Ұзақ
мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: Т. Рысқұлов ЖОМ
Күні: 26.11.2018ж
Мұғалімнің аты-жөні: Базарбаев Т
Сынып:8 Қатысқандар:
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Көлдер
мен мұздықтар
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
|
8.3.3.5 Көлдер мен мұздықтарды
жоспар бойынша сипаттау;
|
Сабақтың мақсаты:
|
Барлық
оқушылар:
көлдер мен мұздықтар туралы біледі, пайда болуымен
танысады.
Басым
оқушылар :көлдердің
пайда болу
тегін түсінеді, картадан көрсетеді. Мұздықтардың түрлерін анықтайды.
Кейбір
оқушылар:
көлдер мен
мұздықтарды экологиялық жағдайына баға береді және оларды қорғау
жолдарын ұсынады.
|
Бағалау критерийлері:
|
1.Көлдер мен мұздықтар
туралы біледі, түсінеді.
2.Көлдер мен мұздықтардың
географиялық орнын, ерекшелігін салыстырады
3.Көлдер мен мұздықтардың
табиғи ерекшелігінің маңызын анықтап талдайды.
|
Тілдік мақсаттар:
|
Оқылым : мәтінмен
танысады көлдер
мен мұздықтардың ерекшелігін және географиялық орнын оқиды.
Тыңдалым: Бір –
бірінің пікірін тыңдайды.
Айтылым: Олардың
табиғи және
ерекшеліктерін айтып шығады .
Жазылым:
Көлдердің мұздықтарға әсер ететін факторларды жазады.
Термин
сөздер: көл,мұздық,фрин,глетчер,
|
Құндылықтарға баулу
|
Қазақстандағы
көлдер мен мұздықтар жайлы танып, қорғап адамзаттық құндылықтарын сақтауға
тәрбиелеу
|
Пәнаралық байланыс
|
Физика-тығыздық
заңы, судың тығыздығы
Математика-
көл,мұздықтардың тереңдігін есептеуде қолданады
Химия- судың
химиялық қасиеттері
|
Алдыңғы білім
|
Өзендер
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы
жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
10
мин
|
1.Ұйымдастыру.
1.Сәлемдесу.
2.
сергіту сәті « Қара жорға» би билеу
«Алтын сақа» әдісі арқылы
топқа бөлу
1. Мұздықтар
2. Көлдер
3. Қар
сызығы
2.Үй тапсырмасын сұрау. «Жылдам сұрақ»
әдісі арқылы
Өзеннің
қазу
әрекеті
қалай аталады?
Өзеннің
қоректену
көзі дегеніміз не?
Бүйірлік
эрозия қандай өзендерде қарқынды жүреді?
|
АКТ
|
Сабақтың
ортасы
10
мин
5
мин
5
мин
|
1
тапсырма: «Джигсо» әдісі.(Берілген тақырыпты топ ішінде талқылап, әр
түрлі тәсілдермен жұмыс жасау)
Көлдер,
мұздықтар мен қар сызығы ерекшеліктерін сипаттайды.
1. Көлдердің
шығу тегіне қарай бөлінуі (топтық жұмыс)
2. Мұздықтардың
қалыптасу жағдайы
3. Фири мен
глетчердің айырмашылығы
Дескриптор:
|
Көлдердің шығу тегіне қарай жіктей алады
|
Мұздықтардың қалыптасу жағдайына сипаттама береді
|
Фири мен глетчердің айырмашылығын түсінеді,
талдайды
|
2 тапсырма: «Сіз қаншалықты білесіз?»
әдісі жұптық жұмыс.
Еліміздің ірі көлдері мен мұздықтарының гидрологиялық ерекшеліктерін
талдап, картадан көрсетеді.
Дескриптор:
|
Қазақстандағы ірі көлдерді атай алады.
|
Қазақстандағы тау мұздықтарын атайды.
|
Көлдермен мұздықтардын байланысын сипаттайды
|
Көлдері мен мұздықтардың гидрологиялық
ерекшеліктерін талдап, картадан көрсетеді.
|
3 тапсырма:(Т.Ж) «Фишбоун» әдісі
арқылы постер қорғау.
1.Қазақстан
көлдерін корғау
2.
Мұздықтар және шаруашылықтағы маңызы
3.
Қөлдерден өндірілетін табиғат ресурстарының маңызы.
.
Дескриптор:
|
Қазақстан көлдерін картадан көрсетеді, оларды
қорғаудың жолдарын айтады
|
Мұздықтарды картадан көрсетеді және олардың
шаруашылықтағы маңызын түсінеді
|
Көлдерде өндірілетін ресурстардың маңызын және экономикалық
артықшылығын біледі
|
|
Оқулық
суреттер
А4
Дәптер
|
Сабақтың
соңы
10
мин
|
Кері
байланыс. «Ойда аяқта» әдісі.
Үйге тапсырма: Көлдер мен
мұздықтар.
|
Стикер
|
Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау
көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма
бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін
қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
1.Ақыл – ой
деңгейінің даму қарқыны жоғары оқушыларға зерттеу дағдысын дамытуға арналған
қарапайымнан күрделіге бағытталған «Джигсо»әдісі арқылы тапсырмалар
берілді, көлдер, мұздықтар мен қар сызығы ерекшеліктерін сипаттайды
2.Орта
деңгейлі оқушыларға жұптық жұмыс арқылы орындауы күрделі емес, «Сіз
қаншалықты білесіз?» әдісі арқылы ірі көлдері мен мұздықтардың
гидрологиялық ерекшеліктерін талдап, картадан көрсету тапсырмалары беріледі.
3.Құштарлығы
баяу немесе ойлау қабілеті төмен мұғалімнің көмегін аса қажет ететін
оқушыларға «Фишбоун» әдісі арқылы дайын мәлеметтерді пайдаланып,
постерді қорғау.
|
Бағалау: қалыптастырушы.
Смайликтер көрсету арқылы.
Критериалды бағалау барысында оқушылардың білімді меңгеру
деңгейі кері байланыс арқылы жүріп отырады. Кері байланыс сабақтың барысында
үздіксіз берілу арқылы оқушылардың жіберген қателіктерін түзетуге
көмектеседі.
|
Указканы дұрыс ұстау.
АКТ-ережеге сай дұрыс қолдану.
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
|
Сабақ
мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?
Барлық
оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?
Егер
оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?
Сабақта
саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ
кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?
Сабақ
жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?
|
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен
оқуға қатысты)? 1: 2: Осы
сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не
нәрсеге назар аудару қажет?
|
|
|
|
|
|
|
|