Инфоурок / География / Конспекты / Халық саны. Табиғи өсімі және ұдайы өсуі (9 класс)
Обращаем Ваше внимание, что в соответствии с Федеральным законом N 273-ФЗ «Об образовании в Российской Федерации» в организациях, осуществляющих образовательную деятельность, организовывается обучение и воспитание обучающихся с ОВЗ как совместно с другими обучающимися, так и в отдельных классах или группах.

Педагогическая деятельность в соответствии с новым ФГОС требует от учителя наличия системы специальных знаний в области анатомии, физиологии, специальной психологии, дефектологии и социальной работы.

Только сейчас Вы можете пройти дистанционное обучение прямо на сайте "Инфоурок" со скидкой 40% по курсу повышения квалификации "Организация работы с обучающимися с ограниченными возможностями здоровья (ОВЗ)" (72 часа). По окончании курса Вы получите печатное удостоверение о повышении квалификации установленного образца (доставка удостоверения бесплатна).

Автор курса: Логинова Наталья Геннадьевна, кандидат педагогических наук, учитель высшей категории. Начало обучения новой группы: 27 сентября.

Подать заявку на этот курс    Смотреть список всех 216 курсов со скидкой 40%

Халық саны. Табиғи өсімі және ұдайы өсуі (9 класс)

библиотека
материалов

География 9 - сынып

Пәні: география

Сыныбы: 9 «а»

Сабақ саны: 10

Күні: 01.10.2015ж.

Сабақтың тақырыбы:

Халықтың жастық және жыныстық құрамы

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға халықтың жастық және жыныстық құрамы туралы білім беру.

Дамытушылық: Оқушылар өз бетінше ізденіспен жұмыс істеуге дағдыланады. Өз ойларын еркін жеткізу арқылы танымдық қабілеттері артады және сыни тұрғыдан ойлауы қалыптасады.

Тәрбиелік: Оқушыларды жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулиды және экологиялық тәрбие беріледі.

Сабақтың типі:

Сабақтың түрі:

Жаңа білім беру сабағы

Ашық сабақ

Сабақта қолданылатын әдіс:

Топтық жұмыс, диалог, сұрақ-жауап, СТО стратегиясы

Топтық жұмыс: оқушылар бірлесіп жұмыс істеу нәтижесінде шағын топтағы жұмыс өнімін көрсете алады;

Олар ортақ пікірлерін ортаға салып,түйін жасайды және қорытынды шығарады.

Сабақтың көрнекілігі:

Оқулық, қима қағаз, ресурстар, карта, постер, ноутбук.

Сабақта қолданылатын модуль:

Білім беру мен білім алудағы жаңа тәсілдер. Сыни тұрғыдан ойлау.

Сабақты бағалау:

Бағалау парағы таратылады.Оқушылар бірін-бірі бағалайды және мұғалімнің бағалауы.

Сабақта күтілетін нәтиже:

Оқушылардың сабақта бірлесіп жұмыс істеу әрекеттері қалыптасады. Халықтың жастық және жыныстық құрамына шолу жасайды. Берілген тақырыпты өзара талдауға дағдыланады.

Сабақтың құрылымы:

1.Ұйымдастыру кезеңі (2мин);

2.Жаңа сабақ (үй тапсырмасы 37мин);

3.Сабақты бекіту (3мин);

4.Бағалау (2мин);

5.Үйге тапсырма (1мин)

Сабақтың барысы:

Оқушылармен сәлемдесу,түгелдеу, топқа бөлу.






Мұғалімнің іс-әрекеті:

Оқушылардың іс-әрекеті:

Бағалау парағын таратады.

Әр топ жетекшісі өз тобындағы оқушылардың атын жазып толтырады.

Қызығушылықты ояту.

Үй тапсырмасын сұрау үшін «Кубизм» әдісі және «Сандар сөйлейді» стратегияларын пайдаланады.

Қорытынды сұрақтары:

1.Демография қандай ғылым?

2.Халық санағы нені береді?

3. Демографиялық революция деп нені айтады?

4.Демографиялық толқындар немен байланысты?

5. Демографиялық саясаттың жүргізілуі неде?

«Сандар сөйлейді» әдісі

Мағынаны ажырату.

Халық саны мен өсуі, «Ой қозғау» стратегиясын пайдаланады. Ресурстар таратылады, жұмыс істеуге бағыт беріледі.


Оқушылар халықтың жастық ,жыныстық құрамы туралы не білетіндерін айтып шығады.

Постер дайындайды.

І-топ:

Құрам мен құрылым 37 сурет

ІІ-топ:

Халықтың жас ерекшелігі 38 сурет

ІІІ-топ:

Халықтың жыныстық құрамы 39 сурет

IV- топ:

Пирамида 40 сурет

Дәптермен жұмыс: 4-тапсырма. Кескін картамен жұмыс жасайды.

Ой толғаныс.

Ой алмасу, жинаған ақпараттарды қабылдау,

«Мені тап» әдісі.

Ой толғаныс: Сұрақтарға жауап береді.

1.Экономикалық және әлеуметтік география нені зерттейді?

2.Қартаю коэффициенті деген не?

3.Халықтың жыныстық құрамы нені көрсетеді?

4.Пирамида нені анықтайды?

5.Соғыс жылдарының демографиялық толқындарынан не байқалды?

Ой түйін: «Мені тап» әдісі тест 92 бет.

Мұғалімнің топтарды бағалауы. «Менің көңіл күйім»

Топ жетекшісі бағалау парағын толтырады.

Ишара арқылы өздерінің көңіл күйін көрсетеді.

Үйге тапсырма:

§ 9. 85 бет. Халықтың жастық және жыныстық құрамына хабарлама дайындау.

Кері байланыс:

Оқушылар сабақтан алған әсері мен үйренгенін жазады.







Самые низкие цены на курсы переподготовки

Специально для учителей, воспитателей и других работников системы образования действуют 50% скидки при обучении на курсах профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца с присвоением квалификации (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок", но в дипломе форма обучения не указывается.

Начало обучения ближайшей группы: 27 сентября. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (10% в начале обучения и 90% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru
