Күні: 26.01.2018
Сынып: 1 « »
|
Қатысқандар саны: 24
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
«Х»
еліне саяхат. Х дыбысы мен әрпі.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
1.7
Тыңдалған материал бойынша өз пікірін айту
1.8
Берілген тақырыпқа әңгіме құрап айту
1.9
Сөздерді, дыбыстарды орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс айту
|
Сабақтың мақсаттары
|
Барлығы:Жаңа
білімді меңгереді.
Көбі:Тақырыпты
түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды.
Кейбірі:
Алған білімді өмірде қолдана алады.
|
Жетістік критерийлері
|
Айтылған
сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.
Нақты
сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады.
|
Құндылықтарды дарыту
|
Оқушыларды
бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
|
Пәнаралық байланыс
|
Әдебиеттік
оқу, дүниетану, дене шынықтыру, жаратылыстану
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Таныстырылым,
электронды оқулық
|
Тілдік құзыреттілік
|
«Х»
еліне саяхат. Х дыбысы мен әрпі
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
Ынтымақтастық
атмосферасын қалыптастыру
2
минут
|
Күлім
қағып қолымды,
Бір,
екі, үш деп соғайын.
Қарап тұрып көршіме,
Қолымды мен бұлғайын.
Ыстық алақаныммен
Қолыңды бір қысайын.
–
Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын
сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш!
|
Шаттық
шеңбері
|
Сабақтың
басы
5 мин
|
Өткен сабақты қайталау.
«Сөз ойла, тез ойла!» ойыны
Тақтаға өсіп тұрған бидай масақтары
ілінеді. Оқушылар бидай масақтарын жинап, оның артына жазылған буындардан
басталатын сөздерді тауып айтады.
Ба – бақа, бо – бота, бу – була, бума, бе – сік, т.б.
|
Бидай
масақтарының суреттері, себет
|
Сабақтың
ортасы
20
минут
|
1. Айтылым
Суретпен жұмыс.
Бидайдың пайдасы, ұн жасау жолдары, жел
диірмен туралы сұрақ-жауап түрінде жұмыс жүргізіледі.
-
Балалар,
жел диірменнің ағаштары қай әріпке ұқсайды?
-
Х.
-
Балалар,
бұл Х дыбысының әріп түрі. Х дыбысынан хат деген сөз келеді. Хат деген не?
(балалардың
жауаптары тыңдалады).
-
Хат сөзіне
дыбыстық талдау жасайық.
Сөздік жұмыс
Хат- письмо- letter
2. Тыңдалым
Электронды оқулықпен жұмыс.
Х
дыбысы кездесетін сөздерді айту
3. Оқылым.
Оқулықпен
жұмыс.
№
1. Оқулықтағы сөздерді хормен оқыту. Мағынасын түсіндіру. Жеке оқыту.
Хат халат хайуан
Хабар шахмат хайуанат
Сызбамен жұмыс.
Түбір
сөзге қосымша жалғау арқылы жаңа сөз жасау, мағынасын түсіндіру.
Хана сөзі парсы тілінен енген, қазақша «мекен-жай, тұрғын үй»
дегенді білдіреді.
Жеке-
жеке оқыту, суреттерін көрсету.
кітап
 
шебер ем
 ас
дәрі

ауру
ұста
шай
4. Жазылым
Электронды
оқулық арқылы х дыбысының жазылуын көрсету, ауада бас әрпін, кіші әрпін жазып
көрсету.
Дәптерге Хх әрпі мен элементтерін жазғызу.
|
Таныстырылым,
оқулық,
Дәптерлер,
Суреттер,
электронды
оқулық.
|
Сергіту
сәті
2
минут
|
Сергіту
сәтіндегі би қимылдарын қайталау.
|
Сергіту
сәтіне арналған жинақ
|
Бекіту
10
минут
|
Талдау
Шығармашылық жұмыс:
1 – топтың оқушылары № 2
тапсырмадағы өлеңді
мәнерлеп оқып, сұрақтарға жауап береді, х дыбысы кездесетін сөздерді атайды.
Халел қарап қалмайды,
Хамитқа хат арнайды.
«Хоккей добы керек!»-деп,
Хабарлайды хал-жайды.
Сұрақтар:
-
Кім
хат жазды?
-
Кімге
жазды?
-
Не
сұрады?
2 – топтың оқушылары № 3 тапсырмадағы
сұрақтардың жауабын болжайды, диалогті рөлге бөліп оқиды.
-Сен
кітапханада болдың ба?
-...........................................
-Қандай
кітаптар алдың?
-...............................................
-
Кітаптарды таңдауға кім көмектесті?
-
.............................................
3-топтың оқушылары алыстағы жақындарына
хат жазады.
«Хоккей»
ойыны туралы түсіндіру, астаналық «Барыс» командасы туралы айту.
Жинақтау.
1-топтың оқушылары буындардан сөз құрайды.
2-топтың оқушылары көп нүктенің орнына
тиісті әріптерді қояды.
3-топтың
оқушылары суретке қарап, х дыбысы кездесетін сөздерді жазады.
|
А
3, желім
Плакаттар
|
Сабақтың
соңы
3 минут
|
Рефлексия
Бүгінгі
сабақта болған көңіл – күйді бет – әлпеті салынған суреттерді таңдау.
Түсінбедім Сұрағым бар Түсіндім

|
Смайликтер
|
Бағалау
|
Геометриялық
фигуралар арқылы оқушыларды бағалау.
|
жұлдызша,
төртбұрыш,
үшбұрыш.
|
|
|
|
|