Сабақ
тақырыбы: ХХ
ғ. бас кезіндегі Қазақстанның оқу-ағарту ісі
Сабақ
мақсаты: ХХғ.бас
кезіндегі қазақтардың дәстүрлі білім жүйесі, жаңа әдістемелік мектептер, жаңа
оқу орындарының ашылуы туралы түсінігін қалыптастыру.
Сабақтың
міндеттері:
-
Оқушыларды
сыни тұрғыдан ойлауға, еркін сөйлей білуге, өз ойын жеткізе білуге, ортақ шешім
шығаруға баулу;
-
Танымдық
белсенділіктерін арттыру, қорытындылай алу, талдау жасау қабілеттерін дамыту;
Сабақ
түрі: Жаңа
сабақ
Модульдер: АКТ,
СТОү, ТжДОЖ, диалогтық оқыту, ОЖЕСО, оқыту және оқудағы жаңа тәсілдер,
оқытудағы басқару және көшбасшылық, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.
Әдіс-тәсілдері:
проблемалық
оқыту, жұптық, топтық «Детальдарын қосу», «Серпілген сауал», «ДЖИГСО», «Бірге
ойлаймыз», «Сұрақты тап» әдістері
Дереккөздер:
оқулық, интербелсенді тақта, флипчарт, бағалау парағы
Оқыту
нәтижесі:
Сын тұрғыдан ойлау арқылы ХХ ғ. бас кезіндегі Қазақстанның
оқу-ағарту ісі
тақырыбының мазмұнын меңгерді, топтық диалогта өз ойын еркін жеткізіп, ортақ
шешім шығаруға үйренді, танымдық белсенділігі артты, білімін іс-жүзінде
қолданып, іскерлік қабілеттері дамыды.
Сабақ кезеңдері
|
Уақыт
|
Кіріктірілген модульдер
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Білу
|
5
мин
|
АКТ,
СТОү, диалогтық оқыту, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, ОЖЕСО
|
ДЖИГСО
тәсілімен топқа бөлу. Тақырыпқа шығу үшін логикалық кесте көрсетемін,
сабақпен байланысын анықтауға бағытталған сұрақтар қоямын: Қазақ қоғамында
мектептер мен медреселер қандай роль атқарды? Жаңа әдістемелік мектептер
дегеніміз не? Қазақ халқының өмірінде Омбы қаласы қандай роль атқарды?
Бағалау
парағын таратамын. Түрлі-түсті стикер арқылы өздерін бағалауға жетелейді.
|
Фильм
мазмұнына сүйене отырып оқу – ағарту ісіне сипаттама береді, зайырлы
мектеп, студент ұғымының мәнін ашып көрсетеді, мағынасын
ажыратады.
Өздерін
бағалайды, түсінбей қалғандарға жедел көмек беріледі.
Жасыл
түс- түсіндім, сары-жартылай түсіндім, қызыл-түсінбедім.
|
Түсіну
|
15
мин
|
диалогтық
оқыту, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, басқару және көшбасшылық
|
«Өкіл
жіберу» әдісі талқылап, басқа топтардың пікірін тыңдап, өздеріңнің
жұмыстарыңмен салыстырыңдар. Топ басшысына бағалау критерийлерін беремін:
мәтінмен жұмыс істей алады – 1 ұпай, көтерілістің себебін анықтап,
кезеңдеріне талдау жасай алады- 1 ұпай, түсінігін еркін баяндай алады - 1
ұпай, топ жұмысына белсене қатысты - 1 ұпай
|
І топ:
Қазақтардың дәстүрлі білім жүйесі мен жаңа әдістемелік мектептерге сипаттама
береді.
ІІ топ:
Зайырлы мектептердің ашылуын талқылайды (3,4)
ІІІ топ:
Дала өлкесіндегі ауыл мектептерінің пайда болуы
ІV топ:
Қазақтардың өміріндегі Омбы қаласының ролі туралы мәселені талқылайды.
Топ
басшысы топ мүшелерінің жұмысын бағалайды.
|
Қолдану
|
5
мин
|
АКТ,
Диалогтық
оқыту
|
«Тарих
құпиялары» ойыны арқылы мәселені талқылауға тапсырма беремін.
|
6-сұраққа
жауап береді
|
Талдау
|
10
мин
|
ДжТОЖ,
диалогтық оқыту, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
|
«Венн
диаграммасын» толтырады
|
|
Жинақтау
|
5
мин
|
АКТ,
оқытудағы жаңа тәсілдер, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
|
«Телебағдарлама»
әдісін пайдаланып, білімдерін жинақтауға бағыт-бағдар беремін
|
Сұрақты
орындау арқылы тақырып бойынша білімдерін жинақтайды, бір жауапты таңдайды да
сол жауаптың сұрағын кімнен алғысы келеді, соған жұмсақ ойыншықты лақтырады,
өз ойын толық тұжырымдайды, жауабын сұрақ тапқан оқушы бағалайды
|
Бағалау
Рефлексия
|
5
мин
|
ДжТОЖ,
оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
|
Ресей
империясындағы қазақ студенттері туралы шағын эссе жазу. Стикер таратамын
|
Топ
болып талқылап, өз пікірлдерін дәлелдейді.
Стикер
арқылы сабақты қорытындылайды, бағалау парағын толтырып, тапсырады.
|