Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Логопедия / Другие методич. материалы / Ыбырай Алтынсарин сабақ жоспары

Ыбырай Алтынсарин сабақ жоспары


  • Логопедия

Поделитесь материалом с коллегами:

hello_html_m3d52d3f4.gifhello_html_m3b8fae9b.gifhello_html_m57d56d92.gifhello_html_d7f3a0f.gifhello_html_m1312880f.gifhello_html_76450f47.gifhello_html_f7b895d.gifhello_html_m130fd7f0.gifСабақтың тақырыбы: Ыбырай Алтынсарин

Сабақтың мақсаты: Қазақ даласының дара ұстазы Ыбырай Алтынсариннің ұстаздық жолы мен қазақ даласының, келешек ұрпақтың қамы үшін жүргізілген еңбектері туралы оқушыларға түсіндіре отырып, «Қазақ хрестоматиясына» енген шығармаларымен таныстыру;


а
) Білімділігі: Ыбырай Алтынсариннің адамгершілік, ақындық қасиеттерін таныту және тіл шеберлігін ұғындыру.
ә
) Дамытушылық: Оқушылардың ой тұжырымдарын, тарихи тіл байлықтарын, есте сақтау қабілеттерін, көркем сөз оқу шеберлігін дамыту.
б)
Тәрбиелік: Ақын – жазушыларды, жалпы өнерді құрметтей білуге, басқа да ұлы адамдардың көзқарасын сыйлай білуге тәрбиелеу.


Сабақтың міндеттері: зейін қойып тыңдау, мәнерлеп оқу, мазмұндау, өнегелі білім алу.


Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілдері: топпен жұмыс,баяндау ,сұрақ- жауап , сын тұрғысынан ойлау стратегиялары.


Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, Ыбырай Алтынсариннің портреті,нақыл сөздері,кестелер.


Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, әдебиет теориясы.







Сабақтың жоспары:


1.     Психологиялық дайындық.

2.     Ой ашар.

3.     Үй тапсырмасын тексеру.

4.     Жаңа сабақ.


І. Қызығушылықты ояту.

а) Ой қозғау.

ә) Өзіндік жұмыс.

б) Түртіп алу ─ + ? v (INSERT)



ІІ. Мағынаны ашу  сатысы.

а) Топпен жұмыс.

ә)  Бес жолды өлең.



 ІІІ. Ой толғаныс сатысы.

а)Топтастыру

         ә) Бағалау.

         б) Үйге тапсырма.





Сабақ барысы:

1.Қызығушылықты ояту.

Оқушыларды топқа бөлу.

Үй тапсырмасын сұрау.

Ыбырайдың өмірі.

Шығармашылығы.

2.Мағынаны ашу.

Мәліметтер ұсыну.

INSERT әдісі. Ы.Алтынсарин жөніндегі мәліметтерді мұқият оқып шығып,көрсетілген белгілерді пайдалана отырып.кестені толтыр.



«V» -

білемін,маған таныс ақпарат













«+»-

Мен үшін жаңа ақпарат



















«- »-

Мен үшін түсініксіз ақпарат













Ыбырай өлеңдеріне байланысты кестелер толтыру



Ыбырай сөзі

Қандай қасиеттерді айқындайды?

1.Оқысаңыз балалар,

Шамнан шырақ жағылар

Тілегенің алдыңнан,

Іздемей-ақ табылар.

2. Өнер-білім бар жұрттар,

Тастан сарай салғызды.

Айшылық алыс жерлерден,

Жылдам хабар алғызды.


3. Ақылсыз жанды досым деп,

Басыңды қосып, сыр айтпа.

Күндердің күні болғанда,

Ол жаман айғақ болар басыңа.


4. Кім сендерді, балалар, сүйетұғын,

Қуанышыңа қуанып, қайғыңа күйетұғын.

Түн ұйқысын төрт бөліп,кірпік қақпай,

Шешең байғұс дамылсыз жүре-тұғын.




Топтық жұмыс Ы.Алтынсариннің әңгімелерімен жұмыс

1-топ «Зерттеуші»

Міндеті: басты кейіпкердің мінезін сипаттау, шығарманың тақырыбы мен идеясын ашу.

2-топ «Баяндап беруші»

Қысқаша мазмұны.

3-топ «Бейнелеуші-суретші»

Міндеті: шығармадағы кейіпкердің немесе оқиғаның бір сәтін салу.

4-топ «Дәнекер»

Міндеті:болған оқиғаға автордың көзқарасын айту, негізгі идеяларды немесе оқиғаларды бүгінгі өмірмен байланыстыру.

5-топ «Сұрақтар құрастұрушы»

Міндеті:негізгі оқиғаларды қамтитын немесе әнгіменің жалпы мазмұны бойынша сұрақтар дайындайды.

3.Ой-толғаныс

Ассоциялау.

Ы.Алтынсарин кім?









Әңгімелеріндегі тәлім- тәрбие







Үйге тапсырма

1.Әңгімелерді оқу, мазмұндау

2. «Ыбырай- әңгіме шебері» эссе жазу

3.Оқушыларды бағалау


Автор
Дата добавления 10.12.2015
Раздел Логопедия
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров1017
Номер материала ДВ-246795
Получить свидетельство о публикации


Включите уведомления прямо сейчас и мы сразу сообщим Вам о важных новостях. Не волнуйтесь, мы будем отправлять только самое главное.
Специальное предложение
Вверх