Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Логопедия / Другие методич. материалы / "Грамматикалық байланыс" (ашық сабақ)

"Грамматикалық байланыс" (ашық сабақ)


  • Логопедия

Поделитесь материалом с коллегами:

Cабақтың тақырыбы: Грамматикалық байланыс

Сабақтың мақсаты:

а) Коррекциялық-білімділік:

Сөз тіркесінің байланысу түрлері мен тәсілдерінің емлесін пысықтау ,оқушылардың теориялық білімдерін ауызша, жазбаша талдау жұмыстарын жүргізе отырып бекіту.

ә) Коррекциялық-дамытушылық:

Оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту; ой қорытып, нақты шешім жасауға үйретіп, өздеріне сенімдерін арттыру.

Оқушылардың көру, есту, сөйлеу, есте сақтау қабілеттерін дамыту.кезекші дыбыстарды анық, дұрыс айтуға үйрету.


б) Коррекциялық-тәрбиелік:

Талдауға алынған мысалдар арқылы оқушы белседілігін арттыру,еңбексүйгіштікке, бауырмалдыққа, ұйымшылдыққа туған жерін сүюге тәрбиелеу .

Сабақтың түрі:білімді бекіту сабағы.

Сабақтың әдіс-тәсілі: «Сто»технологиясы, топтастыру, іздендіру, ойын елементтері.

Сабақтың көрнекілігі:интерктивті тақта, суретті презентациялар.

Сабақтың пәнаралық байланысы: әдебиет,

жаратылыстану ,орыс тілі.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі:

1.Оқушылармен сәлемдесу.

2.Жоқ оқушыны түгендеу.

3.Оқушы зейінін сабаққа аудару

Мұғалім:Әрбір адам – Оқушылар: досым, сыныптасым

Мұғалім: Әрбір ісің – Оқушылар: тірлік, тірек, адамдық

Мұғалім: Әрбір сөзің – Оқушылар: шындық, бірлік, адалдық

Мұғалім: Әрбір сабақ – Оқушылар: үйрену, оқу, іздену

Иә, балалар, дұрыс айтасыздар.Біздер – үлкенді тыңдайтын

үнемі кішілерге көмектесетін тәуелсіз Қазақстанның ізденімпаз оқушыларымыз! Қазақстанның болашағын биіктен көрсететін сіздерсіздер! Сондықтан, әрбір тапсырманы зейін қоя тыңдап ұғып алуымыз керек.

Алдымен, жұмбақ жасырамын.

Қар еріп, су ағады,Сарқырап сайда толады.

Күн ұзарып жылынады.Бұл қай кезде болады? (Көктем)

Табиғаттың сыршыл күшімен өрнектелген көктем мезгілімен үндесе келген бүгінгі сабағымызды бастаймыз.

ІІ. «Қызығушылықты ояту»

1.Қайталау сұрақтары:

1. Қазақ тілінің қай саласын өтіп жатырмыз?

2. Синтаксис нені зерттейді?

3. Сөз тіркесі дегеніміз не?

4. Сөз тіркесінің түрлерін ата.

5. Сөздердің байланысу тәсілдерін ата.

6. Сөздердің байланысу түрлерін ата.

ІІІ. Мағынаны тану. ( Жаңа сабақ )

1-тапсырма .

Сөз тіркесі кем дегенде екі сөзден тұрса,күрделі сөздер мен тұрақты тіркестер де кем дегенде екі сөзден құралады,сырттай ұқсас.

Сөз тіркесі

Күрделі сөздер

Тұрақты тіркестер










Ақ қағаз, ақ жүрек, жол салады, ән салды,суық жел, суық торғай, суық сөз, құлақ салды, бара жатыр, ақ сары, жасыл ала, қалың тоғай, тас жүрек, қоян жүрек.


«Тапқырлар аялдамасы»

1.Синтаксистік талдау.

2.Морфологиялық талдау.

3 Фонетикалық талдау.

Әрбір сөйлемдегі сөздерді грамматикалық байланысына қарай бөлек-бөлек жазу.

Абай әжесімен ғана сөйлесті.

1.

2.

Оразды балалар ерте күтеді

1.

2.

Наурыз мейрамымен шын жүректен құттықтаймын

1.

2.


Әжелер жастарға ақ баталарын береді.

Қазақстанда Наурыз ежелден тойланып келеді.

Оқулық пен жұмыс.

251- жаттығу, 161 – бет

  1. Сөздердің байланысу түрлері. Семантикалық карта.

Сабақты бекіту. Сөзжұмбақ шешу. Сұрақтар қою.

Рефлексия кезеңі

Бүгінгі сабақтан әсерлеріңізді түстер арқылы көрсетіңіздер.

Жасыл түс: жаңа сабққа көңілім толды

Күлгін түс: бүгінгі сабақ сезіміме әсер етті.

Көк түс: сабақтан жаңа идеялар байқадым.

Үйге тапсырма.

    1. жыттығу.

  1. Ереже жаттау.



Автор
Дата добавления 07.01.2016
Раздел Логопедия
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров177
Номер материала ДВ-313451
Получить свидетельство о публикации
