«Ақ шағала
балабақшасы»МКҚК
«Армысың
, Алтын күз!»
«Жауқазын»
тобы
Тәрбиеші:
Сейткалиева Р
2016
оқу жылы
Геометриялық пішіндер
Сабақтың тақырыбы: Геометриялық пішіндер
Мақсаты: Балаларды
геометриялық пішіндер мен таныстыру. Пішіндердің
мағынасын түсіндіріп оларды бір−бірінен ажырата
білуге үйрету.
·
Білімділік: Геометриялық пішіндер,
айналадағы заттардың көлемін, формасын тікелей бақылата отырып меңгерту,
логикалық ойындар ойнату.
·
Дамытушылық: Өздігімен жұмыс істеуге
машықтандыру, ойнау қабілетін,байқампыздығын, сабаққа қызығушылығын дамыту,
өздігіненталдау жасауға үйрету.
·
Тәрбиелік: Білім мен байланысын
түсіндіру, ұжыммен жұмыс істеуге тәрбиелеу, денсаулық шараларын дамыту.
Сабақтың түрі: Қайталау.
Әдіс−тәсілдері: Сұрақ−жауап, көрініс,
ертегі кейіпкерлерін жандандыру.
Қажетті−құрал жабдықтар: Магнитті тақта,
геометриялық пішіндер.
Пәнаралық байланыс: Тіл дамыту, дене
шыңықтыру, математика, семсорлық тәрбие.
Сабақ барысы: 1) Ұйымдастыру.
Шаттық шеңбер.
Қуанамын менде,
Қуанасын сенде
Қуанайық достарым,
Арайлап атқан күнге!
Тәрбиеші: Балалар, бүгін бізде
сенсорика сабағы. Өткен жолы
геометриялық пішіндермен таныстық.
Бәрін қайталау сабағы. Бізге қонаққа бауырсақ келіп қалыпты.
( бауырсақ келеді, музыкалық әуен ойналады).
Бауырсақ сөзі: Менің атым
бауырсақ.
Қаймаққа иледі, майға пісірді.
Мен атадан, әжеден кеттім.
Тыңдамадым атамды
Тыңдамадым әжемді
Үйімді мен сағындым
Көмектесші балақай.
Тәрбиеші: Бауырсақ қай ертегінің
кейіпкері?
Балалар: Бауырсақ
ертегісінің кейіпкері.
Тәрбиеші: Бауырсақтың түсі
қандай?
− Сары.
Тәрбиеші: Бауырсақтың пішіні
қандай?
−Дөңгелек.
Қоян: Ой, ненің тәтті иісі шығып тұр.
Бауырсақ жүр екен ғой осында.
·
Балалар менің тұратын үйім жоқ.
Тәрбиеші: Біз саған көмектестік. Мынау геометриялық пішіндер.
Балалар мынау қандай пішіндер, сендер білесіңдер ме?
Балалар: Төртбұрыш ( оның төрт бұрышы бар).
Балалар мынау үшбұрыш ( оның үш бұрышы бар).
Мынау шеңбер (ол домалақ болады)
Балалар қоянның үйін құрастыруға көмектеседі.
Қоян: Балалар сендерге көп−көп рахмет.
Менің енді үйім болатын болды. Рахмет мен енді өз жөнімен кетейін.
Тәрбиеші: Қоян кеткен сияқты еді
ғой. Ненің даусы шығып жатыр.
(Аю келеді музыка ойналады).
Аю: Ой мында балалар отыр ғой. Бауырсақ
сенде осыңда жүрсің бе?
Бауырсақ: Иә мен балаларға қонаққа
келдім. Сенің неге көңіл күйің жоқ.
Аю: Ешкім менімен дос болғысы келмейді.
Ойнайын десем, ойнамайды.
Тәрбиеші: Балалар онда біз аю мен
ойын ойнайық. Аю сен қандай ойын әкелдің?
Ойын: Доптарды қораптың ішіне шашып. Үлкен
допты үлкен қорапқа, кіші допты кіші қорапқа жинау.
Аю: Рахмет, балалар мен енді
кетейін.
Сергіту сәті: Орнымыздан тұрайық
Алақанды ұрайық
Бір отырып, бір тұрып
Біз тұңығып алайық.
Бауырсақ: Балалар мен сендермен
геометриялық пішіндерден құрылғын екі « Денсаулық жолдарымен» жүрейік. « аяқ
табанының массажы»
Тапсырма:
Түс пен пішінді ажырата білу.
Сары шеңберге секір.
Қызыл төртбұрышқа аяқ қой.
Көк ұшбұрышты атта.
Түлкі: Қандай қызық ойын.
Бауырсақ маған да үйретші (бірге жасайды).
Бауырсақ: Түлкі менг балалардан
көп нәрсені үйреніп алдым.
Сен бізді бір сынап көрші.
Тәрбиеші: Ал, балалар түлкіге
тақпақ айтып берейікші.
Арман: Бала, бала балапан
Кәне қайсы алақан
Саусақтары әйбат
Былай, былай ойнат.
Ақбота: Төртбұрышты
қолданып,
Ұшбұрыш қолданып
Көрпешені жасаймын
Әдемісін ішінен
Қуыршаққа сыйлаймын.
Сабыржан: Отан менің −
жан анам,
Отан менің − жан әкем.
Отаным деп шаттанам
Отаным
деп әлденем.
Ернар: Ойыншақтар қандай,
қандай
Қызыл, жасыл, сары, қоңыр.
Түрлі – түсті түстері
Көз тартады өздері.
Сырымбет: Мен бақшаға
келемін
Күнде қалмай жүремін
Ұйықтаймын, ойнаймын,
Мен сабақтан қалмаймын.
Түлкі: Бәрекелді балалар. Өте өнерлі
балалар екенсіңдер. Мен сендерге ризамын.
Бекіту: − Балалар бүгін біз сабақта немен таныстық?
·
Ең бірінші қоянға көмектестік.
·
Біз геометрилық пішіндерден үй, бауырсақ жасадық.
·
Аю мен ойнадық
Денсаулық жолмен жүрдік
Түлкіге тақпақ айтық.
Рефлексия: (балалардың
сабақтан қанағаттандыруын біліп тану, алған әсерін түсі арқылы білдіру).
Музыкалық әуенмен тақтадағы сары күн мен қара көк бұлттардан балалардың көңіл −
күйін білдіретін таңдатып қонақтарға сыйлықтар беру.
Тәрбиеші: Балалардың ашық түсті, сары күнді таңдадық.
Өз көңіл – күйлерінен алған сабақтың әсерін байқаттыңдар. Біздің
сабақ өте қызықты, әсерлі болды. Олай болса біз бауырсақты атасы мен әжесіне
апарайық.