Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
8.2B Химиялық реакция теңдеулері бойынша есептер шығару
|
Мектеп: С.Бекбосынов атындағы №70 жалпы орта мектебі КММ
Тексерілді :Оқу ісі меңгерушісі: Оралбаев
Ш.Б
|
Күні: 14.11.2018
|
Мұғалімнің аты-жөні: Асанова Асемкул
Ужетовна
|
Сынып: 8 «Б»
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Химиялық реакция теңдеулері бойынша
есептер шығару.
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаты (мақсаттары)
|
8.2.3.5 -химиялық реакция теңдеулері бойынша заттың массасын,
зат мөлшерін есептеу.
|
Ойлау дағдыларының деңгейі
|
Қолдану.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
|
·
Химиялық реакция теңдеулерін құра алады. Заттың массасы мен зат мөлшерін табады.
|
Оқушылардың
басым бөлігі:
|
·
Күрделі
химиялық реакция теңдеулерін жаза алады, реакциялар
арқылы заттың массасын, зат мөлшерін және молекула санын
анықтайды.
|
Кейбір оқушылар:
·
Химиялық
реакция теңдеулеріне сандық есептер шығарады, түрлендіріп қолдана алады.
|
Бағалау критерий
|
Қосылыстардың
массасын және зат мөлшерін есептейді.
Химиялық реакция
теңдеулерін жазады, теңестіреді.
Формуланы
түрлендіріп, есеп шығаруда қолданады
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар
орындай алады:
·
Кейбір
химиялық элементтердің жай заттармен әрекеттесуінің реакция теңдеулерін
ауызша түсіндіре алады. Осы реакция бойынша заттың массасын, зат мөлшерін
есептейді.
Пәнге
қатысты лексика және терминалогия:
·
Моль,молярлық
масса,масса.
Диалогка/
жазылымға қатысты тіркестер:
·
Барлық
тірі ағзаларда қандай зат процесі жүреді?
·
Өсімдіктер
әлемінде зат алмасу процесі кезінде маңызды орын алатын химиялық реакция?
|
Құндылық
тарға баулу
|
Бірлесе
жұмыс жасау, жұппен жұмыс жасау, белсенді болу, білім алуға дайын болу.
Оқушының
өз бетінше жұмыс жасау дағдысын және сұрақ қою дағдыларын қалыптастыру.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Биология,
математика
|
|
|
|
Алдыңғы
білім
|
8.1.1.3 –химиялық
элементтердің салыстырмалы молекулалық массасы.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың
жоспарлан
ған
кезеңі
|
Сабақтағы
жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресур
стар
|
Сабақтың
басы:
3 минут
5 минут
|
Сәлемдесу.
Психологиялық
ахуал қалыптастыру: Good afternoon dear children!
I’m
very glad to see you! How are you today?
What
date is it today? Who is absent today?
«Алақан жылуы»
Мақсаты: жылылық, сенімділік
деңгейін, еркіндікті дамыту.
Нұсқаулық: қатысушылар шеңбер болып отырады. «Бүгінгі сабақтан
не алғыңыз, не көргіңіз келеді?» — сұрағын оқушыларға қойып, сұрақтарға жауап
алу. Бастапқы қатысушы жанындағы оқушының қолын ұстайды. Мұғалім шеңбер
бойымен жалғасады. (Оқушы соңында қатысушылар дөңгеленіп қолдарын ұстайды)
Үй тапсырмасын сұрау:
«Cұраққа жетіп ал» әдісі үй тапсырмасына
шолу жасау. «Лездік» сұрақтар
1. Заттың
химиялық формуласы нені көрсетеді?
2.
Химиялық
формуладағы коэффициент пен индекс нені көрсетеді?
3.
Химиялық
элементтің валенттілігі деген не?
4.
Бинарлы
қосылыстар деген не?
5.
Индикатор
дегеніміз ?
6.
Қандай
қышқылдарды білесіңдер?
7.
Жану
қандай құбылысқа жатады?
8.
Химиялық
элемент дегеніміз не?
9.
Атом
және молекула ұғымдарының айырмашылығы неде?
10. Химия нені
зерттейді?
|
Оқушылар
қорапшадан өздеріне ұнайтын түске сай маркерлер алады.
|
Сабақтың
ортасы
10 минут
5 минут
2 минут
5 минут
|
Қолдану
Оқулықта
берілген тапсырмаларды орындау.
Химиялық
элементтер. Жай және күрделі заттар
Түсіндіру.
Топтық,
жеке жұмыс жүргізу.
Дәптермен
жұмыс.
1-тапсырма.
Жеке жұмыс
Берілген
қосылыстардың молярлық массасын және зат мөлшерін есептеңдер.
Қосылыс
|
Молярлық массаның
есептеу жолы
|
Зат мөлшері
|
H2O Су
|
|
|
H2SO4 күкірт
қышқылы
|
|
|
KMnO4 калий перманганаты
|
|
|
Al2(SO4)3
алюминий сульфаты
|
|
|
NH4NO3 аммоний
нитраты
|
|
|
Ca(OH)2кальций гидроксиді
|
|
|
CH4 метан
|
|
|
Дескриптор
-
Молекула құрамына кіретін атомның салыстырмалы атомдық
массаларын анықтайды.
-
Қосылыстың молярлық массасын есептейді.
-
Өнімнің зат мөлшерін есептей алады
-
Ағылшын тілінде атауын біледі.
Мұғалім
түсіндірмесі: Оқушылардан реакция өнімінің массасын есептеу үшін
қажетті есептеу алгоритмдерін құрастыруды ұсыныңыз.
Есеп
шығарудың алгоритім:
1.
Есептің қысқаша шартын құрастыру.
2.
Химиялық реакцияның теңдеуін құрастыру.
3.
Сәйкес заттардың формулаларының үстіне белгілі
және белгісіз шамаларды жазу
4.
(тақырып бойынша массаны жазу).
5.
Белгілі масса бойынша зат мөлшерін
есептеу.
6.
Белгісіз заттың зат мөлшерін мольдік
қатынас бойынша есептеу.
Есептің
жауабын жазу.
2-тапсырма
Топтық жұмыс:
«Айналмалы
бекеті» Топтық жұмыс
І-топ
Массасы
34 г натрий сумен әрекеттескенде түзілетін сутегінің массасын және зат
мөлшерін есептеңдер?
ІІ-топ
Массасы
6,4г магний жанғанда түзілген заттың массасы мен зат мөлшерін есептеңдер?
ІІІ-топ
2 моль
алюминий сумен әрекеттескенде түзілетін өнімнің массасы мен зат мөлшерін
есептеңдер?
Дескриптор:
-
реакция теңдеуін жазып, теңестіреді
-
зат массасының сақталу заңын есіне түсіре отырып, бастапқы заттар мен
өнімдердің айырмашылығын сипаттай алады.
|
Плакаттар,
кеспе
қағаздар,қосымша материалдар,
формула
жазылған парақшалар
Смайликпен
бағалау
|
Аяқталуы
4 минут
5 минут
|
3-тапсырма Жұптық жұмыс
«Бір минуттық
әңгіме» әдісі.
1.How many grams oxygen
reacts with 112 grams of iron? 48 г
2.How many moles of
sulfur reacts with 540 grams of aluminium? 30г
3.How many grams
chlorine reacts with 168 grams of iron? 319.5г
4.How many grams
bromine reacts with 92 grams of sodium? 320г
Рефлексия
“Атом
құрылысы”
.
Үйге
тапсырма: Hoме work.
1..30
г магнийден алынған оксидтің массасын,зат мөлшерін, молекула санын есепте.
80
г, 1,25 моль, 3,76*1023
2
.
Реакция
нәтижесінде 0,5 моль кальций оксиді алынған болса, реакцияға түскен кальций
карбонатының массасын, зат мөлшерін ,молекула санын есептеңдер
.50
г, 0,5 моль, 3,01*1023
3.
Реакция нәтижесінде 3,01*1023 молекула су түзілген болса,реакцияға
түскен сутек пен оттектің молекула санын, массасын,зат мөлшерін есепте,
2г,12
г, 1 моль, 0,5 моль, 6,02*1023 3,01*1023
|
Үлестірме
қағаз
Периодтық
кесте
|
Қосымша
ақпарат
|
Фотосинтез
процесін формула түрінде жазатын болсақ төмендегі суретте көрсетілгендей
болып келеді.
6СО2 + 6Н2О = С6Н12О6
+ 6О2
Өсімдіктерде фотосинтез процесі орын алатын жер клетканың хлоропласт деп
аталатын органелласы болып табылады. Клетканың өзін бейне бір фабрика түрінде
елестетуге болады. Оның ішінде адам санап бітпейтін саналуан механизмдер орын
алып жатыр. Бір қызыға сол механизмдердің әр-бірі басқасына тәуелді және тығыз
байланысты. Белгілі бір қызмет атқаратын клетканың бөлімшесі органелла деп
аталады. Өз кезегінде хлоропласт бүкіл клеткаға азық болатын глюкозаны
өндіріп шығарады.
|
https://massaget.kz/blogs/
18707
|
Саралау
– Сіз тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?
Үлгерімі
жоғары оқушыларға тапсырма:
1.0,5
моль магний күкірт қышқылымен әрекеттескенде түзілген газдың зат мөлшерін
есепте.
2.6,4
г кальций оксиді күкірт қышқылымен әрекеттескенде түзілген тұздың және судың
зат мөлшері.
|
Бағалау -Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау
|
Оқушылардың
үйренгенін тексеруді тиімді бағалау әдістері арқылы жоспарлаймын.
1.Оқушылардың
қажетті білімдерін білу мадақтаулар арқылы бағаланады.
2.Топтық
жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бағалау парағы арқылы бағалаймын.
4. Кері
байланыс (ауызша).
5. Әр
оқушының ОМ жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар
қолдану
Үлгерімі
төмен оқушыларға тапсырма:
1.Салыстырмалы
молекулалық масса дегеніміз не?
2.
Зат массасының сақталу заңын ашқан ғалым?
|
Биология,
математика байланысты.
Қауіпсіздік
техникасы ережелері.
Жауапкершілікті
сезіну, сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық,
құрметпен қарау, жауапкершілікті сезіну,білім алуға дайын
болу.Экологиялық білім беру.
|
Сабақ
бойынша рефлексия
|
|
Жалпы
бағалау
Сабақ
ең жақсы өткен екі нəрсе табысты болды (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың
бұданда жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы
сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/
қиыншылықтары туралы не анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару
қажет?
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|