Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Начальные классы / Конспекты / "Хабарлы сөйлем" 2-сынып

"Хабарлы сөйлем" 2-сынып


  • Начальные классы

Поделитесь материалом с коллегами:

hello_html_1604220a.gifСабақтың тақырыбы: Хабарлы сөйлем

Сабақтың мақсаты:

1.Білімділік мақсаты:Хабарлы сөйлем туралы түсінік бере отырып жаттығулар орындау.

2.Дамытушылық мақсаты:Есте сақтауын, білімділігін арттыру,жаңа алған білімдерін тапсырмаларды орындау барысында меңгерту.Сөздік қорын байта түсу.

3.Тәрбиелік мақсаты:Табиғатты қорғауға,ұлттық құндылықтарымызды мақтан етуге,мейрімділік пен жауапкершілікке тәрбиелеу.

Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру.

Көрнекілігі: арнайы кестелер,жұмбақ. слайд суреттер.

Түрі: аралас

Пән аралық байланыс:дүниетану,өзін-өзі тану,ұлттық дүниетаным

Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі.

Психологиялық байланыс: Оқу, құрал,дәптер ал

Сабаққа керек ол құрал

Досыңдай сенің күн күліп

Жаныңда тұрсын күнделік

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.167-жаттығу.

ІІІ.Өткенді қорыту.Сөйлем деген не?Сөйлемнен соң не

қойылады?Масылдар келтіру.Сөйлем туралы ертегіні әңгімелету.

ІҮ Мақсат қою кезеңі.Хабарлы сөйлем

Ү. Жаңа сабақ.Оқулықпен жұмыс.169-жаттығу.Мәтінді оқу. Әр сөйлемде не туралы айтылғанын талдау.Топтастыру стратегиясы. «Итбалық»










Хабарлы сөйлем. Ережені пысықтау,мысал келтіру.

Жұмбақ шешу:Үні ғажап ,

Дүлдүл.

Бақта сайрар....не? /бұлбұл/

ҮІ. Түсінгендерін тексеру. Олай болса,барлығымыз 170-жаттығуға назар аударамыз.Тыныс белгісін қойып, тапсырманы тақтаға орындаймыз.

Сергіту минуты

Венн диограммасы 171-жаттығу.Ерлер және әйелдер киімдерін 2 топқа бөліп жазу.

173-жаттығу ауызша орындату.Хабарлы сөйлем екенін дәлелдей отырып,достық туралы балаларға әңгімелету.

Шығармашылық тапсырма.

174-жаттығу. Жоспар бойынша әңгіме құрау.

1.Жалғыз басты әжей.

2.Кішкентай қамқоршылар.

3.Балалардың әжейге көмегі.

4.Мереке күндері.

ҮІІ. Қорыту. Бүгінгі сабақтан не үйрендік, не білдік?

ҮІІІ. Үйден ережені оқу. 1). 172- жаттығу 2). Бағалау






































Әбілхан Қастеев (1904 —1973 жж.) — қазақтың әйгілі кескіндемешісі, график-суретші, қазақ бейнелеу өнерінің негізін салушылардың бірі. Туып-өскен жері — Алматы облысына қарасты Жаркент төңірегі. Топырақ бұйырған жері — Алматы қаласы. Қазақстанның халық суретшісі (1944). Қазақстан Суретшілер одағы басқармасының төрағасы (1945-1956). Еңбек жолын Түрксіб темір жол құрылысында жұмысшы болып бастады. Мәскеудегі көркемсурет студияларында Н.Г.Хлудов пен И.Бродскийден сабақалды (1929-1936). Халық өмірінің алуан көріністерін шынайы бейнелеген мыңнан астам көркем туындыларды дүниеге келтірген.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/kk/thumb/6/61/%D0%96%D0%B0%D1%81_%D0%90%D0%B1%D0%B0%D0%B9..jpg/220px-%D0%96%D0%B0%D1%81_%D0%90%D0%B1%D0%B0%D0%B9..jpg

http://bits.wikimedia.org/static-1.21wmf12/skins/common/images/magnify-clip.png

Жас Абай. Ә. Қастеев. 1945.

Әбілхан қолөнерге, одан соң суретшілік өнерге жастайынан бейім болған. Анасы Айғанша кілем, алаша, бау-басқүр тоқуға, сырмақ сыруға, шым ши жасауға шебер адам болыпты. Әбілхан осы халық өнеріне бала кезінен көз қанықтырып, анасына ою-өрнектер салуға көмектесіп, сурет өнеріне қолын үйретіп өседі. Оның 1930-1931 жылдары салған "Қарындастың портреті", "Автопортрет" атты туындылары тұпнұсқаға ұқсастығымен және кейіпкер болмысын ашуға деген талпынысымен ерекшеленеді. Ол бірте-бірте ел өмірінің алуан салалы тіршілік-тынысына ден қойып, тарихи-әлеуметтік өзгерістерге суреткер зердесімен қарай бастайды. Оның "Мектепте" (1930), "Түрксіб" (1932), "Жамбылдың портреті" (1937), "Ескі және жаңа тұрмыс" (1937-1941), "Аманкелді сарбаздары" (1970), "Жас Абай" (1945) сияқты туындылары дарынды суретшінің өткен мен бүгінді шыншылдықпен бедерлеген көркем шежіре іспеттес.




