Сабақ №55
Пәні: Химия.
Сынып: 8 сынып.
Күні: 2.04.16.
Сабақтың тақырыбы:
Галогендер және олардың
маңызды қосылыстары.
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға галогендер-фтор, хлор, иод, бромның
таби
ғатта кездесуі, алу
жолдары, физикалық және химиялық қасиеттері, маңызды
қосылыстары туралы
білім қалыптастыру, галогендердің медицинадағы маңы
зын түсіндіру,
ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже:
А. Оқушыларда
галоген, оның маңызды қосылыстары туралы дағды қалыпта-
сады.
Ә, Шығармашылық
тапсырмалар арқылы баланың шапшаң ойлау қабілеті да-
Миды.
Б. Галогендер,
олардың қосылыстарының медицинадағы маңызын біледі. Сто
ға машықтанады.
Сабақтың типі: жаңа тақырыпдты меңгерту сабағы.
Сабақтың түрі: аралас.
Сабаққа
кіріктірілген модуль: АКТ,
СТО, ОҮБжОБ.
Бағалау: ӨӨБ, ОБ.
Деректер: тақта, стикерлер, смаилик, бағалау парақшасы.
Әдіс-тәсілдер: «Миға шабуыл», «Кім алғыр» әдісі, Кубизм
әдісі, Кері байла-
ныс, Семантикалық
карта.
Сабақтың барысы
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Ұйымдастыру
кезеңі 2мин
Ынтымақтастық
атмосферасын
қалыптастыру
|
А.Оқушылар назарын сабаққа аударту,
психологиялық ахуал туғызу.
Ә. Түстер арқылы топтарға бөлу.
|
Психологиялық ахуал.
Топқа бөліну.
|
Үй тапсырмасын
тексеру 10мин.
«миға шабуыл»
|
Үй тапсырмасы бойынша сұрақтар
беру. Карточка тарату.
А. Натрий, табиғатта таралуы
Ә. Натрийдің физикалық, химиялық
қасиеттері.
Б. Натрийдің атом құрылысы,қосы-
лыстары .
|
Мұғалім берген
Тапсырманы орын- дау. Әр топ өз білгендерін
СТО арқылы нақты дә-
лелдермен жауап береді. Карточка-
мен жұмыс..
|
«Кім алғыр» әдісі
5мин
|
Жаңа сабақты бастамас бұрын оқу- шыларға ой
қозғау мақсатында өткен
тақырыпты еске түсіруге байланысты
бірнеше сұрақтар дайындау.
А. Сілтілік металдар
Ә. С. м. тотықсыздандырғыштық қаси
еті.
Б. Натрийдің табиғи
қосылысы- нат-
рий хлоридінің NaCL-нің адам үшін
маңызы қандай?
В. «Галит» деген не, ол қалай пайда
болады?
|
Оқушылардың мұндағы мақсаты сұрақтарға жауап
беріп, өз ой пікір
лерімен санаса бі- лу.
|
Мағынаны тану
Жаңа сабақ
Оқулықпен жұмыс
15мин.
Кубизм әдісі 4мин
Семантикалық карта 4мин
|
Жаңа тақырыпты топтарға бөліп оқу-
ға тапсырма беремін:
1топқа:
Галогендердің атом құрылысы, таби-
ғатта таралуы, алынуы.
2топқа:
Галогендердің қасиетт. , қолданылуы.
3топқа:
Хлорсутек. Тұз қышқылы.
Әр топқа кубикте жазылған сұрақтар
беру:
1топқа:
Фторды алғаш рет қай ғалым ашқан?
Оның организмде маңызы қандай?
2топқа:
Хлор қайда қолданылады?
3топқа:
Иодты қай химик ашты? Иодтың ор-
ганизмдегі және медицинадағы маңы
зы қандай?
|
Оқушылар мәтінді оқып, әр топ
сұрақтар бойынша
өз ойларын ортаға салып,талқылайды.
Кубиктегі сұрақтар
ға жауап беру.
|
Бағалау 2мин
Үйге тапсырма 1мин
Кері байланыс
2мин
|
|
|
Семантикалық карта
«Галогендер».
Галогенді
қосылыс
|
НСLО
|
КС L ∙Мg CL2∙6H2O
|
CaF2
|
HCL
|
ALF3∙3NaF
|
NaCL∙KCL
|
Карналлит
|
|
+
|
|
|
|
|
Сильвинит
|
|
|
|
|
|
+
|
Хлорлылау
Қышқыл
|
+
|
|
|
|
|
|
Шпат
|
|
|
+
|
|
|
|
Криолит
|
|
|
|
|
+
|
|
Тұз қышқылы
|
|
|
|
+
|
|
|