Инфоурок География КонспектыГеография ҚМЖ "5.1 В Жер және өмір" (5сынып)

География ҚМЖ "5.1 В Жер және өмір" (5сынып)

Скачать материал

Қысқа мерзімдік жоспарлау үлгісі

 

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Адам. Жер.Ғалам.

Күні:         09.06.2017

Сынып:  5

Мектеп:  №35 Рза Қунақова ат. ом

Мұғалімнің аты-жөні:Ахметжанова А.А.

Қатысқандар саны: 18   Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

5.1 В Жер және өмір

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу  мақсаттары(оқу бағдарламасына сәйкес)

 5.2.2.1. Жер ғаламшарының пайда болуын түсіндіреді.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Жер ғаламшарының қалай шар тәрізді болғанын анықтайды.

Оқушылардың басым бөлігі: Жердің даму тарихындағы ерекше оқиғаларды табады.

Кейбір оқушылар: Геологиялық эралардың ұзақтығын анықтайды.

Бағалау критерийі

Білу- түсіну - Жер ғаламшарының пайда болуымен танысады, геологиялық эралардың ерекшелігін анықтайды, терминдерін біледі.  

Қолдану-талдау – Жердің даму тарихындағы ерекшеліктерін анықтайды, салыстырады.

Жинақтау-бағалау – Жердің даму тарихы бойынша кластер толтырады.

Тілдік мақсаттар

Оқылым: Мәтін мен суреттерді пайдаланып, күн жүйесіндегі Жер  планетасының  пайда болуын анықтайды.

Тыңдалым- айтылым : Жердің пайда болуы туралы, болжам бейнефильммен таныстырылады және өз пікірлерін айтады.  

Жазылым : Геохронологиялық кестені дәптерге түсіреді.

Негізгі сөздер мен терминдер: геохронологиялық кесте, геологиялық эра. Эра     Кезең         Эволюция

        Эра     Период     Эволюция

        Era     Period        Evolution

Құндылықтарға баулу

Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау. Қарым-қатынас жасауқабілеті. Қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік, өмірбойы білім алуды қалыптастыру.

Пәнаралық байланыс

Астрономия , биология

Алдыңғы білім

Жердің – Күн жүйесіндегі орны, пішіні мен өлшемін біледі.  Жердің тәуліктік, жылдық қозғалысы оның маңызын біледі.

 

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері

 

Ресурстар

 

 

Сабақтың басы

10 мин

 

Сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық ахуал туғызу.  

( Оқушыларды шар тәрізді дөңгеленте тұрғызып, алақандарының жылуын бір ортаға жинақтап, жылуларын әлемге таратады.)

Сыныпты 3 топқа бөлу.

1-топ: Эра

2-топ: Кезең

3-топ: Эволюция

Бағалау парақшасын үлестіру.

Үй тапсырмасы.

«Өрмекші торы» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау.

Зымыран сұрақтар:

  1. Ғаламшар дегеніміз не?
  2. Жұлдыздар мен ғаламшарлардың қандай айырмашылығы бар?
  3. Жердің нақты пішіні мен өлшемі қалай анықталады?
  4. Глобус дегеніміз не?
  5. Жердің полярлық нүктелері деген не?
  6. «Экватор сызығы» қандай сызық ?
  7. Меридиан, параллель сызықтары деген не?
  8. Жер күн жүйесіндегі нешінші планета?
  9. Неше планета бар, ата?
  10.  Жердің күнді айналатын жолы қалай аталады?

Бағалау. Қошеметтеу әдісі.

 

 

 

 

 

 

Сурет, стикер,

 

 

Топтама жіп

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

 

30мин

«Жердің пайда болуы туралы болжам» бейнефилімін көрсету

Бейнефильм көрсету арқылы сабақтың тақырыбын ашу.

 «Джигсо»  әдісі арқылы мәтінді оқып, өзара талдау, оны қағаз бетіне тұжырымдау.

1-топ. Жердің пайда болу үрдісі.

Дескриптор:

v  Жер планетасы қалай пайда болуы (1балл)

v  Жердің шар тәрізді пішінінің қалыптасуы. (2балл)

2-топ. Геохронологиялық кестенің ерекшеліктері.

Дескриптор:

v  Жердің даму кезеңдерін (эволюциясы) анықтайды.(1балл)

v  Геологиялық эралардың ұзақтығы.(2 балл)

3-топ: Геологиялық эралардың ерекшелігі

v  Эралардың ерекшелігіне сипаттама(1 балл)

v  Жердегі үрдістердің өзгерісі. (2 балл)

Бағалау. Топ басшылары тиісті баллдарын бағалау парақшасына қояды .

 «Конверттегі-сұрақ» әдісі  бойынша түсінгендерін анықтау үшін  үш топқа екі сұрақтан тапсырма беріледі. (Әр дұрыс жауапқа бір баллдан)

1-топ:

  1. Жердің пішіні осы күнге дейін шар тәрізді болды ма?
  2. Архей эрасының ерекшелігі

2-топ:

  1. Біздің планетамыз қалай шар тәрізді болды?
  2. Полезой эрасының ерекшелігі

3-топ:

  1. Ғарыштық кеңістік деп нені түсінеміз?
  2. Жердің даму тарихындағы ерекше оқиғалар.

Бағалау. Топ басшылары тиісті баллдарын бағалау парақшасына қояды .

«Венн диаграммасы»  арқылы эраларды салыстыру.

Бағалау. Қошеметтеу арқылы бағалау.

 

 «Суретке қарап таны» әдісі арқылы геохронологиялық кестені пайдалана отырып, эраларыдың атауын жаз.

Бағалау. «Басбармақ» әдісі арқылы бағалау.

 

«Кластер» әдісі арқылы геохронологиялық кестені жинақтау.

 

Овал: Палеоген Овал: Неоген

Овал: Төрттік
Овал: Бор
 

 

 


Овал: Юра                                     

Овал: Триас                                       

 

 

 

 

 

 


Овал: МезазойОвал: Кайнозой

Овал:        Геохронологиялық кесте                      

 

 


                                      

Овал: Архей
 

 

 

 

 


                  

                              

 

Дискриптор.

v Эралар мен дәуірлерді дұрыс орналастырады.(1б)

v Кластерге эралардың жылдарын белгілеу

Бағалау. Топ басшылары тиісті баллдарын бағалау парақшасына қояды .

 

 

 

 

«Сөздер банкісі» әдісі арқылы бүгінгі сабақта қолданған термин сөздерді табу.

 

     Сөздер банкісі                   Біздің тақырып

Овал: Эра, глобус, Экология, геохронологиялық кесте, эволюция, астрономия Жер ғаламшары,

 

Овал: Кайнозой 

 

 

 

 


 

Овал: Эра, геохронологиялық кесте, эволюция, ЖерБағалау. Смайликтер арқылы бағалайды.

 

« Суретке қарап сөйле» әдісі арқылы Жердің пайда болуын өз көзқарасымен түсіндіру.

 

 

 

Бағалау. Эмоциялық бағалау.

 

 

Бейнефильм : «Жердің пайда болуы туралы болжам»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Описание: envelopes[1]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сурет.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Описание: MSOfficePNG(8)

 

 

 

 

Кластер, түрлі түсті маркерлер.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Описание: C:\Users\User\Saved Games\Desktop\загружено.jpg

   Описание: C:\Users\User\Saved Games\Desktop\smilik.jpg

Описание: C:\Users\User\Saved Games\Desktop\загружено (1).jpg

 

 

 

 

 

 

Сурет.

 

Сабақтың

соңы  

5мин

 

Үй тапсырмасы: Жер ғаламшарының пайда болуы.

Кері байланыс.

Кері байланыс:"Бес  саусақ"

сабақтан алған әсері мен ұсынысын жазады

Шынашақ (кіші бөбек) – ойлау процессі; мен бүгін қандай ақпарат немесе тәжірибе алдым?

Аты жоқ саусақ – мақсатқа жету; мен бүгін не істедім және не нәрсеге қол жеткіздім?

Ортан терек – көңіл-күй жағдайы; менің бүгінгі көңіл-күйім қандай және ол жұмыс барысына қалай әсер етті? Неліктен?

Сұқ саусақ (балаң үйрек)– көмек, қызмет көрсету; мен бүгін кімге көмек көрсеттім? Ол қандай нәтиже берді?

Бас бармақ – өзін-өзі бағалай, белсенділік таныту; Мен өзімді қалай сезіндім? Неліктен? Ертеңгі күнге қандай жоспарым бар?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Описание: C:\Users\user\Desktop\111377-_16.jpg

Саралау - Сіз қандай тәсілмен қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қлай тексеруді жоспарлап отырсыз?

 

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Дереккөздер тәсілі:

Бейнефильм,суреттер.

Жіктеу тәсілі: ДЖИГСО әдісі

Тапсырма:  Венн диаграмма.

Конверттегі сұрақ. Геохронологиялық кесте толтыру. Сөздер банкісі әдісі.Қарқын: «Зымыран» сұрақтар.

Оқушылар бағалау парақшасы арқылы өздерін бағалайды.

Смайликтер, Бесбармақ, Қошаметтеу, Эмоция арқылы топтар бірін-бірі бағалайды.

 

 

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары  шынайы қолжетімді болды  ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?

Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?

 Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз.

Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақ мақсатына жету шынайы және қолжетімді болды. Саралауға қатысты тапсырмалар берілді. Сабақ жоспарынан ауытқулар болған жоқ.

Сабақ кезеңдерінде уақыт тиімді пайдаланылды.

. Жалпы  бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.Саралау деңгейін анықтауда Венн диаграммасы,Суретке қарап таны әдісі.

2.Бейнеролик көрсету тиімді болды.

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді ( оқыту мен оқуға қатысты )?

Жеке оқушыларға эралардың ерекшелігін слайд ретінде дайындауға болар еді.

Осы сабақтың  барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары  туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назр аудару қажет?

Тапсырмаларды көптеп қолдануға болады.

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "География ҚМЖ "5.1 В Жер және өмір" (5сынып)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Страховой брокер

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
