Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Математика / Другие методич. материалы / Геометрия пәнінен "Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді пайдаланып есептер шығару" тақырыбынан ашық сабақ. (8 сынып)

Геометрия пәнінен "Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді пайдаланып есептер шығару" тақырыбынан ашық сабақ. (8 сынып)


  • Математика

Поделитесь материалом с коллегами:

АШЫҚ САБАҚ

Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді

пайдаланып есептер шығару.

Сабақты оқытудың озық тәсілдерін қолдану оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттырып, сапалы білім берудің негізгі көзі болып табылады. Сабақты түрлендіре өткізу оқушылардың ынтасын, белсенділігін, қызығушылығын арттыратын тиімді жол. Осы бағытта 8 – сыныпта «Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді пайдаланып есептер шығару» тақырыбына өткізген сабақ жоспарымды назарларыңызға ұсынып отырмын.

Сабақтың мақсаты:

1. Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру.

2. Оқушыларды тригонометриялық тепе-теңдіктерді өрнекті ықшамдау есептерін шығаруға дағдыландыру.

3. Оқушылардың ынтасын, зейінін қалыптастыру.

Сабақтың типі: Бекіту сабағы.

Сабақтың түрі: Биоинтернет.

Сабақтың әдісі: Практикалық.

Көрнекілігі: Формулалар, карточкалар, таблица.

Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңі (2-3).

а) Оқушыларды түгелдеу.

б) Сабаққа даярлығын тексеру.

в) Сергіту сәті: Жылдамдықты тексеру. (екі таңбалы санға 8-ді қосу)

Есте сақтау қабілетін дамыту. ( 7-таңбалы сандарды қайталау мыс: 1327.861, 4.379379, 2586746, 5.916785, 3478.637, 8367559)

2. Еске түсіру сұрақтары. (матрица көмегімен сұрау)

1. Тік бұрышты Δ-сыз.

2. Белгілейміз.

3. Δ-тың қабырғалары қалай аталады?

4. Гипотенуза – деген не? Катеттері деген не?

5. Пифагор теоремасы.

6. Формуласын жаз.

7. Тіктұрышты Δ-тың сүйір бұрышының Соs-сы деген не?

8. Формуласын жаз.

9. Sin деген не? tg, ctg деген не?

10. Формуласын жазамыз.

11. Тригонометриялық тепе-теңдіктің формуласын қайталаймыз.

12. Формулаларды құрастыру.

3. Үйге берілген есептерді тексеру.

144. 1) 2+hello_html_m4ee8aecf.gif

hello_html_a233ac8.gif

145. 1) hello_html_m1bfde925.gif

2)hello_html_m3131784e.gif

3) hello_html_332d2cd.gif

4. Өткен сабақты бекіту.

1 тапсырма. Өрнекті ықшамда.

а) hello_html_11922dbd.gif-2hello_html_38620407.gif

б) hello_html_m41f6c5fb.gif

2 тапсырма. Тепе-теңдікті дәлелде.

а) hello_html_42487a4.gif

hello_html_5316373f.gif

б) hello_html_2a8cecd5.gif

hello_html_2e991ef2.gif

3 тапсырма. Өрнектің мәнін тап.

hello_html_6664300b.gifболса hello_html_27a4bcdf.gif – ны

tg hello_html_695bfd0f.gif – ны

ctg hello_html_695bfd0f.gifны тап

hello_html_795d29ea.gif

hello_html_m2d53db0d.gif

hello_html_7fe99e38.gif

hello_html_m4ad34a76.gif

5. Сөзжұмбақ «Геометрия».

1. а22 = с2 кімнің теоремасы (Пифагор)

2. Қиылыспайтын екі түзу ( || )

3. Бұрышты өлшейтін құрал (Транспортир)

4. Ұзындықтың өлшем бірлігі (Метр)

5. 8 – сынып геометрия қітабы қай баспада шығарылған (Мектеп)

6. Шеңбердің центірі арқылы өтетін хорда (Диаметр)

7. Барлық қабырғалары тең тіктөртбұрыш (Квадрат)

8. Дәлелдеусіз қабылданатын тұжырым (Аксиома)

9. Дөңес төртбұрыш (Трапеция)

6. Экспресс бақылау.

I – нұсқа. II – нұсқа.

1. hello_html_2c65fab2.gif hello_html_m4f80cc35.gif

hello_html_m63e2654a.gifhello_html_7b55833b.gif;

2. Тепе-теңдікті дәлелде.

hello_html_m111f5c20.gifhello_html_m168c8f0d.gif

hello_html_7e8c84bb.gifhello_html_7724953c.gif

3. Өрнектің мәнін тап.

егер hello_html_a925025.gif болса hello_html_27a4bcdf.gif-ны тап егер hello_html_36595087.gif болса hello_html_m349f4e00.gif-ны тап

hello_html_795d29ea.gif hello_html_m460bc5cc.gif

hello_html_m4574bec7.gif hello_html_m1924a8b4.gif

hello_html_376b0c98.gif hello_html_43c039a2.gif

Бақылауды тексеру.

Сабақты қорыту: Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді пайдаланып есептер шығардық. Формуланы қайталау.

Оқушыларды матрицадағы бағалары бойынша бағалау.

Үйге тапсырма беру: №147, 149 есеп.



