Инфоурок Классному руководителю КонспектыГодина спілкування на тему

Година спілкування на тему

Скачать материал

Відділ освіти Краснолиманської міської ради

Краснолиманський навчально-виховний комплекс

«гімназія – загальноосвітня школа I ступеня»









Година спілкування

«Про честь і обман»

(вікова категорія аудиторії – 5 - 6 клас)






Тиха Інна Володимирівна,

учитель математики,

класний вихователь,

II кваліфікаційна категорія



















Мета: виховувати в учнів негативне ставлення до брехні, обману. Під час роздумів, аналізу підвести дітей до висновків:

  • будь – який обман із часом викривають, і тому він не є виходом із критичної ситуації;

  • неправда, обман викликають негативні почуття та асоціації, і тому компрометують того, хто говорить неправду, в очах інших;

  • людина, яка себе поважає, не стане нікого обманювати.

Проаналізувати типові ситуації, коли учні говорять неправду, знайти інший спосіб поведінки. Розвивати вміння дітей працювати в мікрогрупах.

Обладнання: столи зі стільцями, що стоять півколом; на столах – зошити, аркуші паперу; на дошці написана тема; магнітофон, музичні аудіо записи; годинник.

Попередня підготовка: напередодні години спілкування вихователь формує мікрогрупи на чолі з лідером. Склад груп записується на робочих аркушах. Дітям дається завдання підготувати прислів’я про чесність і обман.

Хід заходу

Вихователь. Добрий день! Гарного дня бажаю всім присутнім. Сьогодні наша година спілкування тісно пов’язана з реальним життям. У ньому ми, прагнучи бути ідеальними людьми, маємо пройти довгий шлях до самовиховання. На цьому шляху є зупинка – станції - обов’язки, які ми самі складаємо. Один із таких обов’язків ви вже сформулювали – це «не говорити неправду».

Брехня, або неправда – підступна особа, яка здатна замаскуватися під правду, переконати людину, що в даний момент саме вона, брехня, є найкращим варіантом поведінки, і тільки вона веде до виходу з якоїсь кризової ситуації. Тобто поводиться як підступний ворог. Ми з вами маємо виробити звичку і навичку боротися з цим ворогом. А найкращий спосіб боротьби із брехнею – це побачити, зрозуміти і викрити. Отже, запишемо в зошити тему години спілкування.

(Діти записують в зошити тему години спілкування)

Вихователь. Зараз я кожній групі роздам завдання. Ви матимете 5 хвилин на обдумування та обговорення. Потім лідер висловить думку групи. Якщо з інших груп знайдуться охочі доповнити, підніміть, будь ласка, руки.

(Вихователь роздає завдання (ситуації 1 – 5), вмикає музику)

Ситуація 1

Павло отримав два бали із самостійної роботи з математики. Щоденник на оцінку не подав. На запитання тата «як справи у школі?» відповів «нормально».

Запитання:

Чи можна вважати, що Павло обманув батька? Що б ви порадили Павлові сказати вдома в такому випадку?

Ситуація 2

Соня розлила мамині дорогі парфуми, а сказала, що це ненароком зробив Кеша (папуга). Ось їхній діалог:

  • Мамо, а Кеша розлив твої парфуми в рожевій пляшечці.

  • Ох, негідник! Доведеться йому надалі сидіти у клітці, а то ще більше нашкодить.

  • А може, вибачимо. Він більше не буде.

  • Ні , і не проси.

  • Добре, мамо.

Завдання:

  1. Охарактеризуйте Соніну поведінку.

  2. Поставте себе на місце Соні і скажіть, що б ви сказали мамі.

Ситуація 3

Забігши першим до класу, Олексій побачив забутий кимось мобільний телефон. Він узяв його до рук і почав роздивлятися. «Ух ти, який гарний, це твій?» - почув він раптом голос однокласника. «Так. Це мені батьки подарували на день народження».

Запитання:

Які погані вчинки зробив Олексій? Як він може виправити свою помилку?

Ситуація 4

Микола витратив десять гривень, що дали батьки на обід, по-своєму. У магазині він купив солодкої водички, вафлю і цукерки. Прийшовши додому, Микола мав таку розмову:

  • Як справи у школі?

  • Нормально.

  • Ти пообідав?

  • Так.

  • А що було на обід?

  • Картопля, котлета і чай з печивом.

Завдання:

Згодом, виправдовуючись, Микола сказав: «Я ж витратив гроші на їжу! Яка різниця, що саме я купив?!» Чи погоджуєтеся ви з думкою Миколи? Аргументуйте відповіді.

Ситуація 5

Іван ударив Юрка, і це побачила вчителька. Юрко, плачучи, показав їй синця і пожалівся на Івана. Учителька записала Іванові зауваження у щоденник і викликала до школи батьків. Але Юрко нічого не сказав про те, що це він спочатку обізвав Івана після того, як програв йому в шахи.

Запитання:

  1. Чому Іван не має рації?

  2. Скільки разів зробив помилку Юрко і що це за помилки?

(Аналіз ситуацій, доповнення охочих)

Вихователь. Молодці, а зараз – хвилина відпочинку. Ми послухаємо прислів’я, які ви підготували.

(Діти зачитують прислів’я)

Прислів’я

У кому правди немає, у тому і добра мало. (Російське прислів’я.)

Говориш правду – правду і роби. (Російське прислів’я.)

Краще гірка правда, ніж солодка брехня. (Українське прислів’я.)

Приховати обман – теж обман. (Античний афоризм)

Не шукай правди в інших, якщо її немає в тобі. (Російське прислів’я.)

Правдивій людині неправди не говорять. (Китайське прислів’я.)

Когось обманеш на день, себе – на все життя. (Фінське прислів’я.)

Брехнею світ перейдеш – назад не вернешся. (Українське прислів’я.)

Правда очі коле. (Українське прислів’я.)

Слова ласкаві, а думки лукаві. (Українське прислів’я.)

Правду золотом засиплеш, багном заллєш, а вона все одно випливе. (Українське прислів’я.)

Вихователь. Перший етап години спілкування пройшов дуже гарно. А другий етап має назву «мозковий штурм». Зараз ви почуєте завдання і маєте записати у зошитах перше, що спало вам на думку.

Отже, закінчіть речення:

  1. Коли я говорю неправду, я відчуваю…

  2. Коли мені говорять неправду, я відчуваю…

  3. Людина, яка обманює…

(Усі зачитують відповіді)

Таким чином робимо висновки, що:

  1. коли мене обманюють і коли я обманюю, то я переживаю погані почуття;

  2. людина, яка обманює, компрометує себе в очах інших, утрачає їхню довіру, хороше ставлення.

А тепер відповідь даємо гуртом.

  • Чи поважають людину, яка каже неправду? (Ні.)

  • Чи хочемо ми, щоб нас поважали? (Так.)

Тоді повторюйте за мною:

Я хочу, щоб мене поважали, і тому ніколи не говоритиму неправди.

На цьому ми закінчуємо годину спілкування. До побачення!

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Година спілкування на тему"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Копирайтер

Получите профессию

Фитнес-тренер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Мета: виховувати в учнів негативне ставлення до брехні, обману. Під час роздумів, аналізу підвести дітей до висновків:

·        будь – який обман із часом викривають, і тому він не є виходом із критичної ситуації;

·        неправда, обман викликають негативні почуття та асоціації, і тому компрометують того, хто говорить неправду, в очах інших;

·        людина, яка себе поважає, не стане нікого обманювати.

Проаналізувати типові ситуації, коли учні говорять неправду, знайти інший спосіб поведінки. Розвивати вміння дітей працювати в мікрогрупах.

Обладнання: столи зі стільцями, що стоять півколом; на столах – зошити, аркуші паперу; на дошці написана тема; магнітофон, музичні аудіо записи; годинник.

Попередня підготовка: напередодні години спілкування вихователь формує мікрогрупи на чолі з лідером. Склад груп записується на робочих аркушах. Дітям дається завдання підготувати прислів’я про чесність і обман.

Хід заходу

Вихователь. Добрий день! Гарного дня бажаю всім присутнім. Сьогодні наша година спілкування тісно пов’язана з реальним життям. У ньому ми, прагнучи бути ідеальними людьми, маємо пройти довгий шлях до самовиховання. На цьому шляху є зупинка – станції - обов’язки, які ми самі складаємо. Один із таких обов’язків ви вже сформулювали – це «не говорити неправду».

Брехня, або неправда – підступна особа, яка здатна замаскуватися під правду, переконати людину, що в даний момент саме вона, брехня, є найкращим варіантом поведінки, і тільки вона веде до виходу з якоїсь кризової ситуації. Тобто поводиться як підступний ворог. Ми з вами маємо виробити звичку і навичку боротися з цим ворогом. А найкращий спосіб боротьби із брехнею – це побачити, зрозуміти і викрити. Отже, запишемо в зошити тему години спілкування.

(Діти записують в зошити тему години спілкування)

Вихователь. Зараз я кожній групі роздам завдання. Ви матимете 5 хвилин на обдумування та обговорення. Потім лідер висловить думку групи. Якщо з інших груп знайдуться охочі доповнити, підніміть, будь ласка, руки.

(Вихователь роздає завдання (ситуації 1 – 5), вмикає музику)

Ситуація 1

Павло отримав  два бали із самостійної роботи з математики. Щоденник на оцінку не подав. На запитання тата «як справи у школі?» відповів «нормально».

Запитання:

Чи можна вважати, що Павло обманув батька? Що б ви порадили Павлові сказати вдома в такому випадку?

Ситуація 2

Соня розлила мамині дорогі парфуми, а сказала, що це ненароком зробив Кеша (папуга). Ось їхній діалог:

-         Мамо, а Кеша розлив твої парфуми в рожевій пляшечці.

-         Ох, негідник! Доведеться йому надалі сидіти у клітці, а то ще більше нашкодить.

-         А може, вибачимо. Він більше не буде.

-         Ні , і не проси.

-         Добре, мамо.

Завдання:

1.     Охарактеризуйте Соніну поведінку.

2.     Поставте себе на місце Соні і скажіть, що б ви сказали мамі.

Ситуація 3

Забігши першим до класу, Олексій побачив забутий кимось мобільний телефон. Він узяв його до рук і почав роздивлятися. «Ух ти, який гарний, це твій?» - почув він раптом голос однокласника. «Так. Це мені батьки подарували на день народження».

Запитання:

Які погані вчинки зробив Олексій? Як він може виправити свою помилку?

Ситуація 4

Микола витратив десять гривень, що дали батьки на обід, по-своєму. У магазині він купив солодкої водички, вафлю і цукерки. Прийшовши додому, Микола мав таку розмову:

-          Як справи у школі?

-         Нормально.

-         Ти пообідав?

-         Так.

-         А що було на обід?

-         Картопля, котлета і чай з печивом.

Завдання:

Згодом, виправдовуючись, Микола сказав: «Я ж витратив гроші на їжу! Яка різниця, що саме я купив?!» Чи погоджуєтеся ви з думкою Миколи? Аргументуйте відповіді.

Ситуація 5

Іван ударив Юрка, і це побачила вчителька. Юрко, плачучи, показав їй синця і пожалівся на Івана. Учителька записала Іванові зауваження у щоденник і викликала до школи батьків. Але Юрко нічого не сказав про те, що це він спочатку обізвав Івана після того, як програв йому в шахи.

Запитання:

1.     Чому Іван не має рації?

2.     Скільки разів зробив помилку Юрко і що це за помилки?

(Аналіз ситуацій, доповнення охочих)

Вихователь. Молодці, а зараз – хвилина відпочинку. Ми послухаємо прислів’я, які ви підготували.

(Діти зачитують прислів’я)

Прислів’я

У кому правди немає, у тому і добра мало. (Російське  прислів’я.)

Говориш правду – правду і роби. (Російське  прислів’я.)

Краще гірка правда, ніж солодка брехня. (Українське  прислів’я.)

Приховати обман – теж обман. (Античний афоризм)

Не шукай правди в інших, якщо її немає в тобі. (Російське  прислів’я.)

Правдивій людині неправди не говорять. (Китайське  прислів’я.)

Когось обманеш на день, себе – на все життя. (Фінське  прислів’я.)

Брехнею світ перейдеш – назад не вернешся. (Українське  прислів’я.)

Правда очі коле. (Українське  прислів’я.)

Слова ласкаві, а думки лукаві. (Українське  прислів’я.)

Правду золотом засиплеш, багном заллєш, а вона все одно випливе. (Українське  прислів’я.)

Вихователь. Перший етап години спілкування пройшов дуже гарно. А другий етап має назву «мозковий штурм». Зараз ви почуєте завдання і маєте записати у зошитах перше, що спало вам на думку.

Отже, закінчіть речення:

1.     Коли я говорю неправду, я відчуваю…

2.     Коли мені говорять неправду, я відчуваю…

3.     Людина, яка обманює…

(Усі зачитують відповіді)

Таким чином робимо висновки, що:

1)    коли мене обманюють і коли я обманюю, то я переживаю погані почуття;

2)    людина, яка обманює, компрометує себе в очах інших, утрачає їхню довіру, хороше ставлення.

А тепер відповідь даємо гуртом.

-         Чи поважають людину, яка каже неправду? (Ні.)

-         Чи хочемо ми, щоб нас поважали? (Так.)

Тоді повторюйте за мною:

Я хочу, щоб мене поважали, і тому ніколи не говоритиму неправди.

 

На цьому ми закінчуємо годину спілкування. До побачення! 

Скачать материал
