран.
Ход урока
1. Организационный этап, знакомство
с учениками
- Good morning, boys and girls!
- I am glad to see you. Are you ready?
- Very well! Sit down, please!
- How are you today?
- I am your new English teacher. Let's get
acquainted.
Игра на знакомство «Stars facts»
- I'll draw the sun on the board. and on
every ray of it I will write some facts about me.
- Your task is to guess what these
facts are. You can ask me questions, I will answer you.
- Now you have to draw the sun with some facts about you, and
we will guess.
- What day is it today?
- What date is it today?
- What season is it now?
- What is your favorite season?
- I love winter because we can skate, ski, play
snowballs and make a snowman
- What’s the weather like today?
- How many lessons do you have today? what are
these lessons?
- Let’s
start our lesson.
2. Фонетическая разминка
Отработка
звука [w]
Why do you cry Willy,
Why do you cry?
Why Willy, why Willy?
Why
willy, why?
Учащиеся читают скороговорку
хором, затем индивидуально.
3. Введение новых лексических единиц
Просмотр видео https://www.youtube.com/watch?v=CA6Mofzh7jo
Teacher: What is it about?
(Учащиеся вместе с учителем определяют тему и
цели урока, повторяют материал по теме
«Животные»). - Как вы думаете, о чем мы с вами будем сегодня говорить на
уроке? (ребята
предлагают
свои варианты темы урока)
- Вы
оказались очень близки к истине!
- The
topic of our today’s lesson is
Funny Animals!
- Tell me please what animals you know.
Учащиеся вспоминают изученные
слова.
-Today we will speak about zoo animals.
Look at the board and listen to me attentively.
New words:
Giraffe-жираф-|dʒəˈræf|
Monkey-обезьяна-[ˈmʌŋkɪ]
Dolphin-дельфин-[ˈdɒlfɪn]
Seal-тюлень-[siːl]
Lizard-ящерица-[ˈlɪzəd]
Whale-кит-weɪl
Hippo-бегемот,гиппопотам-[ˈhɪpəʊ]
Сrocodile-крокодил-[ˈkrɒkədaɪl]
-Copy out the words in your
vocabularies.
4. Активизация лексических навыков в устной речи
-Open your books page 58
ex.1. Let’s read a poem about zoo animals. First listen to me and repeat.
Учитель читает стихотворение
вслух, затем учащиеся читают по очереди и переводят предложения.
-Find the adjectives, which describe the
animals. (tall, silly, clever, etc)
-Answer the questions:
1) Which animal is eating from a tree?
2) What is laughing at me?
3) What animal is swimming in the sea?
4) What animal is clapping one, two,
three?
5) What animal is sitting in the sun?
6) What animal is having lots of fun?
7) What animal is crying on its own?
5. Физминутка
6. Тренировка навыков письменной речи
Работа над
проектом. Работа в группах по 4 человека. Учитель раздает картинки с животными
и карточки со словами. Задание: Составить небольшой текст и выбрать животное ,о ком
составлен текст.
This is a monkey. It
likes banana. It can jump.и т д
Каждая группа
представляет свое животное.
7. Закрепление,
подведение итогов
- Well done!
Let’s revise what we know about animals.
I’ll
read some sentences about animals and you should agree or disagree.
A
giraffe lives in Africa. It has got a long neck. +
A
kangaroo has got strong wings and can fly in the sky. -
A
monkey is a very funny animal. +
A
dolphin can’t swim and dive well -
A
crocodile has got big teeth and a big tail. +
Подводим итоги,вспоминаем цель урока и что
было достигнуто.
Do you like the lesson?
Your homework for the next lesson is to learn new
words by heart.
The lesson is over. Goodbye.