5.Экономикалық
география
5.1 Табиғи ресурстар
Күні:10.04.2018
Сыныбы: 7
|
Мектеп: №59 мг
Пән мұғалімі: Арзикулова
Гульмира Азкеновна
|
Сабақтың тақырыбы:§ 45.
Табиғи ресурстардың жіктелуі
|
Осы сабақта қол
жеткізілген оқу мақсаттары
|
7.5.1.1
Табиғи ресурстарды жіктейді
7.5.1.2
жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде табиғи ресурстардың таралу
заңдылықтарын талдайды
|
Сабақтың мақсаты:
|
Барлық
оқушылар:Мәтіннің
мазмұнын толық түсінеді, мәтінге байланысты сұрақтар құрастырады, ресурстарды
жіктейді, топтастыра алады
Басым
бөлігі:
Сарқылатын сарқылмайтын ресурастарды салыстырып кластер жасай алады,
топтастырады, картадан табиғи қорлар орындарын көрсетеді
Кейбір
оқушылар:Қазақстанның
табиғи қорының болашағын болжайды, баға береді
|
Бағалау критерийі
|
-
Мәтінді түсініп, нақты ақпаратты таба алады, сұрақтар құрсатырады
-Табиғи
ресурстарды топтастырады, жіктейді, орынын көрсетеді
-Табиғат
қорларының болашағын болжайды, ресурстарды тиімді пайдалану жолдарын
қарастырады, табиғи ресурстардың маңызына баға береді
|
Ойлау дағдыларының
деңгейі
|
Білу, түсіну, қолдану
|
Тілдік мақсаттар
|
Сабақ
барысында қоланатын түйінді сөздер мен ұғымдар:
Сарқылатын,
сарқылмайтын, табиғи ресурстар, қалпына келетін, қайта қалпына келмейтін, ресурспен
қамтамасыз ету
Талқылауға
арналған тармақтар:
Өздерің
білетін пайдалы қазбалар мен бүгінгі өтетін табиғи ресурстардың арасында
байланыс бар ма? Бар болса талқылап, түсіндіріп беріңдер.
Сіз
неліктен ... екенін айта аласыз ба?
Неліктен
табиғи ресурстардың кейбір түрлері сарқылады?
Жазылым
бойынша ұсыныстар:
Табиғи
ресурстарға жасалған кластерді дәптерге түсіру
|
Құндылықтарға баулу
|
Мәңгілік ел: Оқушылардың
рухтанушылық, патриоттық сезім дағдылары арқылы өз еліне деген мақтаныш сезім
қалыптастыру.
|
Пәнаралық байланыс
|
Химия, физика
testent.ru/index/kazakhstan...erte...memleketter/0-611Қазақстан
территориясындағы химиялық элементтердің орналасу аймағы тақырыптармен
байланысады.
|
АКТ-і қолдану дағдылары
|
BilmLand сайты, іздену,
қолдану, шешу дағдылары.
|
Алдынғы білім
|
Ұлтаралық және дінаралық келісім
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
8 минут
|
Оқушылар сабаққа кірген
тұста алдын ала дайындалған стикерді таңдай отырып топтасады. Сабақтың тақырыбына байланысты
топқа бөлінеді.
І топ- «Сарқылатын ресустар»
ІІ топ-«Сарқылмайтын
ресурстар»
Ұйымдастыру кезеңі
Тренинг: «Сиқырлы
қобдиша» /Ортада сиқырлы қобдиша тұрады. Сыйлықтар – қағазға жазылған адамгершілік
қасиеттер.
Жаттығу шарты: Қобдишадан әр топ басшысы кезекпен бір сыйлықты таңдап алып,
ішінде жазылған сөзді лайықты деп санаған адамға сыйлайды оқушылар
бір-біріне жақсы қасиеттерін айтып, алдағы жұмыстарына сәттілік тілейді/.
|
стикер
суреттер
Жылы лебіз
|
Сабақтың ортасы:
Жаңа білім:
22 минут
|
1. Оқулықпен
жұмыс.
2. Мәтінді
жеке оқиды, топпен талдайды, дәптерге түсіреді
«Шындық детекторы» стратегиясы
Әр топ мүшелері мәтінді оқи отырып
келесі топқа 8-10 сұрақтар дайындайды. Келесі топ сұрақтарға шынайы түрде
жауап береді, тек бір сұраққа жалған жауап қатады. Топ қай сұрақтың жауабы
дұрыс, қайсысы жалған болғанын табады.
Дескрипторлар:
- мәтіндегі негізгі ойды бөліп алады
-жуан
сұрақтар қоя біледі
-мәтіннен
алған білімді дұрыс пайдалана алады
Көңіл-күй
рефлексиясы:
 
Сауықтыру сәті: “Көктемгі жаңбыр”
Оқушылар орнынан тұрып алақанын бір саусақпен ұрады
/жаңбырдың басталуы/
Екі саусақпен
Үш саусақпен /жаңбырдың үдеуі/
Төрт-бес саусақпен ұрады /қатты
жаңбыр/
Керісінше қайталау
І.»Фотогалерея»
Суретке
сәйкес келетін сөйлемдерді мәтіннен табады, түсіндіріп береді, топтастырады,
ерекшеліктерін айқындайды
  


ІІ топ:
Табиғи ресурстарды жіктейді кластер құрастырады

Дескрипторлар:
- мәтіндегі негізгі ойды бөліп алады
-суреттерге
қарап ресурстарды жіктейді топтастырады
-Мәтіннен
алған білімді пайдаланып кластер құрастырады
«Екі
жұлдыз , бір тілек» рефлексиясы
|
Оқулық,
дәптер
|
Сабақтың соңы
10 минут
|
«Ыстық орындық»

Алған білімді
пайдаланып оқушылар ыстық орындыққа отырған оқушыға сұрақтар береді
Дескрипторлар:
- мәтінді толық меңгереді
-сұрақтарға нақты ,
дәлелді жауап береді
-ресурстардың маңызын
нақтылайды, баға береді
«Табиғат ресурстары» бейнежазбасын көре отырып, экологиялық жағдайына
баға береді.
Кері
байланыс «ойды аяқта» әдісі арқылы жүргізіледі

|
|
Үйге тапсырма
|
«Менің ойымша...» еліміздің
табиғат ресурстарын тұстарын эссе түрінде жазу.
|
|
Саралау- Сіз қандай
тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?
Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға ұандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық пен қауіпсіздік
техникасын сақтау
|
Кейбір оқушыларға :
«Фишбоун» тәсілі бойынша
жұмыс беріледі.
Тапсырма: Табиғи
ресурстарды сақтау шараларын жазып беру, маңызына баға баға беру

Көпшілік оқушыларға :
Табиғи ресурстардың ұқсастықтары мен
айырмашылықтарын ажырату
Венн
диаграммасы:
Барлық оқушыларға
мәтінді толық қамту мақсатында SWOT – талдауы ұсынылады.

Мықты
жағы
|
Әлсіз
жағы
|
|
|
Мүмкіндіктер
|
Қауіп
қатерлер
|
|
|
|
Ø
Оқушылардың
ойын, пікірін, дәлелдерін тыңдау арқылы бағалайды
Ø
Бақылау,
қадағалау, түзету, қолдау көрсету арқылы бағалайды
Ø
Өзара
бағалау, өзін-өзі бағалау
Ø
Қалыптастырушы
тапсырмалар арқылы бағалау

|
ü АКТ мен жұмыс барсында
қауіпсіздік ережесін сақтау
ü Топ ережесін сақтау
ü Сергіту сәті
|
|
|
|
|
|
|